چرایی ساخت پل بر رودخانه ارس
 • 1399/02/29 17:52
 • 117401
آناج گزارش می دهد؛

چرایی ساخت پل بر رودخانه ارس

معاون رییس پارلمان جمهوری آذربایجان : باید اعتراف کرد که سطح سواد سیاسی و حقوقی "کارشناسانی" که در آذربایجان نسبت به این مساله اظهار نظر می کنند، بسیار پایین است.

گروه بین الملل آناج؛ مدتی پیش انتشار یک فیلم کوتاه در جمهوری آذربایجان که در آن ادعا می شد کامیون های ایرانی مواد سوختی به منطقه قره باغ آورده اند،باعث ایجاد یک جنگ روانی رسانه ای علیه کشورمان شد که البته خیلی زود توسط رسانه ها و مقامات رسمی این موضوع تکذیب گردید و خوراک خبری که مخالفان روابط دو کشور در انتظار آن بودند،از بین رفت.

به دنبال تکذیب خبر رفت و امد کامیون های ایرانی به قره باغ،موضوع دوم توسط اتاق فکر جنگ رسانه ای علیه ایران در جمهوری آذربایجان مطرح شدکه همان ساخت پنج پل توسط ایران بر روی رودخانه ارس بود. طرح این مساله باعث شد تا نیروهای ضد ایرانی در جمهوری آذربایجان و البته عوامل قوم گرایی در ایران بر روی این موضوع به شدت مانور دهند.

طرح مساله و ابهامات موجود

جیهون تقی اف یک فرد مجهول الهویه است که توسط سایت مدراتور رونمایی شده است.این سایت همواره موضع گیری های ضد ایرانی داشته است اما در مورد طرح مساله ی ساخت پل بر روی رودخانه ی ارس به عنوان مرجع اولیه ی انتشار خبر عمل کرده است.این سایت ادعا کرده است جیهون تقی اف یک شهروندان جمهوری آذربایجان نتایج مطالعات خود را طی نامه ای برای آنها فرستاده است. در نامه ادعایی آمده است:تصاویر و مختصات جغرافیایی پنج پلی که بین ایران و منطقه جبراییل (جمهوری آذربایجان) بر روی رودخانه ارس ساخته شده است، ایران و قره باغ را به هم متصل می کند و در اراضی منطقه جبرائیلی قرار دارد.

چرایی ساخت پل توسط ایران بر روی رودخانه ارس

"علی حسینلی" اولین کسی بود که با استناد به اسناد موجود این مساله را توضیح داد. معاون رییس پارلمان جمهوری آذربایجان در مصاحبه با خبرنگاران در خصوص ساخت پل ها بر روی رودخانه ارس گفت: «مساله ساخت و استفاده از سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی در بالاترین سطح تنظیم می شود. در این خصوص یک سند بین المللی میان آذربایجان و ایران امضا شده است. تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان در توافقنامه مذکور مورد تایید قرار گرفته است. و فقط آذربایجان و ایران می توانند از سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی استفاده کنند.

در سال 1988 میلادی بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی توافقنامه بلند مدت در زمینه همکاری های اقتصادی، تجاری و علمی - فنی امضا و بر اساس این توافقنامه رضایت متقابلی بین طرف ها در خصوص احداث و بهره برداری از سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی حاصل شده است.

بر اساس دستور کابینه وزرای جمهوری آذربایجان در سال 1992 میلادی یک گروه از متخصصان تشکیل شده و  پروژه ها یک بار دیگر طراحی شده است. پس از اشغال سرزمین های جمهوری آذربایجان، همکاری میان ایران و آذربایجان در رابطه با این مساله متوقف شده است. بعدا اقدامات ساخت و ساز در رابطه با سدها و نیروگاه ها توسط ایران انجام گرفته است.

توافقنامه در باره همکاری در زمینه استفاده از منابع آب و انرژی، ادامه ساخت سدها و نیروگاه های خداآفرین و  قیزقلعه سی  و بهره برداری از آنها در سال 2016 میلادی میان جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران امضا شده و این پروژه صرفا در نتیجه روابط دوستی میان دو کشور تحقق یافته است.

معاون رییس پارلمان جمهوری آذربایجان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا این توافقنامه بعد از 4 سال به موضوع روز تبدیل شده است، گفت: "چنین به نظر می رسد که اقدامات انجام گرفته در آن مناطق باعث نگرانی و تحریک ارمنستان و دشمنان جمهوری آذربایجان شده است. همچنین باید اعتراف شود که سطح سواد سیاسی و حقوقی "کارشناسانی" که در رابطه با این مساله اظهار نظر می کنند، بسیار پایین است".

هرچند روشن شدن موضوع چرایی ساخت پل ها بر روی ارس توسط معاون پارلمان جمهوری آذربایجان،آب سردی بر سال ها جنگ رسانه ای علیه کشورمان در این کشور بود ولی هنوز هم برخی ها قصد دارند تا این افتضاح رسانه ای را به طرق مختلف جمع کنند.

قدرت حسن قلی اف نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان و رییس "حزب جبهه خلق آذربایجان واحد" در مصاحبه ای گفته است: من این توافقنامه را خواندم و مطمئن هستم که آن با منافع دولت آذربایجان مطابقت دارد.  سوالی به وجود می آید که در صورتی که ما از آن سد و نیروگاه استفاده نمی کنیم، چرا به احداث آن اجازه دادیم؟ در آن طرف رودخانه ارس همتباران ما و مسلمانان زندگی می کنند. ما خوب می دانیم که آنها واقعا از تشنگی رنج می برند. ما مدیون هستیم تا رفاه همتباران جنوبی خودمان را مورد توجه قرار دهیم.

این نوع تفکر حاکم در برخی سیاسیون جمهوری آذربایجان می تواند چند علت داشته باشد:یکی توهمی است که برخی از سیاسیون به دلیل سال ها همکاری با اتاق های فکر جعل و ساخت تاریخ در زمان شوروی و بعد از آن داشته اند و دیگری ماهیتی است که برای خودشان تعریف کرده اند.یعنی به این شکل ماهیت سیاسی خود را تعریف کرده اند که همواره باید با اعلام حمایت از مردم استان های شمالغرب ایران،خود را در صدر رسانه ها قرار دهند.شاید آن روز دیر نباشد که برخی از همین سیاسیون زائیده جعل و تفرقه،با جواب های متقن درباره ی چرایی تفرقه افکنی آنها،برای همیشه سکوت کنند.

گزارش از:امیرفاطمی

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • سیدرضا
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ - ۱۸:۵۰
  قره باغ بیرمدی.اذربایجان ایران باجمهوری اذربایجان فرقی ندارد.یک ملت درقالب دودولت
  2 + 9 -
  • اهبرخان
   ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ - ۱۱:۲۰
   جمهموری باکو اگر می خواهد قره باغ را بگیرد باید با ایران متحد گردد نه اینکه بر علیه ایران باشد.
   0 + 0 -
 • ایرج
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ - ۲۰:۱۰
  مسئله ایی که هست این است که چرا در جمهوری آذربایجان هیچوقت بر روی داد و ستد کالا و تجهیزات ترکیه به ارمنستان صحبتی نمی شود . چند تن از دوستان من چندین بار سفر کردند به ایروان .و از حجم بالای انواع محصولات ترکیه ای در ارمنستان اظهار شگفتی می کردند .حتی رد پای این محصولات که بیشتر کشاورزی و غذایی هستد را در قره باغ هم دیده شده .پس چرا ما اعتراضی از فعالین به اصطلاح مدنی و حزبی از جمهوری آذربایجان نمی بینیم .ترکیه این ادعا را دارد که هیچگونه مراودات اقتصادی با ارمنستان ندارد
  ترکیه در ظاهر دوست است و در باطن همکاری هایی گسترده اقتصادی دارد . رفیق دزد است و شریک قافله .همه چیز بخاطر یک مشت دلار است . پول همه جا حرف اول را می زند . ما همیشه به تمامیت ارضی آنها احترام گذاشتیم ولی همیشه با حجمه های وسیع و دروغ آنها روبرو شدیم .در صورتی که ما اگر بخواهیم پل هم بزنیم اختیارش با خودمان هست و ربطی به کسی ندارد . اینجاست که نقش رسانه ها پر رنگ می شود و در این بین رسانه های ما متاسفانه ضعیف عمل می کند . جا دارد با چند ضد حمله خبری افشاگرانه پر قدرت جلوی این یاوه سرایی ها را بگیرند .
  بعد می گویند چرا قره باغ هنوز اشغال است و آزاد نمی شود چون اراده ای وجود ندارد .گروه مینسک تمامی کشورها مسیحی هستند چگونه رای به آزادی قره باغ خواهند داد .می گویند جنگ . ارمنستان و روسیه پیمان نظامی اقدام مشترکی را امضا کردند که تا سال 2048 برقرار خواهند ماند و به احتمال زیاد تمدید خواهد شد .یعنی حمله به ارمنستان یعنی حمله به مسکو . در زمان آرامش فرماندهی با ارمنی ها هست در زمان جنگ با روس ها . از راه سیاسی که نشد از راه نظامی هم که نمیشه .اینها همه از بی عرضگی مقامات آذربایجان است . آن وقت گیر دادند به قراداد سد و پل که خودشان امضا کردند .
  12 + 1 -
 • فیروزی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۵:۳۵
  آن به اصطلاح فرد پارلمانی که چنین می گوید. تو گویی که ارس رودخانه ای در جمهوری آذربایجان است و آب رودخانه به صورت صدقه وارد ایران می شود .که اینگونه با منت صحبت می کند ،مردک تمام کرانه جنوبی رودخانه ارس برای ایران است و در هر کجایی که بخواهد از امکاناتش و آبهایش استفاده می کند .و از نظر قوانین بین اللملل هم همین است .هیچ آذربایجانی ایرانی از تشنگی رنج نمیبرد . شما فکر قسمت های جنوبی کشور خود باشید که در فلاکت و بدبختی تمام زندگی می کنند . و در بی توجهی کامل به سر میبرند
  10 + 1 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •