عوارض اتاق بازرگانی همچنان، مسکوت / وعده شهردار: اتمام خط یک مترو تا پایان شورای پنجم
 • 1398/10/15 13:28
 • 115899
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

عوارض اتاق بازرگانی همچنان، مسکوت / وعده شهردار: اتمام خط یک مترو تا پایان شورای پنجم

جلسه امروز شورای شهر تبریز در غیاب رئیس شورا و با گرامیداشت یاد سپهبد شهید قاسم سلیمانی برگزار شد.

به گزارش آناج، جلسه امروز شورای شهر تبریز با پخش کلیپی از سپهبد شهید قاسم سلیمانی و گرامیداشت یاد این فرمانده دلاور سپاه قدس آغاز شد. سونیا اندیش که در این جلسه ریاست شورا را برعهده داشت، در این خصوص اظهار داشت: شهادت سردار سلیمانی همه جناح‌ها و همه مردم را متحد کرد و همه از این شهادت داغدار هستند، شهادت برای مردان بزرگ است و بنا بر گفته مقام معظم رهبری شهادت اجر سالها تلاش سردار سلیمانی بود.

وی افزود: شهادت سردار قاسم سلیمانی را به مردم عزیز ایران و خانواده ایشان تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. همچنین شهادت سرتیپ خلبان رحمانی از پایگاه دوم شکاری تبریز را هم تسلیت عرض می‌کنم.

سرتیپ دوم جاوید هاشمی، فرمانده پایگاه دوم شکاری تبریز که در جلسه شورای شهر تبریز حضور داشت، اظهار داشت: شهادت سردار سلیمانی فرمانده بزرگ کشورمان و همرزم شهیدمان خلبان رحمانی را تسلیت می‌گویم.

وی ادامه داد: همه ما شکوه تشییع شهید رحمانی و احترام مردم به این شهید را دیدیم اما در زمان جنگ خیلی از همرزمانمان را غریبانه و در سکوت شهید کردیم که دشمن شاد نشود.

فرمانده پایگاه دوم شکاری تبریز در ادامه عنوان کرد: شاید کسی نداند که سال ۸۸ ما یک‌ونیم سال ۲۴ ساعته پرواز داشتیم و مراقب امنیت منطقه بودیم. همه ما شاید اتفاقی که برای یکی از خلبانان ما در میدان آذربایجان افتاد را به یاد داریم، ما مدام به این خلبان گفتیم که اجکت کند اما این خلبان عزیز چون می‌ترسید حادثه‌ای برای کسی رخ دهد، پنجاه متر مانده به زمین اجکت کرد.

وی افزود: شهید رحمانی خلبان باتجربه‌ای بود که سه روز پیش از شهادت در این منطقه پرواز داشت اما این اتفاقی بود که رخ داد و مربوط به هواپیما بود. خیلی از مسائل را ما نمی‌توانیم بگوییم اما در بحث مدافعان حرم، نیروی هوایی بسیار موثر بود.

سرتیپ هاشمی با بیان اینکه سال گذشته شهرداری قول داده پایگاه شکاری را به عنوان یکی از محلات بزرگ تبریز در نظر بگیرند تصریح کرد: حضرت آقا تاکید کردند احیای فضای سبز پایگاه ها در اولویت قرار بگیرد اما دولت و مجلس بودجه‌ای برای این بجث در نظر نمی‌گیرند.

وی با اشاره به محل قرار گیری پایگاه در محل ورودی شهر اضافه کرد: اگر مدیریت شهری تبریز در زمینه احیای فضای سبز به ما کمک کند می‌توانیم برخی امکانات فضای سبز را برای پرسنل و خانواده‌های نیروی هوایی ایجاد کنیم.

محمدباقر بهشتی در ادامه در نطق میان دستور گفت: شهادت سردار سلیمانی را که یک پاسدار به معنای واقعی عابد بود را تسلیت می‌گویم، ایشان می‌دانستند شهادت روزی وی می‌شود و به همین دلیل محل دفن خودش را انتخاب کرده بود.

وی با بیان اینکه شهرداری تبریز ۱۱۲ ساله است اما برخلاف گذشته شیوه‌های نوین برای شهرداری نوشته‌ایم، ابراز داشت: احکام برنامه پنج ساله شهرداری با کمترین هزینه و با استفاده از کارکنان شهرداری نوشته شده است. شش ماه روی این برنامه پنج ساله کار شده و در مرکز پژوهش‌ها بررسی کامل صورت گرفته است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با اشاره به اینکه این برنامه، میثاق بین شورا و شهرداری است، تصریح کرد: از هیئت رئیسه می‌خواهم این برنامه را زودتر به فرمانداری بفرستد، اگر این برنامه که برای شهرداری است تبدیل به برنامه شهر تبریز شود، افتخار دوچندانی دارد.

اتمام خط یک مترو تا پایان شورای پنجم

دستور جلسه بعدی شورا ارائه گزارش ازعملکرد عمرانی 9 ماهه شهرداری تبریز توسط شهردار کلانشهر تبریز بود.

ایرج شهین باهر در تشریح این گزارش اظهار داشت: ۹۰۰ پرونده مشکل‌دار در گذشته وجود داشت که در این ۲ سال حدود ۸۰۰ پرونده حل شده است، متروی تبریز حدود هزار میلیارد یعنی به اندازه ۲/۵ برابر پروژه‌های عمرانی نیاز دارد که اگر کمک شود مترو تبریز تا پایان شورای پنجم خط یک از قراملک به لاله تمام می‌شود.

وی ادامه داد: هر سال ۱۰ الی ۱۵ درصد نوسازی آسفالت باید انجام شود که در تبریز به اندازه ۱۰۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشتیم. در بحث سیلاب نیز در سال ۹۷ و ۹۸ احداث مسیر و کانال برای مقابله با سیلاب انجام شد.

شهردار تبریز با اشاره به مشکلات حاشیه‌نشینی تاکید کرد: در خصوص حاشیه‌نشینی و جابجایی آنها تاکنون حتی یک متر زمین هم در اختیار شهرداری گذاشته نشده است و از آنجایی که اغلب مردم می‌خواهند در همان جا ساکن باشند تلاش می‌کنیم این اتفاق بیفتد.

وی  گفت: در مجموع در پروژه های عمرانی سال ۹۸ حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی ، ۵۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت اعتباری و ۳۰ درصد افزایش کار عمرانی نسبت به سال گذشته داشتیم.

در ادامه بررسی لایحه شهرداری بر اعمال مساعدت و کاهش مبنای محاسبه عوارض یکی از شهروندان در دستور کار قرار گرفت که نماینده شهرداری در این خصوص عنوان کرد: این ملک مربوط به وراث است و از آنجایی تعدد اولاد وجود دارد، عرض حال به امام جمعه برده‌اند. مبنای محاسبه را براساس سال 97 قرار دادیم تا با تخفیف 50 درصدی به این خانواده کمک کنیم.

فریدون بابایی‌اقدم در واکنش به این مساله گفت: قرار دادن مبنا بر سال 97 غیرقانونی است و فرمانداری این مصوبه را بازخواهد گرداند. باید مبنا را براساس سال 98 قرار دهید.

اندیش در خصوص این تذکر عنوان کرد: به خاطر غیرقانونی بودن این لایحه جلسه بعد بر مبنای عوارض سال 98 آورده شود.

بعد از این دستور جلسه، لایحه پرداخت غرامت 10 میلیون تومانی بابت خسارات گوسفندان میدان دام از سال 93 با موافقت اعضای شورا تصویب شد.

مسکوت ماندن عوارض ساختمانی اتاق بازرگانی

بررسی لایحه شهرداری تبریز در خصوص کاهش مبنای عوارض پروانه ساختمان جدید اتاق بازرگانی دیگر دستور جلسه امروز شورا بود که بهشتی در توضیح آن ابراز داشت: پیش از هرچیز می‌خواهم شهردار پاسخ دهد که چرا ساعت تبریز کار نمی‌کند؟ موضوع درباره این دستور جلسه نیز تخفیف یک میلیارد و چهل میلیون تومانی پروانه ساختمانی اتاق بازرگانی است.

شهردار تبریز در واکنش به صحبت بهشتی در خصوص ساعت تبریز توضیح داد: ۲۰ روز است که ساعت تبریز به دلیل عدم تمدید قرارداد تعمیرکار کوک نشده است، هرساله برای افزایش قرارداد تعمیر این ساعت را انجام نمی‌دهند و با مصاحبه سعی در افزایش حقوق دارند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۵۰ سال است این ساعت تعمیر اساسی نشده با کمک متخصصان تعمیر اساسی آغاز شده است.

در ادامه غلامحسین مسعودی ریحان درباره لایحه کاهش مبنای عوارض پروانه ساختمان جدید اتاق بازرگانی گفت: درخواست دارم که این لایحه مسکوت بماند، ما برای هبه پنج میلیون تومانی به افراد ناتوان نق می‌زنیم و حالا تخفیف یک میلیاردی می‌دهیم.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم این کار را انجام دهیم، می‌توانیم در قالب مشارکت با اتاق بازرگانی انجام دهیم زیرا هبه یک میلیاردی برای اتاق بازرگانی نیاز نیست.

اندیش در خصوص این لایحه گفت: اتاق بازرگانی متعلق به من یا امثال من نیست و عضوی از اتاق بازرگانی هستم. اتاق بازرگانی از سال ۱۲۸۹ وجود دارد و اینجا من یک رای دارم و اعضای شورا هر تصمیمی که صلاح می‌دانند، بگیرند.

فریدون بابایی‌اقدم در این خصوص اظهار داشت: ما دست کسانی مانند آقای ژائله، زنوزی و حسن‌زاده را می‌بوسیم که برای شهر ما کارآفرینی کرده‌اند و به شهرهای دیگر نرفته‌اند اما چنین تخفیفی نه تنها کمک به اتاق بازرگانی نیست بلکه شان این اتاق را کم می‌کند.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی نیاز به چنین کمک‌هایی ندارد بلکه آنها باید دستگیر ما باشند، ما در بحث اسکان پنج خانواده سیل‌زده بهشتی مانده‌ایم و باید از امثال اتاق بازرگانی که اهل کار خیر هستند، کمک بخواهیم.

شهین‌باهر نیز در این باره یادآور شد: پیشنهاد می‌کنم که این طرح مسکوت باقی بماند و یا اگر لازم باشد در قالب مشارکت انجام گیرد.

در نهایت مسکوت ماندن این لایحه با موافقت اکثریت اعضای شورا تصویب شد.

گفتنی است، شهرام دبیری، فرج قلیزاده و آجودان زاده از اعضای غایب جلسه امروز شورای شهر تبریز بودند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •