متغیر
 • 1399/01/21 17:20
 • 117010
آناج لایو/ چالش بحران و فرصت بازگشت به کانون مردم؛

متغیر "محله" در توفیقات مبارزه با کرونا

روح‌الله رشیدی میهمان گفتگوی اینستاگرامی آناج معتقد است: هرجایی محلات لحاظ شده و به آن ها اعتنا شده، میزان اثر بخشی تحرکات ضدکرونا بالا بود.

به گزارش آناج، حامدخسروشاهی مجری برنامه‌ی نوبر دیشب در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی با روح‌الله رشیدی از فعالان فرهنگی تبریز به مسائل پیرامونی کرونا و کارکرد محلات در مواجهه با بحران‌ها پرداخت کرد.

محله‌محوری و علل بی‌اعتنایی به این رویکرد، چالش بحران و فرصت بازگشت به کانون مردم، بسیج و خدمت مویرگی در جامعه، دیتابیس یا اطلس جامع محلات و نسبت دستگاه‌های مسئول با گروه‌های مردمی، عناوینی بود که در این گفت‌وگو تشریح شد.

غفلت مدیریت شهری از واحد اجتماعی محله

رشیدی با اشاره به کارکرد محلات در مواجهه با بحران ها مخصوصا کرونا اظهار داشت:  کرونا باعث شد اهمیت واحدهای اجتماعی به نام محلات روشن تر شود و اقشار مختلف وقتی با یک مخاطره‌ی گستره روبه رو شدند همگی دنبال تدابیری بودیم که چگونه با این مسئله مواجه شویم.

وی با بیان اینکه محلات جزو لاینفک‌ جامعه شهری ایران هستند، خاطرنشان ساخت: محله برای جامعه شهری ایران آشناست حتی نسل های بعد از ما از این مفهوم فاصله نگرفتند، درحالی که مدیریت شهری، اهمیت اساسی محلات را همچنان متوجه نشده‌اند، محله به عنوان واحد اجتماعی در جوامع مختلف شناخته شده و بر روی آن حساب باز کرده‌اند.

محله در گیرودار تقسیمات اداری نیست

رشیدی محله را جزو تقسیم بندی های اداری ندانست و تصریح کرد: محله را محدوده و تقسیم بندی اداری نمی دانیم، محلاتی در تبریز وجود دارند که بین شهرداری چند منطقه تقسیم شده‌اند، به طور مثال محله ایدلو یک سمت شهرداری منطقه1 و طرف دیگر آن منطقه 10 است.

کارشناس مسائل اجتماعی ماهیت محله را با همسایگی شهروندان توصیف کرد و ادامه داد: زندگی محله ای بر اساس آشنایی همسایگان آشکار است و اهالی محله منافع مشترک مادی و معنوی دارند.

منافع مشترک و حاکمیت معنوی

رشیدی از حاکمیت منافع مشترک معنوی در محلات سخن گفت و رخدادهای اجتماعی محلات را به آگاهی مشترک اهالی نسبت داد. طوری که این آگاهی نهایتا به هم سرنوشتی افراد محله تبدیل می شود.

میهمان گفتگوی اینستاگرامی آناج منافع مشتکر را به احساس مسئولیت مشترک منتهی دانست و اظهار داشت:، اگر احساس تعلق شکل بگیرد، در مخاطرات پیش از اقدام نهادهای رسمی، همسایه به کمک همسایه می‌شتابد.

تقارن طبقاتی و تقریب نگاه‌ها

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، دو الگوی مدیریتی در جوامع شهری را تشریح نمود و یادآورشد: محلات، واحدهای اجتماعی هستند که در حوزه جغرافیایی محدود و از نظر اقتصادی و فرهنگی تجانس دارند.

رشیدی اظهار داشت: تمایز طبقاتی در محلات وجود ندارد و این باعث تقریب نگاه‌ها به همدیگر می‌شود، نگاه از بالا به پایین در محلات وجود ندارد.

مدیریت متمرکز، جوابگوی مقتضیات محله نیست

این فعال فرهنگی با بیان اینکه مدیریت جوامع و شهری از دو الگو پیروی می کنند، گفت: نخست الگوی مدیریت متمرکز و اقتدارگراست که تمامی قدرت‌ها در یک نهادی جمع شده است، این الگو یعنی نگاه از بالا به پایین داشته و مقتضیات خاص خود را دارد.

وی الگوی بهتر و متعالی‌تر را الگوی مشارکت محور و مردم محور معرفی کرد که مدیریت مبتنی بر بسیج اجتماعی است.

منافع عامه و مدیریت مردم محور

رشیدی از مدیریت مردمی و توان بسیج مردم سخن گفت و بیان کرد: این نوع مدیریت در جهت منافع عامه حرکت می‌کند، درحالی که مدیریت متمرکز اقتدارگرا ضد محله عمل کرده و احساسی نسبت به محلات ندارد.

حامد خسروشاهی، مجری برنامه نوبر و از فعالان فرهنگی و رسانه‌ای تبریز در ادامه با اشاره به کارکرد محلات در زمان دفاع مقدس ، محله را به عنوان یک پشتیبان مردمی دانست که تمامی اقتصاد و سیاست در داخل محله شکل می‌گرفت.

متغیر محله در توفیقات مبارزه با کرونا

وی با بیان اینکه دوران دفاع مقدس دوران طلایی کارکرد محلات بود، افزود: با وجود جنگ و مشکلات، محله هم اقتصاد خود را مدیریت میکرد و هم اهالی محله در عواطف یکدیگر شریک بودند.

رشیدی در پاسخ به کارکرد محلات در مواجهه با بحران‌ها ادامه داد: خوشبختانه محلات تماما متلاشی نشدند، اتفاقا با مطالعه نمونه‌های بازمانده از محلات می توانیم کارکرد محلات را حدس بزنیم، اینکه عملکرد محلات در بحران کرونا چه شکلی بود و چرا برخی مناطق موفق‌تر عمل کردند. همچنین متغیر محله و محله بودگی چه کمکی انجام داد و چه توفیقی در مبارزه با کرونا داشت؟

توسعه نامتقارن شهری؛ عوارض محله‌زدایی

این فعال فرهنگی نحوه مدیریت کنونی شهری را به زیان محلات دانست و اظهار داشت: روند کنونی به ضرر محله بوده و این مسیر به سمت محله‌زدایی پیش می‌رود، یکی از عوارض جبران‌ناپذیر توسعه نامتقارن شهری، محله‌زدایی بود، میلیاردها هزینه شد تا مسیرگشایی انجام شود درحالی که اولین نوسازی شهری باعث فروپاشی محلات شد.

وی در ادامه یادآور شد: به طور مثال اگر به منطقه ششگلان نظر کنیم، وضعیت امروز این محله با 10 سال قبل قابل مقایسه نیست، نمونه مطالعه بحران ها می تواند به این امر کمک کند که از محله زدایی جلوگیری شود.

انسجام محله‌ای؛ عامل جلوگیری از فروپاشی کشور

رشیدی با بیان اینکه بزرگترین مخاطره معاصر، جنگ 8ساله بود و جز با قدرت محلات مدیریتی کارساز نبود، خاطرنشان ساخت: جنگی که 8 سال طول کشید و تبعات نظامی جنگ حتی تا عمق کشور کشیده شده بود و اثرات روحی و روانی بر جامعه رسوخ پیدا کرده بود، زنجیره های به هم پیوسته و انسجام محله ای ورق را بازگرداند و از فروپاشی کشور جلوگیری بعمل آورد.

این فعال فرهنگی با بررسی مقطع کنونی بحران‌ها اظهار داشت: در پروتکل‌های مدیریت بحران، اساسا باید نقش محلات لحاظ شود، اگر هر منطقه از میزان خطرپذیری خود مطلع شود، خودش اقدام خواهد کرد، برای مثال به محض اینکه در تبریز منتشر شد که فلان محله شیوع بیشتری دارد،  تغییراتی در نحوه مواجهه گروه‌های مردمی با کرونا انجام شد.

نقش محلات در پروتکل‌های مدیریت بحران

رشیدی معتقد است: هرجایی محلات لحاظ شده و به آن ها اعتنا شده، میزان اثر بخشی تحرکات ضدکرونا بالا بود، همچنین اگر اهتمام بیشتری در محلات حاشیه نشین داشتیم توفیق بیشتری در مواجهه با کرونا داشتیم.

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب، بی عدالتی در توزیع امکانات بهداشتی را علت دیگر شیوع کرونا در محلات حاشیه‌نشین عنوان کرد و اظهار داشت: به تعبیر مسئولین، بسیاری از مبتلایان در درمانگاه‌ها مبتلا شدند، کسانی که در منطقه خود دسترسی به مراکز بهداشتی نداشتند و مجبور بودند به بیمارستان‌های مختلف مراجعه کنند.

رشیدی در پایان خاطرنشان ساخت: در مدیریت شهری مسیرگشایی و تصمیمات کاریکاتوری هنر نیست و نهایتا آسیب‌پذیری شهر را در مواجهه با بحران‌ها بیشتر خواهد کرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • حسینی
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۱ - ۲۰:۵۹
  گینه تیکراری افراد
  2 + 1 -
  • 1
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۰۹:۳۵
   وات د فاز
   0 + 0 -
 • یک محله ای
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۲ - ۰۱:۵۷
  دو سال پیش مساله شهردار محله در سطح شهر مطرح شد . حتی چند محله آنرا ایجاد کردند . اما بطور جد از طرف شهرداری تبریز استقبال نشد . چرا ؟؟؟!!!! . در این روزهای بحرانی این نهاد مردمی بیشتر بدرد می خورد .
  3 + 0 -
 • قاسم
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۳ - ۱۷:۴۳
  متاسفم چرا این همه وقت ما را میگیرید با این حرفهای بی ربط. موضوع پیدا نمیکنید یا فرد؟
  0 + 2 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •