مسند پرحاشیه در آذربایجان‌شرقی/ پاشایی چندگام تا بازنشستگی
 • 1399/04/19 11:47
 • 118278
این روزها بیشتر می‌شنویم؛

مسند پرحاشیه در آذربایجان‌شرقی/ پاشایی چندگام تا بازنشستگی

گویا خداحافظی مدیرکل آموزش و پرورش استان درسال پایانی دولت تدبیر و امید، رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته و بر اساس شنیده‌ها، بازنشسته شدن پاشایی در حال انجام است.

گروه سیاسی آناج؛ این روزها خداحافظی جعفر پاشایی از مسند مدیرکل آموزش‌ و پرورش به سوژه‌ی اصلی نقل محافل بویژه دربین جامعه فرهنگیان استان تبدیل شده است. مدیرکلی که با وجود حرف و حدیث‌های فراوان در رابطه با گرایشات سیاسی و فکری و معلوم نبودن مواضع شخصی توانست در ابتدای دولت روحانی گوی سبقت را از رقبای سرسخت اصلاح طلب خود برباید و قریب به 7 سال مسئولیت دستگاه تعلیم و تربیت استان را یدک بکشد.

مسئولیتی که هیچگاه بی حاشیه نبوده و همواره نقدها و اعتراضات فراوانی از سوی همه طیف های سیاسی و فکری و از دل جامعه فرهنگیان بر آن وارد بوده است و تقریبا بطور میانگین هرسال یک مرتبه مساله جابجایی، استعفا و یا برکناری جعفر پاشایی مطرح بوده است.

اما گویا این خداحافظی درسال پایانی دولت تدبیر وامید، رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته و بر اساس شنیده‌ها، بازنشسته شدن وی در حال انجام است. عدم برقرای تعامل با استانداری، تغییر ترکیب سیاسی نمایندگان مجلس یازدهم، موثر نشدن تلاش های جعفر پاشایی برای تعیین جایگاه جدید برای خود در ستاد وزارتخانه، انتشار اتهامات عدیده در فضای رسانه‌ای استان و مطالبه جدی تشکل های فرهنگیان و دانشجویی جهت رسیدگی به مسائل مطروحه و دلایل متعدد دیگر، پاشایی را مجاب کرده تا علیرغم تصدی مسئولیت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توسط حامی دیرینه‌اش، علیرضا منادی که در سال92، او را یک تنه و علیرغم عدم رضایت مسئولین ارشد استانی بر این مسند نشاند، بیشتر از هر چیز به بازنشستگی‌اش فکر کند چرا که به نظر می رسد حمایت‌های اخیر منادی هم کارساز نباشد.

موضوعی که در صحبت های اخیر استاندار آذربایجان شرقی هم مشهود بود که گفت: تغییر در آموزش و پرورش استان فعلا موضوعیت ندارد مگر به دلیل بازنشستگی یا تغییر محل زندگی مدیرکل فعلی.

اما سوال مهم‌تر این است که در وانفسای آخرین سال دولت تدبیر و امید چه کسی سکاندار این اداره کل مهم و پرتلاطم خواهد شد. سوالی که برای یافتن جواب آن کافیست نگاهی به شنیده ها و گمانه‌زنی‌ها در بین فرهنگیان بیاندازیم. از طرفی تلاش های اصلاح طلبان برای بدست آوردن این اداره کل در دولت منتسب به اصلاحات طبیعی به نظر می‌آید. از طرفی ترکیب مجلس یازدهم و نیم نگاهی به دولت آینده، اصولگرایان را هم به فتح این سنگر تاثیر گذار امیدوار می کند. اما چه کسانی از دو طیف برای رسیدن به این جایگاه تلاش می‌کنند.

رقابت جدی در بین مدعیان اصلاح طلب؛

1.شیخ جواد لطف‌الله‌پور: از بستگان نزدیک جعفر پاشایی که بواسطه آن سابقه مدیریت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان را دراختیار دارد و در حال حاضر مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک تبریز است. اصلاح طلبی که به صراحت لهجه شهرت دارد اما نسبت فامیلی او با پاشایی و همینطور رد صلاحیت های متعدد او در ادوار مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی عملا شانس وی را برای این مهم تضعیف می کند.

2. اباذر کاظمی: معاون مدیرکل و رییس آموزش و پرورش مرند که در سابقه خود مدیریت آموزش و پرورش جلفا وجود دارد. عضو انجمن اسلامی فرهنگیان که ارتباطات نسبتا خوبی با بزرگان این تشکیلات دارد اما عملکرد نه‌چندان قابل توجه در مدیریت آموزش و پرورش و همینطور عدم اقبال طیف استانی اصلاح طلبان و مسئولین استانی و همچنین مواضع سوال‌برانگیز عملا امکان مدیرکلی وی را کاهش می دهد.

3. جعفر راستگو: مدیر فعلی آموزش و پرورش ناحیه2 تبریز، سخنگو و عضو ارشد ستاد اصلاح طلبان در انتخابات‌های اخیر ریاست جمهوری که به تعبیری یکی از مهره‌های تاثیرگذار شناخته شده این طیف محسوب می شود. صراحت لهجه از یک طرف و مدارای سیاسی با همه طیف ها و اقوال از طرف دیگر وی را از دیگر رقبای خود متمایز می‌کند. با توجه به ارتباط گسترده با بدنه سیاسی و مدیریتی دولت در استان، وی از شانس بیشتری نسبت به دیگر رقبا برای تصدی مسئولیت مدیرکلی برخوردار است اما نحوه تعامل وی با منتخبان مجلس یازدهم علامت سوال بزرگی است که باید منتظر جواب آن بمانیم.

4. کامیار قهرمانی‌فر: معاون پژوهشی اداره کل آموزش و پرورش استان که بواسطه رفاقت نزدیک با جعفر پاشایی به این سمت منصوب شده و در بررسی رزومه وی هیچ سابقه مدیریتی دیگری نیست. با وجود اینکه وی مسئول ستاد فرهنگیان دکتر روحانی در شهر خداآفرین بوده است اما در بدنه اصلاح طلبان استان ارتباطات وسیعی ندارد. تلاشها و رایزنی‌های اخیر، وی را بعنوان یکی از گزینه های مطرح این مسئولیت قلمداد میکند.

5. کیانوش عطایی: معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل استان که در طول سالهای اخیر و با عنایت خاص جعفر پاشایی، با سرعتی چشمگیر مدارج ترقی اداری را طی کرده و در طول دو سال گذشته مسئولیت‌های رییس اداره امور اداری، رییس اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات، سرپرستی ناحیه 4 تبریز و سپس مسئولیت فعلی را بر عهده گرفته است. با توجه به همین سرعت در ارتقا و رزومه سازی، به نظر می رسد گزینه اصلی جعفر پاشایی و احتمالا علیرضا منادی برای جایگزینی، همین فرد می باشد. هر چند که عدم سابقه خاص مدیریتی قبل از همراهی با جعفر پاشایی و عدم ارتباط با بدنه سیاسی دولت و نمایندگان مجلس و نظر جامعه فرهنگیان مبنی بر اینکه در صورت مدیرکلی وی، دیگر جابجایی معنایی ندارد، شانس وی را در میدان عمل بسیار کاهش می دهد.

اما گزینه‌های اصولگرایان:

1. احمد محمودزاده: مدیرکل آموزش و پرورش استان‌های آذربایجان غربی و اردبیل در دولت های نهم و دهم و مدیر کل دفتر فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش از سوابق این چهره متمایل به طیف اصولگرایان است. وی ارتباطات گسترده ای در سطح ملی با سیاسیون اصولگرا داشته و به احتمال زیاد حمایت اکثر نماینده های این دوره از مجلس را خواهد داشت. اما واکنش مجموعه مدیریتی استان و در راس آن استاندار عامل تعیین کننده ای خواهد بود که باید منتظر نتیجه آن باشیم. ناگفته نماند که وی بعد از خداحافظی از مدیرکلی استان اردبیل، شهر تبریز را برای سکونت خود انتخاب کرده است.

2.بهنام امیریان: رئیس سابق سازمان دانش آموزی در دولت دهم که سابقه مشاورت استاندار و مسئولیت حوزه مشاوران جوان آذربایجان شرقی را نیز دراختیار دارد از دیگر گزینه هایی است که اسم وی چند صباحیست نقل محافل فرهنگیان و خصوصا جمع های اصلاح طلبان می باشد. به نظر می رسد این جوان اصولگرا که بعد از روی کار آمدن دولت روحانی از مناصب مدیریتی در آموزش و پرورش کنار گذاشته شده و پس از مدتی تصدی مسئولیت مدیر امور اجتماعی شهرداری کلان شهر تبریز، به تهران کوچ کرد، اگرچه می تواند نظر جمعی از نمایندگان مجلس و برخی از مسئولین را تامین کند اما نگاهی به مواضع تند اصولگرایانه وی و وابستگی به دولت قبل، عملا مسئولین دولتی استان را در مقابل خود دارد.

در مجموع به نظر می‌رسد که از بین گزینه‌های مطرح شده، دو گزینه جعفر راستگو و احمد محمودزاده اقبال بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند و باید منتظر باشیم که در روزهای آینده کدام یک گوی سبقت را خواهند ربود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •