گیاهان به نُطق آمدند!/ موسیقی؛ زبان مشترک انسان و طبیعت
 • 1399/03/13 15:44
 • 117589
به همت جوانان مخترع تبریزی؛

گیاهان به نُطق آمدند!/ موسیقی؛ زبان مشترک انسان و طبیعت

عده‌ای از جوانان مخترع تبریزی با ساخت دستگاه پردازشگری ارتعاشات گیاهان را گرفته و به اصوات قابل شنیدن تبدیل کردند.

به گزارش آناج، صدای طبیعت همیشه جزو خاطره انگیزترین اصوات شناخته شده است، به گونه‌ای که صدای طبیعت آرامش‌بخش بوده و نوعی لطافت حس به انسان دست می‌دهد. اینکه هر جانداری از خود ارتعاشاتی تولید کرده و در فضا منعکس می‌شود با پیشرفت علم ثابت شد ولی آنچه که مهم است نوع صدا و منظور و هدف گیاه از تولید ارتعاش است! محققان علم اصوات پاسخ این سوال را چنین می‌گویند که گیاهان نیز مانند انسان نسبت به محیط پیرامونی خود واکنش نشان می‌دهند، از اتفاقات ناگوار متاثر و نسبت به رویدادهای مثبت واکنش فراخور آن را دارند.

شنیدن صدای گیاهان شاید در گذشته برای انسان امری مّجحل بوده ولی امروزه با گسترش علم اصوات امکان پذیر است، پیشرفت علم انسانی باعث شده تا شگفتی‌های خلقت خداوند بر بشر آشکار شود. آکوستیک یا همان علم صدا خود در چند قالب تقسیم بندی می‌شود، صوت قوی، متوسط و ضعیف مجموع اصوات را تشکیل می‌دهد حیواناتی مانند مورچه چنان صدایی قوی دارند که سیستم شنوایی انسان قادر به شنیدن آن نیست. گیاه نیز به عنوان یک جاندار اصواتی را از خود منتشر می‌کند که برای هر انسانی قابل توجه و جالب است.

اخیرا جمعی از جوانان نخبه تبریزی موفق شدند دستگاهی اختراع کنند که با استفاده از آن ارتعشات صادره از سوی گیاهان گرفته و در قالب موسیقی تبدیل به صدایی شوند که برای انسان قابل شنیدن باشد.
 


 

بُرا، مسئول این تیم تحقیقاتی در مراسم رونمایی از این دستگاه گفت: از سال 94 مباحث تئوری این طرح و مطالعه بر روی علوم مختلف مرتبط با اصوات را آغاز کردیم، بنابراین در مدت 4 سال ساخت این دستگاه به طول انجامید و در نهایت با همکاری مهندسان حوزه‌های مختلف توانستیم ارتعاش گل و گیاه را به صدا تبدیل کنیم.

وی گفت: اصوات به طور کلی به سه بخش صدای انسان، حیوان و طبیعت تقسیم‌بندی میشود، ارتعاش بدن انسان در علم پزشکی بین 62 الی 78 هرتز تخمین زده می‌شود، با ساخت این دستگاه سعی کردیم نشان دهیم گیاه هم به مانند سایر جانداران نسبت به اتفاقات پیرامونی خود واکنش نشان داده و دارای احساس است.
 

مسئول تیم تحقیقاتی پروژه تبدیل صدای گیاهان خاطرنشان کرد: برای اولین بار سوئیس اقدام به ساخت این دستگاه کرده ولی در منطقه آسیا گروه جوانان تبریزی این دستگاه را اختراع کردند.

محرم محمد زاده مسئول بخش الکترونیک این تیم تحقیقاتی گفت: گیاهان از جمله ارتعاشات با بار منفی هستند که با تماس انسان با گیاه دچار واکنش می‌شوند، تاکنون زبانی برای واکنش گیاهان نبود و ما تلاش کردیم ارتباط بین گیاه و حواس پنجگانه انسان ایجاد کنیم، به طوری که برای انسان‌ها قابل درک باشد، در کل می‌توان گفت: وظیفه پردازشگر، دریافت جریانات و ارتعاشات از محیط پیرامونی و تبدیل آن به صورت جریان الکترونیکی بوده که در نهایت به فرکانس صدا تبدیل می‌شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •