نقش شهید سلیمانی در دفاع از کردستان/ روایت‌‌های رهبران اربیل
 • 1398/12/18 14:40
 • 116719
آناج بررسی می‌کند؛

نقش شهید سلیمانی در دفاع از کردستان/ روایت‌‌های رهبران اربیل

یک سایت انگلیسی و تخصصی مسائل ژئوپولتیک به نقش آفرینی شهید سلیمانی در خصوص اجرایی نشدن نقشه امپریالیستی تجزیه منطقه اشاره کرد.

گروه بین‌المللی آناج؛ مسعود صدرمحمدی تحلیلگر مسائل بین‌المللی با ارائه‌ی مقاله‌ای به تحریریه‌ی آناج از نقش سردار سلیمانی در دفاع از مردم کردستان در برابر داعش پرده برداشت و نوشت:

سایت انگلیسی زبان "یونایتد ورلد" (uwidata.com) این مقاله را با قلم صدرمحمدی منتشر کرد و به تاثیرات معکوسی که شهادت سردار قاسم سلیمانی در خصوص هدف گذاری های آمریکا از این ترور داشت، اشاره نمود.

در این یادداشت که با عنوان "از قدس تا اربیل: نقش سلیمانی در دفاع از کردستان" منتشر شده است آمده: " ترور سردار قاسم سلمیانی از سوی آمریکا در فرودگاه بغداد اگرچه ضربه سنگینی برای عملیات های خارجی ایران به شمار می آمد و حتی در ساعات نخست عملیات ترور به نوعی باعث انفعال در افکار عمومی ایران شد اما پس از چند ساعت بهانه ای برای هماوایی و همراهی ملی در ایران شده امکان بیان برخی جنبه های گفته نشده از خدمات قاسم سلمیان یبه مردم خاورمیانه و ایران را فراهم آورد. از مهمترین عرصه هایی که ترور قاسم سلمیانی امکان پرده برداشته شدن از فعالیت ها و خدمات او را فراهم کرد فعالیت هایی بود که او در کردستان عراق از خود نشان داده بود."

این سایت تخصصی مسائل ژئوپولتیک با تاکید بر این که نقش آفرینی شهید سلیمانی در خصوص اجرایی نشدن نقشه امپریالیستی تجزیه منطقه باعث کینه توزی مقامات اربیل نسبت به او شده است ادامه داد: "پس از همراهی استراتژیک اربیل با واشنگتن و افزودن بر آتش تنش میان اربیل و بغداد، مسعود بارزانی در خطایی راهبردی تصمیم به برگزاری رفراندوم استقلال برای منطقه خودمختار کردستان عراق گرفت. این تصمیم به رغم مخالفت صریح بغداد به عنوان دولت مرکزی و تمام همسایگان عراق با اصرار بارزانی عملی شد اما با مداخله سخت ایران و همراهی سیاسی ترکیه با تهران نتیجه ای به همراه نداشت. از این دوره به بعد شاهد نوعی کینه توزی از سوی جریان حاکم بر اربیل نسبت به تهران و خصوصا نفر اول کارگزارش سیاسی ایران در منطقه یعنی قاسم سلمیانی بودیم.

نمونه این کینه توزی را در نوع واکنش سران اربیل به مساله ترور قاسم سلیمانی مشاهده کردیم. در حالی که شبکه تلویزیونی کردستان 24 متعلق به خانواده بارزانی با تکرار بدون قید و شرط مطالب رسانه های اصلی آمریکا با تروریست نامیدن سلمانی از برنامه های کشتارآمیز او در عراق علیه آمریکایی ها خبر داده و آن را باعث ترور او معرفی کرد، مقامات اربیل نیز از اظهار نظر رسمی در محکومیت این اقدام تروریستی و یا شرکت در مراسمه تشییع جنازه سلیمانی خودداری کردند."

در ادامه این مقاله چنین آمده است: " اما دلخوری مقامات اربیل از قاسم سلیمانی به دلیل ممانعت از اجرای نقشه امپریالیستی تجزیه عراق باعث نشد تا دیگر سیاسیون کُرد از بیان حقیقت کمک های او به مردم کرد خودداری کنند. محمد حاج‌محمود، رهبر حزب سوسیالیست دموکرات کردستان از احزاب مهم و تاثیرگذار کُرد عراق در مصاحبه ای مطبوعاتی با تاکید بر این که اگر قاسم سلیمانی نبود بی شک بغداد و دمشق به اشغال داعش در می آمد، به هشدارهای قاسم سلمیانی در خصوص جدی بودن خطر داعش برای مردم کردستان و عدم توجه برخی مقامات کرد به این هشدار در سال 2014 اشاره کرد. او گفت: "بعضی از جریانها بر این عقیده بودند که مأموریت داعش رفتن به‌سوی بغداد است و به کردستان نخواهد آمد، اما زمانی که داعش حمله‌ور شد و به منطقه کردستان رسید، نخستین کشور حتی قبل از آمریکا و اروپا که به فرودگاه اربیل رسید، جمهوری اسلامی ایران بود. حاج قاسم با 70 نفر نیرو از کارشناسان نظامی و سه محموله مهمات مورد نیاز برای مقابله با داعش آمدند و خودشان نیز به همکاری با نیروی پیشمرگه پرداختند، حتی در منطقه مخمور شهید هم دادند."

سرتیپ «بختیار فایق خدارحم»، معاون فرماندهی واحدهای 70 نیروی پیشمرگه اقلیم کردستان عراق وابسته به اتحادیه میهنی کردستان نیز در مصاحبه ای دیگر با بیان اینکه "قاسم سلیمانی در هر مکان و زمانی که لازم بود از نیروی پیشمرگه اقلیم کردستان حمایت می‌کرد، در مقطعی که ما با فشار مواجه بودیم، چه به‌لحاظ تسلیحاتی و چه به‌لحاظ معنوی کمک می‌کرد، حتی خودش شخصاً به سنگرهای ما می‌آمد و با نیروها دیدار می‌کرد، به‌طور کلی در هر مرحله‌ای که نیروی پیشمرگه کردستان نیازمند کمک بوده است به همکاری با ما می‌پرداخت." تاکید کرد که اگر سلیمانی و کمک های نیروهای تحت امر او نبود قطعا زنان و کودکان مناطق کردستان عراق نیز به اسارت داعش درآمده و زیرساخت های اقتصادی و استراتژیک منطقه نابود میشد.

محمود سنگاوی عضو ارشد اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز در مصاحبه ای دیگر با تاکید بر اینکه نظرات و کمک های فرماندهان ایرانی در مراحل مختلف جنگ علیه داعش و دفاع از مردم کردستان نقشی مهم داشته گفت: "با حمله 200 داعشی به موصل، بسیاری از نیروی عراقی سلاح های خود را بر زمین گذاشتند و تمامی این سلاح‌ها و تجهیزات به دست تروریست‌ها افتاد، از تانک و توپخانه گرفته تا کاتیوشا و تجهیزات دیگر. داعش هم آن سلاح ها را علیه ما به کار گرفت. اینجا بود که جمهوری اسلامی ایران به صحنه آماد و به همکاری ما و عراق شتافت."

نکته جالب ماجرا این است که اگرچه خانواده بارزانی امروز تلاش میکنند تا کمک های تاریخی سلیمانی را به عنوان کسی که در سخت ترین وضعیت کردها با به خطر انداختن جان خود کتمان کنند و از یک ابراز تایف عادی خودداری کردند اما سالها پیش، قبل از آنکه بارزانی در راستای اهداف آمریکا و انگلیس وارد بازی تجزیه خاورمیانه شود در یک مصاحبه مطبوعاتی به نقش تاریخی سلیمانی در نجات مردم کردستان عراق از داعش تاکید کرده بود.

در این مصاحبه بارزانی در پاسخ به این سوال که "ما می‌دانیم که اربیل به دست داعش در حال سقوط بود؛ چه اتفاقی افتاد که داعش نتوانست وارد شهر شود؟" گفت: بله همه می‌دانند که داعش به دروازه‌های اربیل رسیده بود و بیم آن می‌رفت که شهر به زودی اشغال شود. من پس از حمله داعش با آمریکایی ها، ترک ها، انگلیس، فرانسه و حتی عربستان تماس گرفتم که همه مقامات این کشورها در جواب گفتند که فعلا هیچ کمکی نمی‌توانند بکنند. فورا با مقامات ایرانی تماس گرفتم و به آن‌ها صریحا گفتم که شهر در حال سقوط است، اگر نمی‌توانید کمکی کنید، ما شهر را تخلیه می‌کنیم؛ مقامات ایرانی فورا شماره تماس سردار سپهبد شهید سلیمانی را به من دادند و گفتند حاج قاسم نماینده تام الاختیار ما در امور مبارزه با داعش است؛ فوری با حاج قاسم تماس گرفتم و اوضاع را دقیق شرح دادم. حاج قاسم به من گفت: من فردا صبح بعد از نماز صبح اربیل هستم. به او گفتم فردا دیر است، همین حالا بیایید.

حاج قاسم گفت: کاک مسعود فقط امشب شهر را نگهدار. او در ادامه تاکید میکند که فردای آن شب سلیمانی با دهها نیرو و دو هواپیما سلاح به کمک مردم کردستان آمد."

https://uwidata.com/8519-from-quds-to-erbil-soleimanis-role-in-defending-kurdistan

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ - ۱۰:۳۰
  ای کاش شهید سلیمانی به این حرامزاده ها کمک نمی کرد چون همه بدبختی مردم مسلمان عراق و همچنین ایران و ترکیه و سوریه از سر این کردهای به ظاهر مسلمان برمی خیزد...بارزانی یک یهودی الاصل می باشد که با همان سیاست های ماسونی در صدر کردهای عراق قرار دارد و تماما سیاست اسرائیل را در منطقه مو به مو اجرا می کند این سیاست کثیف علاوه بر استان های آذربایجان غربی و شرقی استانهای گیلان و اردبیل را در طرح خود قرار داده و اگر به بازارهای جلفا و آستارا و همچنین بازارهای تبریز سر بزنید و تحقیق کنید به عینه مشاهده خواهید کرد...اجرکم عند الله
  0 + 1 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •