جمهوری آذربایجان؛ مبارزه با فساد در ایستگاه وزارت خارجه
 • 1399/04/17 11:47
 • 118241

جمهوری آذربایجان؛ مبارزه با فساد در ایستگاه وزارت خارجه

همزمان با رسانه ای شدن عملیات ضد فساد در وزارت خارجه جمهوری آذربایجان و دستگیری چندین کارمند، برخی کارشناسان گفته‌اند هرچه سریعتر بالاترین مقام وزارت خارجه باید از منصب خود کناره‌گیری کند.

گروه بین الملل آناج؛ شعار مبارزه با فساد در جمهوری آذربایجان از چند ماه گذشته شروع شده و بخش های مختلف این کشور را در برگرفته است.

بعد از دستگیری چندین مدیر در وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان که منجر به استعفای ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ این کشور شد،کارشناسان معتقد بودند بسیاری از وزرای قدیمی جمهوری آذربایجان به همین شکل برکنار خواهند شد و یا استعفا خواهند داد.

ادامه ی دستگیری ها در وزارت دفاع نیز نظرات کارشناسان مختلف را تایید می کرد تا اینکه در روزهای گذشته وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان(MTN) مبارزه با فساد مالی و رشوه را به ایستگاه وزارت خارجه ی این کشور رساند.

در عملیات ضد فساد مالی در وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، فرهاد ملازاده رییس اداره امور اداری و رئیس کمیسیون مناقصه این وزارت بازداشت شده است.گفته می شود فرهاد ملازاده دوست بسیار نزدیک و یار غار المار محمدیاراف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان است و از اولین روز انتصاب محمدیاراف به پست وزارت،همراه وی بوده است.

علاوه بر ملازاده، سلیم علیزاده ، رئیس دپارتمان اقتصادی وزارت امور خارجه ، و نورپاشا عبداله یف ، رئیس دفتر کنسولی- حقوقی دپارتمان کنسولگری نیز در این عملیات بازداشت شده است.

بنا بر اعلام اولیه سرویس امنیت دولتی ،فرهاد ملازاده و سلیم علیزاده نسبت به سوءاستفاده منظم از وجوه اختصاص یافته بودجه دولت برای فعالیت های وزارت امور خارجه ، متهم هستند.همچنین گفته شده است که این دو متهم، بخشی از وجوه کارآفرینانی در وزارت خارجه را بصورت رشوه از افراد مختلف دریافت کرده اند.

نورپاشا عبدالله یف نیز به سوئ استفاده اختیارات خود برای دریافت رشوه در ازای اقدامات غیرقانونی درخواست ویزا برای اتباع خارجی متهم می باشد.

توفیق ذوالفقار اف وزیر اسبق خارجه ی جمهوری آذربایجان در مصاحبه ای گفته است بدون شک عملیات ضد فساد در وزارت خارجه با دستور و نظر مستقیم رئیس جمهور انجام گرفته است چون تعیین کننده ی خط مشی اصلی سیاست خارجه در جمهوری آذربایجان،شخص رئیس جمهور است.

همزمان با رسانه ای شدن عملیات ضد فساد در وزارت خارجه ی جمهوری آذربایجان و دستگیری چندین کارمند، برخی کارشناسان گفته اند هرچه سریعتر بالاترین مقام وزارت خارجه باید از منصب خود کناره گیری کند تا رسیدگی به تخلفات با جدیت دنبال شود.

فاضل مصطفی نماینده ی پارلمان این کشور هم با احتیاط نسبت به این مساله موضع گیری کرده و گفته است باید منتظر باشیم تا نتایج عملیات ضد فساد اعلام شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •