گشایش باب جدیدی از تقریبِ مذاهب توسط عالم تبریزی
 • 1398/12/10 16:01
 • 116643
آناج گزارش می‌دهد؛

گشایش باب جدیدی از تقریبِ مذاهب توسط عالم تبریزی

سید هادی خسروشاهی بعنوان یکی از حلقه‌های سلسلۀ دانایان آذربایجانی بود که سهم خود را از عمری که خدایش عطا کرده بود ادا کرد و البته خوب هم ادا کرد و رفت؛ از شمار چشم یک‌تن کم وز شمار خرد بیش.

گروه فرهنگی آناج؛ یادم نمی‌رود که در سال‌های ۱۳۶۶ تا ۶۹ که کنگره سالانه علامه طباطبایی در دانشگاه تبریز برگزار می‌شد صرف‌نظر از خود همایش که الحق به‌اندازه یک‌ترم درس حکمت، معرفت و اخلاق محسوب می‌شد، دارای حواشی مهمی هم بود که یکی از آن‌ها حضور متفکران و اندیشمندان بزرگ در یک جمع بود. لابد این قاعده مهم تربیتی را شنیده‌ایم که «اگر آدم، انسان بزرگ نبیند بزرگ نمی‌شود» و آن جمع واقعاً مجموعه‌ای بود از بزرگان ایران و گاهی هم جهان که البته برخی از آن‌ها دیگر در بین ما نیستند مانند استاد شهریار، علامه جعفری، صائینی زنجانی، استاد دوانی؛ اما برخی دیگر در قید حیات‌اند مثل آیت‌الله سبحانی، مکارم شیرازی، مصباح یزدی، دکتر دینانی، داوری اردکانی و غیره که عمرشان مستدام بادا.

در همین چند روز گذشته یعنی هشتم اسفند ماه بود که یکی دیگر از آن جمع هم به دیار حق رفت؛ حضرت حجت الاسلام سید هادی حسینی خسروشاهی خلف حضرت آیت‌الله سید مرتضی خسروشاهی (ره). آن مرحوم که از خانواده‌های خوش‌نام و منشأ خدمات علمی و دینی آذربایجان بود با کوله باری از فعالیت‌های درخشان علمی، تاریخی، اهتمام به احیاء تراث و معرفی بزرگان، تألیف کتب مفید و در ارتباط با انقلاب و بیداری اسلامی از میان ما رفت، همو که در معرفی سید جمال‌الدین اسدآبادی آن سلسله‌جنبان نهضت‌های یک‌صد ساله اخیر اسلامی (بقول شهید مطهری) موفق بود، همو که در انتشار مطلوب آثار علامه طباطبایی موفق عمل کرد، همو که در واتیکان به‌عنوان نماینده ایران اسلامی خوش درخشید و در انتشار نشریه تاریخی نسبت به تبیین زوایای تاریک تاریخ اسلام، ایران معاصر و جهان اسلام همت ستودنی کرد.

سابقه 300 ساله خاندان خسروشاهی در فقاهت

حجت‌الاسلام برگی، مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به شخصیت علمی مرحوم آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی اظهار داشت: خانواده خسروشاهی‌ها در آذربایجان سابقه 300 ساله در فقاهت دارند، سیدمرتضی شهرت مردمی داشت و سیدابالفضل خسروشاهی از جمله بزرگانی بود که گفته می‌شود دانشجویان و اساتید بزرگی پای منبر وی تلمذ می‌کردند.

وی گفت: اگر بخواهیم از شخصیت علمی و عظمت مرحوم سید هادی خسروشاهی صحبت کنیم، باید گفت: انسانی بسیار والا که به علم و فقاهت شهرت داشت، وی متولد 1317 در شهر تبریز بود و بعد از فوت پدر در 15 سالگی برای تحصیل علوم دینی به قم مهاجرت کرد، اصول، فسلفه و منطق و بسیاری از علوم دیگر را نزد بزرگانی مانند آیت الله بروجردی(ره)، امام خمینی(ره)، علامه طباطبایی(ره) و بسیاری دیگر از اساتید برجسته آموخت.

اجازه روایت عالم تبریزی از مراجع 

حجت‌الاسلام برگی ادامه داد: آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی، شخصیتی برجسته و شناخته شده در حوزه‌های علمیه ایران و نجف بود، از بزرگانی مانند، امام خمینی(ره)، آیت الله خویی(ره)، علامه طباطبایی اجازه روایت داشت، حتی در امور حسبیه هم مورد اعتماد علما و بزرگان بود.

تاسیس مرکز اسلامی اروپا در رُم

وی با اشاره به تالیفات آیت‌الله خسروشاهی خاطرنشان کرد: بیش از 80 جلد کتاب در زمینه‌های مختلف علمی، آثار بجا مانده از این شخصیت بزرگوار است، در حدود 120 جلد هم ترجمه و تفسیر از این عالم بزرگ به یادگار مانده است، در سال 52 مرکز بررسی‌های اسلامی قم را تاسیس کرد، همچنین مرکز فرهنگی اسلامی اروپا را در شهر رم ایتالیا بنیان نهاد، قران کریم را به زبان‌های، انگلیسی، ایتالیایی و آلمانی نیز ترجمه کرده بود.

تبعید مجاهد تبریزی به انارک

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با بیان اینکه شخصیت آیت‌الله سید هادی خسروشاهی منحصر در علم نبود یادآور شد: مبارزات سیاسی این عالم مجاهد از سال 32 با آشنایی با آیت‌الله کاشانی و شهید نواب صفوی شکل گرفت، بارها در مشهد و تبریز زندانی شد و حتی 3 سال هم به انارک تبعید شد، آیت‌الله پسندیده برادر امام خمینی(ره) و آیت الله مکارم شیرازی هم با این عالم بزرگوار هم تبعیدی بودند.

مباحثه با علمای الازهر در باب مذهب تشیع

وی گفت: آیت‌الله سید هادی خسروشاهی بعد از انقلاب نیز در مسئولیت‌های فراوان  به خدمت مشغول شد، 2 سال نماینده امام در وزارت ارشاد، نماینده ایران در مصر و سفیر ایران در واتیکان از جمله مسئولیت‌های این عالم فرزانه بود، حضور آیت‌الله سید هادی خسروشاهی در مصر و مباحثات او با علمای الازهر باعث شد که پنجره‌ای جدید بر روی مذهب تشیع گشوده شود. فصل‌نامه العالم در لندن به همت این عالم برجسته منتشر شد، ترجمه قرآن و نهج‌البلاغه به زبان‌های ایتالیایی، انگلیسی و آلمانی از جمله اقدامات علمی این مجاهد تبریزی بود. آیت‌الله سید هادی خسروشاهی شیعه را در مصر شناساند، در وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی بسیار پیشرو بود همچنین کتابهای بزرگی مانند «اهل البیت فی المصر»، «عبدالله بن سباء بین الواقع و الخیال» و بسیاری از کتاب‌های دیگر یا نوشته خود این عالم فرزانه بود و یا توسط ایشان به زبان‌های مختلف ترجمه می‌شد.

توصیه آیت‌الله خسروشاهی به علمای تبریز

حجت‌الاسلام برگی افزود: آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی، از محضر بسیاری از بزرگان و مراجع تقلید را درک کرده بود، متاسفانه ویروس کرونا مصیبت بزرگی را برای کشور به وجود آورد، بسیاری از مردم به بیماری مبتلا گشته و در بیمارستان‌ها بستری هستند، آیت‌الله سید هادی خسروشاهی جزو افراد گمنامی بودند که درجه علمی و فقاهت ایشان ناشناخته بود، همیشه از مردم تبریز و بزرگان آذربایجان به نیکی یاد کرده و خود را مدیون تبریز می‌دانست. تقویت منابر تبریز توصیه این عالم والامقام به علمای تبریز بود، مسئولیت بزرگی برای شناساندن علما قبل از فوت آن‌ها بر گردن ماست.

چند نکته و یادآوری

 1. بر اساس آثار موجود و مکتوب آن مرحوم و حوزه‌های تحقیقاتی موردعلاقه‌اش می‌توان او را یک اندیشمند و محقق ذوفنون نامید.
 2. سؤال این است که جامعه امروز ما – اعم از عامه مردم و مسئولان فرهنگی، علمی حوزوی و دانشگاهی- تا چه اندازه از این قبیل افرادِ نادر بهره می‌گیرند؟ جامعه، عصر و نسلی که اکنون و در این شرایط حساس، بسیار بیشتر از گذشته به اندیشه و فکر بزرگانش نیازمند است.
 3. به‌رغم تأثیر شگرف آذربایجان در تاریخ ایران و اسلام، اما نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که این خطۀ از ایران، سرزمین گمنامان هم است؛ این در حالی است که همه ما بر دوش بزرگان ایستاده‌ایم! لذا وظیفه ما تلاش در جهت زدودن گرد گمنامی از چهره نورانی بزرگان و معرفی این زنده نامان به نسل حاضر است، نسلی که میزان اطلاعاتش از این ستاره‌های آسمان علم و معرفت زیاد هم نیست.

النهایه، سید هادی خسروشاهی بعنوان یکی از حلقه‌های سلسلۀ دانایان آذربایجانی بود که سهم خود را از عمری که خدایش عطا کرده بود ادا کرد و البته خوب هم ادا کرد و رفت؛ از شمار چشم یک‌تن کم وز شمار خرد بیش امید که محافل علمی در سطوح ملی و یا منطقه ای (تبریز، خسروشاه و ...) از تجلیل و تکریم این شخصیت مهم غفلت نکنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •