تحقیر آمریکا در کارائیب/ دولت بعدی ایران، ضدآمریکایی خواهد بود
 • 1399/03/29 16:28
 • 117915
سایت تحلیلی روس مطرح کرد؛

تحقیر آمریکا در کارائیب/ دولت بعدی ایران، ضدآمریکایی خواهد بود

سایت روسی یونایتد ورلد به قلم مسعود صدرمحمدی در تحلیلی با عنوان "تحقیر همزمان آمریکا در کارائیب و خلیج فارس" به بررسی جوانب مختلف اعزام نفتکش های ایرانی به ونزوئلا پرداخت.

گروه بین‌الملل آناج؛ یونایتد ورلد به قلم مسعود صدرمحمدی تحلیلگر مسائل بین‌المللی با طرح این مطلب که "اگرچه دادوستدهای تجاری متقابل مبتنی بر تبادل کالا امروزه در جهان امری عادی به شمار می آید اما زمانی که این تجارت میان دو کشوری که هر دو سالهاست با هدف نابودی از سوی ایالات متحده آمریکا تحت فشار قرار گرفته اند انجام شود تبدیل به حرکتی نمادین برای مقاومت در برابر سیستم امپریالیستی میشود" نوشت: " در حالی که ایران با کمرشکن‌ترین تحریم‌های مالی و اقتصادی که پس از انقلاب سال1979 مواجه بوده، دست و پنجه نرم میکند و این اقدامات آمریکا را نقض آشکار حقوق بین الملل، تمامی قواعد نظم جهانی و نمودی آشکار از تروریسم اقتصادی و دولتی از سوی آمریکا تلقی میکند.

ونزوئلا نیز سالهاست که با تحریم ها و تحریک های داخلی آمریکا دست به گریبان است. آمریکا بارها با استفاده از فشارهای اقصادی و ناآرامی های داخلی برآمده از جناح های سیاسی متمایل به واشنگتن تلاش کرده تا کاراکاس را از شمار کشورهای ضدامپریالستی خارج کند.

در چنین شرایطی در حالی که آمریکا معتقد به ناتوانی ونزوئلا در تامین سوخت مورد نیاز کشور و ناتوانی ایران در تامین نقدینگی لازم برای اداره امور کشور بود، تهران و کاراکاس در یک توافق مهم تصمیم ارسال سوخت به ونزوئلا کردند. این اقدام از آن رو مهم بود که تحقیر و نادیده گرفتن آمریکا در خلیج فارس و دریای کارائیب را همزمان به همراه داشت. ایران 5 نفتکش خود را با استفاده از حق طبیعی استفاده از آبراهه های بین المللی عازم ونزوئلا کرده و بدون توجه به تهدید های آمریکا در مورد امکان بروز مشلات مختلف برای این نفتکش ها مسئولیت هرگونه مشکل برای این کشتی ها و عواقب آن را متوجه آمریکا دانسته و ونزوئلا نیز با استفاده از نیروی دریایی و هوایی خود در حالی ک نیروهای آمریکایی در دریای کارائیب حضور داشتند اقدام به اسکورت کشتی های ایرانی کردند.

به دنبال انتقال محموله‌های سوخت ایران برای ونزوئلا  که از 24 می تا 2 ژوئن با ورود 5 نفتکش ایرانی به سواحل ونزوئلا انجام شد دولت کاراکاس توانست توزیع سوخت به سراسر این کشور را با سیستم جدیدی آغاز کند و از سوی دیگرایران نیز هزینه این انتقال سوخت را به صورت نقد دریافت کرد. 
این اقدام در حالی که از سویی یک چالش علیه سلطه گری امپریالیسم آمریکا و همپیمانانشان بود، در عین حال اقدامی عادلانه برای اعمال حاکمیت قانونی دولت های کشورهای ضدامپریالیستی برای بی اثر کردن تحریم های آمریکایی و نیز استفاده ای هوشمندانه از حقوق بین‌الملل عمومی و مقررات تجارت بین‌الملل به نفع این کشورها بود."

یونایتد ورلد در ادامه تحلیل خود ضمن توجه به جایگاه سیاس یو حقوقی این اقدام ایران و ونزوئلا در وضعیت نظام تحریمی آمریکا به تغییراتی که در دولت ایران نسبت به رویکرد خوشبیانه به اروپا و آمریکا وجود داشت نیز توجه داده است. از نظر این سایت "به نظر میرسد تهران پس از ضربه های نظامی ای همچون ساقط کردن پهپاد غول پیکر آمریکایی به نام «گلوبال هاوک» با یک موشک ایرانی  و نیز حمله موشکی به چند پایگاه هوایی نیروهای آمریکا در عراق که اقدامی بی سابقه در دوره پس از جنگ جهانی دوم بود، اکنون نیز با اقدامات دیپلماتیک خود در صدد ضربه زدن به چهره امپریالیستی آمریکا است.

یونایتد ورلد در ادامه نوشته است: "این اقدام از سوی دیگر در سیاست داخلی ایران نیز نشان از یک تغییر مسیر و موضع قابل توجه در دولت مستقر در تهران دارد. دولت روحانی در حالی در آخرین سال قدرتش به سوی آمریکای جنوبی و کشورهای اوراسیایی کرده است که 7 سال پیش پس از به قدرت رسیدن تقریبا تمام فعالیت های دولت احمدی نژآد در آمریکای جنوبی و منطقه اوراسیا را به حالت نمیه تعطیل درآورده و تمام توان دیپلماتیک کشور را برای برقراری روابط با آمریکا و اروپا بسیج کرد.

اما پس از سالهای کوشش دیپلماتیک که بر اسسا تمام وازین بین المللی میتوانست منجر به یک همکاری موفق در قالب برجام شود اما باز هم آمریکا با زیر پا گذاشتن توافقات قابل توجهی که بین ایران و کشورهای 5+1 انجام شده بود سختترین تحریم های اقتصادی که چیزی جز یک جنگ تمام عیار اقتصادی علیه یک کشور بود آغاز کرد.

اقدام دولت روحانی به همکاری های اقتصادی برای بی اثر کردن فعالیت های خصمانه آمرکا در قبال ایران پس از آن صورت میگیرد که برجام و راه هایی که اروپایی ها تحت عنوان سازوکار مالی برای کم اثر کردن تحریم های آمریکایی در نظر داشتند و تهران تمام تخم مرغهای خود را در سبد آنها چیده بود ناکام ماند.

به نظر میرسد دولت روحانی در یک سال پایانی خود و هر دولتی که پس از او به قدرت برسد بار دیگر رویکرد استراتژیک به آمریکا جنوبی و رویکردهای اوراسیایی در قالب همکاری های عادلانه مبتنی بر احترام متقابل با هدف بی اثر کردن اقدامات زورگویانه آمریکا را در صدر سیاست های خود قرار داده، با تشکیک بیشتری به همکاری با اروپا و روی خوش نشان دادن به آمریکا را در نظر خواهد داشت."

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •