شهید سلیمانی یک مکتب است/ ملت ایران، ملت مقاومت
 • 1398/10/27 13:46
 • 116064
رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران مطرح فرمودند؛

شهید سلیمانی یک مکتب است/ ملت ایران، ملت مقاومت

رهبر معظم انقلاب فرمودند: آمریکا سال‌هاست در سوریه، عراق، لبنان و افغانستان از دست قدرتمند مقاومت ضربه می‌خورد اما این ضربه از همه بالاتر بود؛ ضربه به ابهت آمریکا بود.

به گزارش آناج، نماز جمعه امروز تهران پس از 8 سال به امامت رهبر انقلاب و در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار شد. رهبر معظم انقلاب در خطبه اول نماز جمعه تهران، با دعوت و توصیه همه مردم به رعایت تقوا، فرمودند: اگر نصرت الهی را می‌خواهیم در تقواست. اگر توفیقات الهی را می‌خواهیم هدایت الهی را می‌خواهیم در تقواست. اگر فرج و گشایش در مسائل شخصی و اجتماعی را می‌خواهیم در تقواست و باید کوشش کنیم که تقوای الهی را معیار کار خودمان قرار دهیم. آنچه مهم است توصیه به تقواست. خود این حقیر بیشتر از شما محتاج این توصیه هستم. هرکدام به اندازه رشد خودمان تقویت را رعایت کنیم.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به آیه‌ای از قرآن که توصیه می‌کند حضرت موسی، ایام الله را به یاد بنی‌اسرائیل بیاورد، خاطرنشان ساختند: یک احتمال این است که به وسیله ایام الله خدا قیامت را به یاد آنها بیاورد. اهمیت ایام الله در اینجا معلوم می‌شود که موسی پیامبر عظیم الشان مامور است ایام الله را به یاد مردم بیاورد. ایام الله، آیه‌ هستند. نشانه راهند برای کسانی که دو صفت را دارند. صبّار یعنی کسی که سر تا پا استقامت و صبر است. اهل صبر و استقامت است. شکور یعنی کسی که نعمت را می‌شناسد و شکرگذاری می‌کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال در آیه بعد می‌فرمایند حضرت موسی این دستور را عملی می‌کند. به یاد آنها می‌آورد نجاتشان از دست فرعونیان را، از دست قدرت ستمگر را، که چطور شما را نجات داد. این از ایام الله است. یکی از نمونه‌های ایام الله این است. وقتی که جوامع و انسان‌ها از دست ستمگر نجات پیدا می‌کند، بعد دنباله این ندای عمومی پروردگار است، یعنی با صدای بلند، خدای متعال به همه اعلام می‌کند که اگر شکرگذاری کردید ما آن نعمتی که به شما دادیم روز به روز افزایش خواهیم داد، زیاد خواهیم کرد اما اگر کفران نعمت کردید، شکر را به جا نیاوردید مشکلات فراوانی است که برای شما پیش خواهد آمد.

ایشان ادامه دادند: خداوند متعال در آیه بعد نتیجه کلی از این مطالب را می‌فرماید؛ این که ما می‌گوییم شکرگذار باشیم نعمت خدا را از یاد نبریم، این خود شماست و الّا خدای متعال بی‌نیاز است.

رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه می‌خواهم در مورد ایام الله صحبت کنم، برای مردمی که صبار و شکورند، اهل استقامت و صبرند، از میدان به اندک چیزی خارج نمی‌شوند و ایستادگی می‌کنند، ابراز داشتند: شکورند یعنی اولا نعمت را می‌شناسند، تبعات پنهان و آشکار نعمت را می‌دانند؛ ثانیا قدرشناس نعمتند یعنی ارزش این نعمت و وزن این نعمت را می‌دانند؛ ثالثا بر اساس آن احساس مسئولیت می‌کنند.

ایشان ادامه دادند: بر اساس این نعمتی که خدا داده احساس مسئولیت می‌کنند، بنابراین ملت و قومی بی‌صبر نیستند. این آیات سوره ابراهیم است که مکّی است، یعنی وقتی مسلمانان در اوج مبارزات و ایستادگی و مقامت در برابر جریان کفر قرار داشتند این آیات نازل شد؛ بدانید خدای متعال ایام الهی دارد که شما باید شکرگذار باشید اگر شما از آنچه خدای متعال به شما داده به شما پیروزی خواهد داد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اتفاقات روزهای گذشته، تاکید داشتند: این دو هفته‌ای که بر ما گذشت هفته پر ماجرا و استثنایی است. ماجراهای تلخ، شیرین، حوادث درس‌آموز برای ملت ایران پیش آمد.

ایشان فرمودند: یوم الله یعنی روزی که دست قدرت خدا را انسان در حوادث مشاهده می‌کند. آن روزی که ده‌ها میلیون در ایران و صدها هزار نفر در بعضی کشورها به پاس خون فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند و بزرگترین بدرقه جهان را شکل دادند این یکی از ایام الله است.  آنچه اتفاق افتاد کار هیچ عاملی به‌جز دست خدا نمی‌تواند داشته باشد.

رهبر انقلاب با اشاره به واکنش و پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی نیز گفتند: آن روزی هم که موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پایگاه آمریکایی را در هم کوبید آن روز هم یکی از ایام الله است. ما این دو روز را جزء ایام الله در این چند روز گذشته دو هفته گذشته در مقابل چشم خودمان مشاهده کردیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، تاکید داشتند: اینها روزهای نقطه عطف تاریخند، روزهای تاریخ‌سازند، روزهای عادی نیستند؛ دیدید که یک نیرویی، یک ملتی این قدرت و توان روحی را دارد که به یک قدرت متکبر زورگوی عالم این جور سیلی بزند، این نشان‌دهنده دست قدرت الهی است و  آن روز جزء ایام الله است.

امام جمعه تهران تاکید داشتند: روزها تمام می‌شوند لکن تاثیرات این روزها در زندگی ملت‌ها باقی می‌مانند و روحیه ملت‌ها در منش و مسیر ملت‌ها آثاری که می‌گذارند آثار ماندگار و بعضا جاودانه است.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به کسانی که قدرت دست خدا را نمی‌توانند در این حوادث ببینند و تحلیل مادی می‌کنند، ابراز داشتند: بُعد معنوی و بسیار مهم این حوادث همین است که خدای متعال این کار را می‌کند. وقتی خدای متعال یک چنین حرکتی را به وجود می‌آورد انسان باید احساس کند اراده الهی در پیروزی است، اراده الهی بر این است که این ملت در این راه و در این خط حرکت کند و پیروز شود.

ایشان با تاکید بر عشق، وفا و ایستادگی مردم ایران اظهار داشتند: این بیعت بزرگ با خط امام نشان‌دهنده معنویات و باطن این ملت است، مردم با این حضورشان در میدان با خط امام بیعت کردیم، ملتی با این عظمت که بعد از گذشت بیش از 30 سال از رحلت امام اینگونه با امام مردم بیعت می‌کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تاکید بر مانور رسانه‌ای قدرت‌های بزرگ عنوان داشتند: چه شد که در چند روز قبل از این حادثه و بعد از این حادثه امپراتوری خبری صهیونیسم در همه دنیا سعی کردند نام سردار بزرگوار عزیزمان را متهم کنند به تروریسم، آیا دست خدا را به وضوح نمی‌توان دید؟ خدا دست‌های قدرت ما را در این کشور در این جامعه فعال کرده است.

رهبر انقلاب با اشاره به نحوه شهادت فرمانده سپاه قدس، گفتند: خود این شهادت بزرگ که مربوط به تشییع بود، یکی از آیات قدرت الهی است، رسوایی دولت بی‌آبروی آمریکا را رقم زد، اینها کسی را که سرشناس‌ترین و قوی‌ترین فرمانده مبارزه با تروریسم بود، شهید کردند. شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه قوی‌ترین فرمانده بود. کدام فرمانده دیگر قدرت داشت می‌توانست کارهایی که او انجام داد انجام دهد؟

ایشان افزودند: به یک منطقه‌ای در محاصره 360 درجه‌ای که دشمن است، شهید سلیمانی با بالگرد وارد این منطقه می‌شود جوانان خوبی در آن منطقه هستند، فرماندهی ندارند و وقتی چشم‌شان به حاج قاسم می‌‌افتد انگیزه پیدا می‌کنند و دشمن را متواری می‌کنند. چه کسی می‌تواند این کار را انجام دهد؟

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند: قوی‌ترین فرمانده در منطقه را ترور کردند، در میدان روبروی جنگ با او مواجه نشدند، بلکه او را دزدانه و بزدلانه به صورت ترور دولت آمریکا او را ترور کرد و خودشان هم اعتراف کردند که مایه روسیاهی آمریکا شد.

رهبر انقلاب با اشاره به سابقه تروریستی بودن رژیم صهیونیستی، تاکید داشتند: در منطقه این کار، مخصوص رژیم صهیونیستی بود که افراد را ترور کند و بگوید ما ترور کردیم، آمریکایی‌ها آدم زیاد کشتند، ولی اعتراف نمی‌کردند که ما ترور کردیم. اینجا رئیس‌جمهور آمریکا به زبان خودش اعتراف کرد و گفت ما تروریست هستیم و ما ترور کردیم؛ رسوایی بالاتر از این چه می‌شود؟

ایشان با اشاره به پاسخ سپاه به این گستاخی افزودند: پاسخ قدرتمندانه سپاه هم درخور تدبر است؛ یوم الله تشییع جنازه شهید عزیز یک طرف قضیه است و عکس‌العمل و واکنش قدرتمندانه سپاه طرف دیگر است. این ضربه به آمریکا بود البته ضربه مؤثر نظامی بود اما مهمتر و بالاتر از ضربه نظامی ضربه حیثیتی بود، ضربه به هیبت ابرقدرتی آمریکا بود.

رهبر انقلاب گفتند: آمریکا سال‌هاست در سوریه، عراق، لبنان و افغانستان از دست قدرتمند مقاومت ضربه می‌خورد اما این ضربه از همه بالاتر بود؛ این ضربه حیثیتی بود، ضربه به ابهت آمریکا بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با بر شماردن آثار و برکات اخلاص، اظهار داشتند: هر جا اخلاص بود خدای متعال به اخلاص بندگان مخلصش برکت می‌دهد، رشد و نمو پیدا می‌کند. کار به نحوی می‌شود که اثر آن به همه می‌رسد، برکات آن در میان مردم باقی می‌ماند این ناشی از اخلاص است. نتیجه آن اخلاص همین اشک و آه مردم همین حضور مردم است.

ایشان ادامه دادند: اما اینکه ما این حوادث را قیمت گذاری کنیم، قدر آن را بدانیم و بدانیم اندازه این چقدر است، این در صورتی تحقق پیدا می‌کند که ما به حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی شهید عزیز به چشم یک فرد نگاه نکنیم، به چشم مکتب نگاه کنیم. یک مکتب، یک راه، یک مدرسه درس‌آموز با این چشم نگاه کنیم، آنوقت اهمیت این قضیه روشن خواهد شد. قدر و قیمت آن مشخص خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب با بیان ویژگی های سپاه قدس فرمودند: سپاه قدس به عنوان یک مجموعه و سازمان اداری نیست بلکه به عنوان یک نهاد انسانی و دارای انگیزه‌های بزرگ و روشن انسانی است. سپاه قدس نیرویی است که با سعه صدر به همه جا و همه‌کس نگاه می‌کند. رزمندگان بدون مرز رزمندگانی که هر جا نیاز باشد آنها در آنجا حضور پیدا می‌کنند، کرامت مستضعفان را حفظ می‌کنند، نیروی قدس را بلاگردان مقدسات و حریم‌های مقدس می‌کنند.

ایشان افزودند: نیروی قدس را به این چشم نگاه کنیم، همین کسانی که با جان خودشان با همه توان خودشان به کمک ملت‌های دیگر و ضعفای اطراف منطقه که در دسترس آنها می‌روند؛ اینها سایه جنگ و ترور را از کشورمان دور می‌کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای عنوان داشتند: آمریکا از طریق ایجاد داعش می‌خواست مرزها، شهرها و خانواده‌های ما را دچار ناامنی و تشویش کند، آنها متوقف شدند به کمک همین جوانان عزیز که رفتند و این تلاش بزرگ را انجام دادند.

ایشان همچنین با اشاره به افرادی که در سال‌های قبل شعار نه غزه و نه لبنان سر دادند، ابراز داشتند: آن فریب خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه نه لبنان» هرگز نه فقط جانشان را بلکه از منافع‌شان نیز حاضر نشدند فدای میهن کنند.

رهبر معظم انقلاب ادامه دادند: اینها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود جانشان را کف دست گذاشتند و به میدان رفتند از ایران دفاع کردند. اینها هستند که می‌تواند ادعا کنند که می‌توانند از امنیت کشور و ملت دفاع کنند. با این نگاه ما می‌توانیم ملت ایران را و معنویات ملت را کشف کنیم. این میلیون ها انسانی که در خیابان آمدند و زیر جنازه این عزیزان رفتند، دیدند و اشک ریختند و کسانی که در شهرهای مختلف توانستند برای اینها از دور عزاداری کنند؛ واقعا ده‌ها میلیون جمعیت ما وارد این آزمون شدند و توانستند حقیقت این ملت را تشکیل دهند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به تعلق خاطر مردم ایران به فلسفه مقاومت تاکید داشتند: ملت ایران باطن خود را نشان داد زیربنای فکری خود را نشان داد احساسات صادقانه خود را نشان داد. ملت ایران نشان داد که به نمادهای مقاومت عشق می‌ورزد، ملت ایران نشان داد طرفدار مقاومت است، طرفدار تسلیم نیست. کسانی هم سعی می‌کنند چیز دیگری را به افکار عمومی نشان دهند با صدق و صفا با مردم رفتار نمی‌کنند. ملت این است، ملت طرفدار ایستادگی و مقاومت است. ملت طرفدار ایستادگی مقابل این دلقک است.

ایشان با اشاره به توهین‌ها به عکس سردار سلیمانی خاطرنشان ساختند: ببینند مردم ایران کی هستند؟ چند نفری که به عکس سردار پرافتخار ما جسارت می‌کنند؟ یا این جمعیت عظیم که در خیابان خود را نشان می‌دهند؟ سخنگویان دولت شریر آمریکا مرتب تکرار می‌کنند ما کنار مردم ایرانیم. دروغ می‌گویید! البته تا حالا نتوانسته و بعد از این هم نخواهید توانست غلطی کنید.

رهبر انقلاب با اشاره به افرادی که نمی‌خواهند یوم الله‌ها در ذهن مردم باقی بماند، تاکید داشتند: یک عده سعی می‌کنند این یوم‌الله‌های این روزها را به دست فراموشی بسپارند. مسائل دیگری را مطرح کنند شاید بتوانند یاد این یوم‌الله بزرگ را تحت الشعاع قرار دهند.

ایشان همچنین با اشاره به حادثه سقوط هواپیما گفتند: قضیه تاسف انگیز حادثه سقوط هواپیما حادثه تلخی بود. دل ما را به معنای حقیقی سوزاند. از دست دادن جوانان عزیز، مردم خوب‌مان و کسانی که از کشورهای دیگر اینجا بودند حادثه تلخی بود و شکی نیست. یک عده‌ای به هدایت از تلویزیون‌های و رادیوهای انگلیسی سعی کردند قضیه را به نحوی آرایش کنند که این دو شهید بزرگوار را به دست فراموشی بسپارند. سعی کردند کاری کنند که به خیال خودشان آن را فراموش کنند.

ایشان افزودند: انسان تعجب می‌کند؛ یک عده جوان هستند و فریب می‌خوردند ولی عده‌ای جوان نیستند و حاضر نیستند منافع ملی را درک کنند. آنچه دشمن مایل است از زبان اینها سر می‌زند. من می‌خواهم عرض کنم همان اندازه که ما از این حادثه سقوط هواپیما غصه خوردیم دشمن ما به همان اندازه خوشحال شد. به خیال اینکه یک مستمسکی به دست آورده که می‌تواند سپاه و نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرند؛ اشتباه کردند، آنها مکر کردند اما ندانستند مکرشان مقابل دست قدرت پروردگار تاثیری ندارد. من همین جا لازم است صمیمانه بار دیگر با اصحاب این مصیبت همدردی کنم و در غم آنها شریک هستیم و تشکر کنم از پدر و مادرها و صاحبان عزاهایی با وجود اینکه دلهاشان پر از غم بود در برابر توطئه دشمن ایستادند و برخلاف میل دشمن حرف زدند.

رهبر معظم انقلاب با بیان خباثت برخی از کشورهای اروپایی، تاکید داشتند: یکی از کارهای دیگر که برای تحت الشعاع قراردادن این حوادث انجام دادند، این است که سه دولت انگلیس فرانسه و آلمان کردند، که ما مسئله هسته‌ای را بار دیگر به شورای امنیت می بریم که البته مسئولین کشور خوشبختانه پاسخ آنها را داد. این سه کشور همان سه کشوری هستند که در دوران جنگ تحمیلی تا توانستند به صدام کمک کردند. دولت آلمان وسایل شیمیایی را در اختیار صدام حسین قرار داد.

ایشان فرمودند: من همان روز گفتم من به آنها اعتماد ندارم. بعد از گذشت یک سال معلوم شده که آنها به معنای واقعی کلمه پادوی آمریکا هستند و این دولت‌های حقیر در انتظار این هستند ملت ایران را به زانو دربیاورند. آمریکا نتوانست این کار را بکند، شما (سه کشور اروپایی)! کوچکتر از آن هستید که ملت ایران را به زانو درآورید.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید داشتند: اینها مذاکره هم که می‌کنند مذاکره‌شان آمیخته با دغل و فریبکاری است. این همان کسانی که پشت میز مذاکره ظاهر می‌شوند همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند. دست چدنی است که وقتی پوشش مخملی را بیرون می‌آورد و خودش را نشان می‌دهد.

رهبر معظم انقلاب با توصیه به مردم ایران عنوان داشتند: تنها راه در پیش ملت ایران عبارت از است قوی شدن؛ باید تلاش کنیم. ما از مذاکره‌مان ابایی نداریم ولی نه از موضع ضعف بلکه از موضع قدرت. ما بحمدالله دارای قدرتیم و قوی‌تر هم خواهیم شد. قدرت فقط قدرت نظامی نیست. اقتصاد کشور باید قوی شود. وابستگی به نفت تمام شود و نجات پیدا کنیم.

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه دوم خود با اشاره مجدد به ماجرای حادثه سقوط هواپیما گفتند:این حادثه ابهاماتی دارد. توضیح دادند برادران سپاه و باید از حوادث پیشگیری شود.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به انتخابات پیش رو در توصیه هایی به ملت ایران فرمودند: بحث دیگر در خصوص انتخابات است. حضور ملت ایران مهمترین عامل اقتدار است. در انتخابات حضور ملت ایران کشور را بیمه می‌کند، دشمن را مایوس می‌‌کند. مراقبت کنید مبادا دشمن بتواند در این زمینه خواسته‌اش را تحقق ببخشد؛ از جمله کم رنگ کردن و بی‌رنگ کردن انتخابات.

رهبر انقلاب همچنین در انتهای سخنانشان در خطبه دوم نماز جمعه تهران مطالبی در خصوص شهادت سردار سلیمانی و لزوم اتحاد میان ملت‌های منطقه به زبان عربی مطرح کردند.

انتهای پیام/ 

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بنده خدا
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ - ۱۰:۴۹
  سلام
  خدایا رهبرمان امام خامنه ای عزیزراتا ظهور امام عصر عجل الله پیروز ،سالم وموفق بدار.و دشمنانش را رسوا بگردان
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •