12 ملت در خاکریز اول مقاومت/ آرزوی امام در آستانه تحقق
 • 1399/03/01 15:46
 • 117422
در گفت‌وگوی تحلیلی آناج با دکتر بیضایی مطرح شد/ بخش اول؛

12 ملت در خاکریز اول مقاومت/ آرزوی امام در آستانه تحقق

علل و عوامل قوام‌بخشی بر روحیه ضدصهیونیستی در کشورهای مختلف ، مبحثی بود که در گفت‌وگوی آناج با پژوهشگر مسائل بین‌الملل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گروه بین‌الملل آناج؛ مطالبه برای آزادسازی قدس شریف، از دیرباز تاکنون به آرایش پایدارتری دست یافته است. پدیدار شدن جبهه‌ی فعال مقاومت در اقصی نقاط منطقه و افول سیاست‌ورزی رژیم صهیونیستی و آمریکا، از شرایط جدیدی برای فلسطین اشغالی خبر می‌دهد.

رویدادهای سیاسی، نظامی و فرهنگی منطقه به تقویت جبهه‌ی مقاومت منجر شده و هسته‌های فعال در این زمینه روزبروز افزایش می‌یابد. روحیه مقاومت از جهان عرب به مناطق دیگر جهان از جمله قفقاز و ترکیه گسترش یافته و فریاد نابودی اسرائیل و آزادی‌خواهی قدس از باکو تا دهلی‌نو، آسمان منطقه را فراگرفته است.

علل و عوامل قوام‌بخشی بر روحیه ضدصهیونیستی در کشورهای مختلف ، مبحثی بود که در گفت‌وگوی آناج با دکتر احمدرضا بیضایی، پژوهشگر مسائل سیاسی و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بیضایی در اینباره به وضعیت فعلی قدس، مسئله فلسطین و معامله باصطلاح قرن پرداخت و به شرح زیر توضیح داد:

جایگاه قدس در سیاست خارجی آمریکا

نکته ابتدایی که هیچگاه نباید فراموش شود این است که قدس پایتخت ابدی فلسطین است، یکبار برای همیشه باید این قضیه حل شود که قدس پایتخت فلسطین است. حتی به بهای اینکه تا آخرین نفر در این راه مقاومت کنیم. چندین سال است که تلاش می شود قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی نامیده شود و در این راه هم هزینه های سنگین و تلاش های بی حدی انجام می‌گیرد. حتی در دولت اوباما، مسئله قدس در سیاست خارجه آمریکا از یک موضوع استراتژیک به یک مسئله مقدس تبدیل شد. یعنی در پروژه غرب و رژیم صهیونیستی، مسئله قدس یک موضوع مقدس است، رژیم صهیونیستی در طول مذاکرات، موضوعات گوناگونی بر روی میز مطرح می‌کنند، مانند مسائل مربوط به مرزهای 1968 یا مسئله بازگشت آوارگان فلسطین، اما موضوع قدس همیشه خارج از میز مذاکره صهیونیست‌هاست، اصلا قدس برای رژیم صهیونیستی موضوعی غیرقابل مذاکره است، اگر بخواهیم عامیانه‌تر بیان کنیم قدس مسئله ناموسی برای صهیونیست‌ها تلقی می‌شود.

خباثت هویت‌زدایی از قدس شریف

صهیونیست‌ها به لحاظ روانی، سیاسی و اقتصادی روی این مسئله بسیار پرداخت می‌کنند و درصدد القای این موضوع هستند که قدس الا و لابد مربوط به رژیم صهیونیستی است. علت اینکه مسئله قدس موضوعی مهم برای صهیونیست‌ها تلقی می‌شود، هویت اسلامی قدس است و سعی می کنند با یهودی سازی، هویت اسلامی را از قدس بگیرند. طبق اعلام مراجع سازمان ملل، منطقه قدس شرقی، منطقه مسلمان نشین است. هرچند اشغال شده است ولی جامعه جهانی آن را با فلسطین می‌شناسد، در مفاد معامله قرن چنین آمده که قدس شرقی هم باید به اراضی اشغال شده ملحق شود و مالکیت چند محله به صورت جزیره ای در اختیار فلسطینیان قرار گیرد. بنابراین مسئله قدس مسئله تغییر هویت است، درواقع قدس به مرکز تمام تهدیدات علیه فلسطین تبدیل شده و از طرفی اشغال و طرح‌های مرموز درباره مسجدالاقصی هم جزو تهدیداتی است که کل جهان اسلام را شامل می‌شود. اگر در فیلم ها و تصاویر تخریب مساجدی که توسط داعش در سوریه و عراق منتشر شده دقت کنیم موضوعی قابل تامل به دست می آید، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در تحلیلی که از این موضوع داشت گفت: اگر تصاویر تخریب مساجد منتشر و به طور مرتب رسانه‌ای شود و اگر این تصاویر به یک مسئله عادی در جهان اسلام تبدیل شود، آنگاه اگر مسجدالاقصی را هم تخریب کنند صدایی از جهان اسلام بر نخواهد خواست.

اهداف راهبردی و تاکتیکی معامله قرن

کابینه جدید رژیم صهیونیستی موضوع الحاق بیش از 40 درصد از کرانه باختری به مناطق اشغالی را دوباره مطرح می‌کند، یعنی به دنبال الحاق کرانه باختری و همراه قدس به اراضی اشغالی هستند. رژیم صهیونیستی سخت به دنبال هویت زدایی از قدس است. در معامله قرن دولتی به نام دولت فلسطین به رسمیت شناخته نشده بلکه در طی مذاکرات طولانی مدت شاید درصد کمی از این مناطق در اختیار فلسطینیان قرار میگیرد. به این نحو که بخش کوچکی از نوار غزه و کرانه باختری در اختیار فلسطینیان قرار داده شود، آن هم به این شرط که دولت رسمی وجود نداشته و یا درنهایت مذاکراتی در این بین انجام گیرد و دولت کوچکی به نام فلسطین احتمالا شکل بگیرد. شهری به نام ابوجیف واقع در منطقه قدس شرقی را به عنوان پایتخت دولتی که در آینده احتمالا تشکیل شود، معرفی می کنند.

تهدید تغییر اولویت در جهان اسلام

اهمیت قدس به حدی است که محوریت تمام تحولات منطقه قرار گرفته است، چندین دهه است که با تبلیغات سنگین تلاش می شود مسئله فلسطین و به خصوص قدس از اولویت جهان اسلام خارج شود، زمانیکه فلسطین اشغال شد و دولت جعلی اسرائیل اعلام موجودیت کرد، موضوعی که به نام خطر اصلی جهان اسلام مطرح شد، وجود کمونیست و حمله شوروی به افغانستان مطرح شد، به همین خاطر از سراسر منطقه حتی خود فلسطین که اشغال شده بود رزمنده برای جنگ با شوروی اعزام می شد. بنابراین مهمترین خطری که مسلمانان را تهدید می کند، تغییر اولویت جهان اسلام است. یعنی برای مسلمان فلسطینی که کشور خودش اشغال شده بود، حمله شوروی به افغانستان به مراتب مهمتر از وضعیت فلسطین بود! سپس با آغاز جنگ تحمیلی، تهدیدات از کمونیست به سمت فارس و ایران تغییر یافت، ایران شیعی را به عنوان تهدید جهان عرب مطرح کردند تا بازهم موضوع قدس از اولویت حارج شود، میلیاردها دلار کمک سیاسی و اقتصادی به صدام شد. تمامی دول عربی در پشت سر صدام قرار گرفتند تا از اهمیت قدس کاسته شود، جنگ با ایران را در برابر قدس قرار دادند. دوباره خطر گسترش تشیع ایرانی را مطرح کردند تا قدس از اولویت خارج شود. تجهیز گروههای تکفیری از همه نظر و القای خطر ایران شیعه در تمامی رسانه ها را به موضوع اول تبدیل کردند، گویا تنها چیزی که موضوعیت ندارد قدس و اهمیت آن است. در هر دوره، پروژه ای پیاده شده تا فلسطین از اولویت جهان اسلام خارج شود. بنابراین اهمیت روز قدس با توجه به این مسائل به خوبی روشن می‌شود.

ابتکار حضرت امام(ره) و ظرفیت نسل مجاهد در فلسطین

ابتکار حضرت امام خمینی(ره) این بود که مسئله فلسطین و قدس را از حاشیه به اولویت مهم جهان اسلام انتقال ‌دهد، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به این دلیل روز قدس نامیده شد که این ماه جزو اشتراکات همه مسلمانان است و مورد توجه تمام مسلمانان قرار می‌گیرد. اگر ابتکار امام نبود نه تنها مسئله فلسطین و قدس از اولویت خارج شده بود بلکه در اذهان مردم نیز به فراموشی سپرده می شد،  صهیونیست ها معتقد بودند با گذشت زمان، نسل حاضر فلسطین از بین رفته و نسل جدید هم به گونه ای خواهد بود که قدس در اولویت آنان نباشد، در صورتی که هم اکنون در فلسطین نسلی به وجود آمده که مجاهد و رزمنده و معتقد به مقاومت است و تا آخرین نفر آمادگی دفاع دارند، اگر این نسل حاضر در زمان اشغال فلسطین حضور داشت محال امر بود که فلسطین به دست رژیم صهیونیستی اشغال شود.

بیضایی فرهنگ ملت‌ها را تابع فرهنگ دولت‌ها توصیف نمود و درباره میزان ضدصهیونیسم بودن ملت‌ها اینگونه تحلیل کرد؛

ارتقای فرهنگ ملت‌ها در مقابله با صهیونیست‌ها

بعد از وقوع بیداری اسلامی در منطقه، برخی علائم از احساسات ضدصهیونیستی ملت‌ها و موج مطالبه برای آزادی قدس خبر می‌داد. بطور مثال جوانان مصری با تسخیر سفارت رژیم صهیونیستی احساسات خود را نشان دادند. اگر به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برگردیم، فرهنگ مردمی در مقابله با صهیونیست با بعد از انقلاب، تفاوت مشهودی داشته است. این به برکت وجود انقلاب اسلامی در ایران است. وقتی خاطرات شهید چمران را مطالعه می کنیم، می بینیم که یکی از بزرگترین نگرانی های شهید چمران عدم وجود احساسات ضد صهیونیستی است. کسانیکه به نام سازمان‌های آزادی بخش فلسطین فعالیت می کردند، و مدعی آزادکردن فلسطین بودند، از صبح تا شب کروات به سینه پشت میز مذاکره می کردند و شب ها در مراکز عیش و نوش حضور داشتند! به گفته شهید چمران، این نوع انسان ها اهل مبارزه نیستند. ولی بعد از انقلاب شاهد هستیم که دانش آموز نوجوان سنگ به دست در مقابل تانک صهیونیست‌ها ایستادگی می کند. این ها همگی نشان دهنده تغییر فرهنگ مردم در مقابله با دشمن صهیونیستی است.

12 ملت در خاکریز اول مقاومت/ آرزوی امام در آستانه تحقق

"نخست وزیر این رژیم در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد؛ شنودهایی که در منطقه جولان انجام دادیم متوجه حضور 12 زبان مختلف هستیم." لذا خاکریز مقاومت اکنون چسبیده به اراضی اشغالی می باشد و وجود زبان های مختلف نشان داهنده گسترش فرهنگ مقاومت در سطح جهانی شده است. بنابراین آرزوی امام که تشکیل هسته های مقاومت در جهان بود، در آستانه تحقق است.

ادامه دارد..

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •