مجلس و جایگاه از دست رفته
 • 1398/09/17 13:43
 • 114423
یادداشت میهمان/

مجلس و جایگاه از دست رفته

مجلسی که هویت و جایگاهش را وانهاده و به جای تعیین تکلیف در بلاتکلیفی به سر می‌برد، باید هم بود و نبودش برای مردم مهم نباشد.

گروه سیاسی آناج/ علی جعفری‌آذر؛ جایگاه مجلس در جمهوری اسلامی ایران بسیار ممتاز و رفیع است. حضرت امام(ره) آنرا خانه واقعی ملت و مقام معظم رهبری از مجلس به عنوان ویترین نظام اسلامی و مهم ترین مظهر مردم سالاری دینی نام می‌برند. قانون اساسی نیز در اصول مختلف برشان رفیع، اقتدار و موقعیت ممتاز مجلس در ایران تاکید می کند.

بعنوان مثال: اصل 71 می‌گوید: مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ در عموم‏ مسائل‏‏ می‌‌تواند قانون‏ وضع کند. اصل ‏76 مقرر می‌دارد: مجلس‏ شوری‏ اسلامی‏ حق‏ تحقیق‏ و تفحص‏ در تمام‏ امور کشور را دارد. اصل ‏77 می‌گوید: عهدنامه‏‌ها و قراردادهای‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد. اصل 87 می‌گوید: رییس جمهور برای هیات وزیران باید از مجلس رأی اعتماد بگیرد. اصل ‏88 و 89 می‌گوید: مجلس می تواند ‌‎رئیس‏ جمهور، هیات‏ وزیران‏ و هریک از وزارء را مورد سئوال و استیضاح‏ قرار داده، برکنار نماید و اصل‏ 86 می‌گوید: نمایندگان‏ مجلس‏ در مقام‏ ایفای‏ وظایف‏ نمایندگی‏ در اظهار نظر و رای‏ خود کاملاً آزادند و نمی‏‌توان‏ آنها را به‏ سبب‏ نظراتی‏ که‏ درمجلس‏ اظهار کرده‏‌اند یا آرائی‏ که‏ درمقام‏ ایفای‏ وظایف‏ نمایندگی‏ خود داده‏ اند تعقیب‏ یا توقیف‏ کرد.

اینها تنها بخشی از موارد اقتدار و جایگاه رفیعی است که مجلس در جمهوری اسلامی ایران دارد و حتی موجب اقتدار آن برسایر قوا می باشد. این حوزه گسترده اختیارات است که مجلس را نه در بیان، بلکه در واقعیت امر در راس امور قرار می دهد.

اما: وقتی کاندیدایی نه نماینده مردم، بلکه انتخابش محصول سرمایه گذاری کانون‌های ثروت نامشروع و بادآورده و یا کارگردانی و صحنه آرایی سیاست بازان کهنه کار عرصه قدرت و یا پیوند شوم هردو آنها می‌باشد. جلسات مجلس در اغلب اوقات با تاخیر و با حداقل نصاب لازم تشکیل می شود.

وقتی در فرایند رای گیری مجلس، گزینه «رای ممتنع» وجود دارد و در مقام قانون گذاری، سئوال، استیضاح، تحقیق و تفحص؛ نمایندگان رای «ممتنع» می دهند! وقتی ابزارهای نظارتی مجلس مانند سئوال، تذکر، تحقیق و تفحص و استیضاح در اغلب موارد یا به توافقی واگذار، یا به ثمن بخثی معامله می شود و یا با هیاهو و داد و بیداد و تحمیل هزینه‌های گزاف سیاسی، اجتماعی و مالی به کشور انجام، اما بدون هیچ خاصیتی، در بایگانی‌های مجلس، به تاریخ می پیوندد.

وقتی کثیری از نمایندگان، حوصله یا وقت مطالعه طرح‌ها و لوایح را ندارند و در رای گیری‌ها مشارکت نمی‌کنند و مشغول دورهمی دوستانه، یا مکالمه با تلفن یا سیر در فضای مجازی هستند ویا مصوبات مجلس به دلیل فقدان پژوهش و ضعف کارشناسی و عدم توجه در صحن، دارای انواع ایرادات، تعارضات و اغلاط املایی و انشایی است و این امر موجب تکرار فرایند قانونگذاری (استفساریه) های متعدد می شود و به عبارتی مجلسی که نظارت استصوابی برکیفیت اجرای قوانین در کشور دارد، خود قانون  بی کیفیت تولید می کند.

معلوم است که آن مجلس هویت و جایگاهش را وانهاده و به جای تعیین تکلیف به جامعه و نهادهای اداره کننده کشور، خود در بلاتکلیفی بسر می برد. بود و نبودش برای مردم مهم نیست و متاسفانه از قدیم هم گفته‌اند: خود کرده را تدبیر نیست.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۵:۰۱
  مورد دیگری هم وجود دارد که به تازگی پدیدار گشته و نظریه "میزان رای ملت است" را شدیدا تخریب می کند و در کمال تعجب اشاره ای بدان نداشته اید!
  0 + 0 -
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۵:۱۸
  انتخابات این دوره مجلس و نمایندگان آن در پیش مردم مانند پزشکان بیمار سرطانی است که دیگر کاری از دستشان ساخته نیست ! از این افراد کاندیدا مخصوصاً اونهایی که در مجلس و مجالس قبلی نماینده بودند پرسید ایندفعه چه کارهایی انجام خواهند داد که در دوره های قبل انجام نداده اند و اگر در توانشان بود چرا انجام نداده اند و اینبار چه تضمینی خواهند داد بر وعده های خود!
  0 + 0 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ - ۱۴:۴۵
  وضع اقتصادی ومعیشتی مردم این رانشان میدهدکه مجلس درراس امورنیست.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •