رزمایش مسکو-ایروان در برابر همراهی آذربایجان و ترکیه
 • 1399/05/13 19:50
 • 118683
یارکشی رُقبا در قفقاز؛

رزمایش مسکو-ایروان در برابر همراهی آذربایجان و ترکیه

یارکشی جدید جمهوری آذربایجان و ارمنستان درقفقاز، نوید روزهای پرتلاطمی را می دهد که البته به هیچ وجه نمی‌تواند به نفع دو کشور باشد و حضور هرچه بیشتر برخی کشورها در این منطقه، افزایش تنش ها را به‌دنبال خواهد داشت.

گروه بین الملل آناج؛ نتیجه‌ی سال ها اعتماد جمهوری آذربایجان و ارمنستان به گروه مینسک برای حل موضوع قره باغ،فقط انجماد این مساله و درواقع تعیین حدود منافع کشورهای مختلف پیرامون این مساله در قفقاز بوده تا بتواند با تبیین منافع خود،تصمیماتی برای حضور در قفقاز اتخاذ کنند.

ارمنستان معتقد است که با ادامه عملیات اشغال گسترده و آغاز حملات جدید علیه جمهوری آذربایجان، می تواند با حمایت نظامی روسیه از عملیات گسترده جمهوری آذربایجان برای آزاد سازی سرزمین های خود پیشگیری  کند در عین حال جمهوری آذربایجان نیز معتقد است می تواند از پتانسیل کشورهای اسلامی به ویژه ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در حمایت از خود بهره ببرد.

در این میان جمهوری اسلامی ایران با آغاز درگیری های اخیر،ضمن ابراز تاسف از شروع درگیری ها، طرفین را به برقراری آتش بس فرا خوانده و وزیر خارجه ی کشورمان در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه آذربایجان بر احیا ،تامین و حفظ تمامیت ارضی آذربایجان تاکید کرده بود اما ترکیه از همان ابتدا بنا را بر نمایش کمک مستقیم به باکو گذاشت و با رفتارهای پرخاشگرانه، خیلی زود رزمایش مشترکی با حضور نیروهای نظامی دو کشور در مناطق نزدیک به خطوط جبهه شروع شد.

در قالب این رزمایش مشترک که قرار است تا روز دهم اوت (۲۰ مرداد) ادامه یابد، تمرین نظامی گسترده تاکتیکی با حضور واحدهای نیروی زمینی و هوایی و با استفاده از خودروهای زره پوش، توپخانه، هواپیماهای نظامی و سامانه های دفاع  هوایی دو کشور برگزار می شود.

در ادامه ارمنستان هم سعی کرده است تا متحد خود در قفقاز را به میدان بیاورد. نیروهای مسلح ارمنستان هم از روز ۲۳ ژوئیه (دوم مرداد) تمرین‌های نظامی مشترکی را با روسیه آغاز کرده اند. به گفته وزارت دفاع ارمنستان، در عملیات مشترک با روسیه پدافند هوایی، از جمله مبارزه با "هواپیماهای بدون سرنشین دشمن" و استفاده از هواپیماهای مشابه "برای شناسایی مواضع دشمن" تمرین شده است.

روسیه منطقه‌های جنوب خارج از مرزهای خود را به عنوان "مناطقی پراهمیت برای امنیت داخلی خود" می‌نگرد و مواظب است که اوضاع آنها بحرانی نشود. در این راستا روسیه برای حفظ تعادل بین طرف‌های درگیر نیز تلاش می‌کند.مسکو علاوه بر همکاری تنگاتنگ با ارمنستان، فروش جنگ‌افزار به آذربایجان را نیز ادامه می دهد و پس از بروز درگیری‌ها مرزی اخیر،همانند مناقشات پیشین از دو طرف خواست، آرامش خود را حفظ کنند.

یارکشی جدید جمهوری آذربایجان و ارمنستان درقفقاز،نوید روزهای پرتلاطمی را می دهد که البته به هیچ وجه نمی تواند به نفع دو کشور باشد و حضور هرچه بیشتر برخی کشورها در این منطقه،افزایش تنش ها را به دنبال خواهد داشت.در این میان کشورمان نیز باید موضع رسمی خود را همانند گذشته به هردو کشور اعلام کند و البته در این میان از مدیریت افکار عمومی در جمهوری آذربایجان نیز به عنوان یک کشور مسلمان و همسایه، غافل نباشد.در روزهای اخیر بارها برخی افراد که به هر عنوان تریبونی در جمهوری آذربایجان در دست دارند، مطالباتی را مطرح کرده و در برخی موضوعات نیز وارونه نمایی کرده اند.دیدار سفیر ایران با وزیر دفاع ارمنستان یکی از موضوعاتی است که به شدت در مورد آن سم پاشی شده و ایران را به نوعی حامی ارمنستان در منطقه معرفی کرده و حتی گفته اند اگر ایران خلاف این ادعا را دارد، باید همانند ترکیه ارتش خود را روانه قره باغ نماید.

هرچند در روزهای ابتدای جنگ قره باغ در دهه 90 که ترکیه فقط به حمایت رسانه ای از آذربایجان می پرداخت،جمهوری اسلامی ایران بصورت رسمی حمایت های مستشاری،آموزشی و حتی جنگی خود را از ارتش آذربایجان دریغ نکرده بود، اما در این بحبوحه ی مه آلود قفقاز،باید به روشنی موضع حمایتی ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و اشغال گری ارمنستان مطرح و تبیین شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • ایرج
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ - ۲۲:۵۴
  ایران که هیچی بزرگتر از ما هم نمی تواند وارد قره باغ شود . ترکیه هم سال هاست که از این شوهای نظامی برگزار می کند .باید پرسید که خب چه شده آیا تاثیری بر اشغال قره باغ داشته .یکسری کوه و تپه و دشمن فرضی را هدف قرار دادن که نشد پشتیبانی ما همچنان منتظر شلیک اولین گلوله هستیم که البته انجام نشدنی است . جالب اینجاست که یک صدم این انتقادها را از روسیه نمی کنند که اینجور واضح با ارمنستان همکاری دارد .راهکار نظامی ندارد مسئله فقط باید با گفتگو حل شود .
  به سمپاشی باشد باکو باید جوابگوی همکاری با اسرائیل سر ارسال مدارک هسته ای از خاک جمهوری آذربایجان باشد
  خلاصه فکر نان باش که خربزه آب است آناج جان ،راستی امروز دلار چند بود ؟ لبنیات چقدر گرون شده ؟ وام مستاجران به کجا رسید ؟ کنکور بالاخره سر موقع برگزار میشه یا نه ؟
  9 + 3 -
  • تبریز
   ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۳:۲۶
   مدارک هسته‌ای ایران تو باکو چیکار میکن؟ ایران جا نداره بیاد مدارکش بزاره تو کشوی میز من.دتین حرفای کودکانه چیه میزنی آخه.
   2 + 7 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۰۸:۵۵
  ایران تحت هر شرایطی باید در کنار کشورهای مسلمان باشد ولی نفوذ آریایی ها و سلطنت طلبان ضد اسلامی در بدنه نظام باعث شده که امروز ایران در کنار ارمنستان و رودروی مسلمانان به ویژه مسلمانان شیعه قرار بگیرد.در ثانی وقتی ایران برای روسیه همانند ارمنستان می ماند آن موقع خوردن آب بدون اجازه خرس قطبی مقدور نیست.تمامی مرزها و پادگان های دولت ایروان پر از پرچم های روسیه می باشد و اگر آذربایجان با ارمنستان درگیر شود مانند این است که با روسیه اعلام جنگ کرده است...ولی کشور تورکیه نشان داد نه تنها از آمریکا بلکه از روسیه و چین هم ترسی ندارد...یا ایهاالمسلمون اتحدوا اتحدوا به امید پیروزی رزمندگان اسلام
  9 + 5 -
 • ایرج
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۵:۰۰
  جناب تبریز شما یا خبر نداری یا خودت را میزنی به بی خبری
  منظور من این نیست که ایران مدارک هسته اش را در اختیار جمهوری آذربایجان گذاشته .واقعیت امر این است که مدارک هسته ای که اسرائیلی ها مدعی ربایش و خارج کردن آنها از ایران هستند با کمک آذربایجان و از طریق خاک آنها به تل آویو ارسال شده چیزی که خودشان می گویند
  شما قبل از کودک پنداری دیگران کمی تحقیق کنید .
  8 + 2 -
  • تبریز
   ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۷:۱۸
   مدرک بیار.مدرک معتبر.
   همین چند روز پیش رسانه‌های مرکز تو طبل کوبیدن که پهپاد از آذربایجان اومد و نطنز زد و رفت.
   بعدش گفتن کار خاینین داخلی بوده و از داخل سازمان این کار انجام شده.
   1 + 3 -
  • تبریز
   ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۷:۲۰
   حرفت بچگانه نیست.مدرک از خاک آذربایجان فرستادن به اسراییل یعنی چی؟؟؟؟
   مکه کالای ترانزیتی که بره آذربایجان و بعد بره اسراییل.
   با سیستم از شاخ آفریقا و جنگل‌های آمازون هم میشه سیستم‌های هسته‌ای ایران هک کرد.
   2 + 3 -
  • ایرج
   ۱۳۹۹/۰۵/۱۸ - ۲۳:۳۶
   خطاب به تبریز
   حالا هر جچوری شده رد شده رفته .یک پک فرض یک متر در یک متر قاطی هر چی میشه جا زد و مهمترین نکته اینه که آذربایجانی ها رد نکردن .سر پهباد واکنش نشان دادن ولی سر این نه .باشه یادم باشه با رئیس موساد هماهنگ کنم مدارک را برسونه و در اختیار شما قرار بدیم . هک کردن سیستم از هر کجایی قابل انجامه شاخ آفریقا و این و اونور نداره .
   از کی تا حالا رسانه های ارمنستانی که این مطلب را اول گفتند شده رسانه خائن داخلی ؟؟؟ توجیه بچه گانه ای بود
   3 + 0 -
 • یولدان کئچن
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۵:۵۵
  آناج جان خودت و زیاد اذیت نکن
  وزارت خارجه ی ما گوش شنوایی برای آذربایجان ندارد.فعلا که ارتباطات با ایروان اولویت بوده!
  8 + 2 -
 • بیرنفر
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۸:۳۳
  روس پخیل،روس خائن به اذربایجان وشیعه
  3 + 1 -
نظر شما
 • 9
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •