این قسمت: حسودان وطنی
 • 1398/11/01 11:55
 • 116111
اندر حکایات دنیای روشنفکری؛

این قسمت: حسودان وطنی

روشنفکر ها در جهانی زیست میکنند که مدام "توهم توطئه" دارند، اما نه از طرف بیگانه، بلکه از طرف خودی ها. احساس سرخوردگی بخاطر ایرانی بودن، احساس حقارت برای تهرانی و تبریزی و مشهدی و اهوازی و کُرد و لر و بلوچ و ترک بودن.

گروه اجتماعی آناج/ مرتضی بزرگی؛ دنیای روشنفکری دنیایی رمانتیک و عاشقانه نیست. دنیای روشنفکری دنیای لبخند و مهر و ماه هم نیست. دنیایی که در آن شعر و شاعری باشد و تقدیم گل به همدیگر. دنیایی که بوی عطر و تقدیم ادکلن و کتاب باشد و آرزوی سرسلامتی برای هم.

گویا انگار اصلاََ دنیای روشنفکری دنیای اضطراب و دلهره است، دنیای پریشانی و سیاهنمایی. اینها حتی زمانی که انقلاب و مذهب و موشک و سپاه هم نبود، به همدیگر گیر میدادند. حالا چرا گونه ی اینها چنین است عرض میکنم.

روشنفکر ها در جهانی زیست میکنند که مدام "توهم توطئه" دارند، اما نه از طرف بیگانه، بلکه از طرف خودی ها. احساس سرخوردگی بخاطر ایرانی بودن، احساس حقارت برای تهرانی و تبریزی و مشهدی و اهوازی و کُرد و لر و بلوچ و ترک بودن. زور میزنند که به نوعی رگ و ریشه ای غیر ایرانی از خود نشان دهند، تا مبادا دامنشان آلوده به خاک ایران شود.

پُز روشنفکریِ این جماعت برای رهایی از این وضعیت، ایران ستیزی است. هر چقدر در خدمت بیگانه و در مسیر خیانت به وطن باشند رتبه ی روشنفکری شان اوج میگیرد. عموماََ مفتخر به فیس و افاده در برابر ایرانی ها هستند. سفیدش را سیاه میبینند، عزتش را ذلت معنی میکنند و خلاصه ایران و ایرانی به عینکشان بدقواره می آید.

حتی فناوری و نانو و تکنولوژی و داروی ضد سرطانش را سیاهی میبینند. میمون فضانورد ایرانی را به سخره میگیرند، اما جالب است که اگر توقف چند خودرو بخاطر عبور یک رقم اردک و جوجه هایش در یکی از شهرهای اروپایی را ببینند، روح از پیکرشان در میرود و استوری پشت استوری که آه؛ ببینید جامعه باشکوهِ انسانی را.

اینها مشکلات کشور را دستاویز خوشی و دلخوشی قرار میدهند و حتی یکبار هم دستاوردها را نمیبینند، چون نمیتوانند ببینند. و این نوعی بیماری است که علاجش بسیار سخت است، بیماری حسادت.

اما گویا چاره ای نیست جز اینکه بگوییم اینها مجموعه ای از حسودان وطنی هستند.

جانمان به فدای امام صادق علیه السلام که درباره نشانه های حسود میفرمایند که اینها "در مصیبتِ شما به شادی میپردازند." انگار همین جمله ی امام کافیست تا ریشه ی فلاکتِ این شنگولها و مِی خوش ها، که از سقوط هواپیما گرفته تا آمار مشکلات کشور به وجد می آیند را در کجا جستجو کنیم.

انگار ریشه ی تاریخ روشنفکری در این کشور با حسادت اجین است. پس در برابرشان مدام چهار قل بخوانید و اسفند دود کنید.

مبادا افتخارات ایران را یادآور نشویم و مدام بدنبال برجسته کردن مشکلاتش برای خوشحالی باشیم، چرا که اینها ریشه در حسادت دارد و حسادت بیماریِ روحی است و نیاز به بستری شدن دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ - ۱۰:۲۴
  به قول محمدرضا پهلوی : روشنفکران چه گهی هستند!!!!!!
  1 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •