فرار رو به جلو با تهدید شورای نگهبان!/ کدام نود درصد؟ کدام ادعا؟
 • 1398/10/25 17:08
 • 116042
دست پیش اصلاح‌طلبان با صدور بیانیه؛

فرار رو به جلو با تهدید شورای نگهبان!/ کدام نود درصد؟ کدام ادعا؟

شورای اصلاح‌طلبان با صدور بیانیه‌ای شورای نگهبان را تهدید کردند که اگر تایید صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان صورت نگیرد امسال دیگر "تَکرار می‌کنم" نخواهند کرد!

به گزارش آناج، روز گذشته شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درباره رد صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان بیانیه‌ای صادر کرده که به نظر می‌رسد برای گرفتن دست پیش و در فشار گذاشتن شورای نگهبان تنظیم شده است. در بخشی از این بیانیه آمده است:

متاسفانه در نخستین مرحله، امری بدیع و بی سابقه در خصوص ترکیب هیات‌های اجرایی اتفاق افتاد و به تبع آن با اعمال نفوذ بخش‌هایی از یکی از نهادهای غیر مسئول، این بار هیأت‌های اجرایی نیز در بدعتی دیگر، به گونه ای عمل کردند تا بار هیات‌های نظارت برای رد صلاحیت‌های گسترده سبک شود. گام دیگر این فرآیند، نتایج اعلام شده توسط هیات‌های نظارت است، به گونه ای که تنها حدود ۳۰ درصد داوطلبان احراز صلاحیت شده‌اند.

بر اساس اخباری که تاکنون به اطلاع شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی رسیده است، تقریبا اکثریت قریب به اتفاق اصلاح طلبان یا رد صلاحیت شده اند یا احراز صلاحیت دریافت نکردند. شگفت آنکه بیش از نیمی از نمایندگان مورد حمایت اصلاح طلبان در مجلس دهم‌ نیز با اتهاماتی کلی و غیر قابل اثبات از گردونه رقابت‌ها حذف شده اند. البته فراکسیون امید با ارزیابی دقیق دلایل رد صلاحیت نمایندگان، در حال پیگیری احقاق حق قانونی آنهاست.

شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی بر اساس راهبرد مصوب خود که پیش تر نیز اعلام  شده است در صورت نبودن کاندیداهای شاخص اصلاح طلب در حوزه های انتخابیه، لیستی به مردم معرفی نخواهد کرد.

بر اساس آنچه تاکنون دریافت کرده ایم، و‌ برخلاف آنچه که با مغالطه به جامعه اعلام می‌شود از مجموع بیش از ۱۶ هزار نفر ثبت نام کننده، تاکنون تنها حدود ۵۰۰۰ نفر تایید صلاحیت شده‌اند. حدود هزار و پانصد نفر یا انصراف داده‌اند و یا پس از رد صلاحیت توسط هیات‌های اجرایی، اعتراض قانونی نکرده‌اند. حدود نه هزار و پانصد نفر نیز یا احراز صلاحیت نشده‌اند و یا رد صلاحیت شده‌اند. متاسفانه بیش از ۹۰ درصد کاندیداهای شناخته شده احزاب اصلاح طلب رد صلاحیت شده اند.

شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان هشدار می‌دهد رویه در پیش گرفته شده، جز افزایش یأس و بی اعتمادی و تعمیق شکاف بین حاکمیت و مردم و افزایش فساد و ناکارآمدی نهادهای حاکمیتی، نتیجه ای نخواهد داشت. این رویه، پس از تهدیدهای خارجی بزرگترین تهدید علیه منافع ملی کشور است و از شورای محترم نگهبان انتظار تجدیدنظر جدی در این زمینه را دارد تا مردم با حضور جدی در پای صندوق های رای بتوانند به نامزدهای مورد نظر و علاقه خود رای بدهند."

این بیانیه اما چندین سوال را در ذهن مخاطبان به وجود می‌آورد که باید شورای عالی اصلاح‌طلبان به آن پاسخ دهد:

سوال نخست این است؛ در بین نمایندگان و کاندیداهای رد صلاحیت شده به صورت پایاپای طیف اصولگران نیز وجود دارند و در همین حوزه تبریز، اسکو و آذرشهر نیمی از چهره‌های اصولگرا تا به امروز رد و یا عدم احراز صلاحیت شده‌اند. همچنین در دوره یازدهم، اصلاح‌طلبان کمتری با توجه به عملکرد هشت ساله گذشته ثبت‌نام کرده‌اند و تعداد آنها نسبت به نامزدهای اصولگرا و مستقل کمتر بود. این طیف سیاسی ظاهرا هزینه و توپ عدم ثبت‌نام اصلاح‌طلبان را پای شورای نگهبان انداخته است.

سوال دوم؛ شورای نگهبان تاکید کرده است که بیشتر رد صلاحیت‌ها در این دوره و به ویژه در میان نمایندگان به دلیل تخلفات مالی و اقتصادی بوده است. چرا شورای عالی اصلاح‌طلبان به جای پیگیری این مساله و درخواست از قوه قضائیه برای برخورد با متخلفان سعی در فرار روبه جلو دارد تا مساله تخلفات مالی را پنهان کند؟ آیا تخلف مالی وقتی که پای جناح خودی در میان باشد مباح است؟

سوال سوم؛ شورای عالی اصلاح‌طلبان در بخشی از بیانیه خود تهدید کرده‌اند که در صورت عدم تایید صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان لیستی ارائه نخواهند کرد! باید از این شورا پرسید آیا این عدم ارائه لیست به دلیل رد صلاحیت نامزدهای احتمالی است یا به دلیل تجربه تلخ لیست‌های فله‌ای و تَکرار می‌کنم؟

هرچه که هست به نظر می‌رسد، شورای اصلاح‌طلبان در یک فرار رو به جلو، دست پیش را گرفته‌اند تا پس نیفتاند و در حالیکه بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شده‌اند و تعداد محدودی به دلایل مالی و... رد صلاحیت شده‌اند، این بیانیه را صادر کرده‌اند تا عدم اقبال احتمالی مردم به آنان را توجیه کنند و در سالهای آینده مدعی شوند که اگر فیلتر شورای نگهبان برای ورود فله‌ای این طیف به مجلس نبود، وضعیت مجلس بسیار بهتر بود!

انتهای پیام/ 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۷:۲۶
  رد صلاحیت لرین اکثریتی عدم التزام عملی به اسلام و...
  1 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •