هواداران بهترین بازیکن تراکتور هستند/ تکرار ادعای جنجالی در برنامه نود
 • 1399/03/15 12:19
 • 117615
آناج لایو | گفت‌وگو با فراز کمالوند؛

هواداران بهترین بازیکن تراکتور هستند/ تکرار ادعای جنجالی در برنامه نود

سرمربی سابق تیم فوتبال تراکتور می‌گوید، هواداران بهترین بازیکن حال حاضر این تیم محسوب می‌شوند.

گروه ورزشی آناج: فراز کمالوند همواره نامی محبوب برای هواداران فوتبال آذربایجان است. وی به عنوان جوان‌ترین مربی تاریخ لیگ برتر توانست به حسرت 8 ساله تراکتور برای بازگشت به این مسابقات پایان دهد و سپس در گسترش فولاد با نقش ناجی ظاهر شده و این تیم را از خطر سقوط رهایی داد. البته او در تبریز و در بینابین حضورش در جمع سرخابی‌های این شهر در تیم شهرداری نیز سرمربیگری کرد با این تفاوت‌ که در این تیم رزومه خوبی در کارنامه‌اش به ثبت نرسید.

کمالوند که این روزها چند پبشنهاد همکاری دریافت کرده و مشغول سبک و سنگین کردن این پیشنهادات برای رسیدن به یک انتخاب خوب است، در گفت‌وگوی اینستاگرامی با خبرنگار ما از دوران فعالیتش در تیم تراکتور، شرایط کنونی این تیم و فوتبال کشور صحبت کرده که متن اظهارات او را در ادامه می‌خوانید:

صعود تراکتور بهترین خاطره ورزشی من است

در سال 88 اتفاق بزرگی که برای مردم تبریز و آذربایجان افتاد، صعود تراکتور به لیگ برتر پس از 8 سال بود که برای من بسیار خاطره‌انگیز بود و بهترین خاطره دوران ورزشی‌ام به حساب می‌آید. شب صعود، یک شب به یاد ماندنی بود و به جرات می‌توانم بگویم جوی که در آن شب هواداران در تبریز ایجاد کردند، در شب بازی ایران و استرالیا وجود نداشت. لطف خدا و حمایت هواداران موجب شد تراکتور به لیگ برتر برگردد.

فاصله یک امتیازی با آسیایی شدن

تراکتور قبل از من، مربیان بزرگ زیادی را روی نیمکتش تجربه کرده بود و این توفیق نصیب من شد تا این تیم را به لیگ برتر هدیت کنم. معمولا تیم‌هایی که به لیگ برتر صعود می‌کنند، سال اول سعی می‌کنند خودشان را در لیگ حفظ کنند اما ما توانستیم تک رقمی شویم درحالی که 90 درصد اسکلت تیم از بازیکنانی تشکیل می‌شد که از لیگ یک با ما همراه بودند. در سال بعد هم با توجه به اینکه بودجه ما تقریبا 5 میلیارد بود و خیلی کمتر از تیم‌های دیگر بود، لیکن فقط با یک امتیاز اختلاف نسبت به تیم پرسپولیس نتوانستیم در مکان چهارم قرار گرفته و به آسیا صعود کنیم.بازگویی علت جدایی از تراکتور

به هر صورت در پایان لیگ دهم، دوستان در هیات مدیره به این جمع‌بندی رسیدند که تغییراتی در کادر فنی ایجاد کنند که نهایتا امیر قلعه‌نویی جایگزین بنده شد. اتفاقا پس از آن سال شرایط اقتصادی در باشگاه تراکتور بهتر از گذشته شد و این تیم توانست خود را در قامت یک مدعی مطرح کند.

سپاه برای تراکتور سنگ‌تمام گذاشت

از یاد نبریم که سپاه پاسداران در طول 7،8 سالی که مالکیت باشگاه تراکتور را بر عهده داشت انصافا برای این تیم سنگ‌تمام گذاشت. جنگیدن با تیم های استقلال و پرسپولیس و سپاهان و ... که هزینه‌های میلیاردی می‌کردند کار هر تیمی نبود. یادم می‌آید قرارداد بازیکنانمان خیلی پائین بود برای مثال قرارداد مهدی کیانی در سال اول فقط 60 میلیون تومان بود و با آن مبالغ توانستیم نتایج خوبی بگیریم.

طلسم سرخابی‌ها شکست

خوشحالم از اینکه در زمان حضورم در تبریز دو اتفاق شیرین را با تراکتور رقم زدیم، زمانی که سرمربی این تیم بودم برای اولین بار استقلال را در تهران و پرسپولیس را هم بعد از 17 سال در تبریز شکست دادیم و این دو رکورد همیشه جاوادانه خواهد ماند. همچنین یکی از خاطرات خوبم به بازی با فجرسپاسی برمی‌گردد، در آن بازی فکر می‌کنم بالای 120 هزار نفر به استادیوم آمده بودند و حتی تپه‌های کنار استادیوم هم پر شده بود. روز عجیبی بود، بازیکنانمان از خیل عظیم جمعیت ترسیده بودند.

صندلی‌های شکسته را به پای من نوشتند

به من گفتند شلوغ کاری‌های هواداران به خاطر شماست! گفتند تماشاگران را تهییج می‌کنی و باعث می‌شوی تا صندلی‌ها را بشکنند. در بازی با پرسپولیس و صبا به خاطر جنجال‌های کرار جاسم نزدیک 7 هزار صندلی شکسته شد که همه آن‌ها را به پای من نوشتند. هر چقدر گفتم من کاره‌ای نیستم، قبول نکردند {با خنده} و گفتند به صلاح است مدتی از فوتبال آذربایجان دور باشی که رفتیم و دوباره برگشتیم.

هنوز هم می‌گویم تراکتور پرطرفدارترین تیم ایران است

من بعدا هم به آقای فردوسی‌پور گفتم که باید تکلیف‌مان را روشن کنیم و بدانیم هوادار و تماشاگر کیست. بالاخره این واژه‌ها معناهایی دارند و شخصی که در خانه می‌ماند و می‌گوید هوادار هستم با طرفداری که در سرمای منفی 25 درجه تیمش را تشویق می‌کند باید فرقی داشته باشد. من هنوز هم سر حرفم هستم و می‌گویم تراکتور پرطرفدارترین تیم ایران است و حرف من در برنامه 90 در پر شدن استادیوم بی‌تاثیر نبود.

بازگشت به تراکتور؟

الان به فکر این نیستم که دوباره به تراکتور برگردم و در شرایط فعلی نمی‌خواهم به این سوال جواب بدهم! و باید به عنوان هوادار از افراد حاضر در باشگاه حمایت کنیم. اصلا مگر من از تراکتور رفتم که بخواهم برگردم؟! من تراکتوری بودم، هنوز هم هستم و خواهم بود و در چند سال گذشته نیز در قامت یک هوادار در کنار تیم بودم. من از روزی که از تراکتور رفتم، سعی کردم کوچک‌ترین حاشیه‌ای برای این تیم ایجاد نکنم، همیشه سعی کردم حرمت‌ها را نگه دارم. 

روزی که کمالوند مقابل تی‌تی‌ها قرار گرفت

من ادعا ندارم از همه دوستان، تراکتوری‌تر هستم ولی به هر حال افتخارم این است که به هر جایی رسیدم به لطف تراکتور و هوادارانش بوده است. در آن بازی، شرایط گسترش فولاد خوب نبود و وجدان کاری هم اجازه نمی‌داد تا خدایی ناکرده بازی را وا بدهیم. عده‌ای برای مساوی ما با تراکتور حرف‌وحدیث‌دار ساختند و من را مقابل هواداران این تیم قرار دادند اما به این اشاره نکردند که در هفته قبل پرسپولیس را در تبریز شکست دادیم و همان برد پرسپولیس و مساوی با تراکتور باعث شد گسترش فولاد در لیگ برتر بماند.

بی‌ثباتی عامل ناکامی تراکتور

عدم نتیجه‌گیری تراکتور دلایل متعددی دارد، شاید عمده‌ترین دلیلش تغییرات پی‌درپی در این تیم است. در 7،8 سال 5 مدیرعامل عوض شد و علاوه بر تغییرات مدیریتی، تغییرات زیاد در کادر فنی هم در این عدم نتیجه‌گیری دخیل بوده است. یکی از دلایلی که پرسپولیس نتیجه گرفته، از نظر من ثبات تیمی است؛ بسیاری از بازیکنان این تیم چندین سال است که کنار هم بازی می‌کنند. آنچه که باعث شد پرسپولیس بعد از رفتن برانکو بازهم نتیجه بگیرد نگه داشتن مهره‌های تآثیرگذارش بود ولی تراکتور مدام در حال تغییرات است.

هواداران، بهترین بازیکن تراکتور

تراکتور در شرایط فعلی، نتایج خوبی گرفته و از کادرفنی خوبی هم بهره می‌برد. الحق‌والانصاف آقای الهامی هم از زمان حضورش در تراکتور توانسته نتایج خوبی بگیرد. من برای همکارانم همیشه احترام قائلم و با توجه به اینکه قراردادش را هم با تراکتور تمدید کرده برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. به نظرم بهترین بازیکن حال حاضر تراکتور، پرشورها هستند. آنان همیشه و در همه حال پشت تیم بودند و حمایت خودشان را اعلام کردند. باید قدر این نعمت را بدانیم.

هیچ کسی اصلح‌تر از زنوزی نبود

معتقدم در واگذاری امتیاز تراکتور به بخش خصوصی هیچ کسی بهتر از زنوزی نبود. چرا که هم ترک‌زبان است و هم سرمایه‌دار و مهم‌تر اینکه سابقه باشگاه‌داری در فوتبال را دارد. او در این دو سال همانطور که خودش گفته بیش از 110 میلیارد هزینه کرده‌ ولی پیش‌بینی من بالاتر از این مبلغ است. امیدوارم مجموعه فعلی تراکتور حفظ شود تا با هماهنگی بیشتر به موفقیت دست پیدا کند.

اهمیت خصوصی‌سازی در فوتبال کشور

ورزش ما باید به سمت خصوصی‌سازی پیش برود و چنانچه که می‌بینید دیگر در دنیا، فوتبال را دولتی اداره نمی‌کنند. من ترکیه را مثال می‌زنم که همه باشگاه‌های فوتبالش را خصوصی کرده و ما هم باید این کار را در کشورمان پیاده کنیم. استارت این کار در کشور ما با تراکتور زده شد و امیدوارم باشگاه‌های دولتی هم به بخش خصوصی واگذار شوند تا فوتبال‌مان پویاتر شود منتها بخش خصوصی‌ای که اهلیت داشته باشد. 

باید به حرف باشگاه‌های خصوصی گوش داد

نظر ما که اهمیتی ندارد، به هر حال وقتی مسئولین به نظرات ما اهمیتی نمی‌دهند چرا باید صحبت کنیم؟ مگر در مورد حضور مارک ویلموتس یا رفتن کارلوس کی‌روش از ما نظرخواهی کردند؟ شک نکنید بدون توجه به نظرات، لیگ را تا چند هفته آینده آغاز خواهند کرد. حرف باشگاه‌های خصوصی این است که به حرف‌های ما هم گوش کنید و به نظرات ما احترام بگذارید. باید تعیین تکلیف کنند تا شرایط برای شروع فصل آینده هم مهیا شود.

چند پیشنهاد دارم اما می‌خواهم درست انتخاب کنم

حقیقتا دلم برای حضور در لیگ برتر تنگ شده است اما در این دو سه سال از نظر مالی خیلی اذیت شدم. اینبار می‌خواهم انتخاب درستی داشته باشم. چند پیشنهاد به دستم رسیده ولی تا وقتی که از وضعیت مالی باشگاه مطمئن نشوم، قبول نخواهم کرد.

گفت‌وگو از: سجاد جمالزاده

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۴:۴۹
  شما را به خدا این قدر این شخص را بزرگ نکنید...آمدن تراکتور به لیگ برتر برنامه نظام برای کنترول آذربایجان در سال 88 بود و ربطی به این تاجر ندارد....خطیبی با پایین ترین بودجه سه تا تیم را لیگ برتری کرد و تراکتور را با بازیکنان بومی قهرمان نیم فصل کرد که تا کنون کسی این کار را انجام نداده است...این آقا فوتبال بومی آذربایجان را نابود کرد...قهرمانی را از تراکتور گرفت و در هفته آخر به راه آهنی باخت که تیم آخر جدول بود و به امتیاز احتیاج داشت و بیشرمانه می گوید که ما مقابل تراکتور مردانه بازی کردیم...با تبانی و کارهای غیر اخلاقی در شهرداری آبروی فوتبال تبریز را برد...تبلیغ نکنید کدام شخص عاقلی به این فرد تیم می دهد کدامین پیشنهادات؟؟؟؟ آخرین عملکرد وی در پارس جنوبی افتضاح بود و در دسته یک هم نتیجه قابل توجهی نگرفت...چرا هر دو ماه یکبار با آناج مصاحبه می کند؟؟؟ نکند آناج هم با این شخص همکاری میکند؟؟
  13 + 7 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۰۸:۴۱
  اولا نظرات را نشر دهید و دوما اگر به دنبال تیم برای این آقا در آذربایجان هستید من یکی نخواهم گذاشت!!!!با آبروی سایت خود بازی نکنید به خداوندی خدا که ستار العیوب است تمامی کارهای این ام الفساد را منتشر خواهم نمود که چه کارهایی در تبریز برای رسیدن پول انجام داده است....سایت به این خوبی چرا هر ماه مصاحبه ای از ایشان می گذارد؟؟؟؟؟؟
  12 + 7 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •