بلندمرتبه سازی در اطراف مقبره الشعرا با کدام مجوز؟!
 • 1399/02/28 15:36
 • 117387
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

بلندمرتبه سازی در اطراف مقبره الشعرا با کدام مجوز؟!

در جلسه امروز شورای شهر تبریز اعضا به انتقاد از مشکلات و تخریب‌های آثار تاریخی تبریز پرداختند.

به گزارش آناج، شهرام دبیری در سخنان پیش از دستور امروز جلسه شورای شهر تبریز اظهار داشت: روز روابط عمومی را به این همکاران پرتلاش و انتخاب سازمان میراث فرهنگی به عنوان یکی از سازمان‌های برتر کشور را تبریک می‌گویم.

وی در خصوص مسیرگشایی‌های شهری عنوان کرد: در مناطق محروم طرح مسیرگشایی به خوبی انجام می‌شود و در آینده نزدیک افتتاح می‌شوند، این مسیرگشایی‌ها هم باعث کاهش ترافیک و هم افزایش ارزش این مناطق می‌شود.

رئیس شورای شهر تبریز با درخواست تسریع در 20 پروژه مسیرگشایی گفت: در شورای گذشته و این دوره در بحث مسیرگشایی‌ها به خوبی عمل نکردیم و امیدواریم بتوانیم بهتر عمل کنیم.

پرهیز از حواشی در سال آخرِ شورا

سونیا اندیش، نائب رئیس شورا در نطق میان دستور شورا با گرامیداشت روز روابط عمومی ابراز داشت: بزرگداشت روابط عمومی‌ها برای این است که ارتباط سازمان‌ها با مردم تقویت شود و این روز را تبریک می‌گویم.

وی با بیان اینکه وظیفه خودم می‌دانم از افراد و نهادهایی که در مبارزه با کرونا تلاش کردند، تشکر کنم اظهار داشت: با توجه به اینکه در اسفند، فروردین و اردیبهشت درگیر کرونا بودیم و مشکلات پروانه ساختمان‌ها و... داریم شهرداری تلاشش را بیشتر کند و در سال آخر شورا از حاشیه‌ها پرهیز کنیم و کارهایی که برای سال ۹۹ در نظر گرفتیم، پیگیری کنیم.

ادامه مشکلاتِ پارک حاشیه‌ای

نائب رئیس شورا درباره مشکلات پارک حاشیه‌ای در تبریز عنوان کرد: علی‌رغم تذکرات متعدد در خصوص پارک حاشیه‌ای نه تنها مشکلات حل نشده بلکه گلایه‌های جدیدی ایجاد شده است، متاسفانه کسانی که در توقف ممنوع پارک می‌کنند هم هزینه پارک حاشیه‌ای را پرداخت می‌کنند هم جریمه توقف ممنوع!

وی در خصوص وضعیت نامطلوب و فرسوده حمل و نقل عمومی ابراز داشت: شرایط نامطلوب ناوگان حمل‌ونقل عمومی باعث شده نه فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود و نه نوسازی صورت گیرد، از شهرداری می‌خواهیم که از دولت بخشی از بودجه نوسازی حمل‌ونقل عمومی را پیگیر شوند.

اندیش با اشاره به گلایه مردم از وضعیت آسفالت تبریز عنوان کرد: کیفیت نامطلوب آسفالت شهری اصلی‌ترین دغدغه شهروندان و اعضای شورا است و شهرداری به موضوع کیفیت آسفالت تبریز ورود کند.

عدم نظارت در آسفالت‌ریزی‌های تبریز

وی در خصوص خطرات دریچه‌های رها شده در خیابان‌های اظهار داشت: خیابان‌هایی است که آسفالت بسیار خوبی دارند اما دریچه‌ها همسان با خیابان نیست. اولویت‌بندی آسفالت معابر همچنان رعایت نمی‌شود و ظاهرا برخی دخالت‌ها وجود دارد.

نائب رئیس شورا با اشاره به اینکه در برخی مناطق بر روی سرعت‌گیرها آسفالت ریخته شده که نشان از عدم نظارت دارد، گفت: عدم استفاده از علائم هشداردهنده در پروژه‌های عمرانی باعث ایجاد برخی حوادث شده است و امسال با توجه به اینکه بودجه خوبی در عمران و به ویژه آسفالت دیده شده است، باید بسیاری از مشکلات حل شود.

سرنوشت یافته های والمان چه شد؟

در ادامه فریدون بابایی‌اقدم در تذکری نسبت به گزارش میراث فرهنگی در جلسه شورا یادآور شد: بارها شنیده‌ایم که تبریز چندبار به خاطر زلزله با خاک یکسان شده است و حتی وقتی یک شهروند برای لوله گاز حفاری می‌کند اشیا تاریخی پیدا می‌کند. با چنین ظرفیتی چرا دانشگاه تبریز رشته باستان‌شناسی ندارد؟

وی با بیان اینکه بلاتکلیفی میارمیار و آیسان از گلایه‌های مردم است، گفت: کاش حداقل به مردم بگویید که عاقبت والمان چه شد زیرا مردم پیگیر هستند. تملک خانه‌های اطراف ستارخان و رسیدگی به این خانه انجام شود.

کریم صادق‌زاده هم با اشاره به بیکاری کارگران حوزه گردشگری ابراز داشت: بسیاری از کارگران به خاطر شیوع کرونا بیکار شدند و در حوزه گردشگری هم این مساله وجود دارد، متاسفانه همه ما خیلی خوب حرف میزنیم اما عمل مناسبی نداریم و بی‌توجهی به هتل‌داران و کارگران آنها ظلم به این صنف است.

رهاشدن حمام تاریخی نوبر به خاطر دعوای مالکیت

محرم محمدزاده هم ضمن انتقاد از صدور برخی مجوزها و بلاتکلیفی برخی پروژه ها اظهار داشت: سرقفلی حمام تاریخی نوبر با شهرداری و مالکیت با میراث فرهنگی است و به همین دلیل مشکلاتی ایجاد شد و هیئت حل اختلاف رای به نفع شهرداری داد اما به دلیل اختلافات اینجا به حال خودش رها شد.

وی با انتقاد از حفاری‌های متعدد در شهر توضیح داد: این حفاری‌های بیجایی که شهرداری انجام می‌دهد را نمی‌توان با احداث پارک جابجا کرد؟ در کنار مقبره الشعرا هتل چند طبقه ایجاد شده اما در کجای دنیا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟

جمع شدن شبانه استخوان های شعرای نامی

عضو شورای شهر تبریز با ادعای جابجایی استخوان های شاعران گفت: از این مساله هم بگذریم که در خاک برداری مقبره الشعرا استخوان های شاعران بزرگ شبانه جمع شد و معلوم نشد به کجا رفت.

وی درباره ساخت و سازهای اطراف مقبره الشعرا خاطرنشان کرد: شهرداری اعطای مجوز را گردن میراث فرهنگی می‌اندازد و میراث فرهنگی به گردن شهرداری. تا جایی که مشخص نشود مقصر کیست چنین کارهایی ادامه پیدا می‌کند.

عبدالله تقی‌پور در خصوص قدمت تاریخی برخی محلات تبریز عنوان کرد: برای احیا و شناساندن شام قازان چه کاری انجام شده است؟ قطعا قدمت تاریخی این منطقه بسیار بیشتر از خانه‌های تاریخی است.

حمزه زاده در پاسخ به این سوالات اعضای شورا گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی در ربع رشیدی و شام قازان در دستور کار است و ایجاد رشته باستان‌شناسی در دانشگاه تبریز از آرزوهای ماست و پیگیر آن هستیم.

هیچ مجوزی برای ساخت‌وساز نداده‌ایم

وی با بیان اینکه اکثر مشکلاتی مانند ساخت و ساز غیرمجاز در اطراف مقبره الشعرا و بازار تبریز به خاطر عدم مطالعات تاریخی است، ابراز داشت: با قاطعیت اعلام می‌کنم، میراث فرهنگی هیچ مجوزی برای ساخت هتل در حریم مقبره الشعرا صادر نکرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تاکید کرد: در خصوص حمام نوبر تمام تلاشمان این است که در اسرع وقت این مشکل حل شود و حتی وزیر عنوان کرده که حاضر است هزینه این حمام را پرداخت کند تا در مالکیت میراث فرهنگی باشد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ - ۱۰:۱۸
  میراث گرانبهای تبریز و آذربایجان به جای متولی خوب، دشمن جانی دارد...و سرنوشت مقبره الشعرا همانی خواهد شد که ارک بلند تبریز و گوی مچید به آن دچار شدند.
  1 + 0 -
 • نبی زاده
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۳/۰۵ - ۱۰:۵۸
  تاسفلراولسون.درتبریزاصلابه میراث تاریخی اهمیت داده نمیشه
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •