حاج علی اکرام میزبان جلسه‌ی مهم/ تنظیم مرام‌نامه با همفکری طلاب همسفر
 • 1398/11/24 15:15
 • 116454
روایت شیخ عبدالحمید بنابی از تاسیس حزب اسلام در جمهوری آذربایجان؛

حاج علی اکرام میزبان جلسه‌ی مهم/ تنظیم مرام‌نامه با همفکری طلاب همسفر

حکومت حیدرعلی‌اف به بهانه‌های مختلف مجوز فعالیت حزب اسلامی را لغو و سران مومن حزب را مظلومانه به چند سال حبس و زندان و تحمل شکنجه‌های طاقت فرسا محکوم کرد.

گروه بین‌الملل آناج؛ حجت‌الاسلام شیخ عبدالحمیدبنابی از مبارزان نهضت امام خمینی(ره) در شهر تبریز است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی دغدغه نخست او تبلیغ دین از مسیر فعالیت‌های اجتماعی، عام‌المنفعه و البته منبر بوده است.

سرپرستی هیئت مبلغین ایرانی در سفر به نخجوان و باکو در نیمه نخست دهه هفتاد شمسی بر عهده او بوده است. بازخوانی خاطرات آن سفر با توجه به نزدیک شدن سالگرد رحلت حاج علی اکرام رهبر فقید حزب اسلام جمهوری آذربایجان خالی از عریضه نیست.

متن این خاطره که از اسناد مختلف گردآوری شده بدین شرح است:

" بعد از فروپاشی شوروی، سفری به نخجوان و باکو داشتم. این سفر براساس طومار و دعوتی انجام گرفت که مؤمنان و اهالی متدین باکو و اطراف آن به ویژه شهرک «نارداران»، به نام اینجانب نوشته و به تبریز فرستاده بودند.

سال‌ها از رادیو تبریز، با صدای بنده و شیوه‌ی تبلیغی‌ام آشنایی داشتند. در اولین فرصت، دعوتی کتبی فرستادند. بنده نیز به همراه آقایان «عبادالله خیریان»، «سید محمدرضا میرتاج‌الدینی»، «رسول عبداللهی» و «مهدی بخت آور» از طلاب جوان و فاضل که امروزه هرکدام از علما و فضلای کشورند، به جمهوری آذربایجان مسافرت کردیم.

ابتدا وارد نخجوان شدیم که تعدادی از مؤمنین به استقبال آمده بودند. از آنجا به باکو رفتیم. حدود پانزده روز در آن سامان بودیم. هم بنده و هم همراهان فاضل، سخنرانی می‌کردیم و با مردمی که طی ده‌ها سال تحت حاکمیت کمونیست ها، از تبلیغات دینی و حضور مستقیم روحانیت محروم مانده بودند، دیدارها و جلسات خوبی داشتیم. روی هم رفته سفر مؤثر و مفیدی بود.

آن زمان حاکمیت با «حزب جبهه ی خلق» به رهبری ابوالفضل ائلچی بیگ بود که موضع ضدایرانی داشت. بنده که به چشم تحقیق و بررسی به اوضاع آن کشور همسایه‌ی جداشده از ایران بزرگ نگاه می کردم، علاوه بر حزب حاکم که «جبهه‌ی خلق» بود، چندین حزب دیگر را نیز می‌دیدم که با اسم و رسم پرطمطراقی فعالیت می‌کردند و سعی داشتند که افسار قدرت و حکومت را خود به دست گیرند.

اما در آن کشور مسلمان هشت میلیون نفری با بیش از نود درصد شیعه، حتی یک حزب و تشکیلات سیاسی-اجتماعی به اسم اسلام و مسلمانی وجود نداشت. افراد بسیار فعالی نیز از اسلام گرایان و مؤمنان بودند که تشکلی نداشتند. 

اینجانب در آن سفر به میزبانمان «حاج علی اکرام علیزاده» و نیز به دوستان او مثل «حاج واقف قاسم‌زاده» و دیگران که خیلی فعال بودند، پیشنهاد کردم که حزبی با گرایش و اهداف و شیوه اسلامی و دینی تأسیس نمایند تا از هویت مذهبی و فرهنگ شیعی مردم آذربایجان دفاع کند. بدین گونه اندیشه‌ی تأسیس حزب اسلامی آذربایجان، در باکو را بنده پیش کشیدم. 

حاج علی اکرام و دوستانش از این پیشنهاد استقبال کردند. در همان یکی دو هفته که ما در قصبه‌ی «نارداران» (مرکز اسلام گرایان) بودیم، این اندیشه قوت گرفت. یک جلسه‌ی بسیار مهم هم با اسلام گرایان تشکیل دادیم و من صحبت کردم و بنیان حزب اسلامی آذربایجان در همان جلسه گذاشته شد. اساسنامه و مرامنامه‌ی حزب هم با همفکری فضلای همسفر بنده تدوین و تنظیم گردید.

من هم در پایان نگاهی کردم و نظرات اصلاحی‌ام را دادم و بالاخره نوشته شد. قرار گذاشتیم نامی از ما در میان نباشد تا برچسب خارجی به حزب نزنند و خودشان مجوز فعالیت قانونی بگیرند و به فعالیت رسمی بپردازند. سعی می کردیم در آن مسائل خیلی وارد نشویم تا حاکمیت ضدایرانی باکو حساس نشود. گرچه بعد از بازگشت ما، از رادیو و تلویزیون و نیز در مطبوعات باکو علیه اینجانب و همسفران مطالبی گفته و نوشته بودند که اجنبی‌ها حزب اسلامی تشکیل می دهند! "

حزب اسلامی آذربایجان که دبیرکل‌اش حاج علی اکرام بود، مجوز تأسیس و فعالیت گرفت و چند سالی هم فعالیت بسیار مؤثر و حماسی در عرصه های دینی، اجتماعی و سیاسی داشتند.

اما با توجه به اینکه سران حزب اسلامی آشکارا از انقلاب اسلامی ایران طرفداری می‌کردند و حکومت حیدرعلی‌اف وابسته به آمریکا بود، به بهانه‌های مختلف مجوز فعالیت حزب اسلامی را لغو و سران مومن حزب را مظلومانه به چند سال حبس و زندان و تحمل شکنجه‌های طاقت فرسا محکوم کرد.

بندگان خدا در راه دین و دفاع از حیثیت اسلامی مردم شیعه و مسلمان آذربایجان خیلی به زحمت و مشقت افتادند و در حقیقت جهاد کردند. قضایای ناگوار دیگری هم پیش آمد که تأسف بار بود.

گزارش: حامد خسروشاهی

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •