گلایه شهردار از دستگاه‌های مسئول در بارش‌های اخیر/ بازارِ تشکر برای‌ تشکر!
 • 1398/11/27 12:44
 • 116489
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

گلایه شهردار از دستگاه‌های مسئول در بارش‌های اخیر/ بازارِ تشکر برای‌ تشکر!

جلسه امروز شورای شهر تبریز با بررسی کلیات بودجه سال 99 و تصویب کلیات آن به اتمام رسید.

به گزارش آناج، شهرام دبیری در جلسه امروز شورای شهر تبریز اظهار داشت: قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز را گرامی می‌داریم و این باعث افتخار است که تبریز همواره پیشگام در انقلاب بوده است و امیدواریم که تبریز همواره جز اولین‌ها باشد.

وی با عذرخواهی از مردم تبریز درباره مشکلات به وجود آمده در بارش‌های اخیر گفت: در خصوص بارش برف و گلایه‌های مردم موضوعی که وجود دارد مربوط به محلول‌های بیولوژیکی است، مدتی است که از این محلول‌ها استفاده می‌شود و نتیجه خوبی نیز دارد و نمی‌دانم چرا در بارش‌های اخیر از این محلول‌ها استفاده نشد و باید در ساعات اولیه محلول پاشی می‌شد.

رئیس شورای شهر تبریز با بیان اینکه تنها نباید شهرداری را مقصر دانست، عنوان کرد: باید سازمان‌های عریض و طویل دیگری که تجهیزات دارند، هم به میدان بیایند البته خریداری ماشین‌های برف‌روب را در بودجه سال ۹۹ قرار دهیم. مساله دیگر اطلاع‌رسانی ضعیف بود که در موقع چنین بارشی مردم کمتر از خودروی شخصی استفاده کنند.

در ادامه این برنامه تجلیل پدران شهدای مدافع حرم از شهردار تبریز و مدیرعامل سازمان آرامستان‌ها به دلیل اجرای پروژه مسقف‌سازی گلزار شهدای شنب‌غازان بود که  پدر شهید اکبر زوار جنتی در این خصوص گفت:  از سال ۷۶ بنا بود که این کار انجام شود و حتی شهردار منطقه شش نیز بازدیدی از آنجا داشت اما بنا به دلایلی سالها طول کشید و شهرداری نتوانست این کار را انجام دهد.

وی افزود: در نهایت این کار توسط خانواده شهدا و جوانانی که دغدغه شهدا را دارند انجام شد و شهرداری پشتیبان این موضوع بود و نقش تامین مصالح را داشت. به دلیل همین پشتیبانی جمعی از خانواده شهدا تصمیم گرفتند که از شهرداری و آقای فلاحی تقدیر کنند.

دبیری نیز در این خصوص عنوان کرد: امیدواریم این تعامل بین خانواده شهدا، شهرداری و بنیاد شهدا ادامه داشته باشد.

گلایه و دفاع از عملکرد شهرداری در روزهای برفی

در ادامه محرم محمدزاده طی تذکری در صحن شورا ابراز داشت: از زحمات کارگران شهرداری در روزهای اخیر تشکر می‌کنم، بسیاری از این کارگران در این چند روز دچار مشکل شدند و اکنون در بیمارستان هستند اما متاسفانه برخی در فضای مجازی جوی به راه انداخته‌اند که انگار کاری نشده و انتظار دارند، برف جلوی پارکینگ‌شان هم تمیز شود!

وی در خصوص مشکلات کوتاه قامتان شهر هم مطرح کرد: کوتاه قامتان شهرمان در موضوع رفت و آمد و شغل مشکل دارند و باید فکری برای آنها شود.

 عبدالله تقی‌پور، عضو شورای شهر تبریز تذکر بعدی را در خصوص بارش‌های اخیر مطرح کرد و یادآور شد: گلایه‌های مردم به جا بود و البته نفی‌کننده زحمات شهرداری نیست. در سرمای منفی ۱۳ درجه نباید از سدیم کلریدی که نقطه انجمادش منفی ۹ درجه است، استفاده کرد. در تمام دنیا پیش از بارش برف از سیستم ضد یخ استفاده می‌شود در حالیکه ما بعد از بارش این کار را می‌کنیم.

ایرج شهین‌باهر، شهردار تبریز در پاسخ به تذکرات اعضای شورا عنوان کرد: تا به این سن که رسیده‌ام هیچوقت برف ۴۵ سانتی و دمای ۱۴ زیر صفر را باهم ندیدم و این یعنی بحران! در چنین شرایطی باید اعضای شورا از دیگر دستگاه‌ها هم بخواهند که به کمک شهرداری بیایند

وی ادامه داد: وقتی شهرداری در مواقع بحران به مناطق زلزله زده و سیل‌زده می‌رود، دیگر دستگاه‌ها هم باید هنگام بحران به کمک شهرداری بیایند، به جز سپاه کسی به کمک شهرداری نیامد و شهرداری تنها مانده بود.

شهردار تبریز در خصوص افتتاح بخش‌های جدید مترو تبریز تاکید کرد: در ایام انتخابات است و نباید تلاش نماینده‌هایی که برای مترو زحمت کشیدند، فراموش شود. در دو سال گذشته به اندازه ۸ سال کار در مترو انجام شده و امیدواریم تا پایان شورای پنجم خط یک به اتمام برسد.

بررسی کلیات بودجه 99

دستور جلسه امروز شورای شهر تبریز بررسی کلیات بودجه سال 99 بود. محمدباقر بهشتی درباره بودجه سال 99 اظهار داشت: با متمرکز شدن هزینه‌ها، درآمد و خزانه شهرداری در سال ۹۹ بسیاری از مشکلات حل می‌شود. یک تا سه درصد از اعتبارات را برای امور پژوهشی اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: شهرداری تفریغ بودجه سال ۹۷ را به جای اردیبهشت در آذرماه تحویل داده و باید بدانیم بودجه ۹۷ چگونه خرج شده است. در بررسی بودجه سیاست‌های کلی کشور و شفافیت را مدنظر داشته باشیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا، بودجه سال ۹۸ دوهزار و ۶۶۸ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت:  ۴۵۰ میلیارد تومان اوراق مترو است که سال بعد اعمال خواهد شد و میزان بودجه جاری از ۱۳۷۱ میلیارد پیشنهاد شهرداری به ۱۳۷۶ میلیارد افزایش یافت. همچنین بودجه عمرانی نیز از ۱۶۵۸ پیشنهاد شهرداری به ۱۶۸۰ میلیارط تومان افزایش یافت.

غلامحسین مسعودی‌ریحان در خصوص وضعیت بودجه 99 عنوان کرد: در حال حاضر ۴۵۰ میلیارد تومان از بودجه سال آینده آماده است و تا پایان سال نیز ۴۰۰ میلیارد از محل تهاتر شهرداری و دولت تامین خواهد شد و این یعنی ۸۵۰ میلیارد تومان از بودجه سال آینده آماده است و نیاز چندانی به تلاش شهرداری نیست.

وی ادامه داد: موضوع عجیبی که در بودجه ۹۹ وجود دارد این است که سهم بودجه عمرانی و جاری برابر است! آقایان اسوتچی، دبیری، بابایی و حتی آقای شهین باهر اعلام کنند که در کدام دوره بودجه عمرانی به اندازه ۵۰ درصد محقق شده است؟

فرج قلیزاده در تذکری در خصوص بودجه ۹۹ تشریح کرد: آیا کسری بودجه در سال آینده در نظر گرفته شده است؟ در دهه هشتاد همواره نسبت بودجه عمرانی به جاری ۶۰ به۴۰ بود که رفته رفته عوض شد.  پروژه‌های عمرانی برای سالها بعد می‌ماند و بودجه جاری خرج و تمام می‌شود. متاسفانه در برخی مناطق نسبت ۶۰ به ۴۰ اصلا رعایت نمی‌شود.

شهین‌باهر، شهردار تبریز در این خصوص تشریح کرد: معمولا شهرداری‌ها دوست دارند بودجه جاری بیشتر باشد تا دستشان در هزینه‌ها باز شود اما شهرداری تبریز هزینه‌های جاری را کنترل کرده است. اوراقی که از دولت گرفته‌ایم درآمد رسمی است و هر شهری نتوانسته این درآمد را کسب کند.

وی با بیان اینکه از افتخارات ما این است که بدهی‌های دوره‌های قبل را پرداخت می‌کنیم، گفت: شهر را با انبوهی از بدهی تحویل گرفتیم و سال گذشته این بدهی‌ها را از بودجه جاری پرداخت کردیم.

صحن شورا یا صحن پزشکیان؟

در ادامه فریدون بابایی‌اقدم با اشاره به اینکه در این جلسه فقط عدد و رقم بررسی شد، ابراز داشت: بهتر است اعداد و ارقام کنار گذاشته شود و کلیات بودجه بیشتر بررسی شود.

وی ادامه داد: از زحمات آقای پزشکیان در مترو تشکر می‌کنم و این کار تبلیغاتی نیست اما چه عیبی داشت که در جریان پرداخت ۲۰۰ میلیارد بدهی وام که از جیب مردم داده شد هم نائبرئیس مجلس کمک می‌کرد؟

مسعودی ریحان در واکنش به سخنان بابایی اظهار داشت: تعجب کردم که آقای بابایی اقدم از آقای پزشکیان تشکر کردند! و من هم از آقای بابایی اقدم تشکر می‌کنم که از آقای پزشکیان تشکر کردند.

در نهایت با رای اعضای شورا کلیات بودجه از حیث ماده واحده، درآمد و هزینه تصویب شد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • shahinnazari
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۱۵:۳۲
  داشتن چنین مدیرانی مایه شرمساریه شهر از چاله چوله و کثافت فریاد میزند اقایان برای هم نوشابه باز میکنند ضمنا اگر اقای شهردار اگر در این سن برف 45 سانتی با دمای زیر 14 درجه را ندیده حتما تبریزی و یا اذربایجانی نیست و بهتر است در زادگاهش و با علم بر مشکلاتش طی طریق نماید
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •