تکرار ادعاهای متوهمانه در جمهوری آذربایجان
 • 1398/10/09 17:26
 • 115804
31 دسامبر و یک تحریف تاریخی؛

تکرار ادعاهای متوهمانه در جمهوری آذربایجان

رئیس جمهور آذربایجان هر ساله با صدور پیام هایی به مناسبت روز 31 دسامبر و با هدف زنده نگه داشتن انگیزه های قومگرایانه در جهت وارونه سازی حرکت معنادار مردم جمهوری آذربایجان به سمت ایران تلاش می کند.

گروه بین الملل آناج: ماهها قبل از آنکه آذربایجان اعلام استقلال کند، به دنبال سست شدن شیرازه حکومت استبدادی شوروی هزاران تن از مردم مسلمان نخجوان در  در 10 دی ماه 1368 (31 دسامبر 1989)، در کنار رود ارس در منطقه پلدشت، جلفا و... در حاشیه مرزها تجمع کرده و شعار «الله اکبر» و «لااله الا الله» سردادند و در نهایت نیز با کندن موانع مرزی و سیم خاردارها، به سمت ایران حرکت کردند و از سوی مرزنشینان ایرانی نیز مورد استقبال قرار گرفتند.

علیرغم انعکاس این موضوع در آن زمان، به فاصله چند سال ازاین اتفاق،دولت جمهوری آذربایجان این اقدام مردم نخجوان را بطور کامل منحرف کرده و اعلام کرد که مردم نخجوان خواستار اتحاد با آذربایجان ایران بودند!

بعدها دولت جمهوری آذربایجان در سایه انفعال سیاست خارجی کشورهای منطقه از جمله ایران، و در زمان به قدرت رسیدن حیدرعلی اف، در حرکتی آشکار روز 10 دی ماه را به عنوان« روز آذری های جهان» اعلام کرد!

رئیس جمهور و رئیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان هر ساله با صدور پیام هایی به مناسبت روز31 دسامبر و با هدف زنده نگه داشتن انگیزه های قومگرایانه درجهت وارونه سازی واقعه تاریخی و حرکت معنادار مردم جمهوری آذربایجان به سمت ایران تلاش می کنند.بیانیه های سال های گذشته، با ادبیاتی گستاخانه و مشابه، به دنبال  هویت طلبی بوده و با دست اندازی آشکار به کشورهای هدف از جمله ایران ، خواستار آن بوده است که آذربایجانی ها در هرکجای جهان باید خود را حافظ منافع جمهوری آذربایجان بدانند و حول آذربایجان به محوریت برسند.

در بیانیه 31 دسامبر 2010 رئیس دولت جمهوری آذربایجان،خود را رئیس جمهور همهی آذربایجانی های جهان خواند و تعداد آنها را قریب به 50 میلیون نفر ذکر کرد.در آن بیانیه الهام علی اف خواستار جلوگیری از توطئه های ایدئولوژیک علیه این کشور در دیگر کشورها شده و گفته بود: خوشحال کننده است که ایده ها و ارزش های ملی- معنوی آذربایجانگرایی درمیان هموطنانمان در خارج از کشور به تدریج بیشتر ریشه می دواند. آنها در کشورهای محل سکونتشان به موازات جای گرفتن در جایگاه های مهم سیاسی- اجتماعی، فرهنگی و شغلی، برای شناساندن آذربایجان به دنیا وجلوگیری ازتوطئه های ایدئولوژیک علیه کشورمان سهم خود را ایفا می کنند! باور دارم که سازمان های دیاسپورایمان(جمعیت ذی نفوذ در خارج از کشور) باید در آینده نیز مساعی خود را در این زمینه افزایش دهند.

در بیانیه ی 31 دسامبر 2016 نیز آمده است: تمامی هموطنان از جمله هم نژادان ساکن خارج باید برای اتحاد تنگاتنگ ، حفظ منافع ملی مان صرف نظر از محل سکونت شان و مقابله اصولی با اعمال مخرب محافل ضدآذربایجانی، مبارزه کنند.

الهام علی اف در بیانیه 31 دسامبر 2019 که امروز منتشر شده است،با تحریف تمام عیار حرکت مردم جمهوری آذربایجان و نخجوان در سال 1989،پیام روز ۳۱ دسامبر را "نماد وفاداری به وطن" و "وحدت گسست ناپذیر حول محور تفکر آذربایجان گرایی" توصیف و جمهوری آذربایجان را مرکز منحصر به فرد حفظ و حراست از سنت های چندفرهنگ گرایی و تساهل قومی – دینی نامیده است!

هرچند مردم نخجوان درآن روزها بی توجه به شعارهای کاذب و پوچ کمونیستی،به دنبال وحدت حول محور تفکرات دینی بودند اما امروز در جمهوری آذربایجان موضوع محوریت تفکرات آذربایجان گرایی مطرح می شود و شعار چند فرهنگ گرایی هم،در استخدام کمک به جمعیت های یهود حرکت می کند.

انتهای پیام/

 

 

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • قره باغ
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ - ۱۹:۲۰
  یاشاسین آذربایجان.
  4 + 4 -
 • مهدی از تبریز
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ - ۲۳:۲۰
  اگر اتحادی هم باشه زیر پرچم سه رنگ خوشنقش جمهوری اسلامی خواهد بود
  4 + 3 -
 • مسعود
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ - ۰۲:۰۷
  من که اصلا آن موقع به دنیا نیامده بودم..ولی این حرفی که زدید که مردم جمهوری آذربایجان خوستار یکی شدن با ایران بودن بیشتر به جوک شباهت دارد ! اکثریت مردم باکو از ایران خوششان نمیاد
  4 + 4 -
  • ایرانی
   ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ - ۰۸:۳۴
   چه جالب.اکثر مردم ایران هم همین نظر رو درباره شما دارند
   3 + 0 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •