واکنش‌‌ها به ماجرای هواپیما/ صداقت و شهامت؛ سردارِ آبـرو
 • 1398/10/22 13:10
 • 115984
12 ساعت پرتلاطم در شبکه‌های اجتماعی؛

واکنش‌‌ها به ماجرای هواپیما/ صداقت و شهامت؛ سردارِ آبـرو

از زمان اعلام اشتباه در هدف‌گیری هواپیمای اوکراینی شبکه‌های مجازی و فعالین آن ساعات پرتلاطمی را سپری کردند که به بازخوانی این اتفاقات پرداخته‌ایم.

گروه سیاسی آناج؛ مردم ایران در ده روز گذشته، روزهای سختی را سپری کرده‌اند. ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و همرزمانش توسط آمریکا شوک بزرگی به مردم ایران و منطقه وارد کرد.

خشم فزاینده علیه آمریکا و استقبال و تشییع چند ده میلیونی مردم ایران و عراق اندکی از آلام این غم بزرگ کم کرد اما در روز خاکسپاری پیکر مطهر سپهبد سلیمانی، بیش از 60 نفر بر اثر ازدحام و فشار جمعیت، جان خود را از دست دادند.

این خبر موجب اندوه مردم گردید اما همزمان با خاکسپاری سردار سلیمانی، سپاه پاسداران در حمله‌ای موشکی، پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق و یکی دیگر از پایگاه‌های آمریکایی در اربیل را با موشک‌های خود مورد اصابت قرار داد.

این خبر موجی از امید و خوشحالی را در مردم به وجود آورد اما همزمان با انتشار این خبر، خبر سقوط و جان باختن بیش از 170 مسافر پرواز اوکراینی که مسافرانش اغلب ایرانی بودند، مجددا کام مردم را تلخ کرد.

تکذیب‌های اشتباه!

جامعه جهانی در ساعات اولیه تحت تاثیر حمله ایران به آمریکا بود و به همین خاطر خبر سقوط هواپیمای اوکراینی چندان مطرح نشد اما پس از گذشت ساعاتی این خبر به صدر اخبار دنیا تبدیل گردید. محتوای همه اخبار یک کلمه بود، هواپیما سقوط نکرده بلکه ساقط شده است!

این خبر در فضای رسانه‌ای ایران نیز منتشر شد اما از همان ابتدا با واکنش مقامات ایرانی و رسانه‌ها مواجه شد و بسیاری از مسئولین و رسانه ها آن را تکذیب کردند. موج خبری رسانه‌های غربی لحظه به لحظه افزایش می‌یافت و از این همه سو رسانه‌های داخلی بر رد این ادعاها تاکید می‌کردند.

شلیک به اعتماد ملی و اعتبار جهانی

اما صبح شنبه بیانیه ستادکل نیروهای مسلح همه چیز را تغییر داد و از اشتباه غیر عمد در پرتاب موشک به هواپیمای مسافری و سرنگونی آن خبر داد. این اشتباه فاحش رسانه‌های داخلی در نحوه اطلاع رسانه و لاپوشانی خبری به این مهمی در کنار کاستی و کم کاری مسئولان ذی ربط، موجی از ناراحتی و بی اعتمادی را در مردم به وجود آورد که در ساعات فرصت را برای برخی از منفعت طلبان جهت سو استفاده از این ناراحتی و ماهی گیری از آب گل آلود را فراهم کرد.

اکثر مردم از تعلل در اطلاع رسانی و نحوه اطلاع رسانی مقامات مسئول ناراحت بوده و گله داشتند و از بی اعتمادی به رسانه‌ها و بسیاری از مسئولین سخن می‌گفتند. هرچند در ساعات اولیه انتشار این خبر، سردار حاجی زاده مقابل دوربین‌ها حاضر شد و از قبول مسئولیت اشتباه خود و نیروهایش سخن گفت و همچنین با صراحت و شهامت مثال زدنی از این سانحه عذرخواهی و آرزوی مرگ کرد، اما اغلب مردم با قبول شرایط و وضعیت قوق العاده در آن ساعات، از عدم اطلاع رسانی سریع و دقیق متاثر و گلایه مند بودند.

بسیاری از فعالین رسانه‌ای استان نیز به این موضوع واکنش نشان دادند. سجاد حسین‌زاده از فعالین رسانه‌ای در استوری خود نوشت: خبر تلخ  و زهر بود اما از آن تلخ‌تر اعتماد و اعتبار عمومی و جهانی بود که با نابخردی عده‌ای مصلحت اندیش نما باد هوا شد...

 

کاوه صدق روحی نیز در استوری خود نوشت: باید مردانه ایستاد و به نحوه اطلاع رسانی از مردم عذرخواهی کرد.

حمید شیرازی از زاویه دیگر به موضوع هواپیمای اوکراینی پرداخته و نوشته بود: اگر بنا به پنهان کاری بود، قطعا اولین گام پنهان کردن جعبه سیاه هواپیما بود که همان روز به دست ایرانی ها افتاد.

 

تعویض جایگاه منجی و مهاجم!

اما پس از این اظهارات و آرام شدن نسبی آحاد مردم، خط خبری جدیدی از سوی رسانه‌های مخالف منتشر شد که رفته رفته سعی در زیر سوال بردن خدمات و فعالیت نیروهای مسلح داشت. این خط خبری با تخریب فرمانده نیروی هوافضای سپاه و پس از آن با تحقیر و ناکارآمدی نیروهای مسلح سعی داشت رسما حمایت مردم از نیروهای نظامی خود را کمرنگ جلوه داده و تمامی اتفاقات رخ داده از ابتدای انقلاب تاکنون را بر گردن این بخش از کشور بیاندازد.

هرچند مصاحبه سردار حاجی و سخنان وی که با اشاره به گردن خود، آن را از مو باریک تر خواند و خود را آماده هر تصمیمی دانست، موجب تسکین قلب بسیاری از نحوه برخورد وی و شهامتش در قبول اشتباه بود اما خط خبری مذکور سعی کرد همچنان بر موج احساسات به حق مردم سوار شده و از آن سواستفاده نماید.

غلامرضا سیفی در استوری خود نوشت: سردار حاجی زاده امروز امتحان سختی را داد. او به طمع افرادی که آروزی نابودی ایران و مردمانش را دارند اشاره کرده بود.

محسن قرجه داغی نیز با انتشار تصویر دست قطع شده سپهبد سلیمانی و سردار حاجی زاده در کنار هم نوشت: دو دست و یک هدف، یکی با جان و دیگری با آبرو

نوید اسماعیلی هم با انتشار تصویری از سردار حاجی زاده نوشت: شرف تو می ارزد به آنهایی که در این مدت خون به پا کردن اما پس از آن در مقابل دوربین‌ها هِر هِر به ریش این ملت خندیدند.

شبهات بسیار یک اشتباه!/ پای آمریکا در میان است؟

 اما در گیر و دار خبرهای مربوط به اشتباه عمدی یا سهوی در سقوط هواپیمای اوکراینی، فرمانده نیروی هوافضای سپاه به نکات جالب و مهمی اشاره کرد و یکی از دلایل اشتباه در هدف گیری هواپیما را، اطلاعات ارسالی به سیستم پدافندی دانست. وی گفته بود، به سیستم پدافندی گفته شده است که یک موشک کروز در حال نزدیک شدن به پایتخت است! در همین حال ارتباط اپراتور با مرکز بر استعلام این موضوع نیز قطع شده بود.

این سخنان نیز با بازتاب جالی مواجه شد. هرچند بسیاری از فعالین مجازی از لزوم عذرخواهی و کوتاهی در امر اطلاع رسانی جزئیات سقوط هواپیما گله مند و شرمنده بودند و این سخنان در نظر مردم عادی توجیهی برای اشتباه است، اما سوال‌های اساسی پیرامون علت اشتباهی به این بزرگی توسط نیروهای مسلح مطرح گردید.

فرزاد نریمان زاده در پست اینستاگرامی خود نوشت: سردار حاجی_زاده تو توضیحاتش به جمینگ اشاره میکنه و موشک های کروزی که به طرف ایران شلیک شدن! در حالیکه حالا از اون موشکها و مخبر شلیک اون موشکها خبری نیست! جمینگ یه نوع جنگ الکترونیک است که کارش اختلال در کار رادار هست تا فریب بده و هدف دروغین نشونش بده!
یه وانت ون میخواد تا تو غرب کشور و حتی داخل خاک عراق کارگذاشته بشه و عملیات جمینگ رو انجام بده و رادارهای مرزی رو به اشتباه بندازه و خبر مخابره بشه به تمام سیستمهای پدافندی که موشک کروزی شلیک شده!

مرتضی بزرگی نیز از احتمال وقوع جنگ الکترونیک و سایبری در ساعات ابتدایی حمله ایران به آمریکا سخن گفته است و به نکته مهمی اشاره کرده است. وی گفته است: انحراف هواپیما و همچنین اطلاع آمریکا و کانادا از سقوط هواپیما با شلیک موشک در همان دقایق اولیه بسیار مشکوک است.

سید هادی مصطفوی نیز با انتشار توئیتی از احتمال وجود جریان نفوذ خبر داده است:

روباه پیر و سو استفاه از احساسات پاک/ توهین به حاج قاسم، تبعات تشییع میلیونی!

اما ماجرا به همین موضوع ختم نشد. برخی از مردم و دانشجویان داغدار و متاثر از سانحه هوایی هواپیمای اوکراین عصر دیروز در مقابل دانشگاه امیر کبیر گرد هم جمع شده و با روشن کردن شمع به سوگوار پرداختند. در این بین برخی از افراد سودجو که همواره در کمین برای سواستفاده از احساسات مردم نشسته اند با حضور در جمع این افراد رفته رفته فضا را ملتهب کرده و به سمت تهییج و ابراز شعارهای ساختار شکنانه سوق دادند.

اواسط شب بود که تعداد 300 نفر از مردم به همراه برخی عوامل تحریک گر، شعارهای رادیکالی و تند سر داده و حتی این شعارها را به سمت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز کشاندند. متاسفانه در این تجمع علاوه بر برخی شعارها، تصویر سردار سلیمانی نیز توسط عده‌ای پاره گردید!

غلامرضا سیفی، در استوری خود نوشت: پاره کردن عکس حاج قاسم نمیتواند اتفاقی باشد.

امین بهکار نیز با کنایه به برخی از افراد که چشم دیدن تشییع چند ده میلیونی پیکر مطهر حاج قاسم را نداشتند، نوشت: عده‌ای میخواهند از مردم بخاطر تشییع تاریخی سردار سلیمانی انتقام سخت بگیرند.

سامان مشمول نیز در همین باره با انشتار استوری در صفحه شخصی خود نوشت: بی معرفت‌ها لااقل می‌گذاشتید لااقل اون جسم اربا اربا توی قبر یکم آروم می‌گرفت!

در اثنای انتشار اخبار تجمع ساختارشکنانه گروهی از مردم و توهین به برخی اشخاص، خبر دستگیری سفیر انگلستان در میان تجمع کنندگان نیز به یکی از خبرهای اصلی ساعات پایانی دیشب تبدیل شد.

سفیر انگلستان به گفته مقامات امنیتی، درحال هدایت اصلی تجمع کنندگان بود. ابراهیم طوریحی در همین زمینه نوشته بود: تفرقه بیانداز و حکومت کن! سفیر انگلیس در جمع تجمع کنندگان!

محمد حسن ذاکر نیز در استوری خود به کنایه نوشته بود: سفیر انگلیس هستند گویا استادی نبود و به ایشان گفته‌اند بیاید و به صورت حق التدریسی مدرس فتنه شود!

هرچند در طول این چند روز مردم ایران با غم و اندوه بسیاری مواجه شدند و در قضیه سقوط هواپیما نیز اعتماد عمومی مورد هدف قرار داده شده است اما این مردم به خوبی نشان داده اند که هیچگاه فریب بازی کثیف رسانه‌ای کشورهای غریبی را نخواهند خورد.

گزارش: امیر حسین آرزومند

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •