چهار صفر یا هفت صفر جادویی!؟
 • 1399/02/16 14:30
 • 117269
یادداشت وارده؛

چهار صفر یا هفت صفر جادویی!؟

در سالهای گذشته سیستم غلط اقتصادی و مدیریتی دولتها؛ هر ده سال یک صفر از ارزش پول کشور کاسته شده است این قدرت سیستم نقدینگی است که با خطاهای استراتژیک اقتصادی دولتها عامل تضعیف روز افزون اقتصاد ایران شده است.

گروه اقتصادی آناج/ حسن عدالتی؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز دوشنبه 15 اردیبهشت با کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور موافقت کردند.
این لایحه با یک ماده واحده و ۵ تبصره با حذف چهار صفر از پول ملی، اصلاح پول کشور در مبادلات را محور قرار داده است. بنابر این لایحه، واحد پول ایران، «تومان» است و هر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یکصد پارسه است.

خبر کوتاه بود و البته پر حاشیه! در فضای هیجانات بورسی کشور و نیش و کنایه های روحانی به عالم و آدم این خبر پخش شد. مجلس ناکارآمد و کم اثر در آخرین روزهای کاری خود مصوباتی اینگونه را تصویب میکند که تحلیل ساده آن پوسیدگی مصوبه کنونی را در شرایط کنونی کشور عیان تر میکند.

بررسی دیدگاه موافقان این لایحه جالب توجه است.
افزایش ارزش پول ملی، هماهنگی آن با عرف مبادلات مردم و همچنین کاهش هزینه های چاپ اسکناس از دلایل موافقان این لایحه است؛ مخالفان نیز عدم فوریت این اصلاح در شرایط کنونی کشور، بی تاثیری آن در کاهش تورم و همچنین هزینه های بالای امحا، اسکناس های موجود، سازوکارهای راه اندازی و جریان واحد پولی جدید را از دلایل مخالفت خود بیان کردند.

دقت کنید افزایش ارزش پول؛ همان پاک کردن صورت مسئله است. دولتی که توانست با خلق پول روزانه بیش از هزار میلیارد تومان نقدینگی را بصورت افسار گسیخته افزایش و متعاقب آن در شرایط رکود تورمی نابود کننده بنگاه های کوچک و متوسط شود؛ حال مجلس دهم در واپسین روزهای فعالیت خود میخواهد بجای حل مسئله فقط صفرها را حذف کند! بدون کوچکترین تاثیری بر نرخ تورم و بقول دکتر سهراب دل انگیزان حذف چهار صفر از پول ملی بیشتر یک تصمیم خنثی است تا یک تصمیم استراتژیک و عمدتا اثر حسابداری به جای می‌گذارد. این اقدام اثری بر تورم ندارد.

با اجرای این تصمیم بانک مرکزی از این به بعد در مواقع نوشتن ارقام چهار صفر کمتر می‌گذاریم و تنها اثر روانی می‌توان داشته باشد و اثری بر اقتصاد ندارد. در حال حاضر اکثر خریدها با کارت اعتباری بوده و عملا مردم اسکناس جابجا نمی‌کنند که حتی اثر روانی حذف چهار صفر از پول را نیز ببینند. حذف کردن چهار صفر بیشترین تاثیر را در خط چاپ اسکناس گذاشته و فقط صفرها حذف میشوند، همین و بس!

در سالهای گذشته سیستم غلط اقتصادی و مدیریتی دولتها؛ هر ده سال یک صفر از ارزش پول کشور کاسته شده است و قیمت‌ها را ۱۰ برابر و قدرت خرید مردم کاهش می یافت و این قدرت سیستم نقدینگی است که با خطاهای استراتژیک اقتصادی دولتها عامل تضعیف روز افزون اقتصاد ایران شده است. حال به جای این‌که مساله را حل کنند، صورت مساله را حذف می‌کنند؛ یعنی آن صفری که خودشان با این سیستم ایجاد کرده‌اند را حذف می‌کنند و این تنها اعتبار و اعتماد  مردم به سیستم را از بین می‌برد.

مشکل کجاست؟ نظام مالی، نظام بودجه‌بندی و نظام بانکداری این اقدام غلط را انجام داده‌اند و اشکالات آنها باعث شد که ما همچنان صفر تولید کنیم. طبیعتا سیستم اقتصادی بانک محور ایران باید اصلاح شود و اقدام حذف چهار صفر از پول ملی تنها پاک کردن صورت مساله بوده است.

موافقان طرح در بخش دیگر عرف مبادلات مردم را دلیل فوریت تصویب این لایحه دانسته اند! در حال حاضر مردم به مبالغ میلیونی هم تومان می گویند مثلا اگر از کسی پرسیده شود فلان ماشین چه قیمتی دارد نمیگوید هشتصد میلیون ریال و واژه 80 تومان استفاده می کند در اینصورت با همین منطق باید هفت صفر از واحد پولی حذف شود! همین قدر ساده انگارانه و مضحک
در آخر هم دلیل موافقت حذف صفر را کاهش هزینه های چاپ اسکناس اعلام نمودند که حتی نیاز به توضیح هم ندارد.
مخلص کلام از ماست که بر ماست و صد افسوس ...

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •