انتقاد از کمبود بودجه فرهنگی استان‌ها/ نگاه‌ غیرتخصصی به فرهنگ و هنر
 • 1399/04/09 12:35
 • 118096
مدیرکل ارشاد استان در جلسه ویدئو کنفرانسی با معاون رییس جمهور مطرح کرد؛

انتقاد از کمبود بودجه فرهنگی استان‌ها/ نگاه‌ غیرتخصصی به فرهنگ و هنر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در دیدار مدیران وزارت با معاون اول رییس جمهور گفت: بخش فرهنگ در استان ها برخلاف منویات رهبری در ذیل جداول بودجه و اعتبارات قرار دارد.

به گزارش آناج، محمد محمدپور در تماس ویدیوکنفرانسی با نشست وزیر و مدیران ارشد ستادی و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور تشکیل شده بود به نمایندگی از مدیران کل استان های سراسر کشور با تشریح قابلیت ها، مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر در استان ها گفت: در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های مختلف به طور جدی با برخی مشکلات ساختاری و کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم به طوریکه در برخی شهرستان ها، حتی به تعداد محدود نیز نیروی انسانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بخش فرهنگ و هنر در دنیای امروز، حوزه دانش پایه و حرفه ای محسوب می شود اما در کشور ما و در دوره های مختلف شاهد نگاه سلیقه ای و غیرتخصصی به این حوزه بوده ایم که سبب ایجاد آسیب های فراوان در این بخش شده است.

محمدپور گفت: پیگیری اهداف، سیاست ها و برنامه های کلان و خرد فرهنگی، اجرای مفاد نقشه مهندسی  فرهنگی کشور و تولی گری توسعه فرهنگی در استان ها، نیازمند وجود یک دستگاه اجرایی مرجع است تا بتواند با هماهنگی دستگاه های فرهنگی و گسیل داشتن و انسجام بخشی به نیروها، منابع و بودجه و اعتبارات و امکانات، زمینه ی توسعه ی منطقه ای را در چارچوب سیاست های کلی فرهنگی کشور، فراهم نماید.

وی در ادامه با اشاره به گسترش نگاه اقتصادی به حوزه فرهنگ و هنر در جهان گفت: قابلیت ها و ظرفیت های بالقوه و بالفعل بالنده و زاینده ای را در استان ها داریم که می تواند این حوزه را به بخش مطمئن در اقتصاد کشور تبدیل کرده و سهم قابل توجهی در تولید، اشتغال و صادرات را به خود اختصاص دهد که این امر نیز نیازمند باورمندی به این بخش در تمام سطوح است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به پایین بودن بودجه فرهنگی در استان ها گفت: بخش فرهنگ در استان ها برخلاف منویات رهبری و رویکردهای دولت تدبیر و امید، در دوره های مختلف در ذیل جداول بودجه و اعتبارات قرار داشته که این موضوع موجب نحیف شدن بدنه فرهنگ و هنر و فربه شدن مشکلات و آسیب های فرهنگی و اجتماعی بوده و از طرف دیگر زمینه ساز عدم امنیت شغلی و فرار استعدادهای برجسته انسانی از این بخش شده است.

وی ادامه داد: توسعه فرهنگی، مستلزم دسترسی آحاد مردم در مناطق مختلف کشور به فضا و امکانات کافی و تولیدات فرهنگی و هنری است. این در حالی است که در مراکز استان ها، شهرستان ها و روستاها، با وجود استعدادهای جوشان انسانی کم نظیر و گسترش روز افزون مطالبات مردمی، با کمبود فضای فرهنگی و استهلاک ابنیه موجود مواجه هستیم که اعتبارات قطره چکانی به هیجوجه امکان ایجاد فضای جدید متناسب با نیازهای روز افزون و بهینه سازی و نگهداری اماکن موجود را نمی دهد.

وی خطاب به معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نگاه سرمایه ای و ثروت خیز به حوزه فرهنگ و هنر و جهت گیری حمایتی و تأمین کریمانه معیشت تولیدکنندگان و خالقان آثار، می تواند این بخش را هرچه بالنده تر در مسیر توسعه و تعالی کشور قرار دهد.

وی با اشاره به خسارت های وارده به بخش فرهنگ و هنر با شیوع بیماری کرونا گفت: تمامی بخش های فرهنگ و هنر با شیوع بیماری کرونا آسیب های جدی دیدند و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، مکاتباتی با ستاد ملی کرونا داشته اند که امیدواریم با عنایت به شرایط اضطراری، نسبت به حل مشکلات این بخش، اهتمام ویژه ای معمول شود.

محمدپور با قدردانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل رویکردهای نوگرا و تحول گرا به موضوعات فرهنگی و نگاه تمرکز زدا با شعار "ایران فقط تهران نیست"، گفت: تقاضا داریم که این شعار به کل بدنه دولت تسری یابد.

وی ضمن سپاسگزاری از حضور دکتر جهانگیری در جمع مدیران ارشد ستادی و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: این حضور را برای بیان مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر کشور و رفع بخشی از آنها، مغتنم می شماریم و خواستار استمرار آن هستیم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •