دوری حاکمیت از خشونت در سایه دفاع از آمال حیدرعلی اف
 • 1399/05/15 16:03
 • 118708
ادامه‌ی فشارها بر رئیس پیشین نهاد ریاست جمهوری آذربایجان؛

دوری حاکمیت از خشونت در سایه دفاع از آمال حیدرعلی اف

چندی پیش برخی رسانه‌های این کشور، رامیز مهدی‌اف را با عنوان "عالیجناب خاکستری" معرفی کردند و از همان زمان عده ای از تدارک اتهامات سنگین‌تر و حتی دستگیری برای مسئول پیشین نهاد ریاست جمهوری خبر دادند.

گروه بین الملل آناج؛ کارشناسان مسائل قفقاز و آذربایجان معتقدند برخی از سیاست های عمده جمهوری آذربایجان،تا قبل از عزل رامیز مهدی اف توسط او خط دهی میشد و در حقیقت تئوریسین بسیاری از موضوعات ملی و منطقه ای جمهوری آذربایجان شخص رامیز مهدی اف می باشد.

چندی پیش نیز برخی رسانه های این کشور،رامیزمهدی اف را با عنوان "عالیجناب خاکستری" معرفی کردند و از همان زمان عده ای از تدارک اتهامات سنگین تر و حتی دستگیری برای مسئول پیشین نهاد ریاست جمهوری خبر دادند.

اتهامات متعدد به رامیز مهدی اف ، وی را به گوشه رینگ رقابت های سیاسی در جمهوری آذربایجان پرت کرده و او را مجبور کرده تا به نوعی برای حفظ موجودیتش تلاش کند.

رییس پیشین دفتر ریاست جمهوری آذربایجان  که تا پیش از عزلش درتاریخ  23 اکتبر 2019 ، نفر سوم حاکمیت پس از الهام علی اف و مهربان علی اوا به شمار می رفت امروز با انتقادات و اتهامات شدیدی در سطوح رسانه ای و علنی متوجه شده و حتی صلاحیت علمی وی برای ریاست آکادمی ملی آذربایجان نیز با تردید مواجه شده است.

از جمله چهره های مهمی که طی این مدت  آشکارا علیه رامیز مهدی اف جبهه گرفته اند، ماکسیم موسی اف، از موسسان حزب حاکم “یاپ” ( حزب آذربایجان نوین)، فضایل آقامالی، رییس حزب آنا وطن، الدار نمازوف، رییس پیشین دفتر ریاست جمهوری، موسی موسی اف، عضو دفتر سیاسی یاپ، آلقیش حسن اوغلو، سردبیر پیشین روزنامه “ینی آذربایجان” ( ارگان رسمی یاپ)، الدار صابراوغلو، سخنگوی پیشین وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، خیرالدین قوجا، سرکنسول پیشین جمهوری آذربایجان در استانبول و… بوده اند. در این میان، خیرالدین قوجا حتی وجهه علمی و آکادمیک رامیز مهدی اف را نیز زیر سوال برده و گفته است که او فقط سخنرانی های حیدرعلی اف و الهام علی اف را جمع آوری و منتشر و از این طریق برای خود وجهه کسب می کرد. مشخصا، الدار نمازوف، رییس پیشین دفتر ریاست جمهوری آذربایجان در تحلیل انتقادها به رامیز مهدی اف پس از عزل وی از مقام مدیریت اجرایی نهاد ریاست جمهوری آذربایجان گفته است : « بازی هایی که خودش طراحی می کرد، اکنون همچون بومرنگ به سر خودش باز می گردند. در جمهوری آذربایجان، سنت انگ “دشمن ملت” زدن به دیگران را خود رامیز مهدی اف پایه گذاشته است. او در زمانی که در حاکمیت حضور داشت نیز این را پنهان نمی کرد و در مقالات مختلفش بر می شمرد که چه سازمان ها و افرادی در “ستون پنجم” قرار دارند. در نتیجه اقدامات او به عنوان رییس نهاد ریاست جمهوری، صدها سازمان تحت فشار قرار گرفتند و افراد زیادی زندانی شدند و خیلی ها مجبور به مهاجرت به خارج از کشور شدند. آیا رامیز مهدی اف در آن زمان فکر نمی کرد که زمانی خواهد آمد که  این ایدئولوژی خود او همانند بومرنگ به طرف خودش باز خواهد گشت. دفاعیه اخیر او نیز صادقانه به نظر نمی رسد

الدار نمازوف، ریاست رامیز مهدی اف بر آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان را هم زیر سوال برده و گفته است : "در گذشته ، همواره اشخاص باسواد و افرادی که در خارج از کشور نیز وجهه علمی کسب کرده بودند، در ریاست آکادمی ملی علوم قرار می گرفتند. اما، اکنون در سایت آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان وقتی به سوابق رامیز مهدی اف نگاه می کنیم، هیچ سندی را دال بر خدمت  او به علم باشد، نمی یابیم. اما، روسای قبلی آکادمی صدها موفقیت علمی داشتند. اما، رامیز مهدی اف در گذشته فقط  با رشته ای ساختگی به نام ” کمونیسم علمی” مشغول بوده است. این رشته را هم پس جنگ جهانی دوم جعل کرده بودند و در زمان میخاییل گورباچف تمامی موسسات و گروه های مربوط به این رشته منحل شدند. مضحک تر اینکه رامیز مهدی درجه “نامزد علمی” در همین رشته منحل شده را دارد."

رامیز مهدی اف در دفاع از خود در مقابل حملات سیاسی که به وی می شود و در رد اتهام خیانت به رییس جمهوری  و گروه گرایی و ایجاد طایفه وابسته به خود در حاکمیت، دفاعیه ای را در سایت رسمی آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان منتشر کرده و به نوعی سعی کرده است تا با دفاع از آمال حیدر علی اف خود را از گزند خشونت حاکمیت در امان نگه دارد و نوشته است: همواره اطمینان داشته ام که آمال حیدر علی اف، رهبر عموم ملی ملتمان درست ترین انتخاب برای ثبات و رفاه و توسعه کشورمان است."

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • سیدرضا
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۷:۱۴
  اناج چه چیزهایی رودرمیاری!
  ایامیدانستیدهمسرالهام علیف اصالتااهل اذربایجان ایران(یکی ازروستاهای خلخال)هستش
  1 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •