بودجه99 و چالش‌های پیش‌رو
 • 1398/10/30 10:05
 • 116037
آناج بررسی می‌کند؛

بودجه99 و چالش‌های پیش‌رو

برخی کارشناسان معتقدند که افزایش قیمت بنزین توسط دولت یکی از پاشنه آشیل‌هایی بود که برای جایگزینی درآمدهای نفتی در نظر گرفته شد و در سال جاری با اجرای آن علاوه بر تامین کسری بودجه 98 بخشی از منبع جایگزین درآمدهای نفتی هم مشخص گردید.

گروه اقتصادی آناج؛ میزان دخل و خرج هر کشوری بر مبنای تولید، درآمد و هزینه آن محاسبه می‌شود، واژه بودجه مفهومی در اقتصاد خرد است که به شخص، گروه یا اقلیت در محدوده زمانی و مکانی اطلاق می‌شود در واقع، برآورد هزینه های مربوط به یک کشور در قالب زمان مشخص تخمین زده شده و تمامی معادلات و فعال و انفعالات اقتصادی در خانواده یا در گستره بزرگی مانند کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

همواره تمامی نگاه‌های رسانه‌ای و تحلیل کارشناسان اقتصادی در فصل بودجه پررنگ تر می‌شود چراکه باید به این سوال پاسخ داد که آیا برآورد هزینه‌های یک کشور که در قالب بودجه سالانه مطرح می‌شود متناسب با واقعیات جامعه است؟

بودجه 99 نیز در روز یکشنبه 17 آذر توسط حسن روحانی تقدیم مجلس شد، بودجه 484 هزار میلیارد تومانی که از همان آغاز با حرف و حدیث‌هایی هم روبه‌رو بود.  بودجه‌ای که گفته می‌شود کمترین وابستگی به نفت را دارد و به جای آن باید درآمدهای دولتی از بخش‌های دیگری تامین شود. برخی معتقدند افزایش قیمت بنزین توسط دولت یکی از پاشنه آشیل‌هایی بود که برای جایگزینی درآمدهای نفتی در نظر گرفته شده بود که در سال جاری با اجرای آن علاوه بر تامین کسری بودجه 98 بخشی از منبع جایگزین درآمدهای نفتی نیز مشخص شد.

البته بودجه سال 99 بدون وابستگی کامل به درآمدهای نفتی نیست بلکه با کاهش 66 درصدی وابستگی به درآمدهای نفتی رکورد کاهش درآمدهای نفتی را زده است. برای تامین این کاهش وابستگی دولت می‌خواهد بخش اعظمی از بودجه سال 99 خود را از طرق مختلف تامین کند که در این میان چهار بخش بیشترین رشد درآمدی در سال 99 را داشته‌ است؛ منابع حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی، منابع حاصل از فروش و واگذاری اوراق مالی، منابع حاصل از فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول و درآمدهای مالیاتی.

 حسن روحانی در جلسه علنی مجلس با اشاره به کلیات بودجه 99 گفت: سال گذشته که بودجه تقدیم مجلس شد، در سخترین شرایط تحریم بود، در محضر شما تعهد دادیم که دولت همه توان خود را به کار خواهد گرفت تا بودجه را محقق کند.

وی گفت: ۹ ماه از سال ۹۸ گذشته است، بودجه‌های جاری به موقع پرداخت شده و بودجه عمرانی هم ۳۴ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است. در آن شرایطی که دشمنان ما فکر می‌کردند که با تحریم ایران، ملت را از ساخت کشور ناتوان و دولت را از اجرای قانون ناتوان کرده اند، تا امروز نا امیده شده اند.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در طول ۹ ماه گذشته در اقتصاد کلان قدم‌های قابل ملاحظه‌ای برداشتیم علی رغم اینکه شرایط بودجه و اقتصاد ما به گونه‌ای بود که تا اسفند سال گذشته شرایط ما از نظر اقتصادی بسیار نا مساعد بود از اسفند سال گذشته اقتصاد ما مسیر درست خود را آغاز کرد و ما در اردیبهشت آثار آن مشاهده کردیم. در بخش میادین نفتی کارون که ۷۰ هزار بشکه نفت در روز تولید میکردیم امروز این میزان به ۷ برابر رسیده است.

این سخنان رئیس جمهوری  اعلام سخنگوی دولت مبنی بر اینکه بودجه سال 99 بر مبنای نفت بسته نشده است. با واکنش متفاوت از بهارستانی‌ها مواجه شد. 

حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس : بودجه سال 99 از حیث وابستگی به نفت نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است، نه ‌تنها وابستگی به نفت کاهش نیافته بلکه بیشتر هم شده است.

وی گفت: مهم‌ترین بخشی که در ارقام و اعداد کلان بودجه مشاهده می‌شود میزان توهمی بودن برخی از اعداد است، به طور مثال سقف  فروش اوراق نهایتاً  50 هزار میلیارد است که دولت در لایحه بودجه این عدد را 80 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است که این موضوع بدهکار کردن دولت به نسل آینده است.

از طرفی کاهش بودجه برخی نهادها و افزایش برخی دیگر از دیگر چالش‌هایی است که دولت و مجلس با آن مواجه هستند.

کاهش ۱۳۵۶ میلیارد تومانی از بودجه دفاعی کشور!

جزئیات لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد که اعتبارات امور دفاعی و امنیتی شامل سه فصل دفاع، فصل حفظ نظم و امنیت عمومی و فصل تحقیق و توسعه در امور دفاعی و امنیتی کاهش قابل توجهی یافته که در مجموع ۱۳۵۶ میلیارد تومان می‌شود.
بودجه سازمان بسیج مستضعفین نیز که طیف مختلفی از فعالیت‌ها و خدمات فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و محرومیت‌زدایی را در سطح کشور ارائه می‌دهد نیز ۴۷ درصد کاهش داده شده است دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ نیز فصل امور دفاعی را ۲۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش داده بود. این در حالی است که کشورهای منطقه با صرف هزینه‌های نجومی دائما در حال گسترش توان دفاعی امنیتی خود هستند.

افزایش ۱۴۲درصدی بودجه نهاد ریاست جمهوری 

بودجه هیات دولت در سال ۱۳۹۸ بر اساس دو ردیف اختصاص یافته از ۱۲۴ میلیارد تومان به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. از سویی دیگر هزینه‌های غیرضروری از ۷۰ میلیارد تومان به ۶۸ میلیارد تومان کاهش یافت که در مجموع بودجه نهاد ریاست‌جمهوری ۱۴۲درصد افزایش داشته است.

 بودجه وزارت امورخارجه ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت

 دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی، رقم بودجه وزارت امورخارجه را در مقایسه با سال ۱۳۹۸، ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده است.

خود مسئولین دولتی آرام آرام این نکته را به مردم القا می کنند که در سال 99 شاهد افزایش تورم خواهیم بود، افزایش قیمت بنزین علی رغم اقوال مسئولین به ویژه شخص وزیر صمت بر روی قیمت سایر کالاها سایه انداخته است و از هم اکنون بسیاری از کالاهای شاخص روند صعودی به خود گرفته‌اند.

اذعان مسئولین به کسری شدید بودجه

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با بیان اینکه دولت با کسری بودجه مواجه است گفت: خود مسئولین دولتی هم اذعان دارند که در سال آینده با کسری بودجه مواجه خواهند شد به طوریکه وضعیت اقتصاد همچنان بدین روال خواهد بود.

وی اظهار داشت: دولت در تلاش است کسری بودجه را از طریق اوراق خزانه حل کند از طرفی بودجه سال آینده عمدتا بر تامین حقوق و پرداخت دستمزدها متمرکز شده است. بنابراین پروژه‌های عمرانی همچنان کُند و راکد خواهد ماند.

نماینده مردم تبریز خاطرنشان کرد: مطابق سال گذشته درصدی به صندوق توسعه ملی اضافه خواهد شد این رقم امسال 36 درصد بود که به 20 درصد تقلیل پیدا کرد. با توجه به شرایط خاصی که کشور از نظر اقتصادی قرار دارد، با اجازه رهبر انقلاب سالانه مبلغی، از این صندوق برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه اتکا به درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده نزدیک به صفر است، تصریح کرد: همین امر می‌تواند در رسیدن به اقتصاد مقاومتی موثر واقع گردد. بودجه امسال بیشتر  به داخل کشور وابسته است و اگر دولت بتواند بهتر عمل کند کشور را به سمت اقتصاد مقاومتی متمایل می‌کند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه  ادامه داد: با توجه به شرایط کشور، چاره‌ای جز تصویب کلیات بودجه نداریم، معمولا در بررسی جزییات نظرات گوناگون از بخش های مختلفی همچون بخش خصوصی نیز اخذ می‌گردد.

بودجه سال 99 به گونه‌ای تدوین شده که به گواه کارشناسان و وکلای ملت، اگر بتواند از پرداخت حقوق و مزایای حقوق‌بگیران برآید گلستان کرده است، 

محمد حسن‌نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به همین موضوع به خبرنگار آناج، گفت: طبق قانون وظیفه اصلی دولت در قدم اول، پرداخت حقوق دستمزدهاست، تسریع در کاهش بدهی دولت به بخش‌های مختلف دومین اقدام جدی است که باید انجام گیرد.

حسن‌نژاد اظهار داشت: بعد از پرداخت دستمزد و کاهش بدهی دولت اگر رقمی برای سایر امور باقی بماند طبق برنامه‌ریزی بودجه صرف همان امور می‌شود. ولی باید گفت: وقتی پولی برای پرداخت حقوق‌ نداریم نمی توان از عمران سخن گفت.

عدم نگاه درست به درآمدهای مالیاتی

نماینده مردم مرند و جلفا خاطرنشان کرد: اگر کسری بودجه در کشور را بخواهیم بر مبنای علمی و تئوریک تعریف کنیم باید گفت: اگر امور جاری دولت از طریق مالیات تامین نشود دچار کسری بودجه شده‌ایم. به عبارت اگر دولت نتواند بودجه کشور را به وسیله درآمدهای مالیاتی تامین کند دچار کسری بودجه شده است.

وی ادامه داد: مقایسه اقتصاد ایران با نُرم حال حاضر دنیا اشتباه است چراکه هنوز نتوانستیم اقتصاد را بر پایه مالیات بنا کنیم و هنوز قسمت اعظمی از بودجه کشور از طریق فروش نفت تامین می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: مبالغ مختلفی برای کسری بودجه کشور گفته می‌شود ولی این رقم، حول و حوش 100 هزار میلیارد است.

احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی  نیز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به ویژگی‌های بودجه سال 99 اظهار داشت: لایحه بودجه سال آینده فقط در حد پرداخت حقوق کارکنان دولت قابل عملیاتی شدن است.

وی گفت: در بودجه سال آینده درآمدهای نفتی به 50 هزار میلیارد کاهش یافته است، 50 هزار میلیارد نیز سود اوراق خریداری شده در نظر گرفته شده است، 170 هزار میلیارد درآمد مالیاتی و 300 هزار میلیارد نیز سود حاصل از فروشی محصولات پتروشیمی پیش‌بینی شده است.

کسری 170هزارمیلیاردی بودجه 99

نماینده مردم تبریز خاطرنشان کرد: فعلا دولت بودجه را در قالب لایحه ارائه کرده و جزییات آن باید در کمیسیون‌های مختلف از جمله تلفیق بررسی شود. دولت با کسری بودجه 170 هزار میلیاردی روبه‌رو است که قصد دارد با فروش اموال دولتی بخشی از این کسری بودجه را بهبود بخشد در نتیجه شاهد تورم 52 درصدی در جامعه خواهیم بود.

بیگی یادآور شد: دولت می‌توانست طرح افزایش بنزین را در قالب بودجه سال 99 انجام دهد ولی زودتر این کار را انجام داد و در نتیجه تبعات منفی آن گریبانگیر مردم شد، قیمت‌ها به صورت سرسام آور افزایش یافتند. به نوعی می‌توان گفت دولت روحانی دچار فقدان استراتژیکی شده است.

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: بودجه به نوعی طراحی شده است که قدرت مانور را از نمایندگان گرفته است، امکان جذب منابع جدید وجود ندارد، مجلس تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که برای جلوگیری از فرار مالیاتی که بیش از 100 هزار میلیارد است به دولت فشار بیاورد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •