امام خمینی(ره) اخلاق را وارد تمامی ابعاد زندگی بشر کرد
 • 1399/03/14 11:30
 • 117603
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛

امام خمینی(ره) اخلاق را وارد تمامی ابعاد زندگی بشر کرد

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی گفت: امام راحل دین را که به شدت در زندگی فردی، اجتماعی و سیاسی به حاشیه رانده شده بود و اخلاق در عالم سیاست معنی و مفهومی نداشت، در تمامی عرصه‌های زندگی بشر و حکومت‌ها وارد کرد.

میکائیل جمال پور، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور تبریز، انتقال اندیشه‌های امام خمینی (ره) در قالب دین و مذهب از حاشیه به متن زندگی فردی و اجتماعی مردم ایران و بلکه جهان را مهمترین دستاورد سیاسی ایشان بیان کرد.

وی اظهار داشت: امام راحل به عنوان شخصیت برجسته تاریخ معاصر، دین را که به شدت در زندگی فردی، اجتماعی و سیاسی به حاشیه رانده شده بود و اخلاق در عالم سیاست معنی و مفهومی نداشت، در تمامی ابعاد و عرصه‌های زندگی بشر و حکومت‌ها وارد کرد تا امروز به عنوان الگوی ممتاز ملت‌های آزاده قرار بگیرد.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امام به لحاظ شخصیتی و سیاسی الهام بخش بود، افزود: افکار و اندیشه‌های رفتاری ایشان در عصر جدید و مدرن برای همه سیاستمداران و کسانی که به دنبال مبارزه با اندیشه‌های مادی و دنیا گرایانه و الحادی هستند، به عنوان الگو پذیرفته شده است.

جمال پور سبک زندگی امام خمینی (ره) را متمایز با سایر رهبران سیاسی جهان دانست و یادآور شد: امام با تمام بزرگواری خود با شجاعت مثال زدنی در حقیقت عالمی حکیم و عارف بود که توانست بین همه عرصه‌های زندگی بشری آشتی ایجاد کرده و خود را به عنوان مرکز و کانون چنین اندیشه‌هایی در قلوب مسلمانان جای دهد.

وی در گفتگو با ایرنا، دلیل رسیدن به چنین جایگاهی را توجه عمیق امام به اخلاق در سیاست بیان کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: بنیانگذار جمهوری اسلامی در دورانی که شرق و غرب سیطره کامل بر کشورها داشتند، توانست کارهای غیرممکن را ممکن سازد که مهتمرین آن فتح قلوب مردم ایران و سپس تعمیم آن به مردم سایر کشورها به وسیله تلفیق اخلاقیات با سیاست بود تا زمینه را برای پیروزی در سنگرهای مهمتر و بزرگ‌تر از جمله دوران افتخارآمیز دفاع مقدس را فراهم سازند.

وی با بیان اینکه امروز اندیشه‌های والای سیاسی امام خمینی (ره) به عنوان عامل اصلی مقاومت مردم ایران و بلکه سراسر جهان صادر شده است، گفت: صدور عنصر مقاومت و ایستادگی در برابر رژیم‌های دست نشانده، آغاز بیداری اسلامی و مبارزه بی امان مسلمانان علیه استبدادهای داخلی و استعمار خارجی نمونه عینی آثار اندیشه‌های سیاسی و اخلاقی امام راحل است.

جمال پور، امام خمینی (ره) را سیاستمداری دقیق توصیف کرد که از دهه‌های گذشته نسبت به عقب ماندگی‌های جهان اسلامی مطالعات خود را شروع کرده بود و تحلیل‌های جامعی در این خصوص ارائه می‌کردند تا اینکه به این نتیجه رسیدند که بدون مبارزه با موانع داخلی و مزاحمت‌های خارجی نمی‌توان نسبت به اجرای عدالت دل بست.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور تبریز اضافه کرد: امام راحل به عنوان شخصیت بی مانند تاریخ سیاسی جهان در کنار مبارزه با استبداد داخلی، مبارزات بی امان و مستمری علیه استعمار از نوع شرقی و غربی داشت و در حقیقت نماد مبارزه با موانع موجود بر سر راه رشد و تعالی انسان معاصر بودند.

جمال پور افزود: بر همین اساس امروز در جهان سیاست و اخلاق، راه و مکتب امام راحل به وسیله افراد و گروه‌های آزادی خواه و عدالت طلب به عنوان الگوی محوری مورد پذیرش است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •