عصبانیت شهردار از فیلم چاله‌های تبریز/ شایعه کرونا در صحن
 • 1398/12/04 14:06
 • 116570
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

عصبانیت شهردار از فیلم چاله‌های تبریز/ شایعه کرونا در صحن

جلسه امروز شورای شهر تبریز با تجلیل از هنرمندان استان و بررسی تفریغ بودجه سال 97 به پایان رسید.

به گزارش آناج، شهرام دبیری در جلسه امروز شورای شهر تبریز در سخنان پیش از دستور اظهار داشت: جهل در مورد یک بیماری باعث شایعه و ترس می‌شود و در خصوص کرونا اگرچه همه‌گیری این بیماری بسیار زیاد است اما کشندگی آن کم است.

وی ادامه داد: بیماری سارس که در سالهای گذشته شیوع پیدا کرده بود، کشنده‌تر از کرونا بود. حدالامکان در اماکن عمومی و تجمعات حضور پیدا نکنیم اما بعد از حضور در محیط عمومی حتما دست‌ها را بشوریم، این ویروس برای افراد مسن و کسانیکه بیماری‌های زمینه‌ای دارند، خطرناک‌تر است.

رئیس شورای شهر تبریز در خصوص شایعات وجود کرونا در تبریز گفت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرده که موارد مشکوک به کرونا وجود داشت اما هیچ موردی ثابت نشده است، همچنین در تماسی که با استاندار داشتم موضوع لغو مسابقات و همایش‌ها را مطرح کردم که امروز قرار است تصمیم‌گیری شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره وضعیت خیابان‌های تبریز بعد از بارش برف عنوان کرد: عدم رضایت شهروندان از مجموعه شهرداری و شورا به دلیل وجود چاله‌ها ناراحتی به حقی است و با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته این چاله‌ها هرچه سریعتر رفع شود.

دبیری ادامه داد: بر اساس دستور شهردار این مشکل چه به‌صورت موقت و چه به‌صورت دائم هر چه سریعتر رفع خواهد شد، برای حل چنین مسائلی باید به موقع عمل کرد و انتظار داریم تا هفته آینده این چاله‌ها رفع شود.

استقبال از سریال جلال در آمریکا و آلمان

بعد از سخنان دبیری از هنرمندانی چون مهدی لزیری، حسن نجفی و عاشیق حسن اسکندری توسط اعضای شورا تقدیر و تجلیل شد. بعد از این تجلیل حسن نجفی با اشاره به اینکه جلال خوشبختانه در ایران و فراتر از ایران مورد استقبال قرار گرفته است، ابراز داشت: روابط عمومی صدا و سیما از استقبال از این سریال از کشورهای آمریکا، آلمان و ترکیه خبر داده بود و به همین دلیل سری دوم سریال جلال را از سالهای ۵۵ تا پایان جنگ خواهم ساخت.

وی ادامه داد: سفرهای زیادی به استان‌های جنوب کشور داشتم و متاسفانه بنای یادبود شهدای آذربایجان در سوسنگرد در حال تخریب است و شهرداری به داد آن بنا برسد.

در ادامه مهدی لزیری و عاشیق حسن اسکندری از نبود سالن برای تمرین تئاتر و تمرین عاشیق‌ها گله کردند.

محرم محمدزاده با اشاره به سخنان این هنرمندان عنوان کرد: خواسته‌های عاشیق شیخ حسن خواسته بزرگی نیست و امکان اسکان عاشیق‌ها در یک ساختمان سخت نیست و ساختمان خالی در این شهر زیاد است. اگر این عاشیق‌ها تمرین نداشته باشند دیگر امکان دریافت جایزه در جشنواره‌ها را نخواهند داشت.

وی در خصوص مشکلات پارکبانان گفت: موضوع دیگر درباره پارکبان‌ها است که حتی جا برای تعویض لباس ندارند و باید فکری برای آنها شود.

عضو شورای شهر با بیان اینکه وضعیت آسفالت‌‌ها بسیار بد است و شهرداری فکری به حال این مساله کند، اظهار داشت: کسی که ماشینش در این چاله‌ها می‌افتد و خرج باز می‌کند، هزینه ماشینش را از چه کسی بگیرد؟ پر کردن چاله اتوبان‌ پاسداران پنج دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد.

وی ادامه داد: مساله بعدی قطع گاز برخی شهروندان است که شرکت گاز می‌گوید از ماده صد نامه بیاورید، اگر کسی به ماده صد بدهی هم داشته باشد این مساله ارتباطی به شرکت گاز ندارد که اشتراک شهروندان را قطع کند.

چاله‌های تبریز و رانندگانی که شهرداری را یاد می‌کنند!

در ادامه غلامحسین مسعودی‌ریحان با پخش فیلمی از وضعیت نامناسب خیابان‌ها تاکید کرد: فیلمی که هم‌اکنون از وضعیت خیابان‌های تبریز پخش کردم مصاحبه هم داشت اما به احترام شهرداری این مصاحبه‌ها را نگذاشتم اما هفته بعد اگر مشکلات حل نشود این مصاحبه‌ها را پخش می‌کنم. شهروندان در این مصاحبه‌ها از شهرداری یاد می‌کنند.

ایرج شهین‌باهر در واکنش به مسائل مطرح شده یادآور شد: در بحث هنر متولیانی وجود دارد که پیش از شهرداری هستند و اگر در بسیاری از مسائل مانند پروژه مقبره‌الشعرا که مربوط به ما نبود، دخالت کنیم نتیجه آن هزینه‌های میلیاردی می‌شود.

وی ادامه داد: سالن‌های خالی زیادی برای تمرین تئاتر و عاشیق‌ها وجود دارد که می‌تواند در اختیار آنها قرار گیرد. درباره یادمان سوسنگرد اکیپی حتما برای تعمیر خواهیم فرستاد.

شهردار تبریز در واکنش به فیلم مسعودی‌ریحان گفت: درباره چاله‌ها و وضعیت آسفالت برخی انگار یادشان رفته است که تا دو روز قبل در حال پارو کردن برف بودیم! کسانیکه امروز از چاله‌ها انتقاد می‌کنند تا دیروز فشار می آوردند که نمک‌پاشی انجام شود.

وی ادامه داد: بخاطر همین فشارها در یک روز مجبور شدیم پنج هزار تن نمک‌پاشی کنیم که به اندازه دو سال گذشته تبریز بود، در حال حاضر این چاله‌ها پر از آب است و نمی‌توان آسفالت گرم ریخت و فعلا با آسفالت سرد پر می‌شوند.

شهرداری تبریز 727 میلیارد تومان بدهکار است

بررسی تفریغ بودجه سال ۹۷ دیگر دستور جلسه امروز بود که محمدباقر بهشتی درباره آن اظهار داشت: بودجه مصوب سال ۹۷ دو هزار و ۷۷۰ ملیارد بود که در متمم به ۱۹۷۲ میلیارد رسید. از ۱۹۷۲میلیارد تومان، ۱۶۶۰ میلیارد هزینه‌های جاری بوده است.

وی ادامه داد: کل هزینه‌های شهرداری ۱۴۵۱ میلیارد تومان بود که ۶۰۰ میلیارد آن عمرانی و ۲۳۷ میلیارد تومان هزینه پرسنلی شهرداری تبریز بوده است. در آمد کل شهرداری ۱۰۲ درصد تحقق پیدا کرده که دو درصد بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده و کل بدهی شهرداری تبریز بدون احتساب دیرکرد ۷۲۷ میلیارد تومان است که ۵۸ میلیارد بدهی به تامین اجتماعی است.

مسعودی‌ریحان با انتقاد از نحوه تنظیم تفریغ بودجه گفت: بودجه و تفریغ آن به صورت نقادانه بررسی نمی‌شود و برای سال بعد تلاش کنیم مشخص شود که درآمدها از کجا آمده و هزینه‌ها در کجا خرج شده است، اگر بخواهیم درآمد مستمر داشته باشیم باید به دنبال سرمایه‌گذار باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به فرسودگی اتوبوس‌ها سال گذشته چند دستگاه اتوبوس خریده‌ایم؟صفر درصد! چند ایستگاه آتش‌نشانی و یا فضای ورزشی را تجهیز کرده‌ایم؟

آب رفتنِ هرساله بودجه عمرانی

فرج قلیزاده هم با انتقاد از نحوه تدوین تفریغ بودجه 97 عنوان کرد: در تفریغ بودجه به کمیت توجه شده و توجهی به کیفیت صورت نگرفته است، به هیچ عنوان مشخص نیست که کدام مجموعه شهرداری و کدام مناطق موفق و یا ناموفق است و معلوم نیست پروژه‌های عمرانی چند درصد پیشرفت داشته است.

وی ادامه داد: ۶۶۰ میلیارد تومان کارکرد عمرانی داریم در حالیکه در سال ۹۶ این مقدار ۶۵۰ میلیارد تومان بوده و این یعنی از بودجه عمرانی خورده‌ایم! باید دقت کنیم که هزینه‌های عمرانی سال به سال تحلیل می‌رود.

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به برخی نکات ضعف و قوت تفریغ بودجه ابراز داشت: از نکات مثبت این تفریغ شفافیت حساب‌ها، عدم سندسازی درآمدها، تسویه بدهی اوراق و مشخص شدن بدهی است اما بزرگترین ضعف این است که فقط سررسید و اصل بدهی‌ها آورده شده و دیرکرد بدهی که حتی تا 3 برابر بدهی است، مشخص نیست.

سلیمانی،معاون شهردار درباره تفریغ بودجه 97 گفت: علت تاخیر در ارائه تفریغ بودجه این بود که شورا از سازمان‌ها خواسته بود تفریغ را ارائه دهند اما از سال آینده در موقع مقرر تفریغ بودجه را ارائه خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در بدهی‌ها و حساب‌های هزینه‌ای ماده ۲۸ را کاملا رعایت کرده‌ایم، تصریح کرد: ۱۷۷ میلیارد در هزینه‌های جاری هزینه بازپرداخت وام بوده است.

در نهایت با موافقت اعضای شورا تفریغ بودجه سال ۹۷ تصویب شد.

در پایان این جلسه علی آجودان‌زاده با اشاره به هفته وکلا پیشنهاد کرد تا خیابانی در تبریز به نام وکلا نامگذاری شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • shahinnazari
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۱۶:۴۳
  اقای شهردار محترم مناطق سردسیر ترکیه که اتفاقا هم مرز با ایران هستند از اسفالتهای بسیار با کیفیت و استاندارد استفاده کرده و اسفالتشان بعد از گذشت 4 ماه از بین نمی رود اگر مشکلی هست از پیمانکار خارجی استفاده نمایید تا مردم گرفتار اسفالتهای بی کیفیت نشده و بده بستانها قطع بشود
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •