توهمات قوم‌گرایانه در بستر زبان مادری
 • 1399/05/22 11:16
 • 118753

توهمات قوم‌گرایانه در بستر زبان مادری

یکی از دلایلی که روند آموزش زبان مادری در کشورمان را دچار مشکل کرده، هیاهوی برخی قوم‌گرایان بوده که به سرعت توسط رسانه های کشور جمهوری آذربایجان پوشش داده می‌شوند. این غوغاسالاری توسط کارشناس آذربایجانی مورد نقد واقع می‌شود.

گروه بین الملل آناج؛ موضوع زبان مادری و آموزش آن در نظام آموزشی کشور به زعم بسیاری از کارشناسان از مسیر علمی خود منحرف شده و در یک موج قوم گرایانه جای گرفته است.برخی ها بر این باورند که آموزش زبان مادری می تواند موجب فروکش شدن برخی تبعیض ها در سیستم های مختلف جاری در کشور باشد و در مقابل برخی دیگر نیز با نگاه به مجموعه ی شعارهای قوم گرایان در ادوار مختلف،بر این باورند که باید در یک فضای سالم به این موضوع رسیدگی شود و فعلا بستر مناسبی برای بررسی این مساله وجود ندارد.

در هر حال می توان گفت یکی از دلایلی که روند آموزش زبان مادری در کشورمان را دچار مشکل کرده است،هیاهوی برخی قوم گرایان بوده که به سرعت توسط رسانه های همسایه ی شمالی، جمهوری آذربایجان هم پوشش داده می شوند.در روزهای گذشته زردشت علیزاده کارشناس سیاسی آذربایجانی مصاحبه ای با عوض زیناللی دیگر کارشناس آذربایجانی در برنامه ی "قاینارقازان" انجام داده و در بخشی از این مصاحبه، به هیاهوی رسانه های آذری در مورد آموزش زبان مادری در ایران پرداخته است.

زردشت علی‌زاده کارشناس سیاسی آذربایجانی در بخشی از این مصاحبه و در پاسخ به افزایش تنش ها در ایران و تاثیرات آن به سیاست جمهوری آذربایجان،گریزی به هیاهوی ممنوعیت زبان آذربایجانی می پردازد و می گوید: در ایران  یک سیستم حکومتی مبتنی بر قرآن وجود دارد و آنها در حال اجرای یک دموکراسی اسلامی موفق هستند. یعنی در داخل اسلام جناح راست، جناح چپ، لیبرالها فعالیت می کنند و در بین آنها انتخابات برگزار می شود. ادعای وجود استبداد در ایران که برخی ها در آذربایجان نقل می‌کنند، مانند بسیاری از مسائل مطرح شده، صحیح نیست.

مثلا در کشور ما(آذربایجان) خیلی ها به غلط داد و فریاد راه می اندازند که در ایران زبان آذربایجانی ممنوع شده است. در آنجا (ایران) رادیو، تلویزیون، کتابها و مجله هایی به زبان آذربایجانی فعالیت می کند. من خودم چندین بار به ایران سفر کرده و مصاحبه داده ام و در تلویزیون تبریز مصاحبه من به زبان آذربایجانی پخش شده است.

مجری این مصاحبه که ظاهرا دوست نداشته روند صحبتش به این بحث کشیده شود در ادامه از آموزش زبان مادری در دانشگاه ها و وجود نشریات به زبان محلی می پرسد و علیزاده می گوید: ما (رسانه‌های جمهوری آذربایجان) عمدا این مسایل را تحریف می کنیم. برخی ها از جهل و نادانی و برخی ها از ریاکاری این کار را می کنند و می گویند در ایران آموزش و تحصیل زبان مادری وجود ندارد. در دانشگاه تبریز رشته زبان و ادبیات زبان آذربایجانی دایر است.نشریه، تلویزیون، رادیو هست. ولی تحصیل و آموزش وجود ندارد. این مساله در روسیه نیز مدام مذاکره می شود که چرا به اقلیتها حق تحصیل در زبان مادری خود داده شده است؟ مثلا آموزش زبان تاتاری برای تاتارها اجباری نیست. تاتارها نارضایتی می کردند، ولی پوتین به دادستانی دستور داده است که با آموزش دهندگان اجباری زبان تاتاری برخورد جدی شود.

علیزاده در ادامه‌ی توضیحات خود درباره‌ی زبان مادری نمونه‌ای از روسیه و آموزش زبان مادری به تاتارها بیان کرده و می گوید: در زمان یلتسین آموزش زبان تاتاری را اجباری کردند و حق حاکمیت تاتارستان تصویب شد.اما در ادامه مشکلی به وجود آمد و کسی که در زبان مادری آموزش می دید،توانایی ارتباط با دیگر زبان ها را کم کم از دست داد و در واقع کسی که در منطقه ی خودش با  زبان مادری آموزش دید، محدود شد.

از نظر این کارشناس آذربایجانی، کسانیکه با زبان مادری آموزش می بینند در واقع یک طبقه ی خاص برای خود تشکیل داده و در واقع از دولت سراسری کمی دور می مانند و در ادامه نیز، منافع شخصی بوجود آمده و زمینه برای تجزیه طلبی فراهم می شود.

البته این ادعای کارشناس آذری نمی تواند صحیح باشد چون طبق اصل 15 قانون اساسی کشورما "استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات ورسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس‌، در کنار زبان ‌فارسی آزاد است‌" و در واقع هر نوع آموزش به زبان مادری در کنار زبان رسمی فارسی اتفاق می افتد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • یولدان کئچن
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ - ۱۱:۳۰
  حقی که هویت طلبها دنبال آن هستند را منحرف نکنید.اول اینکه آنها را قوم گرا می نامید تا از دایره نظام خارج کنید و دوم اینکه حق مشروع آن ها را نادیده می گیرید.
  9 + 4 -
 • تبریزلی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ - ۱۱:۳۲
  "در ایران یک سیستم حکومتی مبتنی بر قرآن وجود دارد و آنها در حال اجرای یک دموکراسی اسلامی موفق هستند. یعنی در داخل اسلام جناح راست، جناح چپ، لیبرالها فعالیت می کنند و در بین آنها انتخابات برگزار می شود. ادعای وجود استبداد در ایران که برخی ها در آذربایجان نقل می‌کنند، مانند بسیاری از مسائل مطرح شده، صحیح نیست."این و علیزاده گفته یا از خودت درآوردی آناج جان؟
  6 + 2 -
 • محمد علینژاد
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۳ - ۰۹:۳۸
  زردشت علی‌زاده یکی از جیره خواران ایران و سردسته کسانی است که چند مامور پلیس را به قتل رسانده اند و تلاش دارند به ظن خود جمهوری اسلامی آذربایجان ایجاد کنند تا نمونه موفق ایران را در آنسوی آراز تکرار کنند.
  این گروه ها اگر یک روز جیره‌شان دیر برسد برعلیه ایران همانند عراق و بیروت، بیرون می‌ریزند.
  آناج خودتو به اینها دلخوش نکن، حق یک ملت شاید نامهای متفاوت بگیرد اما ساقط نمی شود همانند آموزش به زبان مادری
  2 + 1 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۵ - ۰۹:۴۴
  از اخبار شبکه سهند گرفته تا برنامه های پوچی که برای توسعه زبان تورکی در دانشگاهها و یا همان ساختمانی که نامش را فرهنگسرای اذربایجان گذاشته اند و یا از اقدام و صدور مجوز و نوع صدور و چگونگی صدور مجوز برای کتابهای تورکی از سوی ارشاد برنامه و گزارشی تهیه کنید و با ناشران نویسندگانی که در ارشاد بهانه های بین اسرائییلی برای صدور مجوز می گیرند صحبت کنید و این زرتشت علیزاده را هم که کارنامه اش کاملا معلوم است...در ایران برای تاش - کرد و ارامنه تحصیل به زبان مادری است ولی تورکها حتی کتاب ابتدایی ندارند و در موقع اعتراض نیز تجزیه طلب و قوم گرا نامیده میشوند....تورک دیلینده مدرسه ...اولمالیدی هر کسه...اصل 15 و 19 قانون اساسی کشور که حضرت امام (ره) آنرا تایید و امضا کرده است ولی با نفوذ پان ایرانیستهای عاریایی به پایه ها و ارکان نظام اجازه نمی دهند تا این کار انجام شود ودر عوض کشور را به تجزیه سوق می دهند تا آنها با استفاده از این فضا به حکومت بازگردند ولی کور خوانده اند...
  3 + 1 -
 • اهبر خان
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۶ - ۱۲:۲۱
  ما زبان تورچی نداریم زبان ما آذری هست و آنهایی که تورچ تورچ می کنند اول برند آزمایش ژنتیک بدن و اگر تورچ بودندن تشریف ببرن به اوراخون و در دشتهایش غاز بچرانند. ما آذری هستیم وبس. تورچ- تورچیه- عیلهام علیف و عرعردوغان
  0 + 2 -
  • وحید
   ۱۳۹۹/۰۵/۲۸ - ۰۹:۳۸
   از جواب و مسخره بازی و صحبت هایی که برای مسخره مردم میکنید معلوم است که پیاده نظام صهیونیست هستی برای تجزیه ایران....تمدن 2500 ثانیه ای نتیجه اش تو هستی و فرد نادان و ناآگاهی مثل تو این کشور را به باد فنا خواهد داد....در زبان آذری از یک تا ده بشمار و در این جا اشاره کن!!!!
   0 + 0 -
نظر شما
 • 6
 • 0
 • 2
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •