بیکاری 30 هزار نفر در حوزه گردشگری/ ثبت کوفته به نام تبریز در سال 98
 • 1399/02/28 14:37
 • 117386
گزارش میراث فرهنگی در جلسه شورای شهر تبریز؛

بیکاری 30 هزار نفر در حوزه گردشگری/ ثبت کوفته به نام تبریز در سال 98

در جلسه امروز شورای شهر تبریز مدیرکل و معاون میراث فرهنگی استان گزارشی از وضعیت ابنیه تاریخی تبریز ارائه کردند.

به گزارش آناج، احمد حمزه زاده در جلسه امروز شورای شهر تبریز در گزارش وضعیت ابنیه تاریخی اظهار داشت: ایجاد موزه‌ها، ثبت آثار تاریخی و کف‌سازی بازار تاریخی تبریز و به ویژه بازسازی ایکی قاپیلار از جمله کارهای میراث در دو سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اینکه بعد از شیوع کرونا بیشترین آسیب را حوزه گردشگری دیده است، گفت: تقریبا تمام کسانی که در حوزه هتل‌ها و گردشگری مشغول بودند، تعطیل شده‌اند و سی هزار شغل در این حوزه تعطیل شده و نیاز به حمایت دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص پروژه‌های در دست انجام عنوان کرد: ۴۷ پروژه با اعتبار ۴۴ میلیاردی در حال انجام است که از جمله آنها حسن پادشاه و بخش سوخته بازار تبریز است.

وی در توضیح وضعیت مجموعه ربع رشیدی و مطالعه بافت تاریخی تبریز ابراز کرد: بحث تملک اراضی ربع رشیدی با اعتبارات تبریز ۲۰۱۸ تملک شد و ۹۵ درضد عرصه ربع رشیدی تملک شد. در مطالعات بافت تاریخی تبریز که سالها با چالش مواجه بود خوشبختانه به خوبی پیش می‌رود.

حمزه زاده با اشاره به پروژه های سرمایه گذاری در زمینه میراث فرهنگی گفت: ۸۲ پروژه با محوریت سرمایه‌گذاری در حال اجرا است که ۲۵ پروژه در تبریز است. در حال حاضر ۶۶ هتل و هتل آپارتمان در استان وجود دارد که ۳۱ پروژه در دست مربوط به هتل‌سازی است و با تکمیل این پروژه تعداد تخت هتلی استان به ۳۵ هزار تخت افزایش می‌یابد.

وی در خصوص شاغلین حوزه صنایع دستی یادآور شد: در حوزه صنایع دستی ۱۳ هزار نفر شاغل در ۸۵ رشته داریم که نزدیک به هفت هزار نفر دارای پروانه اشتغال صنایع دستی هستند، البته فرش جز این صنایع محاسبه نشده و شاغلین آن جدا از این آمار است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه نمایشگاه‌های گردشگری بهترین راه برای جذب گردشگران خارجی است و انتظار حمایت از این مساله داریم، عنوان کرد: معرفی تبریز در فضای مجازی از اولویت‌های میراث فرهنگی است اما نیازمند کمک شورا به این مساله هستیم.

وی در خصوص مجوز برخی فعالیت ها برای جذب گردشگر توضیح داد: ارائه جوایز صادراتی تورهای خارجی در داخل کشور می‌تواند باعث جذب گردشگر به تبریز باشد که پیگیر این مساله هستیم و امیدواریم شورا هم در این خصوص کمک کند.

حمزه زاده با اشاره به ثبت برخی باغ های ایرانی در فهرست میراث جهانی گفت: ثبت جهانی‌ باغ‌های ایران آغاز شده که جای خالی باغ بزرگ ائل‌گلی دیده می‌شود که از وزیر درخواست این ثبت را داده‌ایم.

در ادامه علیرضا قوچی، معاون مدیرکل میراث فرهنگی طی گزارشی اظهار داشت: در سال ۹۸ با پیگیری شورا ۴۴ میلیارد تومان جذب اعتبار شده که ۱۲ میلیارد آن در تملک ربع رشیدی و باغ دو کمال بود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه باستان‌شناسی نقشه برداری ژئوفیزیک در ربع رشیدی انجام شد، گفت: میدان نقش جهان اصفهان برگرفته از میدان حسن پادشاه تبریز است که بعد از سی سال، دوسال است که شروع به بازسازی شده است.

وی در خصوص جذب گردشگران خارجی عنوان کرد: گردشگران خارجی به هتل های قدیمی و تاریخی علاقه دارند وگراند هتل و هتل ژاله برای جذب گردشگران خارجی تعمیر شده است.

معاون میراث فرهنگی استان درباره شایعه تخریب خانه باقرخان ابراز داشت: در فضای مجازی گاهی می‌گویند که خانه باقر خان تخریب شده اما قسم می‌خورم که از نظر تاریخی هیچ خانه‌ای منتسب به باقرخان نیست، خانه عهدی را باقر خان بنایی کرده و این خانه تنها خانه‌ی منتسب به باقر خان است.

وی با بیان اینکه خانه حریری برلیان خانه‌های تاریخی تبریز است، یادآور شد: یکی از خانه‌های تاریخی تبریز را برای موزه مطبوعات استان در اختیار موزه مطبوعات قرار دهیم.

قوچی درباره دیگر اقدامات میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: یکی از بناهای تاریخی خلعت‌پوشان تبریز است که مرمت آن انجام شده است و ثبت کوفته تبریزی به نام تبریز در سال ۹۸ کار کمی نبوده است.

وی در پایان با اشاره به بافت تاریخی تبریز اظهار داشت: از بافت تاریخی تبریز چیزی باقی نمانده و همان کمتر از یک درصد را نیز برخی اشخاص تخریب می‌کنند.

انتهای پیام/
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •