احتمال اصلاح ساختار پلیس در جمهوری آذربایجان
 • 1399/04/01 11:00
 • 117950
به دنبال انتشار فیلم خشونت‌بار پلیس باکو مطرح شد؛

احتمال اصلاح ساختار پلیس در جمهوری آذربایجان

ادعای سازماندهی و نمایش خشونت پلیس علیه شهروندان آذربایجان توسط افرادی که تحت نظارت سرویس‌های خارجی هستند بواسطه یکی از نمایندگان پارلمان این کشور مطرح شده است.

گروه بین‌الملل آناج؛ درگیری پلیس باکو با افرادی که گفته می شد در روزهای قرنطینه، دستورات پلیس را اجرا نکرده‌اند و انتشار ویدئوهایی از خشونت پلیس باکو در منطقه یاسامال، موضوعات مختلفی را درباره پلیس جمهوری آذربایجان در رسانه های این کشور مطرح کرده است.

در یکی از این فیلم ها پلیس با مراجعه به یک ساختمان و ورود خشونت بار به داخل منازل،کسانی را که معترض پلیس در دستگیری افراد متهم به نقض قرنطینه بودند را با ضرب و شتم دستگیر می کنند و طبیعتا فیلم این اقدام نیز توسط افراد منتسب به پلیس گرفته شده است که پس از انتشار در شبکه های اجتماعی موج نارضایتی از عملکرد پلیس شده است.

فاضل مصطفی نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان و رییس حزب ساختار بزرگ در مصاحبه ای ضمن تبرئه نیروهای پلیس این کشور، بازدداشت یازده نفر از ساکنان یک ساختمان را اقدامی علیه وزارت کشور و با سازماندهی کشورهای خارجی عنوان کرده است. این نماینده ی پارلمان جمهوری آذربایجان در مصاحبه با ینی صباح گفته است: به نظرم، عملیات پلیس در منطقه یاسامال و بازداشت یازده نفر از ساکنان یک ساختمان اقدامات خربکارانه ی برخی گروه ها در وزارت کشور جمهوری آذربایجان علیه شخص وزیر کشور بود.

فاضل مصطفی در توضیح ادعای خود گفته است چرا باید پلیس از اقدام خشونت بار خود فیلم برداری کرده و آن را در شبکه های اجتماعی پخش کند؟

ادعای سازماندهی و نمایش خشونت پلیس جمهوری آذربایجان علیه شهروندان این کشور توسط افرادی که تحت نظارت سرویس های ویژه کشورهای خارجی فعالیت می کنند،توسط نماینده پارلمان آذربایجان طرح شده و گفته است: با استفاده از این مساله کمپینی علیه دولت آذربایجان آغاز می کنند و وزارت کشور باید پیگیر این مساله باشد.

احسان زاهداف رئیس بخش رسانه ای وزارت کشور آذربایجان نیز گفته است:اقدامات خرابکارانه علیه پلیس را رصد می کنیم و بزودی با افشای هویت کسانی که در شبکه های اجتماعی خبرها و شایعات تحریک آمیز و بر ضد دولت پخش می کنند، اقدام به شناسایی و دستگیری آن ها خواهد شد.

ناطق جعفرلی دبیر اجرایی حزب رئال هم با اشاره به اصلاحاتی که در پلیس گرجستان انجام و منجر به افزایش رضایت مردم شد گفته است: به نظرم، در جمهوری آذربایجان نیز باید اصلاحات جدی در سیستم پلیس انجام گیرد. در وهله اول، باید سرویس واحد پلیس ایجاد شود. تعداد نیروهای انتظامی جمهوری آذربایجان بیش از حد زیاد است. به همین دلیل، فکر می کنم نیاز جدی به تعدیل نیرو در این زمینه وجود دارد.

عملکرد پلیس جمهوری آذربایجان در سال‌های گذشته به دلیل خشونتی که یادگار دوران کمونیستی بوده و بصورت خاص در برخورد با مخالفان از زمان دستگیری تا بازجویی و زندان نمود پیدا می کند، همواره در سال های گذشته مورد انتقاد نهادهای بین‌المللی و کارشناسان داخلی بوده است اما با توجه به ساختار حکومت و جوّ بسیار امنیتی در این کشور، بنظر نمی رسد تا اصلاحات در ساختار پلیس، بزودی انجام پذیرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •