شیطنت صهیونیست‌ها و انفعال دولت علی‌اف/ تعهدات اسرائیل به ایروان
 • 1399/04/25 19:41
 • 118388
پشت‌پرده درگیری‌ها بین آذربایجان و ارمنستان؛

شیطنت صهیونیست‌ها و انفعال دولت علی‌اف/ تعهدات اسرائیل به ایروان

نفوذ صهیونیست ها در دو پایتخت باکو و تلاویو همان پاشنه‌ی آشیلی است که باعث شده تا موضوع قره‌باغ وارد فاز جدید تنش و درگیری بین دو طرف شود.

گروه بین الملل آناج؛ پس از روی کار آمدن غرب‌گرایان در ارمنستان، با تاکید و سفارش سردمداران آمریکایی، توسعه روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در دستور کار قرار گرفته و طبق پیش بینی های چند ماه گذشته، توافقات خطرناکی در مورد قره‌باغ صورت گرفته است که درگیری‌های چند روز اخیر مهر تاییدی بر این ادعا می باشد.

ارمنستان که توانایی مالی لازم برای خرید سلاح را نداشت، با اقدام به افتتاح سفارت خود در تل آویو سعی کرد تا با نزدیکی به رژیم صهیونیستی، بتواند هم اشغال قره‌باغ را تثبیت کند و هم دولت نامشروع اسرائیل، جمهوری آذربایجان را به عدم استفاده از سلاح های خریداری شده، متقاعد نماید. طبق قرائن و شواهد موجود رژیم صهیونیستی به ارمنستان تعهد داده که جمهوری آذربایجان از این سلاح ها علیه ارمنستان استفاده نخواهد کرد.

نفوذ صهیونیست‌ها در دو پایتخت باکو و تلاویو همان پاشنه‌ی آشیلی است که باعث شده تا موضوع قره‌باغ وارد فاز جدید تنش و درگیری بین دو طرف شود.

از یک سو رژیم صهیونیستی به دنبال توافقات پشت پرده‌ی تلاویو با ایروان برای افتتاح سفارت و تثبیت اشغال برخی مناطق در قره‌باغ است و از سویی دیگر سال هاست گلوگاه های حساس نظامی در جمهوری آذربایجان را در حوزه پهپاد و توپخانه در اختیار دارد و می تواند به راحتی این بخش ها را غیرعملیاتی کند. موضوعی که باعث شد تا در روز اول درگیری‌ها، وزیر دفاع سابق جمهوری آذربایجان با انتشار چند موضوع از این بحث توسط سرویس امنیت دولتی بازداشت شود.

برخی ها معتقدند درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان وارد فاز نگران کننده‌ای شده است اما تجربه نشان داده است که حداقل حاکمیت فعلی باکو، توانایی و اراده‌ی بازپس گیری سرزمین های از کف داده را ندارد. شاهد این ماجرا در تنش های اخیر، سخنرانی الهام علی اف بود که وقتی ارامنه به یورش ناگهانی حداقل پنج نظامی آذربایجان را کشته بودند به راحتی پس از یک حمله ی توپخانه ای اعلام کرد ما قصاص گرفتیم و درواقع طبل پایان جنگ را کوبید! هرچند متجاوزان ارمنی با ادامه‌ی حملات، تلفات دیگری از ارتش و حتی غیرنظامیان آذری گرفتند و طبق آخرین آمار تعداد کشته های آذربایجان به 11 نفر رسید و ارتش آذربایجان هم مجبور به ادامه‌ی درگیری شد.

کشته شدن سرهنگ ارتش آذربایجان، پولاد هاشم اف که رشادت های فراوانی در جنگ های سال 2016 کرده بود باعث شد تا اغلب رسانه های آذری وی را فردی عاشق اهل بیت علیهم السلام و لایق شهادت معرفی کنند اما برخی از کارشناسان هم با شک و تردید به موضوع نگاه کرده و گفته اند: سیستم فرماندهی در ارتش آذربایجان اجازه‌ی حضور این فرماندهان بلند پایه در خطوط مرزی را نمی دهد و این حملات با "حیله" یا "فریب" انجام شده است.

در هرحال طی روزهای گذشته اخبار مختلفی از باکو منتشر شده و ظاهرا علیرغم هیاهوی رسانه ای، چندان هم وحدت بین مسئولان دولتی برای جنگ وجود ندارد. در این بین بسیاری از کارشناسان هم معتقدند تنش های قره‌باغ به زودی فیصله پیدا خواهد کرد و منطقه شاهد جنگ تمام عیار نخواهد بود. دولت ترکیه از رئیس جمهور اردوغان تا وزیر دفاع و وزیر امور خارجه اش، شاید با استناد به همین نظرات کارشناسی سعی کرده اند تا خود را در کنار جمهوری آذربایجان قرار دهند زیرا مطمئن هستند ابعاد جنگ گسترده نخواهد شد.

انتشار موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص قره‌باغ، باعث شده تا باز هم سیل سیاه‌نمایی‌های تجزیه‌طلبان علیه کشورمان به راه افتد. وزارت خارجه ما پیشنهاد میانجی‌گیری در موضوع قره‌باغ ارائه کرده است. بنظر می‌رسد اگر طرف آذری و ارمنی راضی به میانجی‌گری باشند، این مساله را از طریق گروه مینسک دنبال کنند. عدم اعلام تجاوزکاری ارامنه از سوی وزارت خارجه ایران، سرپنجه‌های تجزیه‌طلب را فعال کرده تا ارتباطات منطقه‌ای جمهوری اسلامی را مختل القا کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بیلیجی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ - ۲۰:۴۰
  مگرقره باغ جزسرزمین اشغال شده مسلمانان نیست ،چراان حساسیتی که نسبت به بیت المقدس هست درموردقره باغ اشغال شده نیست.
  تورپاقدان پای اولماز،سی ساله فقط شعارداده میشود.
  14 + 7 -
  • اهبرخان
   ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ - ۱۱:۴۰
   خوب دلیلش کاملا مشخص است. بی عرضگی حاکمیت جمهوری باکو. در این حدود بیست سال عیلهام علیف چندتا کار در جهت آزادی قره باغ انجام داده است بشمارید.به جز اینکه شیعیان که مصرانه جهت آزادی قره باغ اعلام آمادگی کرده اند بگیرند و زندانی کنند. در ضمن رمز بقای حکومت خاندان علیف باقی ماندن قره باغ در اشغال ارمنستان هست. به همین خاطر علیف هیچ تمایلی به آزادی قره باغ ندارد. اگر غیر این هست بسمه اله
   8 + 6 -
 • Moosavi
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ - ۰۲:۴۲
  سلام خوب نه نیست این که معلومه و اثبات شده بابا
  3 + 0 -
 • اذربایجان
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ - ۱۰:۴۹
  میگم واقعا به خاطر یک پول ماهانه خودتون فروختید به فارسها شما در تبریز هستید اینهمه دشمنی با مردم آذربایجان ارید چه انتظاری از ارمنه یا روس فارس ما باید داشته باشیم ؟
  6 + 13 -
  • محسنی
   ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ - ۱۸:۳۴
   دشمنی اصلی را خود مقامات جمهوری آذربایجان می کنند . با این سیاستهای منفعل و عقب افتاده .جالب اینجاست که توی بحبوحه جنگ علیف یک سخنرانی در رابطه با مشروب و کالباس داشته که خیلی داره سر و صدا می کنه .بعد میاد وزیر خارجه عوض میکنه .
   سر قضیه قره باغ هر کشوری دارد بازی خودش را می کند . وقتی اراده ای از طرف اصلی وجود نداره به بقیه چه مربوطه است.نکنه فکر می کنید دیگران باید قره باغ را آزاد کنند و دو دستی تحویل آذربایجان بدهند .
   علت اصلی که آذربایجان حمله گسترده نمی کند بخاطر پیمان امنیت جمعی (CSTO) است که ارمنستان در آن عضو است . حتی سخنگو وزارت دفاع ارمنستان دیروز گفت که حملات در حدی نیست که از آن سازمان کمک بخواهیم اگر کمک بخواهند روسیه پشت ارمنستان درمیاد در این صورت اوضاع خیلی وخیم می شود
   آذربایجان هم عضو بود ولی خارج شد

   هر چی که می کشیم از احساسی بودنمان است.
   9 + 2 -
 • اراز
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ - ۱۷:۳۶
  سالها پیش بود که دولت ارمنستان پس از اشغال قره باغ، در اقدامی هتاکانه به اسلام و اعتقادات دینی مسلمانان، مسجد بزرگ شوشا را به طویله و محل نگهداری گاو و خوک تبدیل کرد.

  انتظار افکار عمومی دنیا از ایران، گوشمالی دادن ارمنستان به دلیل بی حرمتی به مسجد شیعیان بود اما نه تنها واکنشی قاطع نشد بلکه به لطف لابی ارمنی در وزارت امور خارجه کشورمان، نیکولای پاشینیان نخست وزیر این کشور سال گذشته در اجتماع و میتینگ بزرگ ارمنی های ساکن ایران از اشغال قره باغ دفاع و آن را خاک ارمنستان نامید؟!
  3 + 5 -
 • رضا کشاورز
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ - ۰۰:۳۵
  اینکه علی یف ها سعی ندارند قاراباغ را پس بگیرند شکی در آن نیست، چون علی یفها اصالتا تورک نبوده و کرد هستند و تضمین حکومتشان در اشغال قاراباغ است. اما اینکه ما ایرانیها نیز با ملت آذربایجان چندان صادق نیستیم جای بحث و گفتگو دارد، ما اگر اسرائیل را به رسمیت نمیشناسیم و روز قدس داریم، چرا نباید ارمنستان که ایالتی از خاک اسلام با نام اصیل ایروان خانلیقی بود و مساجدش زبانزد منطقه قفقاز بود و بعدها با کوچاندن ارامنه مسکو ایروان شهری ارمنی نشین شد باید ارمنستان را نیز به رسمیت نشناسیم چون ارامنه با صهیونیزم هیچ تفاوتی ندارند و چرا نباید روز قاراباغ نداشته باشیم؟ اگر ما با ملت آذربایجان صادق بودیم اجازه نمی دادیم ارامنه غاصب با پرچم جعلی کشور قاراباغ در المپیک ارامنه در تهران حضور می داشتند، اگر ما نیز صادق بودیم مرز ارمنستان را تا زمان خروج اشغال گران ارمنی داشناک از خاک اسلام در تمامی زمینه ها به مانند اسرائیل می کردیم اما ما ایرانیها صادقانه سخن نگفته و رفتاری برادرانه با ملت آذربایجان نداشته ایم، همچنانکه متاسفانه به مانند روسها عملکرد داشته ایم هنوز ...
  2 + 2 -
نظر شما
 • 7
 • 0
 • 3
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •