خانه هنر را تصرف کرده‌اند/ انتظار معجزه‌ برای حل پروژه‌های شهری!
 • 1398/11/20 12:55
 • 116386
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

خانه هنر را تصرف کرده‌اند/ انتظار معجزه‌ برای حل پروژه‌های شهری!

جلسه امروز شورای شهر تبریز با بررسی تخفیف عوارض اهالی منطقه زنگوله باغ، قرارداد ساخت 600 واحد مسکونی و ایرادات تعرفه عوارض محلی سال 99 برگزار شد.

به گزارش آناج، جلسه امروز شورای شهر تبریز با بررسی لایحه شهرداری تبریز در خصوص اعمال مساعدت و کاهش مبنای محاسبه عوارضی متعلقه ناشی از ابقاء اعیانی‌های اهالی منطقه زنگوله باغ (خیابان الهیه جدید و کوی زمزم و نبوت ) به میزان 40 درصد و وصول مابقی به صورت نقد آغاز شد.

شهرام دبیری در این خصوص اظهار داشت: احتمالا پرداخت چهل درصد نقدی برای اهالی این منطقه امکان‌پذیر نخواهد بود و بهتر است به پرداخت نقدی 30 درصد و مابقی به صورت اقساطی تبدیل شود.

شکور اکبرنژاد نیز با تایید سخنان دبیری عنوان کرد: موافق هستم که جریمه اهالی این منطقه تقسیط شود اما مشکلات مالی تنها برای اهالی این منطقه نیست و بهتر است ابن مصوبه در دیگر نواحی نیز اجرایی شود.

فرج قلیزاده با بیان اینکه مهلت پرداخت تا پایان امسال باشد، گفت: اگر مهلت تخفیف به اهالی تا سال بعد ادامه پیدا کند، ممکن است دچار مشکل شویم، پیشنهادم این است که این اعمال تخفیف برای جریمه تا پایان امسال اجرایی شود.

با موافقت اعضا تخفیف پنجاه درصدی و پرداخت نقدی ۳۰% از جریمه اهالی این منطقه تصویب شد.

ساخت 600 واحد مسکونی، تهدید یا فرصت؟

دومین دستور جلسه امروز بررسی لایحه شهرداری تبریز در خصوص اصلاح در قرارداد فی ما بین شرکت عمران و توسعه به نمایندگی از طرف شهرداری تبریز با شرکت توسعه انبوه سازان نگین آذربایجان‌شرقی در مورد اجرای پروژه مشارکتی 600 واحدی مجتمع مسکونی شهرک صدرا و فاز 2 اندیشه بود.

قلیزاده در خصوص پیشنهاد پیشفروش این واحدها ابراز داشت: چه تضمینی وجود دارد که بعد از پیش‌فروش مشکلات بعدی برای شهرداری پیش نیاید؟ ممکن است با یک تخلف این شرکت شهرداری را دچار دردسر بزرگی کنیم.

سونیا اندیش نیز در این خصوص یادآور شد: تا به امروز پیشرفت فیزیکی این پروژه ۱۵ درصد بوده و مفهوم این ۱۵ درصد چقدر است؟ بعد از چهار سال کل پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصد بوده است؟ اگر پیمانکار پول ندارد به چه دلیل این پروژه را پذیرفته است؟

فرهودی‌نیا، نماینده شهرداری تبریز درباره پیشنهاد پیش فروش عنوان کرد: بنا بود که بعد از پیشرفت ۵۰ درصدی شهرداری این ۵۰ درصد را خریداری کند اما از آنجایی که شهرداری توان این خرید را نداشت این شرکت را سوق داده تا وام بانکی دریافت کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه شرکت نتوانسته این وام را دریافت کند و به مشکل مالی برخورد کرده و به همین دلیل خواستار پیش‌فروش است.

محمدباقر بهشتی درباره این قرارداد عنوان کرد: در این قرارداد شهرداری و بانک به تعهداتشان عمل‌ نکرده‌اند و نمی‌شود که چنین پروژه‌ای را رها کنیم.

عبدالله‌تقی‌پور با بیان اینکه موافق اجرای این کمک شهرداری به دلیل ایجاد اشتغال در شهر هستم، تاکید کرد: البته باید نظارت به گونه‌ای باشد که به جای ثواب کردن کباب نشویم.

اکبری، دبیر انجمن انبوه‌سازان نیز در این جلسه درباره این قرارداد گفت: ده سال قبل استانداری با انجمن انبوه‌سازان برای احداث ۱۰۰۰ واحد قرارداد امضا کرد و برای ششصد واحد زمین تامین شد و بنابود وام کم بهره تعلق گیرد اما چنین اتفاقی رخ نداد و حتی وام ۱۸ درصد نیز پرداخت نشد.

وی ادامه داد: اعضای شورا نگرانی بابت این مساله نداشته باشند و حتی اگر راضی نباشند هزینه‌های ۱۵ درصد را پرداخت کنند و ما کنار برویم.

در نهایت با موافقت اعضای شورا پیش‌فروش این ششصد واحد تصویب شد.

ایراد فرمانداری به تعرفه عوارض محلی در سال 99

بررسی نامه شماره فرمانداری شهرستان تبریز درخصوص تعرفه عوارض محلی و بهای خدمات سال 1399 دیگر دستور جلسه امروز شورانشینان بود. دبیری در این باره اظهار داشت: هیأت تطبیق اعلام کرده که سقف نرخ تورم رعایت شود و مخالف چک تضمینی است، یا باید بر مصوبه خود اصرار کنیم تا موضوع به حل اختلاف برود و یا نامه هیأت تطبیق را قبول کنیم.

قلیزاده در واکنش به حضور نماینده انبوه سازان در جلسه گفت: نفوذ انبوه سازان تا این حد است که توانسته‌اند پیشرفت کنند و در جلسه شورا حاضر شوند ای کاش همه مردم اینقدر راحت می‌توانستند مشکلات خود را حل کنند.

غلامحسین مسعودی ریحان نیز در واکنش به این مساله تصریح کرد: ما در فضای بسته‌ای نیستیم که فقط شهرداری را ملاک قرار دهیم و باید مردم را مد نظر داشته باشیم و بر اساس فضایی که در کشور وجود دارد،مردم اعتراض خود را از طریق نهادهای دولتی انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: در نامه فرمانداری چیزی گفته نشده که مورد اعتراض اعضا قرار بگیرد و تنها گفته شده که نرخ تورم و چک تضمینی رعایت شود چون ممکن است از چک سوء استفاده شود.

فرهودی نیا در این باره عنوان کرد: تورم قابل پیش بینی نیست که بر اساس آن تصمیم‌ گرفته شود و این نامه، نامه فرماندار است نه مصوبه هیأت تطبیق!

دستور جلسه بعدی کمک ۱۵ میلیونی به یکی از شهروندان بابت عوارض و جریمه ساختمانی و رفع پلمپ مغازه وی بود که فرهودی‌نیا تاکید کرد: این موضوع بخاطر یک جریمه ۴۲ میلیونی که خانواده‌ای گرفتار آن شده است و متاسفانه این خانواده وضعیت خوبی ندارد و چون شامل تخفیف نبودن به شورا آورده شد.

فرج قلیزاده در این باره عنوان کرد: آیا این خانواده تنها نیازمند شهر است؟هرکس که نیازمند است، دستش به شورا می‌رسد؟ ما کانال یک میلیاردی برای کمک به نیازمندان تعیین کردیم و حتی از آن به اندازه ده میلیون تومان استفاده نشده است.

وی ادامه داد: اینگونه مورد به مورد مسائل را به شورا آوردن گرفتن وقت شورا است، چرا خودمان را مورد لعن و نفرین قرار می‌دهیم که این همه هبه به شورا می‌آید؟ شهرداری گوش شنوا ندارد و هر جلسه لوایح هبه را می‌آورد.

محرم محمدزاده نیز درباره این موضوع ابراز داشت: هیچکدام از اعضای شورا نمی‌خواهند که به مردم کمک نشود اما چیزی که شورا می‌گوید این است که مبلغی سالانه در نظر گرفته شود و در کارگروهی این کمک‌ها تصویب شود.

انتظار معجزه برای حل پروژه‌های شهری!

در ادامه این جلسه غلامحسین مسعودی‌ریحان در نطق میان‌دستور خود اظهار داشت: سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری فاقد اساسنامه است و تق و لق هستند و فقدان این مدیریت‌ها را باید شهرداری به دوش بکشد اما به دلیل حجم کاری گاهی مدیران سرگردان می‌مانند.

وی ادامه داد: در شهرداری نه نیرو تربیت شده و نه به فکر تربیت نیرو است، متاسفانه مراجعان شهرداری با بروکراسی پیچیده اداری روبرو هستند. عدم آسیب‌شناسی سرمایه‌گذاری و عدم استفاده استخراج فرصت‌های سرمایه‌گذاری از دیگر مشکلات ماست.

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به اینکه عدم توجه به بافت فرسوده از مشکلات عمده شهرداری است، گفت: متاسفانه منتظر هستند زلزله‌ای بیاید و هزاران نفر جانشان از دست برود و بعدا چاره‌ای بیاندیشند.

وی افزود: متاسفانه کسانیکه در شهرداری هستند حاضر نیستند برای منافع شهرداری یقه پاره کنند در حالیکه تعهد سازمانی اصلی‌ترین مولفه است یک سازمان است. به جز پارکبانان کمتر کسی در این سازمان کار خودش را به درستی انجام می‌دهد.

مسعودی‌ریحان با انتقاد  از نبود پروژه‌های عظیم در شهر یادآور شد: سه سال از عمر شورا گذشته و هیچ کار چشمگیری نشده و حتی پروژه‌های نیمه‌تمام نیز به سرانجام نرسیده است،همه ما منتظر معجزه‌ای مانده‌ایم که یک کار بزرگ انجام شود!

در ادامه محمدزاده طی تذکری عنوان کرد: متاسفانه حقوق کارگران برخی مناطق پرداخت نشده و مشکلاتی برایشان به وجود آمده است. لباس پارکبان‌ها مناسب نیست و در فصل سرما دچار مشکل می‌شوند.

وی درباره شایعات انتقال شورا به خانه هنر نیز گفت: ظاهرا مطرح شده است که شورا را به خانه هنر ببریم، ما خودمان خانه هنر ایجاد نمی‌کنیم و می‌خواهیم خانه‌شان را هم از دستشان بگیریم؟ بیشتر اعضا در بازدیدی که از خانه هنر داشتند اعلام کردند که این خانه باید برای هنر بماند. اگر این خانه هنر را تخلیه کنیم هنرمندان در خیابان می‌مانند.

خانه هنر را تصرف کرده‌اند

فرهودی، نماینده شهرداری در واکنش به حواشی خانه هنر خاطرنشان کرد: شهرداری بیشتر از همه دستگاه‌ها از هنرمندان شهر حمایت کرده است اما مساله‌ای که به آن توجه نمی‌شود این است که خانه هنر ملک شهرداری است و تصرف شده است.

وی ادامه داد: شهرداری در راستای تملکاتش پیگیر این مساله است و قرار نیست حتما آنجا تخلیه شود، متاسفانه در سالهای گذشته ملکی که شهرداری به یکی از دستگاه‌ها برای مرمت داده بود را به مزایده گذاشتند! این بحث‌ها بیشتر به این دلیل است که برخی دستگاه‌ها تصرف املاک شهرداری را ادامه دهند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •