خُلف وعده ی آمریکایی در مذاکرات اردوغان و ترامپ
 • 1399/04/07 18:20
 • 118062
کلاه ترامپ برای اردوغان از نگاه بولتون؛

خُلف وعده ی آمریکایی در مذاکرات اردوغان و ترامپ

رسانه ها و تحلیل گران ترکیه پس از انتشار کتاب بولتون،در تحلیل درخواست های متقابل آمریکایی و ترکیه ای و نتایج آن، شکست اردوغان در مذاکرات دو طرفه را تایید کرده و از خلف وعده ی آمریکایی ها صحبت کرده اند.

گروه بین الملل آناج:وضعیت هیات حاکمه در ترکیه در ماه های گذشته نسبت به رقبای خود همواره متزلزل بوده و اپوزسیون ترکیه با قدرت به دنبال افشای اشتباهات اردوغان در اجرای سیاست های مختلف ترک ها بوده اند و برخی نظرسنجی‌ها نشان می دهند که آراء حاکمیت ترکیه وارد سیر نزولی شده است.

وضعیت حاکمیت همانند هواپیمایی است که با لرزش هرچه بیشتر در حال سقوط است. بجز برخی شرایط آنی و موقتی که آراء وارد سیر صعودی می‌شوند، هیچ تغییری در این وضعیت مشاهده نمی‌شود.

 علت این موارد استثنایی نیز بعضی امواج گذرا است که احساسات مردم را تحریک می‌کنند و یا ماهیت سیاسی به ارزش ها می دهند.

یکی از موضوعاتی که اپوزسیون ترکیه با تاکید بر آن سعی کرده اند تا شکست سیاست های اردوغانی در سال های گذشته را به رخ بکشند،مربوط به کتاب بولتون می باشد.

جان بولتون مشاور امنت ملیکاخ سفید پس از اخراج از دولت آمریکا کتابی نوشته و در آن به تشریح جزئیات اتفاقاتی پرداخته که در دوران انجام وظیفه خود به وقوع پیوسته است.در کتاب:"The room where it happened"  از مذاکرات اردوغان با ترامپ هم صحبت هایی شده که خیلی زود در رسانه های این کشور مورد تحلیل قرار گرفته اند.

بولتون در این کتاب در رابطه با ترکیه به جزئیات مذاکرات اردوغان با ترامپ و همچنین به رویکرد و عکس العمل های ترامپ و تیم وی به این مذاکرات پرداخته  است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده درکتاب بولتون، درخواست های اردوغان درگفتگوهای رو در رو و تلفنی وی با ترامپ به شرح زیر می‌باشد:

- مختومه شدن پرونده‌های کیفری رضا ضراب و دعوای ‌هاکان آتیلا که در دادگاه فدرال منطقه جنوب نیویورک رسیدگی می شود و عدم اعمال تحریم های جدید علیه‌هالک بانک

- قطع کمک های آمریکا برای تشکیل ساختار شاخه گروه تروریستی پ.ک.ک در شمال سوریه و واگذاری کنترل این منطقه به دست ترکیه

- عدم اجرای تحریم های آمریکا علیه ترکیه به دلیل خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 از روسیه و به ویژه عدم اجرای تحریم در رابطه با برنامه تولید جنگنده‌های اف-35 که ترکیه نیز در آن حضور دارد

- استرداد فتح الله گولن، سرکرده گروه تروریستی فتح الله گولن به ترکیه

طبق اطلاعات این کتاب، ترامپ در مذاکرات خود با اردوغان تنها به موضوع ، وضعیت کشیش آمریکایی برانسون، که در گذشته به دلیل ارتباط وی با گروه تروریستی فتح الله گولن مدتی در ترکیه در بازداشت بوده پرداخته است.

رسانه ها و تحلیل گران ترک از جمله زینب گورجانلی در سایت سوزچوی ترکیه در تحلیل درخواست های متقابل آمریکایی و ترکیه ای و نتایج آن، شکست اردوغان در مذاکرات دو طرفه را تایید کرده است.

به نوشته ی این تحلیل گر ترامپ در چارچوب سرفصل های مورد اشاره ی بولتون، به همه خواسته‌های خود که آزادی بی قید و شرط کشیش برانسون بوده رسیده و درمقابل به هیچ یک از خواسته های اردوغان نیز تن نداده است.

در موضوع هاکان آتیلا معاون مدیر هالک بانک ترکیه که از سوی هیئت منصفه نیویورک به دلیل ارتکاب جرایمی مانند دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مشارکت در فریب دادن آمریکا، فریب دادن بانک‌های آمریکا، و مشارکت در پولشویی مورد اتهام بود، رسماً محکومیت برای وی صادر شد و مجازات خود را نیز در زندان‌های آمریکا سپری کرد. نه تنها هاکان آتیلا مجازات شد، بلکه در سایه اعترافات رضا ضراب، این بار علیه‌ هالک بانک ترکیه نیز طرح دعوی گردیده است.

در موضوع تهدید آمریکا برای ترکیه در نخریدن موشک های اس- 400 از روسیه نیز که تهدید به حذف از پروژه جنگنده های اف-35 شده بود، ترکیه رسماً از این پروژه اخراج شد و تولید آن دسته از قطعات این جنگنده که در ترکیه تولید می‌شد، در جاهای دیگرآغاز شد.

حمایت های آمریکا برای تشکیل ساختار پ.ی.د/ی.پ.گ، به عنوان شاخه گروه تروریستی پ.ک.ک در شمال سوریه نیز همچنان ادامه دارد و نشان می دهد این درخواست ترک ها از آمریکایی ها نیز عملی نشده است. ترکیه خواستار به دست گرفتن کنترل سراسر مرز خود با سوریه بود، اما تنها کنترل منطقه تل ابیض- رأس العین واقع در شرق فرات که اکثریت جمعیت آن را اعراب تشکیل می دهند را به دست گرفت. این درحالی است که شهرهایی نظیر کوبانی و قامیشلی که با ترکیه در فاصله پرتاب یک سنگ قرار دارند، همچنان تحت کنترل شاخه گروه تروریستی پ.ک.ک قرار دارند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •