سرمایه‌ی اجتماعی پرشورها
 • 1398/11/08 12:09
 • 116216
یادداشت میهمان/

سرمایه‌ی اجتماعی پرشورها

آیا نمی‌توان با ظرفیت الگوسازی از پرشورها جامعه را آرام آرام در ریل درست هدایت و از بزنگاه‌ها و پیچ‌های سخت اجتماعی و اقتصادی عبور داد؟!

گروه ورزشی آناج/ دکتر محمد ایرجیان؛ دیروز بحثی با عزیزی بود که بحرارت تمام حال و هوای این روزهای تیم تراکتور را شرح می داد. از مرارت‌ها و نامرادی و نامردی‌ها گله داشت و تمام موضوعاتی که مطرح می‌شد به نحوی سعی می‌کرد نقش تماشگران را برجسته کند. 

پشت بند آن بحث به انتخابات اسفندماه کشید. مطابق معمول از هر دری سخنی بود و صحبت های مختلفی رد و بدل می‌شد. دوست ما اگرچه ادعایی در مورد تحلیل مسائل روز و انتخابات و سایر مسائل مربوطه نداشت؛ اما بر مواردی انگشت گذاشت که سخت برایم قابل تأمل و درس‌آموز بود. 

اینکه وضعیت سرمایه اجتماعی و یا همان اعتماد عمومی به تصمیمات و رفتارهای برخی مسئولان نسبت به سابق از اقبال چندانی برخوردار نیست و امروز تمامی دلسوزان و دغدغه‌مندان برای برون برفت از وضعیت فعلی معتقدند که باید به جد نسبت به ترمیم و بهسازی اعتماد عمومی توسط برخی مسئولان اقدام عاجل به عمل آید.

سخنانی گفت که به نظر می‌رسد می‌تواند در این برهه زمانی گرهی از کار فروبسته ما بگشاید.

اینکه تماشاگران با وجود نتایج گاها حرص‌آور و ناراحت کننده در چند هفته پشت سر هم، با وجود ناراحتی و قهر ظاهری، باز با تمام وجود و دلشان دوباره در سکوها حاضر شده‌اند و به تشویق تیم‌شان پرداخته‌اند؛ اتفاق مبارکی است و البته تأمل برانگیز.

تماشاگرانی که از همه نوع و سنخی با هم و همدل هستند. از فرادستان تا فرودستان. به تعبیر امروزی برخی از آقایان. از دارا و ندار، از کم سواد تا استاد، همه و همه با یک هدف حضور می‌یابند و نشانی آن پوشیدن لباس‌های متحد الشکلی است که اثبات کنند با وجود تنوع، یک رنگ و هدف را دارند.

آیا در وضعیت فعلی اجتماعی که جامعه بشدت به انسجام و وحدت و وجود ارتباط توام با اعتماد بین حاکمان و محکومان دارد آیا این نوع رفتار نمی‌تواند مدل و الگویی شایسته باشد برای آن؟!

آیا نمی‌توان از تیمی که در اوج و صدر جدول بوده با چند باخت پیاپی به رده نهم سقوط می‌کند ولی با حمایت، تأکید می‌کنم، تنها با حمایت تماشگران دوباره خود را در مورد قهرمانی قرار دهد؛ نمی‌تواند شیوه و سلوک در زمانه ای باشد که فشارهای همه جانبه داخلی و خارجی، جامعه را عصبی و گاها غیر قابل کنترل می‌کند؟!

آیا نمی‌توان با ظرفیت الگوسازی از آن جامعه را آرام آرام در ریل درست هدایت و از بزنگاه‌ها و پیچ‌های سخت اجتماعی و اقتصادی عبور داد؟!

آیا تیمی که با وجود ژنرال‌های دلاری که بعنوان سرمربی در وسط معرکه تیم را رها و توسط گمنامی پرتوان بازسازی می‌شود و خود را می‌یابد این چنین ظرفیتی را نمی‌توان برای جامعه فعلی تجویز کرد؟! و چه بسا نتایج غیر قابل باور آن را بعینه دید.

ساحت سیاست امروز بشدت نیازمند بازنگری و بازتعریف از اهداف، روش‌ها و شیوه‌هاست و طبیبانه باید توسط افراد آگاه و دردمند آنالیز گردد و چون تیمی که حواشی، آنرا از بازی منطقی در میدان دور کرده است و قدرت پیروزی را سلب کرده و جامعه نیز دچار سندروم و بیماری سوء مدیریت و ناکارآمدی شده است باید که صاحبان اصلی نظام و انقلاب که همان مردم اند در عرصه و معرکه فعلی حاضر شده و نقش نظارتی و اصلاحی خویش را ایفا نمایند و انتخابات عرصه‌ای است که می‌توان در این میان ایفاء نقشی باشد به شرط آنکه مسئولان و مسند داران، پیام و وجوب تغییر را احساس و ادراک کرده و اقدام کنند.

هر چند در سال‌های اخیر این پیام‌ها به خوبی درک نشده و متاسفانه بخشی از جامعه نسبت به تغییر و اصلاح آن نا امید شده‌اند. در اینجاست که نقش نخبگان واقعی، دلسوزان اصیل و انقلابیون حقیقی بیش از پیش ظهور و بروز می نماید که جانانه و مردانه به میدان آمده و با گذشتن از آبرو و اعتبار با هدف نشان دادن چهره واقعی و اصیل نظام مردم را امیدوارانه به نظام برخواسته از بطن و متن خود، آشنا و با کمک آن‌ها موانع و روادع را مرتفع و به فردایی روشن، مسئولانه، دور از پلشتی‌ها و آلودگی‌های سیاسی و اقتصادی وعده دهد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • تیراختورچی
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ - ۱۶:۰۵
  تیراختور همیشه از جانب دولت و رسانه های رسمی کشور مرود تاخت و تاز بیرحمانه قرار میگیره. برای مثال صدا وسیما حتی برای یک ثانیه هم حضوضر پرشور هواداران تیراختور رو در آزادی پوشش نداد! تا بحال چنین چیزی در مسابقات لیگ برتر ندیده بودیم! رفته رفته بر حجم و شدت دشمنی های ناجوانمردانه با تیم مردمی تیراختور افزودی میشه.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •