بمب خبری شاه‌ مهره/ شبکه‌ی رایزنِ سرمایه‌دار
 • 1399/03/13 22:28
 • 117600
حواشی یک دستگیری و بازخوانی پرونده؛

بمب خبری شاه‌ مهره/ شبکه‌ی رایزنِ سرمایه‌دار

بازداشت رئیس شورای شهر تبریز حواشی و نظرات مختلفی در فضای مجازی به راه انداخته و پرونده فساد شورای چهارم را در ذهن‌ها متبادر کرده است.

گروه سیاسی آناج: بعدازظهر امروز انتشار یک خبر در رسانه‌ها حواشی بسیاری ایجاد کرد و تبریزی‌ها را حیرت‌زده نمود. رئیس شورای شهر تبریز در ادامه‌ی رسیدگی به تخلفات شهردار سابق و برخی مدیران شهرداری دستگیر شد تا زوایای مهمی از پرونده‌ی فساد در شورای شهر و شهرداری مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

فلش بَک/ سال95؛ شورای چهارم

سال ۹۵ سال پرتلاطمی برای شورای شهر و شهرداری تبریز سپری شد. زمانیکه سه تن از اعضای شورا و برخی مدیران شهرداری پیش از عید دستگیر شدند، این خبر به سرعت در رسانه‌های کشوری منعکس گردید. فساد، تخلفات مالی و زد و بندهای گسترده مالی دلیل اعلامی برای دستگیری این اعضا و مدیران بود. این اتفاق حواشی بسیاری داشت و تا ماه‌ها و حتی سالها نام شورای شهر چهارم را بر سر زبان‌ها انداخت. بعد از گذشت مدتی احکام مختلفی برای این افراد صادر شد. اگرچه بسیاری از صاحب‌نظران این پرونده، معتقد بودند که مهره‌های اصلی این فساد قسر در رفته‌اند.

وساطت برای متخلفان!

بعد از اعلام حکم این افراد، برخی از مدیران و نمایندگان مانند مسعود پزشکیان تلاش بسیاری انجام دادند تا پرونده‌های مذکور به اجرای احکام نروند! پزشکیان با برخی بهانه‌های واهی از جمله رسیدگی مجدد به پرونده و دفاع از حقوق افراد، از محکومان شورای شهر چهارم حمایت کرد اما تلاشش برای جلوگیری از اجرای حکم بی نتیجه ماند.

شهردار سابق به تور افتاد

حواشی دستگیری اعضای شورای چهارم فروکش کرده بود که سال گذشته خبر رسید صادق نجفی شهردار سابق تبریز در راستای رسیدگی به تخلفات و پرونده‌های مالی توسط اطلاعات سپاه دستگیر شده است. بسیاری از مطلعین و پیگیری‌کنندگان ماجرا، دستگیری نجفی را آغاز یک هماورد بزرگ در بررسی پرونده‌ی مذکور عنوان می‌کردند. با گذشت مدتی پس از بازداشت، شهردار سابق با وثیقه چند میلیاردی آزاد شد اما همچنان به عنوان یکی از متهمین تخلفات در دوره چهارم به پرونده وی رسیدگی می‌شود. 

نوبت به شاه‌مهره رسید!

با سپری شدن چندین ماه از دستگیری شهردار سابق و مدیران میانی شهرداری، ظاهرا سرنخ‌ها به شهرام دبیری رسیده و او هم در جرگه‌ی متهمین قرار گرفته است.

رسیدگی به پرونده فساد شهرداری و شورای شهر تبریز توسط دستگاه قضائی و سازمان اطلاعات سپاه بقدری دارای اهمیت بود که خبر بازداشت رئیس شورای شهر و چندتن از مدیران شهرداری تبریز در خروجی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌هایی همچون فارس، تسنیم، ایسنا، ایرنا و همچنین رسانه‌های بیگانه از جمله بی‌بی‌سی و ایران‌اینترنشنال قرار گرفت.

ماستمالیزاسیون از نوع مطلع!

اگرچه رسانه‌های نزدیک به دبیری با اتخاذ رویکرد ماست‌مالی، بازداشت او را احضار در مقام مطلع توصیف کردند تا مقداری از فشار فضای مجازی علیه دبیری کاسته شود، اما بعدها با استناد به منابع خبری، خط پیش‌گرفته را تصحیح و بر بازداشت دبیری صحه گذاشتند.

کاربران شبکه‌‌های اجتماعی واکنش‌های مختلفی به این دستگیری نشان دادند. برخی‌ها مدعی بودند که آدرس تخلفات رئیس شورا و شهردار سابق دراختیار آنهاست، برخی دیگر به انتشار این خبر در رسانه‌هایی مانند BBC اشاره کردند، برخی هم با انتقاد از فشار به دستگاه قضا برای آزادی متهمین، خواستار رسیدگی جدی و بدون تعارف داشتند و در عین حال برخی هم در دفاع از رئیس شورا وی را مبری از این اتهامات می‌دانند.

شبکه‌ی رایزنِ سرمایه‌دار

برخی کاربران نیز با هشدار نسبت به رایزنی جریانات ثروت و قدرت به منظور آزادی دبیری نوشتند: شبکه سرمایه‌داران درحال رایزنی و فشار به دستگاه قضا هستند تا مرد هزارچهره شورا با قید وثیقه آزاد شود.

اگرچه اخبار این دستگیری حواشی بسیاری داشته اما انتشار این گزارش دال بر مجرم بودن رئیس شورای شهر تبریز نیست بلکه دبیری یکی از متهمان پرونده است که قطعا برائت یا محکومیت وی توسط دستگاه قضا مشخص می‌شود.

با این حال دومینوی رسیدگی به پرونده شهردار سابق تبریز هم‌اکنون به شهرام دبیری رسیده و باید منتظر ماند تا مراحل بعدی رسیدگی‌ها مخابره شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۲۳:۲۰
  شاه مهره و فرد هزار چهره این جریانات نجفی است که اگر فرصت یابد به یکی از کشورهایی که تبعیت دارد خواهد رفت .... نجفی آدم متخلفی است از زمان اداره بازرگانی که دست در دست ژاله با واسطه برادرش تا منطقه آزاد و .... این فرد امنیتی سابق خودش ، برخی خوشاوندان حتی فرزندش و ... تخلفات گسترده ای دارند و این پرونده آزمونی است برای دستگاه قضا ... مردم ناظر هستند که آیا دستگاه قضائی و اطلاعات سپاه توان اجرای عدالت را ارند یا ...
  3 + 0 -
 • شهاب
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۰۰:۴۲
  درسی و یکمین سالگرد امام خوبیها باید دوباره نوشت که وصیت من به شما این است که نگذارید این انقلاب به دست نا اهلان ونامحرمان بیفتد امروز جامعه نیازمند مدیرانی از جنس66 حاج قاسم است نه مثل ....
  2 + 2 -
 • راستی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۰۲:۲۱
  اگر راست میگید، و دنبال شاه مهره هستید، از فتحی پور و منادی حمایت نکنید!!!
  2 + 0 -
  • :)))
   ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ - ۱۰:۲۶
   بجای تهمت زدن ( حرف مفت زدن ) اگر مدرکی دارید به مراجع قضایی اطلاع رسانی نمایید. به یقیین یه خدا و روز قیامت و پاسخگویی اعمال ذره ای اعتقاد ندارید که بی پروا زبان و عقل نداشته تان را تقدیم هوی نفس تان کرده اید. نفس کشیدن افرادی مثل شما تلف کردن اکسیژن سایر مردم است و این حق الناس است
   2 + 0 -
 • رضا
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۰۹:۴۶
  من هیچ آشنایی با دبیری ندارم، ولی تا وقتی مقام رسمی قضایی جرمی را متوجه کسی نکرده این نوع گزارش نویسی چه معنی دارد؟
  آیا ثروتمند بودن شخصی دلیل بر دزد و خلافکار بودن اوست؟
  2 + 0 -
 • حقگو
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۰:۲۴
  ماشاالله ، لاماشاالناس
  نمیدانم چه منافعی از این فضاسازی رسانه های زنجیره ای وابسته دنبال می شود فقط می دانم که نجفی و دبیری انسانهای خدوم به تبریز بودند قطعا شماها و برخی آدمهای حسود و بدخواه توسعه تبریز نمی توانید کسی را که خدا پشت و پناهش است زمین بزنید. اگر شماها بخاطر وصل به مراجع قدرت بدنبال زمین زدن انسانهای آبرودار هستید بدانید خداوند نیز مکرهای شما را بزودی نقش برآب می کند. خدایا تو حافظ و پناهگاه حق باش. ومکرشیاطین در هرلباسی هستند را به خودشان بازگردان.رسانه ای کردن یک اتهام قبل از رسیدگی از سوی هرشخصی باشد به معنی آن است که دست دستگیرکنندگان خالی است والا چه لزومی داشت که متوسل بشوند به فضاسازی رسانه ای.
  0 + 1 -
  • شش ماهه
   ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ - ۱۰:۲۹
   دبیری با نجفی زمین تا آسمان فرق دارد حواست باشد کی را با کی مقایسه می کنی.
   2 + 0 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۴:۵۵
  دبیری خائن ترین چهره ای است که به تبریز و آذربایجان چندسالی است که خیانت می کند...بارها نوشته بودم که این آقا با مزدور و اجیر کردن چندین خبرنگار و سایت معلوم الحال تمامی کارهای خود را ماستمالی می کند و حتی در جریان بازداشت های چند سال پیش اعضای شورای شهر از جمله خانم خاماچی با سو استفاده و فریب دادن وی؛ خود را تبرئه کرد ولی خدا بزرگ است...دبیری حتی نام و امتیاز بیمارستان تبریز را از مرحوم دکتر اشرفی دزدیده است چراکه تمامی امتیازات بیمارستان تبریز مربوط به دکتر اشرفی بود که در کنار خیابان و مجاروت ترمینال بزرگ تبریز قرار دارد...
  0 + 2 -
  • نظری
   ۱۳۹۹/۰۳/۲۰ - ۱۰:۲۹
   بیمارستان تبریز در خیایان منجم مابین بهار و قره آغاج قرار داشت و خیلی وقت قبل از ایجاد بیمارستان ولیعصر یا همان معروف به بین المللی تعطیل شده بود و در محل آن مدتی یک دانشگاه غیر انتفاعی فعالیت می کرد پس صحبت شما موضوعیت ندارد
   1 + 0 -
 • پیام
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۰۳:۱۳
  آناج مفت خوری نکن
  پیام منم بذار
  1 + 0 -
نظر شما
 • 10
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •