رزمایش نامساویِ مساوات!
 • 1399/01/23 18:33
 • 117023
یادداشت/

رزمایش نامساویِ مساوات!

رزمایش مواسات اگر به مردم و فعالیت‌های خیریه‌ای معطوف باشد، قطع به یقین رزمایش مساوات! مختص دولت و دستگاه تصمیم‌گیری است.

گروه‌ سیاسی آناج/ کاوه صدق روحی؛ اگرچه شفاف بود اما منتظر بودم تا رویکرد اقتصادی دولتمردان در دوران مبارزه با کرونا به صورت علنی آشکار گردد. امروز معاون وزیر بهداشت رشحاتی از این رویکرد را اعلام کرد.

ایرج حریرچی: "شدت بیماری کرونا و مرگ و میر آن در قشر ضعیف و فقیر جامعه بیشتر است. علت اصلی این مسئله دسترسی کمتر به امکانات بهداشتی و درمانی مناسب است. اثرات اقتصادی کرونا بر اقشار ضعیف بسیار بیشتر از اغنیا است. ایران در حال حاضر هم با تحریم و هم با کرونا مقابله می‌کند. دولت به دلیل کاهش قیمت نفت نیازمند خیّرین و کمک به اقشار ضعیف از سوی خود مردم است."

گویا بست نشسته بودند تا رهنمودی درباب رزمایش مواسات و همدلی صادر شود، و تفسیرهای من درآوردی از شانه خالی کردن قوه عاقله شکل گیرد. کانه دستگاه اجرایی تکلیفی درباب مساوات ندارد و همچون دوران قحطی وبا، این مردم و خیرین هستند که باید سیلی سرخ شده از تامین معاش را ترمیم کنند.

چالش کرونا فرصتی تقدیم کرده تا عدالت و مساوات به شکل فراگیر محیا گردد. لذا کوته نظری و رندی گری است اگر این فرصت را به فعالیت‌های گسترده‌ی مردمی خلاصه کنیم. اگر چه می‌دانیم و بدیهی است که تنها مردم و خیرین از تکلیف خود ساقط نخواهند شد.

ایران دارای فقر نگرش در تصمیمات مهم اجرایی نیست اما اراده‌ای پولادین می‌طلبد تا ثروت انباشته شده و ناشی از نظام بانکی سرکش درخدمت عدالت و مساوات قرار گیرد.

رزمایش همدلی و مواسات اگر به مردم و فعالیت‌های خیریه‌ای معطوف باشد، قطع به یقین رزمایش مساوات! مختص دولت و دستگاه تصمیم‌گیری است. ابتلا به فقرِ مطالبه و ضعف رسانه، دغدغه‌مندان را به نمایش عروسکی از معانی غنی و ارزشمند سوق خواهد داد.

از قِبَل اغنیایی که تا تقی به توقی می‌خورد و سگی مورد آزار قرار می‌گرفت، رزمایش همدلی برقرار میکردند، روشن است که توصیه‌های ایمنی و درخانه ماندن‌های کذایی صورتی باشد شکیل و بی‌دردسر. آنها باید درخانه بمانند و چرخ تولیدشان بدون حضور آنها بچرخد!

اما از نگاه کسانی که راه پرمشقت 98 و 97 را پیموده‌اند، درد ابتلا به بیماری با نمکی از مصوبه‌ی بی‌سروصدا و ظالمانه‌ی دستمزد، عجین خواهد شد.

این دوگانه با هیچ رزمایشی تسکین نخواهد شد مگر با جسارت در تصمیم‌گیری. مگر با رهاسازی ثروت‌های راکد در اماکن عمومی و بانک‌ها. مگر با رهایی از واهمه‌ی تورم و به چرخ درآوردن اقتصاد واقعی. مگر با دست درازی قوه قهریه بر حلقوم فراری‌های کلان مالیات و بدهکاران بزرگ بانکی.

این قبیل تصمیمات و اقدامات است که رزمایش براه می‌اندازد و ساختار معیوب را به سمت اصلاح روانه می‌کند. نوک پیکان توجهات اجتماعی را کج نکنیم و یقه‌ی واقعی اجرای مساوات و عدالت را بگیریم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 2
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •