سر و ته ماجرا؛ یک دیدار صمیمی!/ نتیجه مطالبات: تقریبا هیچ
 • 1399/04/17 17:39
 • 118242
جلسه اضطراری/ موضوع: نامه سرگشاده هنرمندان تبریز؛

سر و ته ماجرا؛ یک دیدار صمیمی!/ نتیجه مطالبات: تقریبا هیچ

جلسه‌ای برای تنویر نامه‌ی هنرمندان خطاب به رئیس جمهور ترتیب داده شد اما پاسخگوی مشخصی به مطالبات مصداقی هنرمندان وجود نداشت و سر و ته ماجرا به یک دیدار صمیمی منتهی شد!

گروه فرهنگی آناج/فرناز پورعباس؛ روز یکشنبه تعدادی از هنرمندان تبریز درپی نامه سرگشاده خطاب به رئیس جمهور، جلسه‌ای به میزبانی معاون سیاسی استاندار آذربایجان‌شرقی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان برگزار کردند که عاری از حواشی نبوده است. موضوع جلسه نه دیدار معمولی و رسیدگی به وضعیت هنرمندان بلکه مربوط به نامه سرگشاده بود. این جلسه علی رغم اینکه در سکوت رسانه‌ای برگزار شد اما روایت‌های محفلی و شبکه‌های اجتماعی برخی از محتوای جلسه را عمومی کرد. اگرچه اظهارات رسمی معاون سیاسی استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد از طریق روابط عمومی استانداری منتشر گردید.

هنرمندان تبریز چه مطالباتی داشتند؟

اما اصل نامه به چه مواردی اشاره داشت؟ تقریبا دو هفته قبل، هنرمندان تبریزی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور از وضعیت فرهنگی استان گله‌مند بودند. متن نامه که با امضای بسیاری از هنرمندان شناخته شده منتشر شد به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم؛

بیمبالغه آذربایجان از دیرباز مهد فرهنگ و هنر و ادب بوده و در طول تاریخ مردان و زنانی ادیب و هنرمند را در دامان خود پرورانده است. ولیکن در سالهای اخیر اهالی فرهنگ و ادب و هنر تبریز با بی مهری و رفتارهای غیر مسئولانه مدیران استانی روبرو و دلسرد گشتهاند. وضعیت نامعلوم بازسازی تئاتر شهر تبریز، بستن موزه مشاغل توسط شهرداری تبریز که به همت استاد سرابی جمع آوری شده بود، بازگرداندن آثار ناب هنری استاد جدیدالاسلام با ماشین زباله و پاکبان توسط شهرداری تبریز و جدیدا اقدام به تعطیلی خانه هنر تبریز به بهانه اختلاف شهرداری تبریز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجانشرقی و تعطیلی موزه کارتون تبریز و سالن تئاتر واقع در مجموعه خانه هنر، عدم تخصیص بودجههای مناسب از سوی متولیان استان برای فعالیت‌های هنری نمونه‌ای از این رفتارهای مغایر با رشد و تولیدات فرهنگ و ادب و هنر مسئولان استانی است.

ناگزیر امضا کنندگان زیر جمعی از فعالین دغدغه مند عرصه فرهنگ و هنر استان آذربایجان شرقی درخواست دیدار با حضرت عالی یا یکی از مسئولان بلند پایه دولت برای رسیدگی به برخی بی مسئولیتی های نهادهای استانی در قبال فرهنگ و هنر استان را داریم.

رونوشت : 
جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم رییس جمهور
جناب آقای دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور

امضا کنندگان به ترتیب الفبا :
بهرام ارک ( فیلم ساز )
سید پوریا امجدی ( مدیرعامل انجمن کارتونیست های تبریز )
علی ایمانی راد ( مدیرعامل مرکز تجلی عرفان مولانا و نایب رئیس انجمن ادبی استاد عابد )
رحیم بقال اصغری ( مدیر آموزشگاه های هنری آرسوی و موسس موزه کارتون تبریز )
صابر بقال اصغری ( مدیر آموزشگاه هنری ساو )
هومن بیگ نژاد ( مدیرعامل موسسه بین المللی الف )
کیومرث خواجه باشی ( ریس انجمن طراحان و نقاشان قالی آذربایجان )
محمدحسن رضازاد ( مدیرعامل انجمن مجسمه سازان استان )
کریم زینتی ( گرافیست و رییس انجمن تبلیغات استان )
جمال ساقی نژاد ( بازیگر تئاتر )
علی اصغر(رضا) سرابی اقدم ( مجموعه دار و موسس موزه مشاغل تبریر )
کریم صدق روحی ( مدیر آموزشگاه هنری صدق روحی )
یعقوب صدیق جمال ( کارگردان تئاتر )
اکبر غفرانی ( مجموعه دار )
حسین ملکی زاده ( عضو انجمن موسیقی ایران )
غلامرضا میرزازاده ( رییس انجمن موسیقی استان )
مجتبی نخجوانی ( رییس انجمن نقاشان تبریز )
سوسن نواده رضی ( نویسنده ، روزنامه نگار و فعال مدنی )
سمیرا یوسفی ( رییس انجمن کارتونیست های تبریز )

گزارش یک روزنامه سراسری از نامه سرگشاده

روزنامه توسعه ایرانی یکی از اولین رسانه‌های کشوری بود که به ماجرای نامه هنرمندان تبریزی ورود کرد و گزارشی مفصل از آن منتشر نمود. نویسنده این روزنامه با اشاره به این نامه، دلایل متعددی را برای انتشار نامه اعتراض آمیز منتشر کرده است. این روزنامه، دلیل خشم و اعتراض هنرمندان تبریزی را عملکرد نامطلوب اداره کل ارشاد به ویژه در خصوص بازسازی تئاتر شهر تبریز و جمع آوری خانه هنر اعلام کرده و گریزی هم به قرارداد این اداره کل با رئیس فعلی دانشگاه آزاد تبریز برای جمع آوری اطلس فرهنگی زد که تاکنون هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

 

این روزنامه در کنایه‌ای به محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان که دانش آموخته رشته روانشناسی است، عنوان کرده که وی روابط را بر ضوابط ترجیح داده و قراردادهای پژوهشی که تاکنون نتیجه نداشته را با نظارت یکی از اساتید روانشناسی دانشگاه تبریز منعقد کرده است. نویسنده این گزارش معتقد است که محمدپور کار را برای بخش خصوصی هم سخت کرده و در مناقصه مجموعه 29بهمن عملا با بالا بردن قیمت، دست بخش خصوصی را در حنا گذاشته است.

جلسه‌ی اضطراری با هنرمندان
موضوع: نامه/ هدف: تطهیرِ ارشاد

از قرائت و روایت رسمی هنرمندان در جلسه با معاون سیاسی استاندار و مدیرکل ارشاد اسلامی، مطلبی در رسانه‌ها منتشر نشد و اساسا از رسانه‌ای برای پوشش خبری دعوت بعمل نیامده بود.

اما یک استوری از هنرمند حاضر در جلسه، روایت غیررسمی از حواشی گفت‌وشنود میان هنرمندان و مسئولین فرهنگی استان ارائه کرد. یعقوب صدیق جمال با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از محافظه‌کاری و تملق برخی هنرمندان پیشکسوتِ حاضر در جلسه سخن به میان آورد و دلیل بر زمین ماندن مطالبات هنری و فرهنگی آذربایجان را محافظه‌کاری برخی چهره‌های موثر دانست.

وی همچنین از هنرمندان نسل سوم و چهارم به عنوان شجاعان این عرصه یاد کرد و نوشت: اکثر هنرمندان نسل سوم و چهارم نه تنها محافظه‌کار نیستند بلکه در مواقع لزوم، شجاعانه وارد کارزار اعتراض و احقاق حق شده‌اند.

روایت‌های محفلی از نشستِ هدف‌دار

با بررسی دقیق اظهارات مسئولین و روایت‌های محفلی میان هنرمندان، اینچنین برمی‌آید که ترتیب جلسه با امضاکنندگان نامه، هدفی جز تفسیر نامه و تطهیر عملکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نداشت.

موضوعی که محمدپور در اظهارات خود اشاره کرد و از کمبود اعتبار لازم برای بهبودبخشی بر وضعیت هنری استان گله‌مند بود. مدیرکل ارشاد استان درباره پای کارآمدن بخش خصوصی به فضاهای هنری سخن به میان آورد و گفت: اعتبار و بودجه از الزامات رفع مشکلات این حوزه بوده و با توجه به کمبود منابع دولتی باید بخش خصوصی پای کار بیاید و بداند که این حوزه درآمدزا است.

محمدپور برای تصدیق ادعای خود مثال گفت و اظهار داشت: از اعتبار فرهنگی و هنری 400میلیونی استان در سال76، 150میلیون تومان برای کمک به حوزه فرهنگ و هنر تخصیص یافته بود. اما از اعتبار 14میلیاردی فرهنگی و هنری استان در زمان کنونی صرفا یک میلیارد تومان برای کل فرهنگ و هنر استان اختصاص می‌یابد.

سر و ته ماجرا؛ یک دیدار صمیمی!
نتیجه مطالبات؛ تقریبا هیچ..

به طور کلی میتوان اینگونه برداشت کرد که جلسه‌ای برای تنویر نامه‌ی هنرمندان ترتیب داده شد اما پاسخگوی مشخصی به مطالبات مصداقی هنرمندان وجود نداشت و سر و ته ماجرا به یک دیدار صمیمی منتهی شد!

بخشی از مطالبات هنرمندان بازگشایی خانه هنر و رفع اختلاف میان اداره ارشاد و شهرداری تبریز بود اما نماینده‌ای از مجموعه‌های موازی فرهنگی همچون شهرداری در جلسه حضور نداشتند. مدیرکل ارشاد نیز کمبود اعتبار هنری را بهانه‌ی فرار از پاسخگویی قرار داد و گله‌مندی از تعطیلی موزه‌های هنری و بخش دیگری از مشکلات هنری در نطفه باقی ماند.

طوری که معاون سیاسی استاندار خواستار ادامه‌دار بودن جلسات میان هنرمندان شد و بیان کرد: در حوزه فرهنگ و هنر مشکلات زیادی وجود دارد که باید با برگزاری نشست‌های دوره ای با حضور مسوولان ذیربط و هنرمندان این مشکلات شناسایی و در جهت رفع آن ها اقدام شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •