تبلور بلد نیستم و جابه‌جایی مرزهای وقاحت!
 • 1398/11/07 11:39
 • 116180
داستان تکراری اصلاح‌‌طلبان در مواقع حساس؛

تبلور بلد نیستم و جابه‌جایی مرزهای وقاحت!

اصلاح‌طلبان استان اخیرا در بیانیه‌ای، از اقتدارگرایی سی سال گذشته، وجود فقر، بیکاری، تنش در روابط بین‌المللی و رد صلاحیت‌های گسترده را دلیلی بر بی اعتمادی مردم دانسته و به همین منظور انتخابات آینده را تلویحا تحریم کرده‌اند!

گروه سیاسی آنـاج؛ این روزها به هرجمع سیاسی که سر می‌زنی، صحبت از انتخابات و تایید صلاحیت‌هاست. برخی، از تایید شدن صلاحیتشان خوشحالند و برخی دیگر ناراضی و ناراحت. آنهایی که صلاحیتشان رد شده اما در دلشان اندک امیدی دارند از کوچکترین فرصتی برای ارتباط با عوامل صلاحیت دِه دریغ نمی‌کنند و برخی دیگر که صلاحیتشان به دلایل شخصی و خصوصی رد شده و میدانند که امیدی برای تایید نخواهند داشت، یا سکوت کرده‌اند و یا مدام شورای نگهبان را به بی قانونی متهم می‌کنند!

تایید و رد صلاحیت‌ها موضوعی عجیب، جالب و پیچیده است که صابونش در دوره‌های مختلف به تن بسیاری از داوطلبین خورده است و پسِ اعلام نتایج فاقدین صلاحیت از هرچیزی خصوصا نهاد تایید یا رد کننده ناراضی شده‌اند اما این نارضایتی کمتر به صدور بیانیه جمعی و گروهی تبدیل شده است.

اگر چند مورد محدود از ابراز نارضایتی پیرامون رد یا عدم احراز صلاحیت را طبیعی بدانیم، بیانیه جبهه اصلاح طلبان استان آذربایجان شرقی را در تحریم انتخابات باید غیرعادی، نامعقول و شاید غرض دار بدانیم!

فرار رو به جلو و چرخش 180درجه‌ای

جبهه اصلاح طلبان استان آذربایجان شرقی بعد از ظهر روز شنبه پنجم بهمن ماه، طی بیانیه‌ای چند بندی، تلویحا از عدم اعلام لیست انتخاباتی و شرکت در انتخابات سخن گفته و همچنین برخی موضوعات و قصورات را در چرخشی 180 درجه‌ای از دامان و مسئولیت خود پاک کرده و به گردن دیگران انداخته است.

اصلاح‌طلبان در قسمت ابتدایی بیانیه خود، به اقتدارگرایی اشاره کرده و آن را پس از رحلت امام خمینی(ره) و در سی سال گذشته! عامل اصلی انحراف و به حاشیه بردن رای مردم و بروز مشکلات دانسته است. در بخش دیگر این بیانیه گفته شده است:

«ناکارآمدی در عرصه‌های مختلف و مشکلات ناشی از فقر و بیکاری، رکود تورمی، کاهش تولیدات و صدور نفت ناشی از تحریم‌ها، تنش در روابط بین‌المللی و غم و اندوه ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری و عدم صداقت و شفافیت در اطلاع‌رسانی علت حادثه در هم آمیخته و لطمه‌‌ی مستقیم و جبران‌‌ناپذیری به اعتماد عمومی و حضور مشارکت‌جویانه مردم وارد نموده است.»

ترفندهای همیشگی؛ این قسمت: کی بود کی بود، من نبودم!

این بخش نیز در نوبه خود جالب و قابل تامل است. جبهه اصلاحات استان در حالی به برشمردن دلایل بی اعتمادی و حضور مردم در انتخابات پرداخته است که به جز ماجرای سقوط هواپیما و حواشی آن که جای بحث و بررسی است، الباقی موضوعات مستقیما مربوط به دوران مدیریت و حاکمیت اصلاحطلبان و اعتدالیون بر کشور بوده است.

ادعای وجود فقر، بیکاری، رکود تورمی، کاهش تولیدات، تنش در روابط بین المللی و... شاید در وهله اول سخنان احساسی و مطلوبی برای شعارهای انتخاباتی باشد، اما در مرحله بررسی و پیگیری، کاملا عیان است که این نواقص اگر اغراق نکنیم، اکثرا مربوط به مدیریت این عزیزان و دوستانشان در چند سال اخیر است! نکته دیگر در همین بند، خِلط مشکلات کشور با سقوط هواپیماست که بیش از پیش به درصدد سیاسی بازی، تحریک و تهییج احساسات خوانندگان است.

هیاهو برای هیچ/ فعالین سیاسی: نامه ردصلاحیتتان را منتشر کنید

جبهه موسوم به اصلاح‌طلبان استان در بند دیگری از بیانیه خود آورده‌ است:

«متاسفانه امروز شاهد رد صلاحیت گسترده و سلیقه‌ای غالب نامزدهای اصلاح طلب و مستقل در استان آذربایجان‌شرقی و سراسر کشور توسط شورای نگهبان هستیم، بطوریکه که در حوزه‌های انتخابیه گزینه ای از میان اصلاح‌طلبان برای معرفی و رقابت باقی نمانده است.»

این ادعا نیز در خور توجه است. در وهله اول، سوار شدن بر موج رد صلاحیت شاید به نفع افراد و گروه‌های خاص باشد اما پس از آرام شدن فضا و مشخص شدن دلایل، این موج سواری به غرق شدن خواهد انجامید. باهم نمونه‌هایی از ادعاهای غلط اصلاح‌طلبان را مرور مبکنبم:

اصلاح طلبان در حالی از رد صلاحیت گسترده خود سخن می‌گویند که بررسی‌ها نشان می‌دهد روند تایید یا رد صلاحیت‌ها، حداقل در این دوره انتخابات روندی معقول و قابل استناد است چراکه شورای نگهبان افراد را غالبا به دلایل شخصی و اخلاقی یا مسائل مالی و حقوقی رد صلاحیت کرده است و بسیاری از فعالین سیاسی در همین راسته از رد شدگان خواسته‌اند، مانند برخی از افراد دیگر که نامه محرمانه شورای نگهبان را منتشر کرده‌اند، دلیل رد صلاحیت خود را انتشار دهند تا مشخص شود که دلیل رد شدن از نظر شورای نگهبان چه بوده است. دوما برخلاف ادعای اصلاح‌طلبان، تعداد نمایندگان ثبت‌نام کننده از این طیف در مقایسه با دور قبل به مراتب کمتر است!

شکست قطعی اصلاحات

برای مثال، از سه نماینده اصلاح‌طلب تبریز تنها یک نماینده در انتخابات ثبت نام و مابقی یا از نمایندگی انصراف داده و یا به حضور در تهران چشم دوخته‌اند! از طرفی از میان 80 یا 90 نماینده فعلی رد صلاحیت شده تقریبا نیمی از آنان اصلاح طلب و نیمی دیگر مربوط به تفکر اصولگرایی است.

سوم و از همه مهمتر، در جلسات خصوصی اصلاح‌طلبان در ماه‌های گذشته، با این استدلال که عملکرد دولت و مجلس افتضاح بوده و است و شکستمان در انتخابات پیش رو قطعی است، تمایل به حضور حداکثری به کمترین میزان خود رسیده بود اما امروز با موج سواری بر احساسات مردم سخنان دیگری شنیده می‌شود.

اصلاح‌طلبان در فراز پایانی بیانیه خود، با استناد به مطالب بالا، نتیجه می‌گیرند که در این شرایط دیگر فضا برای حضور انتخاباتی فراهم نیست و به همین منظور از ارائه لیست انتخاباتی خودداری می‌کنند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دو دستگی در میان اصلاح‌طلبان نیز وجود دارد چراکه عده‌ای از عدم ارائه لیست ناراضی و این حرکت را افراطی می‌دانند و عده‌ای دیگر آن را موجب اعمال فشار برای تایید صلاحیت‌ها قلمداد می‌کنند. این درحالی است که مخرج مشترک این نظرات در انتها، ناامیدی از پیروزی در انتخابات است.

عملکرد ضعیف و عدم محبوبیت بین مردم

نکته جالب دیگر در همین خصوص، نظرسنجی کانال تلگرامی یاشیل وطن است که در آن با پرسش از مخاطبانش، گفته بود دلیل اصلی عدم حمایت اصلاح‌طلبان از لیست انتخاباتی چیست؟ که بیش از 64 درصد از 3600 مخاطب شرکت کننده در نظرسنجی، ضعف عملکرد و عدم محبوبیت بین مردم را عامل اصلی این موضوع دانسته اند.

گفتنی است تماس‌ها و پیگیری‌های خبرنگار آناج برای ارتباط با دبیر یا روابط عمومی جبهه اصلاحات استان به نتیجه ای نرسید و علی‌رغم وعده یکی از این عزیزان برای ارتباط یا مصاحبه خبری از این اقدام نشد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • مسعود
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ - ۱۴:۴۷
  اناج جان من اصلاح طلب نیستم و انتقاد جدی دارم به اینها
  ولی اصولگراها بیان سر کار ایران گلستان میشود؟ یا در مواقعی قدرت دست اصولگراها بوده گل کاشته اند؟
  خواهشا خودتان را مبرا در این وضعیت مملکت نکنید .
  در چهل سال اخیر قدرت اصلی دست شماها بوده
  اناج اگر رسانه ازاد هستی منتشر کن تا مردم قضااوت کنند
  2 + 1 -
 • ابراهیمی
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ - ۱۵:۱۰
  واقعا شما فکر میکنید با این حجم رد صلاحیت افراد و علت ان التزام عملی بودن مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •