فرزندان معنوی مرحوم هاشمی در تبریز
 • 1399/03/21 16:08
 • 117717
گفتمان "کار و خلاف" را بیشتر بشناسید؛

فرزندان معنوی مرحوم هاشمی در تبریز

هاشمی زنده است، چون تفکرات او همچنان زنده و در امور کشور جاری و ساری است. هاشمی زنده است چون متهمان شورای شهر و شهرداری تبریز زنده هستند.

گروه سیاسی آناج/ محسن ترکمانی؛ کودکی بودم و می‌شنیدم مردم در بحث های محفلی و خانوادگی می گویند؛ رئیس جمهور گفته در یک پروژه چندصد میلیاردی اگر فلان رقم هاپولی شود ایرادی ندارد، مهم اینست که کار جلو برود و پروژه تکمیل شود!

این سخن مرحوم هاشمی بود که در دوران ریاستجمهوری نهادینه شد و بعدها ابعاد گسترده‌تری یافت. کارگزاران دولت هاشمی این سخن را سرلوحه کار خود قرار دادند و در سال‌های بعد در هر سطحی که امکان داشت، نمونه ای از این بحث را ادامه دادند.

برخورد دستگاه قضایی هم می‌توانست تا حدی بازدارنده باشد اما این گفتمان در آیین‌نامه‌ها و صورتجلسات وارد و تبدیل به قوانین داخلی شرکت‌ها و نهادهای مختلف شد. مدیران، خود برای خود از هر پروژه‌ای پاداش و حق الجلسه و هزار بند دیگر می تراشیدند و به جیب می زدند. این مساله قانونی بود و احدی حق ورود نداشت و این بود که افکار عمومی بعد از سالها با دریافتی‌های آنچنانی مواجه گردید که به حقوق‌های نجومی معروف شد.

اینگونه دریافتی‌ها چون مصوبه‌ای برای حد و حصرشان وجود نداشت، قانونی بودند و ما با یک تبعیض قانونی مواجه بودیم. این تبعیض‌ها و به جیب زدن‌ها از همان تفکر و همان صورتجلسات و آئیننامه‌ها نشات گرفته بودند و مردم را نسبت به سیستم حکمرانی کشور بدبین می کردند که چگونه کارگری به هزار زور و ضرب و بعد چندماه یک میلیون و اندی حقوق بگیرد و دیگری 200 برابر او!

در اظهارات و دفاعیات اخیر رئیس شورای شهر تبریز هم این نکته مستتر است. او می گوید: "هر که کار کند، خلاف هم می کند" و او برای شهر و شهرداری خطر کرده و صورتجلسهای را امضا و حال بازخواست شده است. جدا از اینکه اتهام رئیس شورای شهر شاید چیزی غیر از این باشد، اما چه کسی باید پاسخگوی مناسبات غلط و داخلی باشد که با یک صورتجلسه یا مصوبه شورا به فلان فرد یا فلان نهاد، مبلغی تخفیف داده شود؟

پرداخت پاداش‌های مدیریتی و یا احداث مجتمع‌های شائبه‌دار تجاری به سکه‌ی رایج مناسبات اداری و مدیریتی تبدیل شده است. چرا چون باید در تبریز از جذب سرمایه‌گذار خارجی حمایت شود حتی به قیمت شهر فروشی مفت! وقتی تصمیم‌گیر،ذی‌نفع و ناظر همه یک جمع محدود هستند چگونه می توان به عدم ایجاد فساد و رانت مطمئن بود؟ زمانی هم که برخورد و نظارت بیرونی شکل می‌گیرد، همان استدلال مرحوم هاشمی تکرار می‌شود که در پروژه چندین میلیاردی، فلان رقم هم هاپولی شد ایرادی ندارد!

اکنون رئیس شورای شهر تبریز می‌گوید "هرکه کارکند، خلاف هم دارد" و این طبیعی است. روزگار با این گفتمان، ضرب‌المثل‌ها را استحاله می کند، زمانی می گفتند: "کار را که کرد، آنکه تمام کرد" و حال با اتکا به این گفتمان رایج باید گفت: "کار را که کرد، آنکه خلاف کرد!"

هاشمی زنده است، چون تفکرات او همچنان زنده و در امور کشور جاری و ساری است. هاشمی زنده است چون متهمان شورای شهر و شهرداری تبریز زنده هستند. اینان نه فرزند انقلاب که فرزندان معنوی مرحوم هاشمی هستند!

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بی طرف
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۱ - ۲۲:۰۵
  قوانین در کشور ما به اندازه ای دست و پاگیر است (شاید عمدا اینگونه تدوین شده است) که اگر یک کار مثلا عمرانی ساده را بخواهی با طی مراحل قانونی و اداری مصوب طی کنی کلی زمان از دست بدهی و شاید فرصت نیز از بین برود . این را کسی که تا به حال اجرایی کرده فقط می تواند درک کند (نه کسی که فقط تئوری کار کرده و یا عادت داشته زیر دستان برایش پا بکوبند) و الا مثلا سرمایه گذار که منتظر نمی ماند شما با بروکراسی اداری خشک و غیر منعطف و دارای حلقه های تکرار زاید و زمانبر فرصت سرمایه گذاری را از او سلب کنی و یا سرمایه او را راکد و معطل نگه داری. به یقیین در این بین جهت ممانعت از فرار سرمایه گذار شاید مواردی از قانون نقض شود ولی اینجا علم قاضی و بازرس و ناظر است که باید تعیین کند آیا این عدم رعایت مر قانون به نفع اکثریت جامعه بوده است یا اینکه طرف به نفع شخصی خود موضوع سرمایه گذار را بهانه کرده برای نقض قانون. و بهتر است در جهت تسهیل سرمایه گذاری قوانین دست و پا گیر تغییر یایند
  6 + 2 -
 • محمدپور
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۲ - ۱۰:۴۱
  اناج چقدرکینه ازمرحوم هاشمی داری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  8 + 10 -
 • اسلامدوست
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۲ - ۱۱:۱۲
  کاش کمی هم از فرزندان معنوی عمروعاص بنویسید... فرد را به اتهام مشخص بازداشت می کنند و شما خبر را چنان مبهم می نویسید که گویا طرف یک دزد نابکار بوده است. دیده ایم در موارد مشابه چگونه عمل کرده اید. این ظرفیت را دارید که از مرزهای شرعی و اخلاقی به راحتی عبور کنید.
  10 + 5 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۲ - ۱۴:۲۲
  به روباه گفتند شاهدت کو؟ فرمود دمم....آش به قدری شور شده که رئییس فرموده تمام دارایی ام ارث پدری بوده و به ساخت و پاخت برای رسیدن به پول نیازی ندارم....من می ترسم قدرت دولت به این آقا نرسد و بعد از ماست مالی هم دوباره به کارهایش ادامه داده و بگوید دیدید که من گناهی نداشته ام و تنها نیت من خدمت به مردم بود...سری به بیمارستان ایشان بزنید و خدمت را ببینید که چگونه خدمت می کنند....
  3 + 8 -
 • مجید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۴ - ۰۹:۱۱
  درود به روان آیت الله هاشمی
  7 + 9 -
 • رضا
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ - ۰۸:۵۳
  درود بر اصلاح طلبان و روح آیت الله هاشمی شاد
  3 + 5 -
 • ناشناس
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ - ۱۳:۰۳
  هاشمی در استخر فرح جان داد. بهترین مکان برای مردن!
  2 + 6 -
 • تبریزی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۹ - ۱۳:۳۳
  سلام کمی حیا کنین ازخدا وآخرت بترسین چه ربطی داره این استدلات آبکی ومسخره تون آخه ازخدابی خبر درطول دولت آقای هاشمی کدام اختلاس یا وزیری یا معاون اولی یا قاضی به دادگاه وزندان رفت تف برشرفتان لعنت خدا برشماهخاباد شما به کسی تهمت میزنین اولا دستش از این دنیا کوتاه شده دوما اون زمان ها که او داشت شکنجه میشدتووامثال توکجابودین آیا میدانی اونه تنها خودش را وقف نهضت آن ابرمردخمینی کبیرکردبلکه مال منالش راهم وقف نهضت کردبرئتاریخ رابخوان
  4 + 3 -
نظر شما
 • 8
 • 1
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •