رعایت حُسن همجواری برای جمهوری آذربایجان توسط ایران
 • 1399/04/19 17:14
 • 118289
همزمان با اقدام غیرانسانی ترکیه در جمهوری آذربایجان؛

رعایت حُسن همجواری برای جمهوری آذربایجان توسط ایران

ترکیه علیرغم سال ها ادعای برادری با مردم جمهوری آذربایجان و طرح شعارهای عوامفریبانه همچون" یک ملت و دو دولت" آب را بر روی مردم جمهوری آذربایجان بسته است تا بتواند با تولید برق، به منافع اقتصادی خود برسد.

گروه بین الملل آناج:مشکل کم آبی در مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان در روزهای گذشته بارها به طرق مختلف مورد توجه رسانه های این کشور بوده است.

تجمع تعدادی از روستاهای منطقه ی تووز در اعتراض به کم آبی و حتی اعتراض و تند مردم لنکران به فرمانداری این شهر نیز در راستای کم آبی بود اما علت این کم آبی و اعتراضات مردم به ویژه در شهرهای ساعاتلی،صابرآباد و ایمیشلی چه بود؟

رود کورا که مردم جمهوری آذربایجان به نام "کور" می شناسند و رود ارس که عموما آن را به نام "آراز" می شناسیم، دو رود مهم جمهوری آذربایجان هستند. کورا که سرچشمه های اصلی آن در اردهان ترکیه قرار دارد پس از عبور از کوه‌های قفقاز جلگه‌های جنوبی و میانی جمهوری آذربایجان را آبیاری می‌کند. رود کورا چون نسبت به ارس آب بیشتری دارد پس از پیوستن ارس به آن، باز هم "کور" نامیده می شود و در زندگی اقتصادی و کشاورزی مردم و همچنین در شکل‌گیری الگوهای زندگی مردم جمهوری آذربایجان نقش بسیار اساسی را ایفا می کند.

در روزهای گذشته ترکیه در یک اقدام عجیب میزان حجم آب کور را که به سمت آذربایجان جریان پیدا می کرد کاهش داد و ویسل اراوغلو وزیر جنگلداری و امورآب ترکیه گفت که آب رود کورا برای استفاده آبیاری و تولید برق به رود "چروح" که به دریای سیاه می ریزد، جاری خواهد شد.

به علت دستکاری های ترکیه در رود کورا، جریان آب در این رود به قدری کم شده است که اخیرا مقامات جمهوری آذربایجان هشدار دادند به علت کاهش آب رود کورا، بجای اینکه از این رود آب وارد دریای خزر بشود، بطور برعکس آب شور دریای خزر به بستر رودخانه کورا جاری شده و خطر ایجاد شوره زارهای مصنوعی در خاک جمهوری آذربایجان را ایجاد کرده است.

همزمان با اقدام غیرقابل توجیه ترکیه در غصب حق آبه ی مردم جمهوری آذربایجان،خبر دیگری هم در رسانه های این کشور منتشر شد که متاسفانه در روزهای گذشته به دلیل سیاست های مغرضانه ی باکو درباره جمهوری اسلامی ایران،چندان مورد توجه واقع نشد.

آبرسانی به مناطق ساعاتلی،صابرآباد و ایمیشلی که توسط ایستگاه های پمپاژ آب رود ارس انجام می شود، در روزهای گذشته تسریع شده است تا روستاها و اراضی کشاورزی پایین دست در روزهای کم آبی سیراب شوند و علت اصلی این تسریع در آبرسانی هم، افزایش حق آبه ی جمهوری آذربایجان از ارس می باشد که با همکاری و موافقت ایران انجام می گیرد.

در این میان دو نکته ی مهم و قابل توجه وجود دارد که با بی توجهی اهالی رسانه و مسئولین مواجه شده است:

اول اینکه موضوع بستن آب روزخانه کور بر روی مردم جمهوری آذربایجان توسط ترکیه در حالی اتفاق افتاده است که ترک ها سال ها ادعای برادری با مردم جمهوری آذربایجان را داشته و با طرح شعارهایی همانند یک ملت و دو دولت سعی در عوامفریبی و مدیریت جنگ رسانه ای علیه ایران را داشته اند اما برای دستیابی به اهداف اقتصادی و تولید برق، آب را بر روی مردم جمهوری آذربایجان بسته اند.

نکته ی دوم نیز انفعال و سکوت رسانه ها و منتسبان قوم گرایی در موضوع اقدام غیرانسانی ترک ها می باشد.تصور کنید اگر این موضوع برعکس بود و ایران حق آبه ی جمهوری آذربایجان در ارس را قطع می کرد و در عوض ترکیه به دادِ مردم جمهوری آذربایجان می رسید،این رسانه ها چه جنجالی به پا نمی کردند و ترکیه را ناجی مردم خطاب نمی کردند.اما امروز به راحتی از اقدام غیر انسانی ترکیه و در برابر آن رعایت اصول حسن همجواری توسط ایران را نادیده می گیرند تا چندی بعد دوباره حاشیه و دستاویزی برای تخریب ایران پیدا کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بیلیجی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۰ - ۱۱:۴۴
  درسیاست خارجی بخاطرفرهنگ وتاریخ وهموطن بودن ،اشتراکات چندهزارساله برای مامهم اول جمهوری اذربایجان هست سپس ترکیه.نبایددرقبال قره باغ اذربایجان روتنهاگذاشت.
  ترکیه نشان داده تنهابه منفعت خودمیاندیشد.
  تغییرمواضع ورنگ عوض کردن چندباره ترکیه درقبال امریکاوروسیه چهره سیاسی ترکیه رانشان میدهد.
  13 + 2 -
 • فیروزی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۱ - ۱۱:۰۲
  ترکیه فقط در ظاهر دوست است .هیچ وقت به چنین کشوری نباید اعتماد کرد . شما اگر نقشه رودخانه کور را در جمهوری آذربایجان نگاه کنید تمام مناطق شرقی و غربی و مرکزی کشور را در بر میگیرد بیش 900 کیلومترش در آنجاست یعنی حدودا 60 درصد طول رود و می شود گفت شاهراه اصلی آب است .این اقدام واقعا عجیب است و باید منتظر واکنش های مقامات آذری باشیم چونکه مسئله شوخی برداری نیست

  من در عجب هستم که چرا طرح ابگیری دشت تبریز و شبستر از رودخانه ارس متوقف شد .این طرح کاملا قانونی است برای ما.اگر این کار اتفاق بیفتد دیگر بحران کم آبی در تابستان در آن مناطق نخواهیم داشت .این یک غفلت بزرگ است. ما برداشت آبمان از منابع زیر زمینی وحشتناک بالاست و زنگ خطری است برای دشت مرند و شبستر
  15 + 1 -
  • محمدپور
   ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۷:۴۳
   اولویت ارازبرای مغان وقره داغ هست
   0 + 0 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۰۹:۳۱
  آرازام کوره بندم....بلبولم دیله بندم....شما نگران نباشید و به فکر آذربایجان خودمان باشید که جنگلهایش دریاچه اش و زبانش و هویت پرافتخارش اقتصادش وووو توسط مرکز نابود می گردد...تورکیه با ایجاد زیر ساختهای بزرگ به خصوص در نخجوان و خود آذربایجان و برنامه ریزی برای هدر نرفت رود کور و آراز اقدامات اصولی انجام داده و هیچوقت آذربایجان و مردم تورک را همانگونه که انور پاشا و نوری پاشا در مقابل ارمنیان متخاصم در اوایل قرن تنها نگذاشت و به یاری مردم آذربایجان شتافت و از قتل عام در روز عید قربان ممانعت کرد، الان هم تنها نمی گذارد...ان الله لا یحب المنافقون
  1 + 19 -
  • محسنی
   ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۴:۳۵
   بله زیر ساخت داشته اما برای خودش برای منحرف کردن رود کور. من به نخجوان و جمهوری آذربایجان بارها سفر کردم ولی زیر ساختی ندیدم که ترکیه ساخته باشه جز یه سری سنگرهای نظامی در نخجوان. میشه دو تا از این پروژه ها را آدرس بدی.
   به وضوح می توانید کمی آب را ببینید خودشان قبلا می گفتند که رود خروشانی بوده هیچ وقت نباید به ترکیه اعتماد کرد آنها همیشه دنبال منافع خودشون هستند .فعلا اردوغان فاز نو عثمانی گری برداشته البته نمیدونه که خودش را مسخره یه جهان کرده از پس چهار تا کرد بر نمیاد این بازی های یک ملت دو دولت دیگه خیلی وقته گندش درومده .
   شما هم بجای فلان پاشا و بسار پاشا به داشته های خودت تکیه کن .یه تا موی ستارخان و باقرخان را به هزارتای اینها نمیدیم
   5 + 0 -
نظر شما
 • 5
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •