تبریز در سیرِ تحولات تاریخی/ سرحلقه‌‌ی «چهلم‌ها» و تهمت تجزیه‌طلبی
 • 1398/12/01 11:40
 • 116547
آناج گزارش می‌دهد؛

تبریز در سیرِ تحولات تاریخی/ سرحلقه‌‌ی «چهلم‌ها» و تهمت تجزیه‌طلبی

تبریز در کمتر از یک قرن، دو نقش عمده در سیر تحولات ایران ارائه کرده است، قیام در برابر استبداد صغیر و شکست محمدعلی شاه و دیگری قیام مردم تبریز در 29 بهمن.

گروه سیاسی آناج؛ تبریز از دیربار کانون تحولات ملی و فرا ملی بوده است، این شهر، فراز و نشیب‌های بسیاری را طی کرده و برگ‌های بسیاری از صفحات تاریخ را به نام خود تزئین داده است، این شهر کانون بزرگترین مسائل تاثیرگذار در تاریخ این کشور بوده است.

2 نقش عمده‌ در کمتر از یک قرن

تبریز در زمان فرمانروایان مختلف یا پایتخت بوده و یا یکی از مهمترین شهرهای ایران محسوب  می‌شده است، این شهر در کمتر از یک قرن، دو نقش عمده در سیر تحولات ایران ارائه کرده است، قیام در برابر استبداد صغیر و شکست محمدعلی شاه و دیگری قیام مردم تبریز در 29 بهمن 56.

نپذیرفتن یوخ استبداد از ویژگی مردم تبریز است که بارها و بارها در به صورت مکتوب و شفاهی ثبت شده است، از مشروطه تا انقلاب اسلامی، دوره‌ای بود که تبریز و مردم این شهر هم تلخی ایام را چشیده و هم شادی دوران دیده‌اند.

تاثیر فتوای میرزای شیرازی در آذربایجان

 در قضایای تحریم تنباکو، فتوای مرحوم میرزای شیرازی به 3 شهر بزرگ ایران ارسال می‌شود که در در تبریز هم به دست آمیرزا جواد مجتهد می‌رسد. بنابراین  تبریز در تمامی تاریخ خود به ویژه در دوران قاجار به مهمترین ایالت ایران تبدیل شده بود 3 شهر بزرگ در ایران باعش شدند که امتیاز تنباکو لغو شود تبریز، تهران و اصفهان. محاصره تبریز به مدت 11 ماه توسط نیروهای محمد علی شاه و مقاومت جانانه مردم سنگینی کفه ترازوی تاریخ را به سمت مردمان استوار این شهر سنگینی می‌کند.

تبریز سرحلقه «چهلم‌ها»

قیام 29 بهمن مردم تبریز نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است چرا که بعد از  آن، چرخ سقوط رژیم طاغوت در سراشیبی افتاد. مردم تبریز سرحلقه قیام‌های معروف به چهلم‌ها بودند و حرارت انقلاب را در دل‌ها جاودانه کردند. در واقع می‌توان گفت: قیام مردم تبریز در 29 بهمن 56 اولین زنجیره قیام‌های پی در پی در ایران بود که در نهایت کار رژیم پهلوی را در 22 بهمن 57 یکسره کرد.

انقلاب مشروطه منجر به صدور فرمان مشروطیت شد و نخستین مجلس شورای ملی نیز تشکیل شد بعد از شکست مشروطیت و اعدام برخی از سران آن‌ها، دوره تاریکی برای مردم ایران آغاز شد، حوادث مربوط به آذربایجان در دهه 20 شمسی هم نتوانست گَردی بر پیشانی سربلند آذربایجان نشاند.

آذربایجان، پایبند اصول و آبرو

خسرو معتضد تاریخدان و پژوهشگر برجسته در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، مردانگی را ویژگی بارز مردم آذربایجان دانست و اظهار داشت: تبریز و آذربایجان همواره از جایگاه ارزشمندی در تاریخ این کشور برخوردار بودند، نادر میرزا در کتاب «تاریخ تبریز» می‌نویسد:"آذربایجان پایبند اصول و آبرو است، مردمانی پرهیزکار که در نوشتن هم خط زیبایی دارند".

عنایت آمریکا به ترکیه " از تانسو چیلر تا اردوغان"

وی گفت: ترکی ایرانی با ترکی قفقاز متفاوت است، در ایران ترکی زبان رسمی بود، مردم ترکیه زبانشان دست‌خوش تغیراتی شده در حال حاضر نیز اردوغان رئیس جمهور ترکیه  زیر لوای مذهب در صدد تطهیر عثمانی‌هاست، فیلم‌هایی که هم اکنون در ترکیه تولید و پخش می‌شوند بیانگر خوی رئیس جمهور ترکیه است، اردوغان سیاستی را در پیش گرفته که ادعای بزرگی در جهان اسلام داشته باشد، تمامی کشورهای عربی زیر سلطه عثمانی‌ها بودند و تنها مردمی که در برابر آن‌ها ایستاد ایرانیان بودند. از زمان نخست وزیری تانسو چیلر ترکیه همواره مورد عنایت آمریکا بوده است.

دولتِ در خواب و فرصت طلبی دشمن

آذربایجان همیشه یکی از استان‌های بزرگ و تاثیر گذار در تحولات ایران بوده است، قیام مردم  تبریز در 29 بهمن ماه 56 نشان داد که حرکت مردم تبریز تا چه حدی در سقوط پهلوی موثر بوده است، حتی خود شاه نیز تعجب کرده بود که چا آذربایجان علیه او قیام کرده است، مردم ایران، 2 ویژگی مهم دارند ایرانیت و تشیع که بودن این ها در کنار هم قدرت بزرگی را پدید می‌آورد که هیچ کس را یارای  مقابله نیست، بیش از چندین میلیون ترک زبان در کشور داریم، هنر، موسیقی و شعر جزو ویژگی‌های مردم ترک زبان است، متاسفانه مسئولان دولتی نسبت به حال و روز اقوام دغدغه‌ای ندارند، دوستان در خواب هستند و دشمن نیز از این فرصت استفاده می‌کند، رهبران جمهوری آذربایجان خصلت کمونیستی داشتند و همیشه هم چشمشان را به ایران دوخته بودند.

اعتراف کنسول انگلیس درباره‌ی تبریز

فقر و معیشت، مشکل اصلی مردم ایران است، دولت هم که در خواب به سر می‌برد، در نتیجه وقتی جوان، رسانه‌های خارجی را می‌بیند، در وی تاثیر شدیدی خواهد گذاشت، مسائل قومیتی را به پیش می‌کشند تا برچسب تجریه‌طلبی به مردم آذربایجان بزنند در حالی که در تاریخ هیچگاه این مردم تجزیه‌طلب نبودند، کنسول انگلیس در سال 1918 در خاطرات خود می‌نویسد" هیچگونه امکان تجزیه در این آذربایجان وجود ندارد"، دولت‌ها و حکومت‌های بیگانه همیشه به دنبال جداکردن تبریز از ایران بودند، مخصوصا عثمانی‌ها که در این راه تلاش زیادی هم کردند. اینگونه تلقین می‌کنند که اصالت شما از باکو است در حالی که این شهر و شهرهای دیگر از ایران جداشدند، خود شهر باکو در زمان حسین‌قلی خان از ایران جدا شد.

آذربایجان و تهمت تجزیه‌طلبی

دولت باید مجسمه بزرگان آذربایجان را در تبریز نصب کند، ترکی یکی از زبان‌های شیرین است، شاه عباس صفوی، ناصرالدین شاه و دیگر شاهان نیز  به زبان ترکی صحبت می‌کردند. استفاده از زبان ترکی ربطی به سایر مسائل ندارد در خود کشور سوئیس به 4 زبان گویش می‌شود، زبان یکی از عناصر متشکه زندگی است، برخی خوششان می‌آید ایران تجزیه شود، اگر این مردم تجزیه‌طلب بودند چرا همیشه درمبارزه با دشمن و دفاع از کشور در خط مقدم حضور داشتند دلاوری‌های مردم آذربایجان در دفاع مقدس که زبانزد خاص و عام است، از هر سنبلی برای تجزیه‌طلبی استفاده می‌کنند عده‌ای خود را مدافع بابک خرمدین می‌دانند در حالی که بابک اصلا از اردبیل فراتر نرفته بود چه برسد که در باکو حضور داشته باشد.

وقتی شهرت امام جمعه تبریز زبانزد می‌شود

نادانانی مانند چهرگانی، توهمات خود را بیان می‌کنند، یکی از دوستان تعریف می‌کرد در زمان پیشه‌وری  نزد او بودم و دیدم که وی حتی نمی‌تواند به زبان ترکی بنویسد ابتدا فارسی می‌نوشت و سپس توسط بقیه به ترکی ترجمه شد، تبریز از گذشته مهد علم و دانش بوده، مطبوعات نوشتاری در تبریز از رونق افتاده‌اند، چرا سرزمینی به مانند آذربایجان و تبریز روزنامه سراسری ندارد، هم اکنون نیز حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم هم در تبریز حضور دارند و اقدامات پسندیده وی در همه جا شهرت دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بیرنفر
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ - ۱۹:۳۶
  پیشه وری روچی میگی؟
  0 + 0 -
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۲/۰۲ - ۰۱:۰۱
  یک کلیشه تکراری: وقتی یک تُرکِ ایرانی میخواد از هویت و زبان خودش دفاع میکنه بهش میگن: این "پانترک" و "تجزیه طلب" هست بگیرین این وطن فروش رو!!! واقعیت امروز رو خیلی خلاصه گفتم.
  2 اسفند آنا دیلی گونو قوتلو اولسون!
  0 + 0 -
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ - ۱۹:۴۷
  رتبه صنعتی آذربایجان بنا به گفته رئیس نیرو محرکه کشور آقای رضا پاشائی در مصاحبه با تبریز من از رده دوم اوایل انقلاب به زیر رده بیست ویکم افت نزول کرده مسئولین محترم ونمایندگان محترم مجلس باید توضیح بدهند اگر درست است چرا به اینجا رسیده و....در قبل انقلاب مرحوم سید جلال آل احمد فارس زبان در بحثهای مربوط به آذربایجان در آثار خود اعتراف می کند جکومت تهران به آذربایجان مانند مستعمره نگاه می کند آقای سبحان اللهی استاندار سالهای گذشته طی یک مصاحبه ...عنوان کرده بود ...نگاه مثبتی به آذربایجان نداشتند آقای سارخانی یکی از استاندارن پیشین هم اعتراف کرده بود آقای رفسنجانی مخالف کشت پسته در آذربایجان بود و.....اینها را نوشتم ولی آنچه عیان است چه حاجت به بیان است
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •