پخش ارزاق، بحث داغ شورا/ قلع و قمع درختان پارک صائب
 • 1399/01/16 10:31
 • 116952
گزارش آناج از جزئیات جلسه آنلاین شورای شهر تبریز؛

پخش ارزاق، بحث داغ شورا/ قلع و قمع درختان پارک صائب

جلسه شورای شهر تبریز روز گذشته به صورت وب کنفرانس با حضور همه اعضای شورا برگزار شد.

به گزارش آناج، شهرام دبیری در نطق پیش از دستور خود ضمن اشاره به روز ۱۳ فروردین گفت: خوشبختانه مردم فهیم تبریز همراهی خوبی داشتند و شاهد حضور مردم در خانه هایشان بودیم و جا دارد مراتب قدردانی خود را از همشهریان عزیزی که با رعایت کامل طرح فاصله گذاری اجتماعی موارد بهداشتی را رعایت کردند اعلام نمایم.

وی ادامه داد: امیدوارم این روند ادامه پیدا کند تا هرچه سریعتر شاهد سیر نزولی این اپیدمی کرونا باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به خلوت بودن شهر گفت: شهرداری با رعایت مسائل بهداشتی محل های که نیاز به آسفالت ریزی دارد با برنامه ریزی هر چه سریعتر اقدام کند.

پس از این سخنان ارائه گزارش شهردار تبریز در خصوص هزینه کرد ۱۰ میلیاردی مصوب برای پیشگیری و مقابله با شیوع ویروس کرونا نخستین دستور جلسه شورا بود.

خرید 3.5 میلیارداری اقلام بهداشتی توسط شهرداری

مظفر سلیمانی، معاون مالی و اقتصادی شهرداری تبریز گفت: ۳.۵ میلیارد تومان از اعتبار مصوب تا به امروز هزینه شده است. شهرداری تبریز از ۲ اسفند تا کنون ۱۰۰ هزار لیتر آب اکسیژنه، ۵۰ میلیون لیتر آب ژاول و ۵۰هزار لیتر هیدرو کلرید کلسیم جهت ضد عفونی و گندزدایی اماکن سرپوشیده، اماکن عمومی روباز و زباله گاه خریداری کرده است.

وی در خصوص دیگر اقدامات شهرداری نیز ابراز داشت: همچنین در همین راستا ۲۰ عدد تانکر آب، ۱۳۳ دستگاه سمپاش، ۱۰۰۰ دست کاور ضدعفونی، ۵۰۶۰۰ ماسک و محلول ضد عفونب کننده دست تهیه و توزیع شده است.

دستور جلسه دوم، ارائه گزارش شهرداری تبریز در خصوص نحوه پرداخت حقوق فروردین ماه کارکنان شهرداری تبریز بود که سلیمانی درباره این موضوع توضیح داد: با توجه به تدابیری که قبل از عید اندیشیده شده بود در پرداخت حقوق فروردین ماه کارکنان مشکلی وجود ندارد.

محمد باقر بهشتی رییس کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه سخنان معاون مالی و اقتصادی شهرداری تبریز گفت: شهرداری تبریز بعد از پایان تعطیلات نسبت به ایمن سازی محیط کار و همکاران شهرداری اقدام نماید.

وی همچنین با اشاره به پرداخت حقوق کارکنان عنوان کرد: شهرداری باید طبق سیاست های بودجه ۱۳۹۹ کلیه حقوق و مزایای کارکنان را از طریق خزانه متمرکز پرداخت کند.

حقوق کارکنان به صورت متمرکز پرداخت شود

محمدحسن اسوتچی با تاکید بر پرداخت حقوق کارکنان به شکل متمرکز اظهار داشت: برای پایان دادن به مشکل پرداخت حقوق کارکنان شهرداری باید از اول سال ۱۳۹۹ حقوق کلیه کارکنان اعم از شرکتی و غیره به صورت خزانه متمرکز و از طریق شهرداری مرکز پرداخت شود.

وی همچنین با اشاره به توزیع ماسک و اقلام بهداشتی در بین کارکنان خدمات شهری گفت: برای این که ماسک ها هرچه سریعتر و به مقدار کافی به دست پاکبانان عزیز برسد باید نظارت و دقت بیشتری کرد.

دستور جلسه سوم، بررسی لایحه شهرداری تبریز در خصوص مساعدت مالی به اشخاص حقیقی و حقوقی (در جهت مبارزه با ویروس کرونا و تهیه اقلام و تجهیزات مربوط به مراقبت های فردی و گروهی) در قالب سقف اعتبار ۱۰ میلیارد تومان  مصوب جلسه ی ۱۷۲ شورای اسلامی شهر تبریز با تشخیص شهردار جهت توزیع اقلام حمایتی با اولویت اول بهداشتی و سپس ارزاق عمومی هزینه و اقدام نمایید بطوریکه برای هر یک از اشخاص حقیقی از ۱۰ میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی از ۱۰۰ میلیون تومان تجاوز ننماید.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز در توضیح این لایحه گفت: شهرداری تبریز در ضد عفونی معابر شهری و سطوح در خط مقدم قرار دارد و تا کنون تمامی مواد ضد عفونی کننده عملیات های ضد عفونی سطح شهر توسط شهرداری تبریز تهیه شده است و در سایر موارد هم شهرداری در کنار سایر عزیزان بوده است.

وی با بیان اینکه شهرداری در کنار خیریه‌ها بوده است، عنوان کرد: در بحث تهیه ارزاق عمومی شهرداری در خط مقدم نبوده و در قالب خیریه ها درکنار عزیزان بودیم و برای اینکه در ادامه فعالیت شهرداری طبق تاکید برخی از اعضای شورا برای توزیع اقلام بهداشتی و خوراکی در مناطق کم برخوردا اقدام کند در این راستا لایحه با قید دو فوریت به شورا ارسال شده است.

تهیه ارزاق عمومی، خارج از وظایف شهرداری

بهشتی با اشاره به اینکه تهیه ارزاق بر عهده دولت است، ابراز داشت: تهیه ارزاق عمومی خارج از وظایف شهرداری است و در تبصره های بودجه سال ۱۳۹۹ یک میلیارد تومان برای تامین نیاز افراد نیازمند آمده است که شهرداری می تواند از این کانال اقدام کند.

غلامحسین مسعودی ریحان درباره لایحه پیشنهادی توضیح داد: هدف شورا از اختصاص این مبالغ ترغیب سایر دستگاه ها، نهادهای دولتی و مردمی و خیرین برای این چنین اقدامات است و اگر همراهی این عزیزان نباشد شهرداری به تنهایی نمی تواند کل مشکلات افراد کم برخوردار تبریز را بر طرف کند.

تبعات منفی تهیه ارزاق توسط شهرداری

فرج محمد قلیزاده دیگر عضو شورا در ادامه اظهار کرد: اگر در خصوص این لایحه ناپخته اقدام شود تبعات منفی آن بیشتر از تبعات مثبت است که از جمله این اقدامات تهیه و توزیع ارزاق عمومی است.

وی با اشاره به اینکه این مبلغ برای نیازمندان شهر بسیار کم است، گفت: شهرداری اگر تمام این ۱۰ میلیارد تومان را به تهیه و توزیع ارزاق عمومی اختصاص دهد شامل یک بیستم نیازمندان هم نمی‌شود در نتیجه نارضایتی بین شهروندان به وجود می‌آید.

سونیا اندیش، نائب رئیس شورا با بیان اینکه اگر نیمی از این مبلغ را برای تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و خوراکی اختصاص دهیم فقط می توانیم ۲۰ هزار خانواده را به مدت یک هفته مورد حمایت قرار دهیم، توضیح داد: این کار عملاً امکان پذیر نیست و توزیع نامناسب بدتر از عدم توزیع است.این اقدامات باعث نارضایتی عموم خواهد شد و پیشنهاد می کنم شهرداری بخشی از این مبلغ را برای کارهای زیر بنایی هزینه کند تا در دراز مدت به مردم کمک کنیم.

وی در خصوص کمپین رحمت گفت: کمپین رحمت به علت اینکه همه تشکلات خیرین  را در زیر یک چتر جمع کرده است در تاریخ تبریز ماندگار خواهد بود.

محرم محمدزاده، رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در خصوص وضعیت مناطق شهری تبریز در ایام کرونا اظهار داشت: با حضوری که در طول این مدت در نقاط مختلف شهر داشتم شاهد رضایت مردم از عملکرد شهرداری در حوزه ضد عفونی بودم و به نظر من شهرداری در این موضوع هم حضور داشته باشد و مبلغی به این کار اختصاص دهد و دوشادوش خیرین جهت کمک به نیازمندان اقدام کند.

کمبود ماسک برای کارگران شهرداری

فریدون بابایی اقدم نیز با اشاره به کمبود ماسک کارگران خدمات شهری گفت: با پیگیری های که از کارکنان خدمات شهری داشتم برخی اظهار کردند از آغاز شیوه ویروس کرونا فقط دو عدد ماسک تحویل گرفتن که قابل قبول نیست و باید اولویت اول این عزیزان باشد.

وی ادامه داد: در بحث کرونا کمپین رحمت خوب ظرفیت سازی شد و شورا نیز باید این کمپین را حمایت کند که در سایر بحران ها از جمله زلزله می توان از ظرفیت های این کمپین استفاده کرد.

در ادامه جلسه به پیشنهاد عبداله تقی پور در خصوص لایحه مذکور به شرح زیر رای گیری و تصویب شد.
اولویت اول: تامین سلامت کارکنان شهرداری و کارگران خدماتی و فضای سبز از قبیل ماسک مورد نیاز و مواد ضد عفونی کننده
اولویت دوم: مشارکت در اجرایی مصوبات ستاد مقابله با شیوع و ریشه کنی کرونا
اولویت سوم: تامین وسایل ضد عفونی برای مناطق کم برخوردار شهر از قبل ماسک و مواد ضدعفونی
اولویت چهارم: تامین مایحتاج ضروری کارگران شاغل در شهرداری در صورت لزوم
اولویت پنجم: مشارکت در بحث تامین سخت افزار های کمپین رحمت از امکانات موجود شهرداری و کمک مالی تا سقف یک میلیارد تومان به کمپین رحمت

قلع و قمع درختان صائب تبریزی

در پایان جلسه فرج محمد قلیزاده با اشاره به قطع درختان پارک صائب تبریزی گفت: باید عوامل شهرداری مواظب باشند برخی سودجویان از شرایط فعلی سو استفاده نکنند. متاسفانه ۲ هزار متر مربع از درختان پارک صائب تبریزی قلع و قمع یا جابجا شده است و نباید شهرداری اجازه دهد فضاری پارک به مسکونی تبدیل شود و اگر اشخاصی هم در این محل صاحب حق است شهرداری با تهاتر جلوی این اقدامات را بگیرد.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز در خصوص موارد یاد شده گفت: ۱۳ اسفند عوامل شهرداری منطقه دو با توجه به رای صادره دادگاه و تایید رای توسط حفظ و گسترش نسبت به جابجایی درختان اقدام کردند. راه و شهرسازی در این خصوص کم لطفی کرده است و بعد از اطلاع بنده، شخصاً پیگیر مسئله هستم تا از راه و شهرسازی معوق زمین را تحویل اشخاص دهد و بالایی ۷۰ درصد سند مالکیت فضاهای سبز شهر تبریز به نام اداره کل راه و شهرسازی است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •