ایراد شورانشینان به خروج از بودجه مصوب و گزارش غیرشفاف
 • 1398/10/22 11:28
 • 115989
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

ایراد شورانشینان به خروج از بودجه مصوب و گزارش غیرشفاف

جلسه امروز شورای شهر تبریز با ارائه گزارش عملکرد 9 ماهه شهرداری برگزار شد.

به گزارش آناج، جلسه امروز شورای شهر تبریز در غیاب شهرام دبیری و به ریاست سونیا اندیش آغاز شد. سونیا اندیش در ابتدای این جلسه با بیان اینکه جانباختگان سقوط هواپیماسرمایه‌های کشور بودند، اظهار داشت: به خانواده بازماندگان این سقوط و همچنین به خانواده درگذشتگان در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی تسلیت می‌گوییم و امیدواریم که دیگر شاهد چنین حوادثی در کشور نباشیم.

فریدون بابایی‌اقدم در ادامه و در نطق پیش از دستور عنوان کرد: مشکل اصلی در شهر ما مربوط به ساخت و ساز غیرمجاز است، ما در سطح شهر مشهد بیش از یک ساعت گشتیم اما یک ساخت‌وساز غیرمجاز پیدا نکردیم در حالیکه تبریز با این معضل گرفتار است.

وی در خصوص راه‌حل این مشکل گفت: اگرچه بخش عمده این مساله مربوط به شهرداری است اما بخشی که مربوط به دادستانی است باید پیگیری شود، با ادامه این ساخت‌وسازهای غیرمجاز در محلات تنگ و باریک، کوچه‌هایمان را به قبرستان تبدیل می‌کنیم.

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به ضعف نظارتی ابراز داشت: وقتی در جلوی چشممان این همه ساخت‌وساز غیرمجاز رخ می‌دهد و نمی‌توانیم کاری کنیم ببینید وضعیت در کوچه پس کوچه‌ها چطور است.

وی نیاز به جابجایی بافت حاشبه‌ای را ضروری دانست و تشریح کرد: در طرح تفصیلی ۴۸ هکتار از نقاط تبریز به عنوان مناطق پرخطر شناسایی شده که پیشنهاد می‌کنم در بودجه سال آینده ۳۰۰ میلیارد تومان برای جابجایی این بافت در نظر بگیریم.

بابایی‌اقدم با اشاره به ابلاغ خزانه متمرکز برای شهرداری‌ها اظهار داشت: خزانه متمرکز از سال ۹۶ توسط وزارت کشور به شهرداری‌ها ابلاغ شده اما در تبریز مقاومت‌هایی برای اجرا وجود دارد؛ نبود خزانه متمرکز باعث قربانی شدن بخش عمرانی می‌شود و پرسنل قانع می‌شوند که برای دریافت حقوق و مزایا به مناطق پربرخوردار بروند.

گزارش عملکرد 9ماهه شهرداری تبریز در صحن شورا

دومین دستور جلسه امروز شورا ارائه گزارش از عملکرد عمرانی ۹ ماهه شهرداری تبریز بود که ایرج شهین‌باهر در این خصوص ابراز داشت: چندین پروژه عمرانی داریم که تا پایان سال آنها را به اتمام خواهیم رساند و چندین پارک منطقه‌ای از جمله آنهاست و تمرکز بیشتر ما نیز بر روی پروژه‌های محله‌ای است.

وی در خصوص آسفالت‌ریزی و مترو تبریز گفت: مساله آسفالت و متروی تبریز از جمله اولویت‌های سال ۹۸ بود که امیدواریم در سال ۹۹ ادامه داشته باشد.

شهردار تبریز در پاسخ به موضوع ساخت‌وسازهای غیرقانونی خاطرنشان کرد: در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز تنها شهرداری نمی‌تواند اثرگذار باشد و نیاز به هماهنگی سازمان‌هاست، متاسفانه ناهماهنگی‌هایی وجود دارد و به‌ خانه‌هایی که در بستر رودخانه یا قله کوه ساخته می‌شوند گاز، برق و آب می‌دهند.

مرتضی موحدنیا، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی گفت:  ۱۵۱۷ میلیارد تومان بودجه عمرانی شهرداری در سال ۹۸ است که در ۹ ماهه ۶۵ درصد تحقق یافته که عملکرد عمرانب نسبت به کل بودجه ۴۵ درصد است .

وی با اشاره به تحقق دو برابری تعهد قطار شهری گفت: تاکنونن ۲۶۳ میلیارد در حوزه قطار شهری تحقق است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی خاطرنشان کرد: بعضی اوقات در بودجه ردیف خالی داریم در برخی مناقصات شرکت کننده نداشتیم چون ترک تشریفات انجام نشده است. افزایش قیمت و عدم خرید برخی تجهیزات و زمین های قولنامه‌ از عمده مشکلات عمرانی شهرداری است.

پیمانکاران در مناقصات شرکت نمی‌کنند

وی با بیان اینکه بودجه مصوب جاری تکراری ۱۶۸۷  میلیارد تومان است، گفت: سهم ۹ ماهه ۱۲۶۵ میلیارد است که عملکرد دوره ۸۳۷ میلیارد یعنی ۶۶ درصد تحقق دوره است   که ۷۰۰ میلیارد تومان آن حقوق و دستمزد می‌باشد.

محمدحسین اسحقی نیز در این خصوص این گزارش عنوان کرد: در زمینه آسفالت ریزی باید بودجه آسفالت را در سال آینده  ۱۰۰ درصد افزایش دهیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مردم باشیم.

وی با اشاره به اینکه ۲۷۶ مناقصه در ۹ ماهه سال جاری توسط معاونت عمرانی اجرا شده است، اظهار داشت: در ۳۹ درصد مناقصات پیمانکار شرکت نکرده که این امر عمدتا در مناطق محروم است و ما به دلیل عدم ترک تشریفات در این زمینه با مشکل مواجه هستیم.

معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز در خصوص اینکه در ۹ ماهه ۲۰ پروژه کلان عمرانی افتتاح و ۴۶ پروژه در شرف افتتاح و بهره برداری است، یادآور شد: ۹۰ هزارتن نسبت به ۹ ماهه سال قبل بیشتر آسفالت ریزی در تبریز انجام شده است و در این میان سازمان عمران در سال های اخیر نسبت به افزایش کیفیت آسفالت اقدام کرده است.

 وی با اشاره به انجام آسفالت ریزی اساسی در خط BRT شرکت واحد اتوبوس رانی گفت: از تکنولوژی‌های جدید در آسفالت ریزی خطوط استفاده کردیم تا مردم در استفاده از این خط آسایش بیشتری داشته باشند و از فرسودگی اتوبوس‌ها جلوگیری شود.

ایراد شورانشینان به خروج از بودجه مصوب و گزارش غیرشفاف

بابایی اقدم در واکنش به این گزارش تصریح کرد: این گزارش عملکرد باید تاثیر و جهت‌گیری بر بودجه ۹۹ داشته باشد و از نکات این گزارش استفاده کنیم، بعضی مناطق مناقصه برگزار می‌کنند اما پیمانکاران به دلیل مشکلات استقبالی انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به مشکلات مسیرگشایی تاکید کرد: این گزارش تنها بخش عمرانی بود و جای دیگر بخش‌ها خالی است، مسیرگشایی یکی از اصلی‌ترین وظایف است اما همتی در آن وجود ندارد.

عضو شورای شهر با انتقاد از شهرداران مناطق عنوان کرد: متاسفانه برخی شهرداران مناطق خود را موظف به پاسخگویی نمی‌دانند و تنها به پرداخت حقوق‌ها فکر می‌کنند.

عبدالله تقی‌پور نیز در واکنش به این گزارش گفت: سال ۹۸ در حال اتمام است در حالی که تفریغ بودجه صورت نگرفته است، همچنین گزارشی که ارائه شده برخی پروژه‌های انجام شده اصلا مصوب شورا نبودند.

غلامحسین مسعودی‌ریحان نیز در این خصوص تشریح کرد: خروج از بودجه‌ای که صورت گرفته باید با مجوز شورا بود. علی‌رغم این گزارش ما نمودی از پروژ‌ها نمی‌بینیم که یا اطلاع‌رسانی ضعیف است و یا کاری انجام نشده است! گزارش شفاف نبود و می‌شد که میزان بودجه پروژه‌ها نیز گنجانده شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • shahinnazari
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۲:۰۸
  در تمام دنیا و شهرهای مهم و حتی شهرهای ایران نظیر اصفهان شیراز و یا مشهد انتخاب شهردار از بین افراد لایق و با کفایت انجام میشود که در شهر مظلوم تبریز این انتخاب از راه رابطه و غیر تخصصی و از طریق اعمال نفوذ و زد و بند های شرم اور انتخاب و نتیجه ی ان شهری در حد و اندازه های دهی بزرگ و شهری با شاخص های وحشتناک نسبت به سالهای گذشته و صد افسوس با رسانه های خاموش و در خدمت مدیران نالایق
  1 + 0 -
 • امین
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۸:۳۸
  اقای بابایی تو که دکترای شهرسازی هستی راهکار نشون بده شعار بس است
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •