سهم مطبوعات آذربایجان‌شرقی از آگهی دولتی/ 3 میلیارد برای 104 روزنامه
 • 1398/12/28 13:29
 • 116825
آناج گزارش می‌دهد؛

سهم مطبوعات آذربایجان‌شرقی از آگهی دولتی/ 3 میلیارد برای 104 روزنامه

در سال جاری 104 روزنامه و هفته‌نامه استان بیش از سه میلیارد و 200 میلیون تومان آگهی دولتی دریافت کرده‌اند.

گروه اجتماعی آناج/فرناز پورعباس: مطبوعات و روزنامه‌ها اغلب برای شروع و ادامه کار نیاز به کمک‌های مالی جدا از درآمدهای حاصل از فروششان داشته و دارند. به ویژه در این سالها که با گسترش فضای اینترنتی و مجازی اقبال به روزنامه و مطبوعات کمتر شده و در چنین شرایطی افزایش قیمت سرسام آور کاغذ هم عرصه را برای فعالین مطبوعات تنگ کرده است. اغلب روزنامه‌ها و مجلات در طول سال بخش عمده هزینه‌هایشان را از طریق آگهی به ویژه آگهی‌های دولتی تامین می‌کنند.

سهم درآمدی مطبوعات آذربایجان‌شرقی نیز در میان مطبوعات و روزنامه‌های کشور از آگهی‌های دولتی سه میلیارد و 213 میلیون تومان برای 104 روزنامه و هفته نامه دارای مجوز است که البته برخی از این روزنامه‌ها مبالغی بالای 200 میلیون تومان در سال 98 از آگهی‌های دولتی دریافت کرده‌اند و برخی نیز هیچ آگهی دولتی در سال 98 نداشته‌اند.

بیشترین آگهی دولتی سهم کدام روزنامه‌هاست؟

در بین 104 روزنامه‌ آذربایجان‌شرقی که در آمار آگهی‌های دولتی تا 30 دی ماه سال 98 آمده‌اند؛ بیشترین آگهی دولتی مربوط به روزنامه‌های سرخاب، طرح نو، صائب تبریز و ساقی آذربایجان است که هرکدام از آنها در سال جاری بیش از 180 میلیون تومان از آگهی‌های دولتی درآمد داشته‌اند. البته عمده این درآمدها به دلیل افزایش قیمت کاغذ صرف چاپ این روزنامه‌ها شده‌اند.

بعد از این روزنامه‌ها نیز روزنامه عصر آزادی، آذربایجان، امین و خوش خبر با درآمد بیش از 150 میلیون تومان از آگهی‌های دولتی در رتبه‌‌های بعدی بیشترین آگهی‌های دولتی قرار دارند.

هیچ، سهم بسیاری از روزنامه و هفته‌نامه‌ها

در آمار منتشر شده از آگهی‌های دولتی در روزنامه و هفته نامه‌ها البته برخی از مطبوعات هیچ سهمی نداشتند و در سال 98 هیچ آگهی دولتی دریافت نکرده‌اند. در آذربایجان‌شرقی نیز تا 30 دی ماه 98 هدف و اقتصاد، وطن امروز، نهال امید، نگاه بیست، نقیب، نظم گستر سهند، ندای ملکان، مهر بناب، مهدیار، مسرور، گیلان امروز، گویا، گونی خبر، گسترش تجارت، کشور، قلم اقتصاد، فرصت امروز، عصر آدینه، صدای شهروند، صدای زنان، صاحب قلم، شهریمه سلام، شمیم تبریز، سهند تبریز، سهیل، رصدریال رسالت، رزق، خط انقلاب، تفاهم، تجارت و توسعه، تبریز روز، بهاریه، بردباری، بازرگانی آزاد، بهار میشوی تبریز، آراز آذربایجان، آذربایجان سسی، آذر اندیش، آذرشرق، آذر پیام، امید تبریز، امید آذربایجان، اعتدال و ابرار قرار دارند.

البته بیشتر اسامی بالا مربوط به هفته نامه و یا دو هفته‌نامه‌هایی است که تیراژ چاپ چندانی هم ندارند و به همین دلیل در مقایسه با تیراژ چاپ روزنامه‌های استان حرفی برای گرفتن آگهی‌های دولتی نیز ندارند. برخی از اسامی که میزان آگهی‌های دولتی در مقابل آنها صفر است نیز مربوط به روزنامه‌های سراسری است که در استان آگهی دولتی نداشته‌اند و آگهی‌های دولتی سهم مرکز بوده است.

البته در میان اسامی بالا برخی هفته‌نامه‌ها مانند صدای زنان هم وجود دارد که با وجود چاپ منظم و یکدست هنوز نتوانسته‌اند، سهمی از آگهی‌های دولتی داشته باشند.

ضریب کیفی عجیب و درآمدهای عجیب‌تر!

در میان اسامی روزنامه‌ها و هفته نامه‌هایی که در بخش دریافت آگهی‌های دولتی آمده‌اند یک نکته جالب به چشم می‌خورد. روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌هایی که استان سازمان آنها آذربایجان‌شرقی است اما دفاتر مرکزی در شهرهای تهران، اصفهان و حتی کرمان است! البته این روزنامه‌ها و هفته نامه‌ها سراسری هستند و در آذربایجان‌شرقی نمایندگی دارند و طبیعی است که دفتر مرکزی آنها در تهران یا دیگر شهر باشد، اگرچه با توجه به اینکه این روزنامه‌ها اغلب یک یا دو نفر مسئول در استان دارند، رقم آگهی‌های دریافتی آنها هم عجیب است.

البته نکته عجیب دیگر این آمار منتشر شده نیز این است که روزنامه‌های و هفته‌نامه‌های بسیاری با رتبه یکسان و ضریب کیفی نزدیک به هم آگهی‌های دولتی یکسانی نداشته‌اند و یکی بالای 50 میلیون تومان آگهی و دیگری هیچ آگهی دولتی نداشته که همین مساله نیز عجیب است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •