فوتبال تبریز بیگانه با پرورش استعداد/ کشف توشاک در تراکتور سوخت!
 • 1399/02/29 13:49
 • 117395
آناج بررسی می‌کند؛

فوتبال تبریز بیگانه با پرورش استعداد/ کشف توشاک در تراکتور سوخت!

فوتبال تبریز سال‌هاست که در زمینه پرورش بازیکنان مستعد بومی حرفی برای گفتن ندارد.

به گزارش آناج، باشگاه تراکتور در بدو واگذاری به بخش خصوصی با یکی از نامدارترین مربیان فوتبال جهان قرارداد بست. «جان توشاک» به رغم کهولت سنی‌اش نظر مدیران تراکتور را جلب کرده و با قراردادی سه ساله سکان هدایت این تیم را در دست گرفت.

این سرمربی ولزی و مشهور که در دنیای توپ گرد به مربی استعدادیاب معروف بوده و به عنوان کاشف گرت بیل، ستاره رئال‌مادرید شناخته می‌شود، در تیم تراکتور نیز چنین هدفی را دنبال می‌کرد لیکن زمان اجازه کار را به این مربی کارکشته نداد.

یکی از بازیکنانی که در تراکتور توسط توشاک چهره شد، رضا عبدی بود. مهاجمی که در اردوی خارجی سرخ‌پوشان در ترکیه و در زمانی که ستارگان بریتانیایی هنوز به این تیم منتقل نشده بودند، در دیدارهای دوستانه به میدان رفته و خوش درخشید.

عبدی در این بازی‌ها دو بار مقابل تیم‌های ترکیه‌ای گلزنی کرد تا نوید ظهور یک پدیده را بدهد. وی در ادامه در لیگ برتر فوتبال نیز در دیدار خانگی تراکتور با سایپا شانس حضور در زمین را به دست آورد و برای دقایقی فرصت عرض اندام پیدا کرد. 

اما جدایی توشاک برای این بازیکن خوش‌استیل بسیار گران تمام شد چراکه پس از آن مورد کم لطفی تراکتوری‌ها قرار گرفت و خیلی زود سر از ماشین‌سازی و در ادامه از تیم دسته اولی گل‌ریحان درآورد تا بدین‌ترتیب آینده یک استعداد فوتبالی بسوزد.

شاید دلیل این نابودی را باید در سیاست‌های باشگاه‌های تبریزی جستجو کرد که با پرورش استعدادها بیگانه هستند، برای تأیید این مدعا کافی است به تعداد بازیکنان بومی اشاره کرد که در سالیان اخیر از این باشگاه‌ها به تیم ملی رسیده‌اند که به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسد.

آنچه بدیهی به نظر می‌رسد، عبدی و امثال عبدی گرفتار این سیاست شده‌اند اما اینکه چرا به استعدادهای بومی این دیار بهایی داده نمی‌شود، سوالی است که باید از مسئولان باشگاه‌ها و بخصوص دو باشگاه تراکتور و ماشین‌سازی پرسید؟

چنانچه در روزهای گذشته نیز سایت «متریکا» با معرفی تیم منتخب فوتبال آذربایجان اعلام داشت این دیار در پست‌های دروازه‌بان و مدافع میانی سال‌هاست بازیکنی به فوتبال کشور معرفی نکرده و این درحالی است که سنگربانی چون محمد محمدیان می‌توانست این کمبود را جبران کند.

لازم به ذکر است، محمد محمدیان با درخشش در تیم امید تراکتور به تیم بزرگسالان تراکتور در لیگ برتر فوتبال رسید اما عدم توجه به این گلر جوان باعث شد تا او نیز سرنوشتی به سان رضا عبدی داشته و در سایه بی‌توجهی به سرعت محو شود!

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۰۹:۵۴
  فوتبال تبریز بیش از این به پرورش استعدادهای بومی اهمیت دهد
  فوتبال تبریز سال‌هاست که در زمینه پرورش بازیکنان مستعد بومی حرفی برای گفتن ندارد.
  سرویس ورزشی - روزگاری فوتبال تبریز و آذربایجان شاکله اصلی تیم ملی ایران و دیگر باشگاه¬های بزرگ کشور را تشکیل می¬داد و هر تیم باشگاهی یکی دو بازیکن تبریزی را در ترکیب خود قرار می داد و به قول استیلی، در تمرینات تیم ملی آن قدر بازیکن آذربایجانی حضور داشت که با همدیگر به زبان ترکی صحبت می¬کردیم و توصیه¬های فنی به زبان ترکی بود.بازیکنان بزرگی چون علی دایی – کریم باقری – سیروس دین محمدی – علیرضا اکبرپور – ایوب اصغرخانی - اسماعیل حلالی – رسول خطیبی – یونس باهنر- حمید استیلی – نادر محمد خانی – علی لطیفی – ناصر فرشباف – هدایت شهریاری - ابوالفضل حاجی زاده – مرحوم رضا حسن زاده و بسیاری دیگر از بازیکنانی که از دیار آذربایجان بودند و در قالب باشگاههای بزرگی چون تراکتور – ماشین سازی - استقلال – پیروزی – بهمن – صبای قم – سپاهان و غیره به میدان می رفتند و برای تیم¬های خود بازی می کردند و اکثرا هم ملی پوش بودند.
  حال بعد از گذشت دو دهه فوتبال تبریز ستاره¬ای برای تیم ملی رو نکرده است و رسول خطیبی آخرین ستاره تبریزی¬ها بوده که برای تیم ملی بازی کرده است و البته اشاره می¬شود که سامان نریمان جهان – علیرضا نقی زاده و حبیب گردان در مقاطعی در اردوی تیم ملی بزرگسالان حضور داشته اند که متاسفانه یک بازی رسمی در کارنامه این عزیزان دیده نمی شود.
  اگر منصفانه به قضیه نگاه کنیم و به نظر راقم حضور فعال دلال¬ها در نقل و انتقالات بازیکنان باعث سوختن استعدادهای فوتبال تبریز می شود، چراکه تمامی فوتبالیست¬های نوجوان آذربایجان همیشه آرزوی پوشیدن پیراهن سرخ تراکتور و سبز ماشین را دارند ولی به علت تحمیل بازیکنان غیر بومی درجه چندم به بدنه تیم های تبریزی که منافع زیادی برای دلال ها دارند، جایی برای عرض اندام استعدادهای تبریز پیدا نمی¬شود و حتی در سالهای گذشته و در تیم¬های دسته یکی تبریز حد نصاب بازیکنان غیر بومی نسبت به بومی ها بیشتر بود.در این زمینه می توان بیشتر مطلب نوشت و دلایل اصلی را جستجو کرد ولی همانطور که اشاره شد حضور دلال ها در اطراف تیم¬ها دلیل اصلی نابودی استعدادهاست و البته همین امر برای تعیین مربیان نیز صدق می کند و مربیان نیز در بیشتر مواقع و در راستای تحقق اهداف دلال ها با سیاست¬های ایشان همسو بوده¬اند.بطور مثال در سالی که فراز کمالوند سرمربی تیم شهرداری تبریز در لیگ یک شد، برای اینکه تابلو نشود تنها یکی دو بازیکن تبریزی را در تیم نگه داشت و بقیه بازیکنان از رده خارج شده تیم¬های تهرانی بودند که با هزین¬های زیادی برای تیم شهرداری تحمیل شده بودند، که عاقبت هم با رو شدن تبانی های گسترده هم باشگاه شهرداری متضرر شد و هم کمالوند با محرومیت مواجه گردید و این در حالی بود که دو تیم گسترش فولاد و تراکتورسازی در لیگ برتر حضور داشتند و شهرداری می توانست با بها دادن به بازیکنان بومی و تربیت آن¬ها موجبات حضورشان را در لیگ برتر فراهم نماید.
  سایت خبری آناج گزارشی در مورد همین بحث استعداد¬ها تهیه نموده است که در ادامه آمده است.
  3 + 2 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۲:۳۳
  وقتی با میلیارد ها پول بی زبان بازیکنانی از آمریکا جنوبی و اروپا و ته مانده های تیم ملی به تبریز سرازیر می شوند و با به به و چه چه شما رسانه ها روبرو می شوند جایی برای خودنمایی بازیکنان بومی وبا استعداد باقی نمی ماند.
  0 + 2 -
 • ناصر
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۴:۱۷
  فوتبال ایرانو نفوذ بیش از حد دلالا نسبت به بقیه کشورا به گند کشیده
  در راس همیناهم دلال های آذربایجان هستن که قدرت و نفوذ فوق زیاد و مشکوک کننده ای نسبت به باقی شهرها و استان دارن علی الخصوص فقط اینش که بعضیاشون اصلا بومی هم نیستن
  سال قبلم دو سه تا از بازیکنای تراکتور تو مصاحبه هاشون به همین مورد اشاره کردن که چنتا دلالی هست که بازیکنای بومی رو فراری میده و معلوم نیست در ادامه چی شد که از اظهار نظر بیشتر برای همین مورد سرباز زدن


  1 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 2
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •