اعطای قدرت تصمیم‌گیری به استانداران/ ابهامات در فروش کیت تشخیص
 • 1399/01/10 10:51
 • 116911
روزهای کرونایی در ایران و ترکیه؛

اعطای قدرت تصمیم‌گیری به استانداران/ ابهامات در فروش کیت تشخیص

این روزها که با اجرای سیاست فاصله گذاری اجتماعی در کشورمان، درواقع سیاست قرنطینه به نوعی در حال اجرایی شدن می باشد، ترکیه نیز مجبور به اجرای سیاست‌های قرنطینه در کل کشور شده است.

گروه بین الملل آناج: برسی ورود ویروس کرونا به کشورهای مختلف نشان می دهد این بیماری پس از ورود به یک منطقه،به دلیل دوره نهفتگی که دارد و البته قدرت شیوع بسیار بالا،تعداد زیادی از مردم را درگیر خود می کند و نمودار آماری شیوع، با سرعت رو به بالا پیش می رود.

ترکیه هم از این قاعده مستثنی نیست و علیرغم تمهیداتی که داشت،این ویروس در شهرهای مختلف شیوع پیدا کرده و به سرعت در حال گسترش است.

برخی اعتقاد دارند اگر سیاست قرنطینه در ایران از همان روزهای اول اجرا می شد،شیوع بیماری تا این حد نبود اما تجربه ی ترکیه نشان داد این موضوع درست نیست.ترکیه از روهای ابتدایی اعلام شناسایی کرونا در ایران با بستن مرزهای زمینی و هوایی خود با ایران و دیگر کشورهای درگیر وکنترل بسیار شدید بر مرزها، سعی کرد تا از ورود بیماری به داخل خاک خود جلوگیری کند ولی در نهایت این ویروس وارد ترکیه هم شد.

این روزها که با اجرای سیاست فاصله گذاری اجتماعی در کشورمان،درواقع سیاست قرنطینه به نوعی در حال اجرایی شدن می باشد،ترکیه نیز سیاست های قرنطینه را در کل کشور سخت تر کرده است.البته در اجرای سیاست قرنطینه، تفاوت ها و شباهت هایی در ایران و ترکیه وجود دارد.

در روزهای ابتدای سال شمسی که در کشومان کارشناسان در مذمّت سفر می گفتند و متاسفانه عده ای هم این موضوع را رعایت نکرده و به شیوع بیشتر بیماری کمک کردند،در ترکیه نیز برخی ها به رفتارهای خود در سفر به سواحل و ... ادامه دادند و نهایتا سلیمان سولو وزیر کشور ترکیه امروز گفته است از آخر هفته جاری، پیکنیک و تفریح در محل‌های ساحلی و مراکز پیکنیک ممنوع می باشد و استانداری‌ها می‌توانند این ممنوعیت را به بقیه روزهای هفته هم تعمیم دهند.

این اجازه به استانداران ترکیه در حالی داده می شود که پیش از این برخی استانداران در ایران از نبود اختیار در تصمیم گیری ها شکایت داشتند و می گفتند خودسرانه نمی توانند تصمیم بگیرند.

امروز نیز رئیس جمهور ترکیه از تدابیر جدید این کشور در خصوص مبارزه با شیوع ویروس کرونا خبر داده است.

کسب اجازه از استانداری ها برای سفرهای بین‌شهری ، اعمال سیستم نشستن با فاصله در وسایل حمل و نقل عمومی، لزوم انعطاف‌پذیری ساعات کاری بخش خصوصی هم مانند بخش دولتی با حداقل پرسنل، لغو تمامی سفرهای خارجی ،تعطیلی محل‌های ویژه پیکنیک آخر هفته‌ها ، راه‌اندازی واحد ویژه مقابله با همه گیری در استان‌ها سیاست هایی است که اردوغان برای مبارزه با کرونا اعلام کرده است. مقایسه ی این بندها با سیاست های کشورمان نشان می دهد این سیاست ها در ابعاد بزرگتر طی هفته های گذشته در کشورمان اجرایی شده است.

همزمانی که برخی از سلبریتی ها در ایران مشغول غر زدن به سیاست های کرونایی بوده و از کمبود امکانات و ... صحبت می کنند اما در ترکیه برخی سلبریتی ها روش دیگری پیش گرفته اند و با راه اندازی کمپین های مختلف سعی در کاستن مشکلات دارند.به عنوان مثال برخی از هنرمندان ترک با راه اندازی کمپین "اجاره تان بامن" گفته اند به افرادی که با مشکلات اقتصادی روبرو شده اند در پرداخت اجاره کمک خواهند کرد.

پیشتر نیزکمپین های "در خانه بمان" و تشویق کادر بیمارستانی ترکیه هر روز ساعت 21 توسط مردم از بالکن های ساختمان ها راه اندازی شده بود.

تونجای شانلی از پیشکسوتان تیم ملی فوتبال ترکیه هم هتلش در ساکاریا به نام "Hotel On7" را در اختیار پزشکان و پرستاران قرار داده که اگر پس از پایان شیفت نمی‌خواهند به خانه بروند،از آنجا استفاده کنند.

یکی از موضوعاتی که امروز در فضای مجازی ترکیه باعث ایجاد اعتراضاتی شده بود، ویدیوی انجام تست کرونا در خانه مراد سانجاک، برادرزاده ادهم سانجاک، تاجر ترک که ارتباط نزدیکی با حزب عدالت و توسعه ترکیه دارد، بوده است.

اعتراضات به این ویدئو تا حدی بود که  مراد سانجاک اعلام کرد کیت‌های تست را خودش خریداری کرده و تصویر فاکتور خرید را در حساب شخصی‌اش منتشر کرد اما در ادامه این سوال مطرح شد که چرا کیت‌های تست‌ ویژه تشخیص کرونا به صورت شخصی به فروش رسیده است؟

طبق آخرین آمارها تعداد مبتلایان به کرونا  در ترکیه 5698 نفر و تعداد قربانیان نیز به 92 نفر رسیده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •