• 1398/11/06 12:18
 • 116178
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

"کاسیب" بمیرد، کسی تسلیت نمی‌گوید/ بلیط اتوبوس‌های شهری از سال آینده گران می‌شوند

جلسه امروز شورای شهر تبریز با بررسی تعرفه عوارض محلی در سال 99 و اصلاح برخی مواد آن مانند افزایش قیمت بلیط اتوبوس‌ها و ایجاد پارک محله‌ای از درآمد تغییر کاربری به پایان رسید.

به گزارش آناج، جلسه امروز شورای شهر تبریز به تک دستور جلسه امروز یعنی بررسی تعرفه عوارض محلی سال 99 گذشت. نخستین تبصره‌ای که مورد بررسی قرار گرفت این بود که شهرداری باید سهم تغییر کاربری‌های خود را تبدیل به پارک محله‌ای کند.

ایرج شهین‌باهر، شهردار تبریز درباره این موضوع اظهار داشت: از محل درآمد تغییر کاربری فضای سبز همیشه نمی‌توان پارک‌های محله‌ای ایجاد کرد، مگر می‌شود با تغییر کاربری ۲۰۰ متر فضای سبز، پارک محله‌ای ایجاد کرد؟

وی با بیان اینکه این تبصره باید مورد تغییر قرار گیرد عنوان کرد: متراژی مانند بالای هزار متر را تصویب کنید تا وقتی این متراژ تغییر کاربری به شهرداری رسید آن را تبدیل به پارک محله‌ای کند. ساختن یک پارک 200 متری در کنار خیابان شاید مناسب باشد اما در داخل محلات احداث این پارک‌ها مشکلات اجتماعی ایجاد می‌کند.

فرج قلی‌زاده درباره تغییر کاربری‌ها و تبدیل آنها به پارک محله‌ای گفت: در طول سالها قانون برای توسعه فضای سبز از محل تغییر کاربری بود اما اجرایی نشد، برای تغییر کاربری‌های زیر ۵۰۰ متر هزینه در همان محل انجام شود و برای تغییر کاربری‌های بالای 1000 متر شهرداری ملزم به ایجاد پارک محله‌ای شود.

با موافقت اعضا درآمد تغییر کاربری برای تبدیل به پارک محله‌ای و هزینه‌کرد تغییر کاربری‌های زیر ۵۰۰ متر در آن همان محل تصویب شد.

تبصره بعدی سهم استفاده شهرداری از ارزش اقتصادی و مزایای کاربری‌های جدید بر اساس طرح جامع شهری بود که فریدون بابایی‌اقدم در این باره ابراز داشت: در طرح جامع شهری نقاشی‌های خوبی کشیده‌ایم اما پیگیری نشده که سرانه ورزشی چقدر وجود دارد.

وی ادامه داد: این طرح تفصیلی بر اساس جمعیت ۲۰ سال آینده فضای سبز و ورزشی را در نظر گرفته است و حالا ما می‌خواهیم از همین سرانه ورزشی که برای جمعیت ۲۰ سال آینده است یک سهمی برای خودمان برداریم.

شهردار تبریز نیز در این خصوص عنوان کرد: گاها مالک فکر می‌کند که با تغییر کاربری ملک و زمینش ارزش پیدا می‌کند. در طرح تفصیلی سرانه مناطق مشخص شده و شاید مشاور تشخیص دهد که یک ملک تبدیل به کاربری تجاری شود و حتی ممکن است مالک از این مساله ناراضی باشد اما به تشخیص مشاور این کار را انجام می‌دهیم.

عبدالله تقی‌پور با اشاره به اینکه اگر فضای سبز در طرح تفصیلی به فضای مسکونی تبدیل شود مغایر قانون است، تصریح کرد: چندسال قبل زمین در جاده تهران ارزشمند نبود اما در طی سالها ارزش افزوده پیدا کرده و حالا رقمی که ما از تغییر کاربری دریافت می‌کنیم در مقایسه با ارزش افزوده زمین‌ها چیزی نیست.

وی با بیان اینکه شهرداری برای طرح تفصیلی نیاز به منبع درآمد دارد، عنوان کرد: برای اجرای طرح تفصیلی نیاز به منابعی داریم که منبع درآمد همین تغییر کاربری‌هاست.

در نهایت جدول افزایش درآمد تغییر کاربری‌ها با موافقت شورا تصویب شد.

سومین تبصره از تعرفه عوارض محلی، بهای خدمات و اجاره بهای تاسیسات مخابراتی و ارتباط شهری بود که مورد بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت.

احداث دکل مخابراتی ضرری برای سلامت مردم ندارد

تقی‌پور در این خصوص عنوان کرد: با افزایش دکل مخابراتی به دلیل ایجاد مشکل در سلامتی مردم مخالفم و آن را مختل سلامت می‌دانم.

محرم محمدزاده به عنوان موافق این تبصره نیز گفت: ده سال دیگر امکانات دیجیتالی دیگر شهرها در تبریز وجود نخواهد داشت، زیرا زیرساخت‌ها فراهم نشده است. اگر نمی‌توانیم زیرساخت‌ها را فراهم کنیم حداقل سنگ جلوی پای اپراتورها نیندازیم.

سونیا اندیش طی تذکری درباره بررسی تعرفه عوارض محلی ابراز داشت: بررسی تعرفه عوارض محلی مربوط به طیف گسترده‌ای از مردم است و به همین دلیل نمی‌توان همه را دعوت کرد، برخی اعتراض کردند که امکان صحبت ندارند، اگر قرار بود تمام ذی نفعان تعرفه را دعوت کنیم باید جلسه در ورزشگاه برگزار می‌شد!

محمد حسن اسوتچی درباره احداث دکل‌های مخابراتی تشریح کرد: اینکه گفته می‌شود این تشعشعات برای سلامت مردم ضروری است را مشخص کنید، اینجا سه پزشک متخصص داریم و توضیح دهند که این دکل‌ها برای سلامت مردم مضر است یا خیر.

شهرام دبیری در پاسخ به اسوتچی اظهار داشت: این اشعه برد بسیار کوتاهی دارد و نمی‌تواند بر سلامت همه مردم تاثیر بگذارد البته موضوع ثابت شده در این خصوص وجود ندارد و بسیاری از ما در معرض انواع تشعشعات هستیم و تنها این دکل‌ها نیستند.

با رای اعضای شورا این ماده نیز به تصویب رسید.

بلیط اتوبوس‌های شهری سال آینده گران می‌شود

کرایه ناوگان حمل‌ونقل اتوبوسرانی و عوارض اکران فضاهای تبلیغاتی شرکت واحد دیگر ماده تعرفه عوارض محلی بود که مورد بررسی قرار گرفت.

فرخ جلالی، رئیس سازمان تاکسیرانی در این باره تشریح کرد: بخشی از هزینه‌های بخش خصوصی مانند سوبسید و بیمه رانندگان برعهده ماست و وضعیت به گونه‌ای است که با سیلی صورتمان را سرخ می‌کنیم. برخی از مردم هم از پرداخت الکترونیکی گلایه دارند زیرا رانندگان پول نقد قبول نمی‌کنند.

شهین‌باهر، شهردار تبریز در این خصوص اظهار داشت: با توجه به شهر الکترونیک اگر لازم باشد کارت تک سفره صادر می‌کنیم زیرا پرداخت نقدی بازگشت به گذشته و مغایر با شهر الکترونیک است

محمدزاده در واکنش به این سخنان گفت: خانواده‌هایی هستند که لنگ هزار تومان پول برای فرزندانشان هستند، چرا حرف‌هایی می‌زنید که چیزی از آن نمی‌دانید کدام یک از شما فرزندانتان با اتوبوس رفت‌وآمد می‌کند؟

غلامحسین مسعودی ریحان نیز با پیشنهاد افزایش کرایه در مناطق پردرآمد عنوان کرد: محلاتی مانند ملازینال و لاله اتوبوس‌هایشان و درآمدشان با محلات بالای شهر فرق دارد. قیمت بلیط در محله ما را پنج برابر کنید اما در محلات پایین شهر کارت فایده ندارد!

بابایی‌اقدم نیز به صحبت‌های اعضای شورا واکنش نشان داد و گفت: برخی دوستان حرف‌های غیرواقعی درباره رایگان شدن اتوبوس می‌زنند، امروز شرکت اتوبوسرانی ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است و تمام اموال شهرداری توقیف شده است. اگر ارتباطات آقای فرخ جلالی نبود این سازمان تا به حال به زمین خورده بود پس حرف‌های غیرواقعی نزنیم.

در نهایت با رای شورا ، پیشنهاد شهرداری در خصوص افزایش 25 درصدی کرایه اتوبوس و پیشنهاد ۳۰ درصد تخفیف برای دانش آموزان، دانشجویان، خبرنگاران و معلولان تصویب شد.

تغییر بهای بلوک‌های وادی رحمت یکی دیگر از مواد تعرفه عوارض محلی سال 99 بود که تقی‌پور در این خصوص عنوان کرد: مانند سالهای گذشته برای اقشار کم درآمد تخفیفات پابرجاست و افزایش تنها در قسمت مقبره‌های خانوادگی از ۷۰ میلیون به ۱۵۰ میلیون تومان است.

قلیزاده نیز در این خصوص ابراز داشت: پیشنهادم این است که اگر کارکنان شهرداری در حین کار فوت کنند، رایگان دفن شوند، پیشنهاد بعدی این است که تملک قبور بر عهده شهرداری باشد و در بلوک صدیقین و هنرمندان نیز پیشنهاد کاهش قیمت در پیش‌فروش و فروش قطعی قبور را دارم.

محمدزاده با شاره به فوت یکی از کارگران وادی رحمت ابراز داشت: چند روز قبل یکی از کارگران وادی رحمت فوت کرد و منتظر بودم که کسی تسلیت می‌گوید یانه اما این آدم فقیر بود و کسی به یادش نبود البته از آقای فلاحی تشکر می‌کنم که در مراسم این کارگر شرکت و به موضوع رسیدگی کرد.

در نهایت پیشنهاد شهرداری تبریز و پیشنهاد قلیزاده برای کاهش قیمت قبور به جز در پیش فروش‌ها با رای مثبت شورانشینان تصویب شد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بیلیجی
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ - ۱۴:۴۵
  کیم کیمدی.علی برکت الله
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •