نسبت بحران‌ها و اطلس جامع محلات/ تفاوت دیدگاه در اطلاع‌رسانی آمار
 • 1399/01/14 15:25
 • 116940
در نشست مطبوعاتی استاندار آذربایجان‌شرقی مطرح شد؛

نسبت بحران‌ها و اطلس جامع محلات/ تفاوت دیدگاه در اطلاع‌رسانی آمار

پورمحمدی اظهار داشت: خوشبختانه با اطلاعات بدست آمده از طرح جمع آوری دستفروشان به زودی بخش اعظمی از این عزیزان تحت پوشش حمایت قرار خواهند گرفت.

به گزارش آناج، محمدرضاپورمحمدی استاندار آذربایجان‌شرقی در نشست خبری با اصحاب رسانه به اقدامات انجام شده برای مقابله با کرونا در استان اشاره کرد و اظهار داشت: کرونا فعلا واکسن ندارد اما این محرز است که اگر مردم مسائل بهداشتی را رعایت کنند، تعداد مبتلایان کاهش می‌یابد.

دامن‌گیری کرونا، تمرکز روی درمان و غافلگیری از ابعاد مختلف

وی با بیان اینکه کرونا همه گیر و جهانی است خاطرنشان کرد: امروز ما روی درمان تمرکز کرده‌ایم درحالی که ممکن است پیامدها و ابعاد این بیماری تا ماه‌ها ادامه داشته باشد، کرونا دامن‌گیر ۱۹۰کشور شده و تعداد مبتلایان به یک میلیون نزدیک شده و متاسفانه بیش از ۵۰ هزار نفر فوت شده‌اند. در ایران تا ۲۴ساعت گذشته ۴۷هزار مبتلا شدند که ۱۵۴۳۳نفر بهبود پیدا کرده‌اند.

رتبه هفتم ایران در میزان بهبودی

وی تعداد مبتلایان به کرونا در استان را 1688نفر اعلام کرد و یادآور شد: بیش از ۸۰۰نفر از این تعداد بهبود یافته‌اند، تعداد بهبودی‌های استان بیش از ۵۳ درصد است که نشان از سیستم خوب درمان و نگه‌داری دارد، ایران از نظر تعداد بهبود در رتبه هفتم جهان است که بالاتر از آمریکا قرار دارد، علی‌رغم تحریم‌های چهل ساله وضعیت مطلوب سیستم درمان و بهداشت ایران را مشاهده کردیم.

بهترین سیزده بدر و همراهی شایسته‌ی مردم

استاندار آذربایجان‌شرقی همراهی مردم در سیزده بدر امسال را عالی توصیف کرد و افزود: نحس‌ترین سیزده بدر کشور، تبدیل به بهترین سیزده بدر شد و همراهی مردم را به خوبی دیدیم.

خوشبختانه شیب صعودی خطرناک رخ نداد

پورمحمدی با اشاره به تمدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: این طرح تا ۲۰ فروردین ادامه دارد و ورود به استان ممنوع است، تنها فعالیت صنوف اعلام شده تا ۲۰ فروردین مجاز است. در چند روز گذشته آمار مبتلایان در یک وضعیت ثابتی قراردارد اما این به معنای وضعیت مناسب نیست، این آمار نشان می‌دهد شیب صعودی وحشتناکی که انتظار داشتیم، رخ نداد اما باید باز هم رعایت کنیم.

همکاری مردم نویدبخش روزهای خوبی است

وی با انتقاد از حضور برخی افراد در مراسمات چهارشنبه‌سوری تصریح کرد: اگر در چهارشنبه‌سوری رعایت بهتری داشتیم تعداد مبتلایان اینگونه افزایش پیدا نمی‌کرد، اگر رعایت و همکاری مردم ادامه داشته باشد می‌توانیم به روزهای آینده خوشبین باشیم. هم‌اکنون در ۸۷ نقطه استان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا می‌شود و تسامح وجود ندارد.

اختیارات و مسئولیت‌های استانداران یکسان نیست

پورمحمدی با بیان اینکه اختیار استانداران در مقابله با کرونا کامل نیست، عنوان داشت: یکی از مهمترین دغدغه‌های استانداران همیشه این بوده که اختیارات و مسئولیت‌ها یکسان نیست، استانداران باید به تمام اتفاقات استان پاسخگو باشند در حالیکه اختیارات کامل وجود ندارد.

سازوکار نظام مدیریتی کشور در بحران‌ها

وی ادامه داد: نظام مدیریتی کشور ما بخشی است و هربخش از مدیر خودش در پایتخت دستور می‌گیرد، در بحران‌ها هم ستادهای ملی تشکیل می‌شود که باید هماهنگی با ستادهای ملی باشد.

طرح‌ محله‌محور مطهر برای مقابله با کرونا

وی اجرای طرح محله محور در مقابله با کرونا را مناسب توصیف کرد و گفت: طرح مطهر بسیج که محله‌محور بوده و همچنین ستاد پشتیبانی مدافعان سلامت که توسط هیئات و کانون‌های مذهبی اداره می‌شود، در راستای محله‌محوری اجرا می‌گردد. ریش‌سفیدان هر محله خودشان مشکل نیازمندان را حل می‌کنند و اگر امکان نداشتند به این پشتیبانی‌ها معرفی می‌شوند.

نیازمند اطلس جامع محلات هستیم

پورمحمدی عدم آمار جامع از کارگران روزمزد و ساکنان محلات را مشکل اساسی دانست و اظهار کرد: متاسفانه اطلس محلات نداریم و حتی خود ما نمی‌دانستیم در آخماقیه ۸۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد و بیشتر آنها روزمزد هستند. امیدواریم بعد از این بحران اطلسی کامل تهیه شود که افراد نیازمند به صورت هدفمند شناسایی شوند.

ضعف در اطلاع رسانی متوجه دستگاه‌های اجرایی است

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: به خاطر ضعف اطلاع‌رسانی گاها مجبور هستیم بعد از انتشار خبر، تکذیبیه صادر کنیم، این ضعف مربوط به ماست و سعی می‌کنیم این ضعف را برطرف کنیم.

مشکلات معیشتی و اعتراض به تعطیلی‌های متمادی

پورمحمدی در ادامه خاطرنشان کرد: کسانی که تا چند وقت قبل به ما می‌گفتند همه جا را قرنطینه کنید، امروز به تعطیلی‌ها اعتراض دارند. لذا تصمیمات باید برحسب شرایط اتخاذ شود و جمیع شرایط از جمله مشکلات معیشتی را لحاظ کنیم.

روایتی از شرایط ایران در ابتلا و مرگ و میر

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این که از نظر مرگ‌ومیر در رتبه دوم هستیم کاملا اشتباه است، یادآور شد: از نظر تعداد مرگ‌ومیر نسبت به جمعیت در رتبه نهم، اما از نظر تعداد مبتلایان نسبت به جمعیت در رتبه هفدهم هستیم که این رتبه‌بندی صحیح‌تر است.

تعطیلی مراکز تحصیلی تا 20فروردین

پورمحمدی به وضعیت مراکز تحصیلی اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها و مدارس تا بیستم فروردین تعطیل هستند و بعد از آن هم توسط ستاد ملی تصمیم‌گیری می‌شود.

گله‌مندی دکتر صومی از رسانه‌ها

وی به دلایل عدم حضور رئیس دانشگاه علوم پرشکی تبریز در رسانه ها پرداخت و تشریح کرد: آقای صومی از برخی رسانه‌ها درباره اینکه گفته می‌شد ممنوع التصویر هستند، گلایه داشت و بنده هم به ایشان حق می‌دهم. سیستم اطلاع رسانی حتما باید تقویت شود اما مرجع آماردهی دانشگاه علوم پزشکی و شخص آقای دکتر صومی است.

تفاوت دیدگاه صومی و پورمحمدی در اطلاع‌رسانی

پورمحمدی همچنین به تفاوت دیدگاه در اطلاع‌رسانی اشاره کرد و گفت: آقای صومی در جلسه‌ای پیشنهاد کرد که دو روز در هفته اخبار کرونا را اعلام کنیم اما بنده تاکید داشتم که اخبار به طور روزانه منتشر شود،محدودیت برای فعالیت مطب‌ها و دندانپزشکی‌ها وجود ندارد.اگر تعطیلی مطب‌ها بوده به خاطر تعطیلات عید بوده و قطعا نظارت بیشتری انجام می‌شود.

ادامه فعالیت واحدهای تولیدی بعداز 16فروردین

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه به وضعیت معیشتی بازاریان و واحدهای تولیدی اشاره کرد و یادآور شد: تا زمان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مجاز به تعطیلی اصناف و بازار نبودیم. بسیاری از این اصناف چک و اجاره مغازه داشتند و به همین دلیل ملاحظاتی برای تعطیلی‌های بازار داشتیم، همچنین دایر شدن واحد‌های تولیدی از ۱۶ فروردین با لحاظ پروتکل‌های بهداشتی مانعی ندارد.

اختصاص بسته‌ی 10میلیارد دلاری برای واحدهای منصف 

پورمحمدی ادامه داد: اصلی‌ترین نگرانی در خصوص وضعیت اقتصادی دوران کرونا است که واحد‌های تولیدی باید نیاز جامعه را تامین کنند. به همین دلیل برای حمایت از واحدهای تولیدی که با کارگرانشان مدارا می‌کنند ۱۰میلیارد دلار توسط دولت بسته حمایتی در نظر گرفته شده است.

بیمه بیکاری در خدمت کارگران معلق و بیکار 

وی با بیان اینکه تسهیلاتی به بیکاران ناشی از کرونا تعلق می‌گیرد خاطرنشان کرد: کارگران واحدهای تولیدی که نیاز به تولیداتشان در حال حاضر وجود ندارد و فعلا بیکار هستند‌، با نظر فنی ستاد استانی بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

مولفه‌های تحقق شعار "جهش تولید"

پورمحمدی همچنین به شعار جهش تولید پرداخت و اضافه کرد: اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت که مهمترین چالش تولیدکنندگان است در راستای شعار سال انجام خواهد گرفت، البته یکی از مولفه‌های اصلی جهش تولید تامین نقدینگی واحدهای تولیدی است، همچنین واحدهای تولیدی باید خود را بروز کنند تا با نیازهای روز سریعا خودشان را تطبیق دهند.

افزایش 53درصدی صادرات در سال گذشته

استاندار آذربایجان‌شرقی با اعلام افزایش صادرات استان خاطرنشان کرد: علی‌رغم افزایش تحریم‌ها صادرات ما ۵۳ درصد افزایش یافته است، امروز باید تلاش کنیم که بازارهای مقصد ما که به سختی به دست آمده را به دیگر کشورها واگذار نکنیم.

حمایت از دست‌فروشان در روزهای آتی

وی با بیان اینکه نیازمند شناسایی افراد بی بضاعت هستیم بیان داشت: متاسفانه گروه‌های نیازمندی هستند که تحت پوشش هیچ نهاد و گروهی قرار ندارند و برای شناسایی این افراد تلاش می‌کنیم. خوشبختانه در طرح جمع آوری دستفروشان که چند ماه قبل می‌خواستیم اجرا کنیم اما ناموفق بود، اطلاعات دستفروشان به دست آمد و با توجه به این اطلاعات به زودی این دستفروشان تحت پوشش حمایت قرار خواهند گرفت.

مراقب فیک‌نیوزها باشید!

استاندار آذربایجان‌شرقی بااشاره به تعامل بین مسئولان و رسانه‌ها در استان تصریح کرد: احترام بین رسانه و مسئول باید دوطرفه باشد و اگر احترام به رسانه می‌گذاریم، رسانه هم باید محترمانه نقد کند.از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردیم و نخواهیم کرد، اما وقتی به اسم خبرنگار به رئیس شورای تامین استان فحش می‌دهند، چه کنیم؟

رقابت کرونا و بازی با الکل!

وی در ادامه به بازی خطرناک برخی‌ها با الکل اشاره کرد و مطرح کرد: مرگ بر اثر مسمومیت ناشی از الکل ۱۰ درصد است درحالیکه مرگ‌ومیر ناشی از کرونا ۶ درصد می‌باشد! در استان ما ۲۴ نفر بر اثر مصرف الکل صنعتی جانشان را از دست دادند، البته پلیس و نیروی انتظامی با توزیع‌کنندگان این الکل‌ها برخورد کردند.

آماده‌سازی 4200تخت بیمارستانی برای ایام بحرانی

پورمحمدی تعداد تخت‌های بیمارستانی آماده شده برای کرونا را ۴۲۰۰عدد برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر ۶۵۰ نفر بستری داریم، ۱۳۰ نفر از این تعداد بستری‌ها زیر دستگاه ونتیلاتور قرار دارند، البته بسیاری از اطبا معتقدند که تنها چند بیمارستان مشخص درباره کرونا فعالیت کنند اما درهرحال نقاهتگاه‌هایی توسط سپاه آماده شده که افراد بعد از مرخصی و در صورت نیاز آنجا استراحت کنند.

وضعیت بسیار عالی کالاهای استراتژیک در سطح استان

وی در پایان گفت: کالاهای استراتژیک و ضروری مردم وضعیت بسیار خوبی دارند و تا شش ماه آینده تامین کامل کالا محیا است، به خاطر شرایط سخت اقتصادی به هیچ کشوری در تامین مواد غذایی تکیه نکردیم و به همین دلیل انبارها پر است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • سلام
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ - ۱۷:۵۵
  غلط املایی عنوان خبر را اصلاح کنید
  0 + 0 -
 • بایراق
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ - ۱۹:۳۱
  من در جائی خواندم مقام معظم رهبری در شرایط بحرانی اختیارات تام به مناطق جهت تصمیم گیری دادند اگر تصمیمی می توان گرفت که وضع را بهتر از این می کند حال نه فقط در مورد کرونا در هر موردی باید حداقل با امام جمعه محترم هماهنگی کرد خود برخی مقامات دولتی هم قبلا به عناوینی می گفتند اختیاراتی نداریم این سخن در سال جهش تولید باید عملا اصلاح شود
  0 + 0 -
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ - ۱۳:۱۴
  سلام آقای استاندار در یک مصاحبه اخیر گفتند ما تا به حال نمی دانستیم آخما قیه هشتاد هزار جمعیت دارد و...-باید گفت می توان نتیجه گرفت با این وصف آمار حقیقی جمعیت دیگر مناطق حاشیه نشین ومستضعف نشین شهر تبریز نیز احتمالا برای مقامات استان وشهر معلوم نیست همچنین مشخص می شود در آخرین آمار گیری جمعیتی شهر واستان آذربایجان شرقی یا درست آمار نگرفتند یا سانسور کردند تا امکانات کم وبودجه کم تخصیص دهند و هزاران مورد دیگر و....پس جمعیت تبریز از دو میلیون فراتر رفته و کاهش اعضای شورای شهر تبریز برمبنای آ»ار غلط آنجام شده
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •