عدم تناسب بودجه های نظامی و عمومی باکو و ایروان/ ارتشی مجهز در برابر کشوری فقیر
 • 1398/09/17 08:21
 • 114416
بازتاب تصویب بودجه ی 2020 ارمنستان؛

عدم تناسب بودجه های نظامی و عمومی باکو و ایروان/ ارتشی مجهز در برابر کشوری فقیر

بودجه ی نظامی چند برابری جمهوری آذربایجان نسبت به ارمنستان و در عین حال،انتظار این کشور برای حل موضوع قره باغ توسط سازمان های بین المللی،زمینه انتقاد صاحبنظران را فراهم آورده است.

گروه بین الملل آناج:آخرین دیدار وزرای خارجه ی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سال 2019، با ابتکار گروه مینسک،در اسلواکی برگزار شد.طبق پیش بینی ها،این دیدار سه ساعته در نهایت و به دلیل اختلاف فاحش دیدگاه های دو طرف،بدون نتیجه پایان یافت.بعد از این دیدار نیز، اعضای مختلف گروه مینسک با خبرنگاران دیدار کرده و صحبت های تکراری قبلی را تکرار کردند که وضعیت خطوط قره باغ، غیرقابل قبول است و این موضوع، راه حل نظامی ندارد.

 

درد بی پایان گروه مینسک

گروه مینسک درمدت 25 سالی که موضوع قره باغ را به یک درد بی درمان در منطقه ی قفقاز، تبدیل کرده است، همواره اظهاراتی خارج از واقعیت های قره باغ دارد.بسیاری ازکارشناسان معتقدند گروه مینسک با اعضای مسیحی اش،هیچ حرکتی برای کمک به طرف مسلمان جنگ قره باغ(جمهوری آذربایجان) نخواهد کرد.

از ماه می سال ۱۹۹۴ طرفین به قبول آتش بس تن دادند و میانجیگری حل و فصل کامل موضوع ازطرف اتحادیه ی اروپا به کارگروهی واگذار گردید که بعدها به  گروه مینسک معروف شد.

اعضای این گروه علاوه بر روسیه، آمریکا و فرانسه که ریاست مشترک گروه مینسک را بر عهده دارند، بلاروس وآلمان و همچنین ارمنستان و جمهوری آذربایجان می باشند.

آخرین اقدام این گروه در کمک به حل موضوع قره باغ، اعزام خبرنگاران باکو و ایروان به کشور مقابل بود و این مساله را بسیاری به تلاش گروه مینسک برای آماده سازی طرف آذربایجان به قبول اشغالگری ارمنستان،تعبیر کردند.

واقعیت این است که ارمنستان، حل مساله ی قره باغ را درقالبهای نظامی برای خود تعریف می کند چرا که معتقد است،جنگ اصلی را سال ها پیش برده و امروز هم، هر نوع صلحی باید مطابق با اصول ایروان طرح ریزی و اجرا شود.

 

بودجه نظامی ارمنستان فقیر برای حفظ قره باغ

ارمنستان علیرغم تمام مشکلات اقتصادی اش،روز گذشته بودجه ی نظامی سال 2020 را به تصویب رساند که بر اساس آمار و ارقام، این بودجه با حدود 25 درصد افزایش نسبت به سال قبل مواجه است.

طبق اعلام رسانه های ارمنی،بودجه ی نظامی ارمنستان برای سال بعد،کمتر از 4 درصد تولید ناخالص ملی این کشور و حدود 625 میلیون دلار خواهد بود.

برای تقریب ذهن و مقایسه ی بودجه ی نظامی دو کشور متخاصم آذربایجان و ارمنستان، باید گفت که بودجه نظامی جمهوری آذربایجان برای سال 2020، مبلغ دو میلیارد و 260 میلیون دلار اعلام شده که تقریبا، چهار برابر بودجه ی نظامی ارمنستان می باشد.

 

ارتش ضعیف ارمنستان و بودجه ی کلان آذربایجان

رسانه های مختلف آذربایجانی با مقایسه ی بودجه های نظامی و عمومی دو کشور و همچنین برخی اظهارات نظامیان بازنشسته ی ارمنی،این نتیجه گیری را به مخاطبان خود القا می کنند که آذربایجان با قدرت چندین برابری نظامی خود نسبت به ارمنستان، در موضوع قره باغ، هنوزهم با درماندگی، منتظر کمک سازمان های بین المللی مانده است.

آرکادی کارپتیان یک سرهنگ بازنشسته ارمنی است که مصاحبه ایبا رسانه های ارمنی داشته و درمورد قدرتنظامی دو طرف وهمچنین انگیزه های ادامه جنگ،صحبت هایی داشته و گفته است: قدرت ارتش آذری بسیار بیشتر از قدرت نظامیان ارمنی است و اگر شعله های جنگ دوباره افروخته شوند، بطور حتم ارمنستان مغلوب خواهد شد.

مدیر گروه سیاسی سایت مساوات جمهوری آذربایجان، با در کنار هم گذاشتن صحبت های نظامی ارمنی و مقایسه ی بودجه های دو کشور می نویسد:ارتش ضعیف کشور فقیر جهان(ارمنستان) در برابرارتش قدرتمند کشور ثروتمند(جمهوری آذربایجان) همواره به زورگویی و اشغالگری ادامه میدهد و تعجب اینکه ما هم امکان پایان دادن به این معادله ی غلط را نداریم!

 

گزارش از:امیرفاطمی

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • ارس
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۲:۵۵
  فقط بحث بودجه نظامی نیست چیزی به نام غیرت و شهامت هم در وجود انسان باید باشد تا تغییری صورت پذیرد. که این عناصر در دولتمردان آذربایجان یافت نمی شود. چند بار که کنار رود ارس رفته ام با نگاه به آن سو چشمانم اشک بار شده است از بی غیرتی و نالایقی شاهان قاجاری که چه سرزمین هایی را طعمه شغال کردند
  9 + 9 -
  • ائلمان
   ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ - ۱۶:۰۶
   چرت و پرت نگید خواهشا...
   ارمنستان مستعمره روسیه هست. و آذربایجان با روسیه طرف است. مثل قضایای اوسیتیای گرجستان ...
   روسیه به هیچ وجه قبول نمیکند قره باغ به آذربایجان بازگردد . وگرنه اگر روسیه از معادلات کنار رود، آذربایجان قره باغ را که هیچ، کل کشور جعلی ارمنستان یک شبه پس میگیرد..
   2 + 0 -
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۳:۲۸
  سلام ارمنستان دو ارتش دارد بلکه سه ارتش بلکه بیشتر آنکه شما فرمودید ظاهر قضیه هست ارتش روسیه در خط دوم خوابیده وارتش امریکا در خط سوم وبعدی رانمی گویم چون غیر قابل انتشار می زنید اگر نبودند خودش تا به حال عقب رفته بود
  12 + 5 -
  • 1389
   ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۶:۲۶
   از سوریه که بدتر تیست اوضاعش اگر همت داشتند در این 25 سال کاری می کردند در ضمن به قول علیاف با اسرائیل هم که رابطه کوه یخی دارند پس دیگه مشکلشون چیه برای پس گرفتن اراضی اشغالی؟؟؟؟؟
   2 + 2 -
 • یولدان گئچن
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۴:۳۱
  توهم میزنی آقای در انتظار بهار
  اگه منظورت از ارتش سوم ایران هست!
  ایران در قره باغ با ارامنه جنگیده حتی
  1 + 15 -
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۵:۰۳
  هیچ بهانه ای پذیرفتنی نیست باید گفت مرگ بر اشغالگر. همه چیز مثل روز روشن است.
  4 + 0 -
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۹:۵۶
  سلام منظور من از ارتش سوم عناصر پ ک ک مزدوران سوری تبار ولبنانی ارمنی و....اما اگر ایران تمایل به کمک واقعی دارد اجازه دهد لشگر مانند لشگر بدر سابق که در دوره صدام ایجاد شد ایجاد گردد
  6 + 0 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ - ۱۰:۴۶
  بحث جنگ میان آذربایجان و ارمنستان نیست.ارامنه از قدیم به خاکهای مسلمانان نظر داشتند و همواره نیز از قدرت کلیسا و قدرتهای بزرگی که دینشان مسیحی است استفاده کرده اند.روس - انگلیس - فرانسه - آلمان و آمریکا و حتی اسرائیل در این زمینه برای مسلمانان درسرساز بوده اند و اگر قدرت عثمانی سابق و تورکیه امروزی نبود ارامنه با اتکا به قدرتهای اشاره شده غلطهای زیادی در این زمینه می کردند ولی از ترس دولت عثمانی نتوانسته اند. چون در اوایل قرن و هنگام فروپاشی عثمانی ارامنه در خود آناطولی با تحریک روسها خون های مردم بیگناه را ریخته اند و در کمال تعجب هم ادعای نسل کشی هم دارند.حال با توجه به موضوع و خطر ارامنه امروزه با پیوند گروه تروریستی آسالا با پ.ک.ک و حمایت حزب داشناک و پشتیبانی روسها منتظر آلوده شدن آب ها هستند تا جنایات جدیدی را طرح ریزی و اجرا نمایند و ارتش آذربایجان در صورت مقابله با ارمنستان این قدرت را دارد تا ایروان را در عرض 48 ساعت اشغال کند ولی همانگونه که گفته شد قدرتهای بزرگ مانع از این کار می شوند و دولت ایران نیز ناچار است در این آچمز قرار بگیرد تا خود را به خطر نیاندازد و این در حالی است که تورکیه مرزهای خود را به روی ارمنستان غاصب بسته است و سیاست درستی را در این زمینه در پیش گرفته است...تا روزی که تمامی مسلمانان به اتفاق نظر نرسند سرزمین های مسلمانان همواره مورد تاخت تاز بیگانگان قرار خواهد گرفت چه سوریه باشد چه عراق و افغانستان و چه اورومجی و قره باغ و یا فلسطین..
  7 + 0 -
 • بیلیجی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ - ۱۴:۴۸
  چرادوست وحامی ارمنستان درمقابله بااذربایجان زیادهست خودجای سواله؟
  مگرقره باغ سرزمین اسلامی نیست؟؟چراارمنستان ازطرف ایران وکشورهای اسلامی تحریم نمیشه؟؟؟
  7 + 0 -
نظر شما
 • 9
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •