قدردانی از تلاش‌ نیروهای مردمی/ هوشمندسازی، دغدغه اصلی شورانشینان
 • 1399/01/18 15:01
 • 116975
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

قدردانی از تلاش‌ نیروهای مردمی/ هوشمندسازی، دغدغه اصلی شورانشینان

جلسه امروز شورای شهر تبریز با بررسی هوشمندسازی شهر تبریز، وضعیت آسفالت‌ریزی و توزیع اقلام بهداشتی در میان کارکنان شهرداری به پایان رسید.

به گزارش آناج، شهرام دبیری در چهارمین جلسه مجازی شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: شهرداری از کاهش تردد های سطح شهر استفاده کرده و نسبت به آسفالت اساسی شهر اقدام کند. از عموم شهروندان که در خانه مانده و با دولت همکاری کردند تشکر می‌کنیم.

دبیری با بیان اینکه با همکاری مردم شیب آمار ابتلا به کرونا کاهش یافته است، گفت: با رعایت نکات بهداشتی از جانب مردم شیب افزایش بیماری کاهش یافته و پیش بینی ها به وقوع نپیوست.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به تلاش نیروهای مردمی عنوان کرد: از زحمات نیرو‌های مردمی در ضدعفونی و تهیه لوازم مورد نیاز مقابله با کرونا قدردانی می‌کنیم. امروز مساجد به صورت کاربردی برای کنترل بیماری کرونا فعال هستند.

وی در خصوص تلاش مسئولین استانی و شهری ابراز داشت: مسئولین استانی و شهری آماری از فعالیت دولت در استان و شهر ارائه کنند تا شهروندان نیز از اقدامات انجام شده اطلاع داشته باشند. لازم است دولت برای تامین نیاز افرادی در اثر شیوع کرونا بیکار شده اند اقدام کند .

در ادامه دستور نخست وبینار شورای اسلامی شهر تبریز با موضوع سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز در راستای کاهش مراجعات حضوری شهروندان به شهرداری در دستور کار قرار گرفت.

هوشمندسازی شهری برای کاهش مراجعات

احمد فیضی، مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات با ارائه گزارشی در خصوص فعالیت‌های این سازمان در راستای هوشمند سازی شهر با بیان اینکه برای راه اندازی سایت سی تی زن در حوزه شهرسازی آماده ایم، ابراز داشت: امروز شهروندان می‌توانند بدون حضور در ادارات براحتی اقدام به انجام امورات مربوط به شهرداری کنند و حتی در حوزه ماده صد نیز این امکان وجود دارد.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه شهروندی شهرداری تبریز گفت: با راه اندازی این سایت بدون حضور شهروندان درخواست های ایشان ثبت می شود. در این سایت کارتابلی برای شهروندان ساخته می‌شود و شهروندان از این طریق می‌توانند اقدامات مرتبط با درخواست های حوزه شهرسازی  و دیگر حوزه ها را انجام دهند.

فیضی خاطرنشان کرد: درخواستهای موجود در سامانه شهروندی تنها مرتبط با حوزه شهرسازی نیست بلکه از طریق آن می‌توان تمامی امور مرتبط با شهرداری را انجام داد.

فرج محمد قلی‌زاده با بیان اینکه شروع کار سامانه شهروندی باید به صورت آزمایشی انجام شود، عنوان کرد: تک تک مناطق باید در این سامانه فعال شوند و همچنین آموزش چگونگی استفاده از این سایت نیز باید در دسترس شهروندان قرار گیرد.

وی در خصوص هدف نهایی راه اندازی این سامانه ابراز داشت: در انتها همچنین حضور فیزیکی شهروندان در ادارات باید در جریان این امر‌ حذف و کاغذ بازی ها و هماهنگی های کاغذی نیز از میان برداشته شود.

سعید نیکوخصلت با اشاره به اینکه برخی از قوانین مربوط به صدور پروانه خارج از ضوابط صورت می‌گیرد، گفت: برخی از این قوانین و مسیرهای تخطی از آن باید اصلاح شوند. با از میان برداشتن برخی قوانین و با مجاز شمرده شدن این ضوابط میتوان مسیر را برای شهروندان تسهیل کند.

کاهش مصرف کاغذ با شهر هوشمند

محمدباقر بهشتی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۹ تمام اقدامات لازم برای اجرای هوشمند سازی شهر توسط سازمان فاوا در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: امیدوارم با همت بیشتر شهرداری و سازمان فناوری در راستای ایجاد شهر هوشمند، شهروند هوشمند و همچنین کاهش مصرف کاغذ گام بردارند.

علی آجودان زاده با بیان اینکه راه اندازی سامانه شهروندی اقدام مثبتی در راستای ایجاد شهر هوشمند است، توضیح داد: هدف نهایی ما از اجرای این پروژه کاهش مراجعات شهروندان به شهرداری است.  امروز وجود ویروس کرونا یکی از عوامل  استارت اقدامات شهر هوشمند است اما همین موضوع در آینده نیز موجب تسهیل در اجرای امورات توسط شهروندان خواهد بود.

 غلامحسین مسعودی ریحان در این جلسه با اشاره به اینکه در اعتبارات سال جاری ۳۲ میلیارد تومان بودجه برای سازمان فناوری در نظر گرفته شده است، گفت: وجود ویروس کرونا در عین حال که تهدید است می‌تواند به فرصتی برای هوشمند سازی شهر تبدیل شود

وی با بیان اینکه ما امروز نباید هوشمند سازی را تنها به یک موضوع خاص اختصاص بدهیم، عنوان کرد: هوشمند سازی باید به تمامی موضوعات مرتبط با شهرداری ارتباط داشته باشد.

حفظ همبستگی مدیران در شرایط فعلی

سونیا اندیش، نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در این جلسه با اشاره به همکاری خیرین در مقابله با کرونا گفت: همکاری خیرین و در ادامه کمک های مردمی کمپین نفس و خیرین  اتاق بازرگانی تبریز و عزیزان در منطقه آزاد ارس پک های بهداشتی و کمک معیشتی و لوازم محافظتی تهیه شده ظرفیت تولید لباس هاس محافظتی از ۴۰۰ عدد در روز شروع  و به تعداد روزانه هزار عدد لباس ایزوله افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا و ابتلای مهندس صادق زاده هشداری بود برای افزایش همبستگی میان اعضا شورای شهر، یادآورشد: لازم است در شرایط فعلی همبستگی مدیران حفظ و گسترش یابد.

محرم محمد زاده نیز با بیان اینکه ویروس کرونا شوخی بردار نیست، گفت: از تمامی شهروندان میخواهیم که در این خصوص احتیاط های لازم را انجام دهند. سیستم هوشمند سازی شهری و‌شهروندان باید پیش از هرچیز توسط سازمان فناوری به شهروندان آموزش داده شود.

وی با این مثال که در ایران سیستم و یا تکنولوژی هر چیزی پیش از آموزش آن تکنولوژی ارائه می شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه افرادی که در سازمان فناوری حضور دارند از سواد علمی بالایی برخوردارند در نتیجه آموزش از طریق این افراد ضروری بوده و میتواند بسیار مثمر ثمر باشد.

محمدزاده پیشنهاد داد برنامه ۶ ماهه سازمان فناوری در خصوص هوشمند سازی شهر و شهروندان در اختیار اعضا شورا قرار گیرد.

هوشمندسازی شهر، اولویت شهرداری

نیکوخصلت در جلسه ویدئو کنفرانس شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه کارگروه فناوری در مجموعه مرکز پژوهش‌های شورای شهر راه افتاده گفت: جدولی تهیه شده تا برنامه ها در مناطق مشخص شده و  بودجه سال ۹۹ دو ویژگی برجسته داشته باشد یک خزانه واحد و دو فاوا واحد.

وی پیشنهاد کرد شهرداری برنامه های زمانبندی شده را با اولویت هوشمند سازی شهر، شهروند و شهرداری تهیه و به شورای شهر ارائه کند.

همچنین دبیری رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در این خصوص گفت: شهرداری باید برنامه های زمانبندی خود را با در نظر گرفتن هوشمند سازی شهری که از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل میشود به شورای شهر ارائه دهد.

کریم صادقزاده، عضو شورای شهر تبریز که به بیماری کرونا مبتلا شده نیز با حضور در وبینار شورای اسلامی شهر تبریز از تمامی اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری تبریز در خصوص مقابله با کرونا قدردانی کرده و گفت: تخصیص بودجه توسط شهرداری تبریز برای مقابله با بیماری کرونا انجام شده که در این خصوص انتظار داریم تجهیزات حفاظتی مورد نیاز  به پاکبانان و نیروهای خدماتی ارایه شود.

وی ادامه داد: شهرک های صنعتی که عموماً کارکنان آنها از شهر تبریز به این شهرک‌ها برای کار رفت و آمد‌ می‌کنند نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

ابراز امیدواری برای پرداخت حقوق کارگران

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه امیدوارم حقوق فروردین ماه کارکنان شهرداری تبریز در زمان لازم پرداخت شود، گفت: برای اقشار کم در آمد وشرایط معیشتی آنها در این روزها نیز اقداماتی انجام شود. امیدوارم که بزودی با تعیین تکلیف وضعیت استخدامی کارکنان شهرداری خصوصاً کارکنان بخش خدمات روحیه این عزیزان در ارایه خدمات به شهروندان در سطح شهر نیز صد چندان شود.

در ادامه دومین دستور جلسه شورای اسلامی شهر تبریز با موضوع گزارش شهرداری در خصوص وضعیت درآمدها آغاز شد.

تحقق 83 درصدی درآمد مناطق شهرداری

محمد علی مولاخواه مدیر کل برنامه و بودجه شهرداری تبریز با ارایه گزارش مقایسه ای  میزان در آمدهای ثبت شده مناطق در سال گذشته و هفده روز نخست این میزان را رو به رشد دانست.

در ادامه سلیمانی معاون مالی و اقتصادی شهردار تبریز در این جلسه با ارایه گزارش شهرداری در خصوص وضعیت درآمدها گفت: با توجه به آمار درآمد مناطق ۸۳ درصد تحقق یافته است که نقاط قوت این درآمدها ماده صد، پروانه ساخت و .. است.

وی با بیان اینکه این نقاط قوت را در سال ۹۹ نیز اجرایی خواهند شد، ادامه داد: با توجه شرایط فعلی کشور درآمدهای خرد کفاف هزینه ها را نمی‌دهد که در نتیجه باید به سراغ درآمدهای کلان برویم.

معاون مالی شهرداری در خصوص بدهی های دولت عنوان کرد: پرداخت بدهی دستگاه های دولتی نیز هرچند کمک مالی به همراه ندارد اما در مواردی همچون بازپرداخت بدهی های مرتبط با قطار شهری کمک حال شهرداری خواهد بود.  تشکیل جلسات مرتبط با ماده صد نیز موجب می شود تا پرونده های ما که در آنجا بلاتکلیف مانده نیز به درآمد تبدیل شود.

عدم توجه به بودجه فضای سبز در سال 99

فریدون بابایی اقدم در این جلسه با اشاره به اینکه مجموعه کارهایی که سازمان فاوا انجام داده از طریق برنامه تبریزیم به صمع و نظر شهروندان برسد و در قالب این برنامه آموزش ها نیز داده شود گفت: مراجعات شهروندان نیز به شهرداری بررسی شده و بخش عمده آن به فضای مجازی برگردانده شود.

وی با بیان اینکه موضوع بعدی بودجه متمرکز است، اظهار داشت: گزارشی که ارائه می‌شود نشان دهنده این است که ظاهرا در موضوع بودجه متمرکز سال ۹۹ سال فضای سبز معرفی شده اما در بودجه متمرکز این موضوعات مورد توجه قرار نگرفته است.

قلیزاده در ادامه با بیان اینکه موضوع تمدید پرداخت عوارض  توسط شهروندان تا پایان اردیبهشت در صورت ادامه ویروس کرونا  مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: ظاهرا برخی از صحبت های ارایه شده در جلسه گذشته بصورت ناقص نوشته شده و‌ در میان رسانه ها و شهروندان شبهه ایجاد کرده است.

انتقاد از وضعیت بهداشتی کارگران شهرداری

محمد حسن اسوتچی ضمن انتقاد از شرایط بهداشتی نیروهای خدمات شهری با توجه به شرایط بحرانی بیماری کویید -۱۹ گفت: رسیدگی به بهداشت کارکنان خدمات شهری مورد توجه قرار گرفته و در دستور کار شهرداری قرار گیرد، چرا که تجهیزات بهداشتی از جمله ماسک و مواد ضدعفونی در تعداد اندک به دست آنها می رسد.

غلامحسین مسعودی ریحان نیز ضمن ارائه این پیشنهاد که جلسات وبینار بصورت علنی برگزار شود، عنوان کرد: جلسات شورای اسلامی شهر تبریز باید بصورت علنی پخش شده و یا با حضور برخی خبرنگاران برگزار شود تا در این صورت حق مطلب ادا شود.

عبداله تقی پور نیز در ادامه با اشاره به اینکه شهروندان با وجود بیماری کرونا به زندگی روزمره بازگشته اند، ابراز داشت: این زنگ خطری جدی در راستای سلامت شهروندان است. تمامی موضوعات مرتبط با شهر پروژه های عمرانی نیست و ما باید در خصوص شهر متمرکز شده و در این برهه زمانی سلامت شهروندان را نیز در نظر بگیریم.

وی در خصوص وضعیت رانندگان تاکسی یادآور شد: یکی از اقشاری که امروز اجبارا در حوزه حمل و نقل عمومی فعالیت دارند و باید مورد توجه قرار گیرند رانندگان تاکسی هستند که باید بهداشت آنها مورد توجه قرار گیرد. موضوع بعدی افرادی هستند که در این جریان ارتزاق و‌درآمد آنها دچار مشکل شده است، این افراد باید مورد توجه قرار گرفته و پیشنهاد می‌دهم که این امر در کمپین رحمت مورد بررسی قرار گیرد.

توزیع 20 هزار ماسک میان نیروهای خدماتی

ایرج شهین‌باهر، شهردار تبریز نیز در پاسخ به انتقاد محمد حسن اسوتچی گفت: تا کنون ۲۰ هزار ماسک توسط اداره کل سلامت شهرداری تبریز تهیه شده است و بین نیروهای خدماتی که اولویت اصلی ما هستند پخش شده است.

وی با اشاره به آسفالت‌ریزی ها توضیح داد: آسفالت اساسی در مناطق در حال انجام است و لکه گیری بصورت مستمر صورت گرفته و این کارخانه در طول عید تنها دو روز تعطیل شد. در گذشته موضوع نهضت آسفالت مرتبط با آسفالت روکش بوده است.

شهرداری تبریز با بیان اینکه نبود زیر ساختها موجب شد تا خیابانها شرایط نامساعدی داشته باشند، تصریح کرد: بیش از دو هزار تن آسفالت برای لکه گیری خیابانها مورد استفاده قرار گرفته و سال گذشته مناطق یک، چهار و پنج بیشترین میزان آسفالت را در سطح مناطق خود داشته اند.

وی در خصوص مسیرهای آسفالت ریزی شده اظهار داشت: ۱۲۹ مسیر اصلی آشفالت خواهد شد و ۷۴ مسیر سارمان عمران و ۵۵ مسیر پیمانکاران آسفالت ریزی می‌کنند.

تقی پور در ادامه با بیان اینکه اقدام مقطعی در خصوص پر کردن چاله های حاصل از بارش برف در زمان خود اقدا مثبتی بود که اما امروز نباید این اقدام بصورت مقطی باشد بلکه باید بصورت اساسی به این امر رسیدگی کنیم، گفت: با توجه به اینکه حجم بالایی از بودجه شهرداری به این امر مرتبط است پس رسیدگی به نوع آسفالت مسیرها باید در اولویت قرار گیرد.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: پایش مسیرها و اولویت بندی های شهرداری برای آسفالت کدام محورها بوده این امر باید در شورای اسلامی شهر تبریز نیز بررسی شده و مورد توجه قرار گیرد.

نشست چهار نقطه از اتوبان پاسداران

 بابایی اقدم نیز با اشاره به اینکه در چهار نقطه از اتوبان پاسدارن آسفالت نشست کرده است، عنوان کرد: این نشست بسیارقابل ملاحظه نگران کننده است و هر احظه احتمال رانش در این منطقه وجود دارد. این موضوع باید سریعا بررسی شده و به اصلاح اورژانسی احتیاج دارد.

محمدزاده با بیان اینکه امروز آسفالت  شهر هزینه های بسیاری را در بر داشته است، گفت: در نتیجه شهروندان باید در جریان امور مخصوص به آسفالت معابر قرار بگیرند. این امر با برنامه ریزی باید انجام شود و آسفالت مخصوص برخی معابر به شهروندان در محله مذکور نیز اطلاع رسانی شود.

اسوتچی در ادامه ضمن تکرار انتقاد خود، یادآورشد: لوازم بهداشتی تا کنون فقط دو عدد دستکش و ماسک هفته ای دو ماسک داده شده و مایع ضد عفونی کننده به میزان اندکی در اختیار این عزیزان قرار گرفته است.

نیکو خصلت در پایان با بیان اینکه گزارش درآمد بسیار نگران کننده بود، توضیح داد: درجریان این بیماری معلوم نیست در نتیجه چه اتفاقی خواهد افتاد. از طرفی با توجه به درآمدهای فعلی افزایش میزان آسفالت دهی نسبت به سال گذشته در سطح شهر با وجود بحران فعلی توجیه ندارد.

وی با اشاره  به اینکه در سال گذشته ۲۲۶ هزار تن آسفالت با هزینه یکصد میلیارد تومان در سطح شهر مورد استفاده قرار گرفته است، گفت:  در سال جاری این میزان به ۳۵۰ هزار تن آسفالت با هزینه  ۱۸۰ میلیارد تومان رسیده که با توجه به بحران جهانی ویروس کوید -۱۹ و نیاز به استفاده از منابع مالی در راستای رفع این مشکل، پیشنهاد میکنم این میزان آسفالت دهی مابه با سال گذشته صورت گیرد.

دبیر شورای شهر تبریز ضمن قدردانی از اقدامات سازمان سیما منظر و فضای سبز یادآور شد: گلکاری های صورت گرفته در سطح شهر هرچند موجب زیبایی در سطح شهر شده است اما در حال حاضر شهرداری باید بجای تمرکز در این حوزه ها هزینه ها را در زمینه هوشمند سازی شهر و شهروندان مصرف کرده تا در انتها بتوانیم با بحران فعلی مقابله نماییم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •